Damir Hoyka

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: Damir Hoyka

Unread post by Porto »

Ire wrote:
:zbunj: zar je diskusija zabranjena?

a što se tvog sarkazma tiče, opetovano se dokazalo da formula: čovjek koji nema pojma o SF-u + pisanje SF-a = katastrofa
to je činjenica koja nema veze s getom niti i sa čim drugim.
a i o hoykinom se romanu ne priča na pamet ... ipak ga je dotični predstavio, a tome je prisustvovalo dosta ovdašnjih forumaša ...

usput, u pravilima foruma piše da se neće tolerirati vrijeđanja korisnika
Zar ti ja djelujem kao neko tko osporava diskusiju?
Osim toga, imam pravo na svoje mišljenje Ire,
a ono je da je deplasirano unaprijed pljuvati po nekome
i samo zato što nije dio... što nije korisnik NOSF foruma.
Onda bi bilo zabranjeno? :lol:

Ima toliko krasnih SF zbirki koje su izašle zadnjih godina, a o njima niti slovca.
Bilo bi mi draže da se o njima potakne diskusija.

Vrijeđanje korisnika?
Tebe vrijeđa usporedba s družinom prstena?
Što su prorekli oni čobani Tarabići:
"Kada miris izađe iz poljskog cveća, kada milost izađe iz čoveka..."
Ire, smak će svijeta.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Damir Hoyka

Unread post by Izitpajn »

Ire wrote:usput, u pravilima foruma piše da se neće tolerirati vrijeđanja korisnika
Just for the record, i meni je Portov post iritantan do bola, ali vrijeđanje nisam primijetio.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Damir Hoyka

Unread post by Ire »

Izitpajn wrote:
Ire wrote:usput, u pravilima foruma piše da se neće tolerirati vrijeđanja korisnika
Just for the record, i meni je Portov post iritantan do bola, ali vrijeđanje nisam primijetio.
samo podsjećam jer bi se nakon njegovog posta stvar mogla razviti
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Damir Hoyka

Unread post by Izitpajn »

Porto wrote:Osim toga, imam pravo na svoje mišljenje Ire,
a ono je da je deplasirano unaprijed pljuvati po nekome
i samo zato što nije dio... što nije korisnik NOSF foruma.
Ovo ima neko ime, mislim da je "zamjena teza" ili "imputiranje", a spada u trikove kojim se protivnika u diskusiji pokušava potući bez da se uopće razmotre njegovi argumenti. Kad je riječ o debatnim natjecanjima, takve stvari planski koriste majstori, a kad je riječ o neformalnim diskusijama, takve stvari planski koriste kreteni. Pošto sam siguran da ne spadaš u takve, siguran sam da ti se omaklo i da zapravo nisi shvatio zašto nas Hoyka iritira i zašto ga kritiziramo. Upućujem te da sljedeći put, kad nešto ne shvatiš, pitaš kako bismo izbjegli daljnje nesporazume. Hvala.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Damir Hoyka

Unread post by Izitpajn »

Ire wrote:samo podsjećam jer bi se nakon njegovog posta stvar mogla razviti
Ma neće :angel:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Damir Hoyka

Unread post by Ire »

and there it is ...
Instant Geek. Just Add Coffee.
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: Damir Hoyka

Unread post by Porto »

Ire & Izitpajn, što ste osjetljivi...
I iziritirani k tome!
Ima da taj Hoyka osjeti svu vašu bol.

:poguzi:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Damir Hoyka

Unread post by Izitpajn »

Ire wrote:and there it is ...
Mislim da je točan citat "And so it begins..." :zubo:
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Damir Hoyka

Unread post by uglib »

ratchet wrote:Zapravo sam napisao da sam za ideju ispred stila. Mogu oprostiti nešto lošije pisanje, ako je priča zanimljiva, prije nego li odlično pisanje koje je samo sebi svrha, ako priča kao takva niti ne postoji. U svemu tome je naravno najbolje ako je dobra ideja i dobro literarno napisana. To je ono što vrijedi čitati. Hoykina ideja mi se već kod njegovog prezentiranja buduće knjige nije posebno dojmila, a njegovo pisanje kao takvo još nisam imao prilike vidjeti. Sve u svemu, razlog da se ne očekuje mnogo. Ali svaka čast na prezentaciji i reklami. To je ono što je i Kostova odradila za, po meni prosječan vampirski roman, i dobila bestseler.


Masu puta mi se dogodilo da posegnem za nekom knjigom zbog zadržaja na poleđini, zbog naznake ideje, a na kraju je ne uspijem pročitati jer ne mogu prožvakati stil, pa me spopadne bijes što je netko tako zapackao sjajnu ideju jer bih tako i ja mogla pisati.

Držim da ideje nisu problem, mnogi ljudi ih imaju, ali problem je razraditi ih i uobličiti u štivo koje neće biti samo čitljivo i bombardirati nas informacijama te nizanjem događaja već će nam omogučiti i užitak čitanja. U loše ispričanoj, zanimljivoj radnji ne nalazim dovoljno poticaja za čitanje. Ako još pritom pisac ima siromašan riječnik... :x

Kao i tebe, Hoykina ideja me nije dojmila. Sve što je ispričao o svom, tad još romanu u nastajanju, zvučalo mi je pretjerano šablonizirano i to po šabloni kakvu danas više ni djeca nisu u stanju progutati.
Sadržaj i ideje koje je prezentirao, za mene nisu dobar mamac, jedino što me može nagnati da krenem čitati tu knjigu kad je konačno dobijem u ruke, da mi se oči zalijepe za pokoju slučajno otvorenu stranicu i da naletim na rečenice koje će me ostaviti bez daha, goniti da čitam dalje. Dakle, roman bi morao biti vrhunski napisan, samo tako mogu čitati o nečemu što mi samo po sebi nije pretjerano zanimljivo i čemu već u startu nalazim zamjerke kao što je taj njegov savršeni svijet u kojem će sve boljke društvene i ine nestati.

Što se tiče reklamiranja, Kostova se nije dovoljno reklamirala da bih joj nasjela. Po svemu što sam čula i pročitala o "Povijesničarki", curile su mi sline za tom knjigom, ali kad sam je primila u ruke i prelistala, pročitala pokoju rečenicu i ulomak, nije se pojavio nikakav magnetizam, odjednom mi se to više nije čitalo. To ne znači da je ona loš pisac, ne mogu suditi o njoj jer nisam čitala, ali onih nekoliko rečenica i ulomaka nije bilo po mom ukusu.

Iz istog razloga nisam čitala ni Dan Browna. Nije mi legao njegov stil na prvi pogled, pa čak ni na drugi.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Damir Hoyka

Unread post by uglib »

Još sam nešto htjela reći, velika većina ljudi misli da je najlakše od svega pisati SF i Fantazy jer je tu dovoljno samo imati bujnu maštu i izmišljati, a to je velika zabluda.
Bujna mašta ništa ne vrijedi ako loše pišeš.

Ima ih koji misle da u taj žanr možeš nadrkeljati svašta ako to dobro sročiš, ali ni to nije točno.
Ako izmišljaš neki svoj posebni svijet, taj svijet mora ima neke svoje zakonitosti kojih bi se pisac morao držati. Ako se posiže za razvojem nauke i izmišljaju tehnička dostignuća, to mora imati podlogu u onome što je poznato, moraju se poznavati barem neke osnove fizike ili čega već.

Pohvalno je da se je Hojka išao raspitati u Ruđer o onome što ne zna dovoljno dobro da bi o tome mogao pisati, ali loše je ako se cijeli roman bazira na dobivenim informacijama, na onome što su znanstvenici rekli da bi moglo biti ili će biti.

Osobno se nikad ne bih usudila upustiti u pisanja pravog SF-a, čak ni da svako malo mogu nazvati nekoga u Ruđer i pitati kako to i to funkcionira da ne napišem nešto zbog čega će znalci kolutati očima.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Damir Hoyka

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ja znam zašto će se Hoykina knjiga prodavati bolje nego druge SF knjige domaćih autora. Ne zato što će biti kvalitetnija od ostalih (što ne znači i da neće biti, u to ćemo se uvjeriti kad ju napokon jednom ugledamo), niti zato što je Hoyka selebriti (hrpa ljudi ne zna tko je on), nego zato što nema hrvatsko prezime. Kad ljudi vide na koricama natpis Damir Hoyka, reći će - "Gle, ovo je neki stranac. Dakle, knjiga mu je sigurno dobra. Idem ju kupit."

Da se Hoyka kojim slučajem zove Damir Hojkić, ljudi bi rekli - "Gle, ovo je neki naš. Oprostite, htio bih si kupit neku dobru knjigu, pa me zanima gdje se nalaze knjige stranih pisaca?"

Kad uđete u knjižaru, koje knjige prvo pogledate? Domaće ili strane?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: Damir Hoyka

Unread post by Porto »

Izitpajn wrote: Ovo ima neko ime, mislim da je "zamjena teza" ili "imputiranje", a spada u trikove kojim se protivnika u diskusiji pokušava potući bez da se uopće razmotre njegovi argumenti. Kad je riječ o debatnim natjecanjima, takve stvari planski koriste majstori, a kad je riječ o neformalnim diskusijama, takve stvari planski koriste kreteni. Pošto sam siguran da ne spadaš u takve, siguran sam da ti se omaklo i da zapravo nisi shvatio zašto nas Hoyka iritira i zašto ga kritiziramo. Upućujem te da sljedeći put, kad nešto ne shvatiš, pitaš kako bismo izbjegli daljnje nesporazume. Hvala.
Izitpajn, kad si se već dotakao polemičkih trikova, ovaj tvoj upis toliko je već puta viđen u 'neformalnim diskusijama' i toliko je ispran da spada u forumsku frazeologiju. Obično ga koriste neiskusni diskutanti kad ne znaju što bi pametnog rekli, no pod svaku cijenu žele ostaviti dojam i odnijeti nekakav samo njima važan bod. No ti si iskusan diskutant, pa vjerujem da si to, eto, u brzini da pošto-porto odgovoriš, jednostavno smetnuo s uma. Isto tako, samo se kreteni nađu iziritirani i uvrijeđeni kad se osjete nečim prozvani, pa burno i naglo reagiraju. To je odlika nezrelosti i znak nekog pritajenog kompleksa manje vrijednosti. No ja sam siguran da niti ti niti Ire nemate s time problema, vi ste moji dragi prijatelji i kolege, s tobom sam čak proveo noć u Osijeku i bili smo nježni i obzirni jedan prema drugome. :love:

To je sve zbog ove promjene vremena.

Daklem, stvarno mi nije jasno i pitam zašto vas Hoyka toliko iritira?
Razmotrimo te argumente koje pominješ, što mogu iščitati na ovom topicu:

TB kaže da je Hoyka slikao javne ličnosti, i da će mu roman u nas biti mnogo zapaženiji i uspješniji nego da je "samo" odličan pisac.
Ti lupaš glavnom u zid jer Hoyka koristi množinu kad veli: „Mi koji pišemo o budućnosti..." Isto to zasmetalo je Ratcheta… Kao da je pisanje o budućnosti rezervirano samo za članove NOSF foruma. Osim toga zamjeraš Šišoviću što ga je doveo na FFK.
Samsuilunov otac žali Šiška da nije mogao doć do riječi od Hoyke, što mi je teško i zamisliti. :lol:
Biljana se boji da će osramotiti časno ime SF-a
S Niniane se slažem, treba se što više trubiti o SF-u, i zato velim da fale rasprave o recentnim izdanjima.

Kajaznam, sve to zvuči mi krajnje elitistički i prepotentno i mislim da nema mjesta na nekakve podjele „mi“ i „oni drugi“, jer to samo vodi u getoizaciju domaćeg SF-a, jer upravo tim kriterijem bi i „nas“ mogao percipirati „ostatak“ književne javnosti.

I na kraju, da budem prost, hebeš takvu književnu produkciju koja se osjeća ugroženom od još uvijek nepostojećeg romana Damira Hoyke. Vrijeme je da shvatimo da se „kod nas“ pišu kvalitetne stvari koje nipočemu ne zaostaju za mainstreamom. Riješimo se jednom za svagda tih kompleksa manje vrijednosti.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Damir Hoyka

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Ja bih inače volio da se o romanima priča kad se oni pojave. Ovakve velike najave unaprijed mi zvuče poput one, u nas česte: "E, znate Nobela bih ja dobio, ali mi se ne da / nisu mi dali / nije se poklopilo etc."

Hoyka već 2-3 godine priča o tom romanu, a romana ni od korova. I to mi je sumnjivo.

"Sablju" sam ja čisto slučajno našao na polici u knjižari, rekao u SFeri za nju i, odjednom, ispao najbolji roman u 10 + godina. A lako se moglo desiti da potpuno promakne...
A. Ziljak
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Damir Hoyka

Unread post by Zoran »

SAMSUILUNOV OTAC wrote: Kad uđete u knjižaru, koje knjige prvo pogledate? Domaće ili strane?
Ja najprije pogledam imaju li moju :D :P

Edit: Hoyka ima iritantan nastup. To mu je najveći grijeh. :D
Post Reply