Razno

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

User avatar
Jurica Palijan
Ewok
Posts: 22
Joined: 05 Aug 2003, 00:12

Unread post by Jurica Palijan »

Otvaram natje?aj:
Prvi tko me premaši u broju objavljenih pripovjedaka na http://www.sfmreza.tk i javi mi se na mail da je to napravio, od mene poštom dobija sve dosad izašle brojeve mog fanzina "Sfemir", kojih trenutno ima sedamnaest a svakog mjeseca ih ima za jedan više. Ina?e, ne radi se o jako sitnoj uštedi, jer svi brojevi Sfemira zajedno koštaju ?etrdeset i dvije kune (Douglas Adams bi bio sretan kad bi znao), a kako mjeseci budu odmicali, koštat ?e sve više.
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

Evo sve?ano se ispri?avam što sam stavio dvije rije?i umijesto tri u topicu igre, ispri?avam se i svima onima koje sam tim ?inom nenamjerno povrijedio :( i obe?ajem da to više ne?u ponoviti, bog mi je svijedok.
Ok Ban


P.S. nisam vidio tvoje upozorenje da ispravim post pa se ispri?avam i zbog toga, zadovoljan ( ako i nisi) :ska:
Život je samo san na putu do smrti
User avatar
CDJay
Ewok
Posts: 31
Joined: 20 Aug 2003, 15:04
Location: Nexeburgh-Nasice
Contact:

Unread post by CDJay »

evo, primite moju duboku izvinjotinu što sam brljao u igri.. ali iskreno, nije mi jasno, pa baš sam pazio u zadnje vrijeme na broj rije?i, i sve.. znam da sam zbrljavio na po?etku, ali mislio sam da sam se popravio... :(
...
So I filled what was empty and I pulled up a stool
But he stood in the corner, the old devil wouldn't move
He said, "You drink when you're lonely." No I drink when I want!
He said, "You'll never be sober." Sure. Why would I want that?
I only drink to be merry but unfortunately
I'm in the wrong prison cell and the wrong company
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

forum je tu da bi se mišljenja razmijenila.. slagali se, ne slagali, sva?ali se ili ljubili, glavno da se ne psuje.. netiket još uvijek postoji :D
Instant Geek. Just Add Coffee.
ban

Unread post by ban »

CDJay wrote: evo, primite moju duboku izvinjotinu [?]to sam brljao u igri.. ali iskreno, nije mi jasno, pa ba[?] sam pazio u zadnje vrijeme na broj rije?i, i sve.. znam da sam zbrljavio na po?etku, ali mislio sam da sam se popravio... :(
Zahvaljujem :) Molim vas uocite da isprika nema veze sa mnom i mojim feelingsima nego s pravilima igre. Igra je otvorena, neka igre pocnu :)
Klara hvala ti sto si me upozorila na CDJayevu i Khaymanovu ispriku jer ih u opcem prometu pod temom razno nisam ni skuzio :ph34r:
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

Ire s koliko se postova postaje svemirski forumaš ?(o?u bit i jaaaaaa!!!! :smoravu: :ska: )
Život je samo san na putu do smrti
User avatar
Jurica Palijan
Ewok
Posts: 22
Joined: 05 Aug 2003, 00:12

Unread post by Jurica Palijan »

[FONT=Arial]
Sfemir je *****! Gnus je puno bolji i opširniji i raznolikiji. A i uredništvo je nekak simpati?nije.
Sve do danas, imao sam namjeru ignorirati ovu poruku, ali nikako nije išlo. Ne mogu je zaboraviti i stalno me živcira, pa ću si pomoći na jedini način na koji znam: odgovorit ću na nju neuljudno koliko mi odgovara, i pritom uvrijediti i ljude koji iza ovog stava ne stoje i s kojima inače nisam u svađi.
Da pođem od prve rečenice:
Sfemir je *****!
"*****" zacijelo nije značilo da ovaj anonimni korisnik "Sfemiru" daje ocjenu od pet zvjezdica. Siguran sam da je mislio upravo na drugu krajnost. Ali slučaj je htio da se žiri za dodjelu nagrade "Sfera" ne slaže s njime, pa je galeriju "Lovecraftov panteon" Filipa Cerovečkog, objavljenu u drugom broju "Sfemira", nagradio "Sferom" za crno-bijelu ilustraciju, a pripovijetku Kristijana Novaka "Sâm" uključio u uski krug kandidata za dobijanje nagrade za priču. S njim se ne slaže ni tridesetak ljudi koji "Sfemir" redovito kupuju i rado čitaju. S njim se, nakon što sam vidio koje publikacije smatra boljima od fanzina kojeg uređujem, više ne slažem ni ja.
Onda, radoznao sam što ga je potaklo da, bez izravnog poticaja, iznese svoje mišljenje o "Sfemiru" koje je toliko prekrasno da me od ovog utorka neprestano nadahnjuje da svoje nepismene pripovijetke ne pišem, a da one koje počnem pisati pišem na još nepismeniji način. Je li razlog za tu kritiku, koja je prožeta hvalevrijednom iskrenošću i otvorenošću, to što sam mu jednom ili više puta učinio uslugu i napao njegov lik i djelo, pa mi tu uslugu sada uzvraća? Ili je motivacija manje vezana za ponos, pa je riječ o osveti za ne znam kakvo nedjelo koje sam mu učinio? Opet, možda je jednostavno riječ o tome da misli da nikad ne reagiram na nekonstruktivne negativne kritike. Ako je tako, drago mi je što sam ga ugodno iznenadio.
Drago mi je, bogme, i što je moj pokušaj da oživim djelić domaće fandomske scene ovako završio. Zaista krasno: iz svog džepa uzmem četrdeset kuna i žrtvujem nekoliko sati svog vremena u nadi da ću dati ljudima poticaj da pišu za "SF mrežu", i rezultat toga je divljačko pljuvanje po nagradi.
Gnus je puno bolji i opširniji i raznolikiji.
"Bolji". Po čemu? Po tome što se uglavnom ne tiče znanstvene fantastike, po tome što je neozbiljan i po tome što je većina materijala pokradena s drugih mjesta?
"Opširniji". Deblji jest, ali i "Sfemir" bi lako bio toliko debeo da njegov koncept nije objavljivanje dosad neobjavljenih, domaćih i barem malo kvalitetnih materijala.
"Raznolikiji". Nije ni čudo što je raznolikiji kad se ne drži znanstvene fantastike.
A i uredništvo je nekak simpati?nije.
Tu se slažem s tobom i hvala ti što si mi rekao da sam antipatičan. Pitam se jesam li nečime zaslužio taj kompliment, ili mi ga jednostavno poklanjaš.

Da se osvrnem na drugu poruku od tri:
Gnus je stvarno dobar, još malo pa bi mogo i na kioske!
Zaista svašta stavljaju na kioske. Ne bi čak mogao ni u moju zbirku fanzina da ne skupljam ama baš sve što hrvatski fandom isproducira.
Sfemir je ***** ****!
Da ne ispadne da favoriziram Lorda Vadera, zahvaljujem i tebi.
Puno brojeva, bez originalnosti.
Kakve originalnosti? Barem pedeset posto priloga ne podsjeća previše na bilo što drugo. U današnje vrijeme je teško napraviti nešto što je dosad neviđeno; takvo nešto ne možeš zahtijevati ni od najprominentnijih svjetskih znanstvenofantastičnih časopisa, a kamoli od jednog hrvatskog fanzina. Skoro sve teme su već davno potrošene.
Valjda ono što bi se reklo kvantitet ne zna?i i kvalitet.
Tu se slažem, količina i kvaliteta nisu sinonimi.
Ali eto, jadan kakav je, niko mu ne može branit izlaženje.
Zahvaljujem na pohvali! Uz fandom pun ovakvih zlatnih jezika, taj isti fandom bi imao toliki poticaj za svoj entuzijazam da bi se u kratkom roku pokrenulo još barem deset fanzina, a oni koji izlaze bi dvostruko ubrzali ritam izlaženja.
?ita?i procijenjuju.
Kao što sam već spomenuo, tridesetak zadovoljnih čitatelja redovito kupuje "Sfemir". Što ćeš, nemaju svi dobar ukus, pa ni "GNUS" nije toliko popularan.
Šteta što ove stranice nemaju papirnato izdanje, ?ini mi se da bi ovo mogo bit dobar magazin/fanzin ili kako ve?.
Ali obavezno bi trebale biti tiskane, a ne fotokopirane, inače će papirnati NOSF biti jadan baš kao "Sfemir", a ne svojom kvalitetom biti ravan upravo "GNUS"-u.
Moram re?i i to da urednik sfemira baš i ne barata rije?ima nekak kak bi trebalo!
Ovo mi je zapravo omiljena rečenica u cijelom nizu poruka. Evo nekoliko argumenata, koji čine sićušan dio od onoga što bih mogao iz ovih briljantno napisanih poruka izvući:
E drago mi je da se nekoi s menom slaže,
<span style='color:red'>Takav spoj jednak je re?i </span>da atomska bomba nije jako eksplodirala!
Zapravo, sve što Lord Vader (ili bi možda bilo ispravno reći "Zvonimir"?) napiše pisano je jezikom zagorskog seljaka (nemam ništa protiv Zagoraca; moja premisa je da obrazovani Zagorci govore hrvatskim književnim jezikom).
?itao sam jednu njegovu pri?u o nekom robotu, i tam stoji izme?u ostalog re?enica : " ... nije se puno zaprepastio..."
Znam na koju priču misliš, ali ona nije o robotu.
Takav spoj jednak je re?i da atomska bomba nije jako eksplodirala!
Nije.
Urednik bi trebal biti puno vještiji u pisanju, obzirom da je na tom sajtu za sebe napisal kak ?e ubudu?e u dragoj mi Futuri pisat o hrvatskim esef knjigama.
Knjige koje sam trebao recenzirati bile su one iz "Biblioteke SFera", a za pisanje tih recenzija me zamolio njihov izdavač.
Nekak mi se ?ini da bi on trebal malo više ostat vezan za svoj fanzin, a ne toliko ulazit u Futuru koju mi pla?amo trideset kuna.
I mene "Futura" košta trideset kuna, a "Futuru" ja ne koštam ništa.
Ne bih želio da takav mediokritet piše o doma?im knjigama, kad ni sam ne poznaje parvila pisanja, služenja rije?ima!
Za svoje kritike knjiga sam dobijao komplimente od ljudi koji i sami pišu i knjige i kritike. To što mi kažeš da sam mediokritet mi godi, jer dosad sam se smatrao ispodprosječnim, a ne osrednjim. Postoje neka pravila pisanja, a ta baš i nemaju veze sa služenjem riječima. Pravila pisanja pokrivaju samo mali dio cijelog procesa, a ostatak je apsolutno idiosinkratičan - svatko piše na svoj način, i svaki pisac je samouk u svemu osim u osnovama.
To je malo žalosno.
Žalosno je kakvi ljudi "Futuru" čitaju.
Eto, ja kao stalan ?itatelj Future tak savjetujem novoj urednici da si promisli koga angažira za ovak ozbiljne stvari, a i cijena tog magazina je za današnje vrijeme dosta ozbiljna.
Ovime si jako pomogao meni koji jedva čekam da netko zatraži da mi se ne da da nešto napišem, kao i urednici "Future" koja zacijelo ne bi znala što bi da joj lik iz "Star Warsa" tu i tamo ne da neki savjet.
User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Unread post by Den »

č = ?

ć = ?

kako ti se dalo tipkati ([?]ala) te kobasice umjesto ? i ?
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Unread post by MadDog »

Khayman wrote: SlaĹžem se s klarom a ako bi po?eli Robinsonski mislim da bi vrlo malo napravili, koliki stru?njaci ljudi bili neznaju neke osnovne stvari ( na?i ljekove u prirodi, izraditi alate iz ni?ega,....) koje su klju?ne za njihovo preĹživljavanje, a da ne spominjemo dalje napredak ili ?ak odrĹžavanje dru[?]tva na tom nivou razvoja dulje vrijeme ( [?]to je po meni nemogu?e) :ska:
Osim toga, ako bi po?eli Robinzonski na alien-planetu onda bi dosta vremena (i Ĺživota) potro[?]ili dok ne bi ustanovili koja im hrana pa[?]e, koja lije?i, koja ne i tome sli?no... a bez osnovnih uvjeta preĹživljavanja - jok napredak. :morgen:
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
Post Reply