[slovenski fandom] Prizma

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

[slovenski fandom] Prizma

Unread post by Tanja.C »

Pri?a po?inje sa bubom u uhu, koju mi je prije to?no godinu dana ubacio A. Žiljak: "Zašto u Sloveniji nemate SF kluba?" Nisam pretjerano ambiciozan tip ?ovjeka, ali sam ipak - tjerana bubom - po razli?itim slovenskim forumima po?ela ispitivati situaciju. Rezultat je ovdje - Prizma: društvo ljubiteljev znanstvene fantastike in fantazije - novo slovensko SF&fantasy društvo, koje je nastalo dvadesetak godina poslije raspada posljednjeg formalnog društva sli?ne tematike. Vremena se mjenjaju, generacije se mjenjaju i možda je bilo i vrijeme da netko krene ispo?etka.

I što radi Prizma?

1. Sastanci jednom mjese?no, u razli?itim krajevima Slovenije. Želja svih nas je, da nismo ljubljansko društvo, makar ve?ina poha?a fakultet u Ljubljani. Ako se obe?amo jednom gradu, gubimo interesente iz drugih gradova. Ako ne?e brdo Muhamedu, ide Muhamed brdu. Tako je pao dogovor, da smo svaki drugi mjesec u Ljubljani (ipak to odgovara ve?ini), a ostale mjesece - kako tko predloži.
Na sastancima nas je u prosjeku 15-20, neki od njih su tematski (npr. sastanak prošli mjesec smo posvetili cyberpunku), uvijek si odredimo neku knjigu, o kojoj malo popri?amo itd.

2. Fanzin Neskon?nost (=Beskona?nost). Do sada je izišao jedan broj - pokusni, odnosno nulti - i to pod imenom Ad Infinitum. Naknadno se je pojavio prijedlog, da ime ipak bude na slovenskom (zato je i dobro, da smo po?eli sa brojem nula). Izlazit ?e 4 puta godišnje - krajem 3., 6., 9. i 12. mjeseca. Prvi broj sa tim novim imenom je u pripremi i nekoliko komada zajedno sa mnom stiže na Istrakon. U fanzinu objavljujemo ono što dobijemo, makar želimo neku ravnotežu (dakle i recenzije i ?lanci i pri?e...)

3. Godišnja konvencija PrizmaKon. Prvu pokusnu konvenciju smo imali sredinom kolovoza, u omladinskom centru gradi?a Šmarje pri Jelšah (blizu Celja), gdje je i formalno sjedište društva. Konvencija je trajala 4 dana, no?i smo proveli u obližnjem kampu. Prisutnih je bilo 11 ljudi (znam, znam - nije impresivno, ali je sasvim dovoljno za test-konvenciju, koja nije bila promovirana), program se sastojao od referata, projekcija, igri i "okruglih stolova". Uglavnom - bili smo zadovoljni i spremni smo za organizaciju slijede?e "prave" konvencije.

Krenuli smo polako, radimo male korake, imamo puno ideja, ali u realizaciju kre?emo samo ako sakupimo dovoljno "radne snage" (dakle interesenata / ?lanova društva, koji su spremni aktivno realizirati ideju, a ne samo potvr?ivati "e, to je super ideja").

Možete nas posjetiti na našem forumu - http://forum.prizma.si/index.php - ali vas upozoravam (budu?i da je forum star nekoliko dana), da su mogu?i tehni?ki gr?evi. Možete slobodno pisati na hrvatskom, a ako nas ne razumijete i na engleskom (u odjeljku Cultural Exchange).

Ovom prilikom zahvaljujem svima na hrvatskoj strani koji ste nam dali (odnosno još uvijek dajete) podršku. :uzdravlje:
I dalje navijajte za nas! :mrgreen:
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Unread post by Tanja.C »

Mala obavijest:

u ovom topicu na Prizminom forumu - http://forum.prizma.si/viewtopic.php?t=481 - su objavljena 2 linka za download pokusnog i prvog broja našeg fanzina u .pdf formatu.
Ako vas zanima - samo naprijed! :ocasion:
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Unread post by Tanja.C »

Poziv na 2. neformalnu konvenciju PRIZMAKON

Prizmina konvencija ili bolje "konvencija" :lol: ?e trajati od petka 18.8 do nedjelje 20.8. (po želji i ponedjeljak, 21.8.). Lokacija održavanja je omladinski centar gradi?a Šmarje pri Jelšah (najbliži ve?i grad - Celje). To ne?e biti konvencija u pravom smislu rije?i, zato ne o?ekujte ozbiljan program, poanta je druženje, ?EVAPI :headbang: i "konvenciji" primjerene teku?ine. :uzdravlje:
Biti ?e jako simpati?no, jer ne o?ekujemo ogroman broj ljudi (desetak).

Što se ti?e troškova no?enja: spavati ?emo u obližnjem kampu (cijena po osobi na no? = 8 eura). A za klopu & pija?u koliko daš - daš. :ocasion:

Pa ajd do?ite. :wave:
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Unread post by Tanja.C »

Tanja.C wrote:Mala obavijest:

u ovom topicu na Prizminom forumu - http://forum.prizma.si/viewtopic.php?t=481 - su objavljena 2 linka za download pokusnog i prvog broja našeg fanzina u .pdf formatu.
Ako vas zanima - samo naprijed! :ocasion:
Na gorespomenutom linku je od maloprije i drugi broj fanzina. :)
Tre?i broj je u pripremi (desetak komada stiže krajem mjeseca u Sferu, naravno) i sa velikim oduševljenjem najavljujem pri?icu hrvatskog autora, prevedenu na slovenski.
A on neka se javi sam. :lol:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

he he
ovo će sad na naslovnicu
u duhu recentnih cro-slo odnošaja
:D
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Unread post by Tanja.C »

Ideš! Hvala, Ire! :uzdravlje:
Samo nek se oni tamo svade na granici, što se oni više svade, mi se više "imamo radi". :drunken: :flower:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Imam na kompu jednu pri?u Zorana Janjanina koja po?inje slovenskim tenkovima koji prelaze granicu :D
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Daj za "Parsek"! :drunken:
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

A jel ima neko broj od Zorana Janjanina?
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Tanja.C wrote:Tre?i broj je u pripremi (desetak komada stiĹže krajem mjeseca u Sferu, naravno) i sa velikim odu[?]evljenjem najavljujem pri?icu hrvatskog autora, prevedenu na slovenski.
A on neka se javi sam. grin
:oops: :blob: :oops: :blob: Pun laĹžne skromnosti, ja sam taj. :angel:
Ljudi moji, eto mene i u Europskoj Uniji! Sad ?u postat toliko umi[?]ljen i narcisoidan da ve? razmi[?]ljam da si u wc-u stavim ogledalo nasuprot wc-[?]koljke tako da se mogu gledat dok serem :ocasion:

@ Tanja
Vidim da u Zg brojevi stiĹžu krajem mjeseca. Pretpostavljam da govori[?] o 9. mjesecu. Jel to zna?i da ?u i ja dobiti primjerak u tom periodu ?:drunken: Jedva ?ekam vidjeti svoju pri?u na drugom jeziku! :blob: :blob:

Tanja, :uzdravlje:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Unread post by Tanja.C »

Ma gdje si ti tako dugo? Mislila sam da ?eš se pojaviti i skakati do neba istog trena. :lol:
Da, Neskon?nost ?e se pojaviti krajem mjeseca, ali budu?i da u Zagreb dolazim u utorak - makar to je kraj mjeseca - Neskon?nost ne dolazi sa mnom, jer sutra ide u tiskaru i najvjerojatnije ne?e biti gotova do utorka. (btw, nažalost ne?u mo?i do?i na Kajzericu, jer sam nave?er na koncertu Pearl Jam :drunken: )

Tako da ?e ju Sferaši dobiti malo kasnije, a SAMSUILUNOV OTAC poštom dva-tri dana nakon izlaska iz tiskare (još ?e mirišati po boji, makar je crno-bijela :lol: ).

Tre?a Neskon?nost je ve?inom posve?ena space operi, na naslovnici je u prekrasnu sliku pretvoren citat Briana Aldissa o tom (pod)žanru:
Science fiction is a big muscular horny creature, with a mass of bristing antennae and proprioceptors on its skull. It has a small sister, a gentle creature with red lips and a dash of stardust in her hair. Her name is Space Opera.
:drunken:
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Tanja.C wrote:. (btw, nažalost ne?u mo?i do?i na Kajzericu, jer sam nave?er na koncertu Pearl Jam :drunken: )
kao i neki zločesti Sferaši...
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Tanja.C wrote:Ma gdje si ti tako dugo? Mislila sam da ?e[?] se pojaviti i skakati do neba istog trena. grin
Sorry, nije me bilo nekoliko dana na netu. Zadubio sam se u u?enje, al sad kad sam shvatio da ne?u sti?i spremiti ispit za rok u 9. mjesecu, malo ?u se opustiti.

Jedva ?ekam!! :blob: :blob: :blob:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ja dobio svoju Neskončnost prije nekoliko dana! Naslovnica mi je fantastična! :headbang: Ne znam dal se to i u kojim količinama raspačava po mladoj nam državi, ali u svakom slučaju bi se trebalo. Ima zanimljivih recenzija (dobra mi je ova o Davidu Bowieju između ostalih - prije je i u Futuri bilo tih glazbenih recenzija o F&SF glazbenjacima). Sve je na slovenskom jeziku (naravno!), ali ako se čovjek malo potrudi, može shvatiti. Ja sam mislio da nemam pojma o tom jeziku, ali otkako sam odslušao predavanje na Sferakonu na slovenskom, i uspio pohvatati skoro sve što je bilo rečeno, promijenio sam mišljenje. Isto je i s pisanim jezikom. Kad se malo pažljivije čita, skuži čovjek o čemu se radi. Sve je to lijepo upakirano, što bi se reklo (pogotovo slika na naslovnici; svaka čast ilustratorici!) Uostalom, ako ne vjerujete meni, Macan je prije nekog vremena recenzirao taj časopis ako se ne varam, i lijepo ga nahvalio.
A najveća fora od svega je vidjeti svoju priču na drugom jeziku! Preporučujem to i drugima.
PS: hvala, Tanja što ste ti i ostatak ekipe trošili svoje vrijeme na prevođenje. :uzdravlje: :ocasion:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply