Šah - završnica s jednim pješakom

Igre na forumu.

Moderator: Xaotix

Post Reply
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Šah - završnica s jednim pješakom

Unread post by Izitpajn »

Znate onu situaciju kad se počisti cijela ploča i na kraju ostanu samo dva kralja i jedan pješak? Kad sam bio mali u mojoj šahovskoj početnici sam naučio da, ako se pješak nalazi uz rub ploče, partija mora završiti remijem, a ako se pješak nalazi na nekoj od šest kolona koje nisu uz rub ploče, usamljeni kraj ne može spriječiti njegovo pretvaranje u kraljicu.

E, pa, upravo sam igrao s kompjuterom koji je upravo u takvoj situaciji izvukao pat, pa sam onda izvukao ploču i krenuo vrtjeti kombinacije i na kraju, gle čuda, ispade da usamljeni kralj može tako manevrirati da se mogu natjeravati vječno, ali taj pješak ne bu došel do kraja.

Je li još netko negdje vidio to "pravilo" da se pješak može dovesti do kraja ako je na nekoj od srednjih kolona? Jer sad mi dođe da idem tražiti tu firmu koja je vjerojatno odavno propala i reći im da nemaju pojma...
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Šah - završnica s jednim pješakom

Unread post by Brumiko »

Izitpajn wrote:Znate onu situaciju kad se počisti cijela ploča i na kraju ostanu samo dva kralja i jedan pješak? Kad sam bio mali u mojoj šahovskoj početnici sam naučio da, ako se pješak nalazi uz rub ploče, partija mora završiti remijem, a ako se pješak nalazi na nekoj od šest kolona koje nisu uz rub ploče, usamljeni kraj ne može spriječiti njegovo pretvaranje u kraljicu.

E, pa, upravo sam igrao s kompjuterom koji je upravo u takvoj situaciji izvukao pat, pa sam onda izvukao ploču i krenuo vrtjeti kombinacije i na kraju, gle čuda, ispade da usamljeni kralj može tako manevrirati da se mogu natjeravati vječno, ali taj pješak ne bu došel do kraja.

Je li još netko negdje vidio to "pravilo" da se pješak može dovesti do kraja ako je na nekoj od srednjih kolona? Jer sad mi dođe da idem tražiti tu firmu koja je vjerojatno odavno propala i reći im da nemaju pojma...
Pješak definitivno uvijek može stići do kraja ("promovirati se") ako nije na A ili na H (i ako mu je, jasno, vlastiti kralj dovoljno blizu da ga zaštiti od protivničkoga). Drugim riječima, pješak i (bliski) kralj doista UVIJEK dobivaju kontra usamljenog kralja ako su na B, C, D, E, F ili G. Mislim da te računalo, jednostavno, nadmudrilo, :-) a da je firma jako dobro znala kaj piše.

Nego, jel itko ikada igrao bilo koju šahovsku varijantu ili Arimu?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Šah - završnica s jednim pješakom

Unread post by Izitpajn »

Brumiko wrote:Pješak definitivno uvijek može stići do kraja ("promovirati se") ako nije na A ili na H (i ako mu je, jasno, vlastiti kralj dovoljno blizu da ga zaštiti od protivničkoga).
NE MOŽE!!! Nakon te partije sam, naravno, proveo pola sata analizirajući stvar i otkrio sam sistem po kojemu usamljeni kralj može otezati stvar u beskonačnost.

Sistem je:

Recimo da bijeli pješak ide po E liniji. Recimo da dođe do E6. Dok god je bijeli kralj iza pješaka, crni kralj pleše e7-e8. Onog trenutka kad bijeli kralj stane PORED pješaka (d6 ili f6), crni kralj staje dva polja ispred bijelog kralja (d8 ili f8).

Bijeli ne smije gurnuti pješaka naprijed na e7 (i dati šah) jer će crni postaviti kralja na e8 i bijeli kralj se mora ili odmaknuti od pješaka i izgubiti ga ili stati na e6 (iza pješaka) i izazvati pat. Dakle, jedino što mu preostaje je povući kralja unazad pri čemu crni nastavlja plesati po e7-e8.

Probaj malo proanalizirati i vidi što ćeš dobiti. Možemo i sad i ovdje odigrati nekakvu kombinaciju s tim pa mi dokaži da sam u krivu :)

Što znači "igrati šahovsku varijantu ili Arimu"?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Šah - završnica s jednim pješakom

Unread post by Izitpajn »

Uuuhhh... Pronašao sam rješenje ovoga s kraljem i pješakom... Patljaaaaanac... Dakle, usamljeni kralj može, a ne mora uspjeti...

http://en.wikipedia.org/wiki/King_and_p ... ng_endgame
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Šah - završnica s jednim pješakom

Unread post by Brumiko »

Izitpajn wrote:Što znači "igrati šahovsku varijantu ili Arimu"?
http://chessvariants.com/rindex.html. Među "priznate" šahovske varijante svakako spadaju današnji zapadnjački, kineski i japanski šah. Neke nedavne verzije, poput Glinskijevog heksagonalnog šaha, su bile ili još uvijek jesu dosta popularne. Obilje informacija o tome sadrži i ovaj wiki članak.

Arimaa je igra izvedena iz šaha, koja se može igrati i igra se šahovskim figurama na šahovskoj ploči (s tim da pri tome dobro dojdu 4 komada nekih po mogućnosti veličanstvenih kovanica, recimo onih od 25 kuna ;) ). Osmišljena je sa specifičnim ciljem da bude što je više moguće "strateškija" iliti poziciona te stoga iznimno teška za - računalo. Bolje rečeno, teška programere koji bi htjeli napraviti softver koji bi dobro igrao Arimu.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Šah - završnica s jednim pješakom

Unread post by Xaotix »

Zanimljiva varijanta je i Marsovski šah.

Linkovi s pravilima, online igrom itd. su ovdje.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 768
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Šah - završnica s jednim pješakom

Unread post by Zeljko »

kralj mora biti ispred pješaka kako bi otjerao protivničkog kralja...

naravno da ima situacija kada je remi i sa pješakom više... bitno je ne pogriješiti
ako je pješak daleko od posljednje linije opet se vidi hoće li biti pobjeda ili ne po položaju protivničkog kralja
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Šah - završnica s jednim pješakom

Unread post by Izitpajn »

Da, to sam u međuvremenu i ja skontao. Ali ono šega se sjećam iz te knjige je:

1. Ako je pješak uz rub, remi
2. Ako je pješak na sredini, nije remi

i kvit.
Post Reply