BESPUĆA: rasprava (Zajednički svijet *klap* treći put)

Literarna radionica / RPG / neuspjeli pokušaj / joint effort /štogod. Ako naletite na ovo, malo pogledajte. Ako vam ništa nije jasno, pitajte.

Moderators: Nimrod, niniane

Nebelwerfer
Zmajić
Posts: 179
Joined: 18 May 2007, 16:16
Location: Na štandu
Contact:

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by Nebelwerfer »

oftopik... kakav ti je to sig jeote? :lol:
ša ima neko tajno društvo.
oćete imat štand na rikonu? :vrag:
Image
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by LordShaper »

Pa ako "3. Zmaj" bude imao štand onda imamo :zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by Izitpajn »

@Belzebubbles
Kao prvo, uspio sam preskočiti dio gdje objašnjavaš što će se dogoditi s tvojim likovima jer se to kvalificira kao stopostotni spojler, a više volim da mi se postepeno otkriva. Ne znam koj' si kua to stavljao ovdje, a kad već jesi, što nisi stavio tablu "PAZI, OŠTAR SPOJLER" :P

Kao drugo, u principu, jedini problem s tim da uvodiš toliko likova je što ja već neko vrijeme čekam tvoj dio zapleta, a ti nikako da počneš :D I strah me da će sve skupa biti previše likova, ono, nas nekoliko, pa ako svatko ubaci još nekoliko likova, nastat će zbrka. Ali sve ti opraštam jer je prokleto dobro napisano ;)

Što se tiče kanona i dogovora glede vizualizacije skočnih vrata, tko prvi napiše, njegova djevojka :zubo: Ali svatko ima pravo napisati svoje želje, ja nemam ništa protiv tvojih i mogu se složiti, ali ako netko drugi ima drugu ideju...

Isto tako, malo mi je nerealno postojanje "grupe terorista koji su bili zaslužni za Veliki rat i pad skočnih vrata". Naime, ratovi ne počinju ako ih izazove grupa ljudi, makar bili i teroristi, nego ako bar jedna od zaraćenih strana želi ratovati. Naravno, uvijek može postojati takva nerealna, ali službena verzija nekog totalitarnog carstva koje ne želi da se zna pravi uzrok. A može i svatko imati svoju verziju, povijest je uvijek pogodovala pluralizmu teorija :D

Što se tiče razloga pada sustava skočnih vrata, tu baš nema puno prostora za second opinions, stvar je tehnička. Ja glasam za: radila su dugo kroz rat, a onda, kako je civilizacija otišla ukurac, održavanje je postalo preskupo za uništene države i kolektivno se odustalo od toga. Sve što treba je **nešto** i **još nešto** da bi se stvar upogonila, makar jednokratno, što može dati zanimljive kombinacije za radnju i likove. Ono, obični skokovi idu na 2-3 parseka (u zadnje vrijeme mi se sviđa jedinica, praktičnije i kraće od "svjetlosna godina", a ima i službenu kraticu), a vrata te bace 10 puta dalje.

Hmmm, sad mi je palo na pamet. Ima *nešto* (oduvijek sam bio loš sa smišljanjem imena stvarima) što je skupo za proizvesti, a koristi za neke stvari, štajaznam, izvor energije, nosač energije, gorivo za hiper-g generatore, ili čak materijal od kojeg se prave hiper-g generatori, teško nabavljivo i u rukama korporacija i država (koliko ih je već ostalo), nešto kao danas teška voda ili plutonij. A dovoljna količina toga - velika i neisplativa za komercijalnu upotrebu u razorenim ekonomijama - može pokrenuti vrata na određeno vrijeme.

Evo, moj dio brejnstorminga.
MrSini wrote:Ja bi učestvovao u ovome ali teško shvatiti pravila. Mada nisam siguran da ih i vi više znate. :zubo:
Ima samo dva pravila koja se tako mogu nazvati:
1. Ne ubijaj tuđe likove (bez odobrenja vlasnika)
2. Poštuj ono što je prethodno napisano, osim ako imaš dobro obrazloženje

Nešto što bi se moglo nazvati preporukom je: konzultiraj se s drugima ako uvodiš krupne stvari koje se tiču cijele civilizacije. Možeš stvarati svoje republike, carstva, diktature i slično, mjesta falabogu ima.

Other than that, it's an open field for everyone.

I što je bilo na 3zmaju? Promaklo mi je.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by Belzebubbles »

Nije ni meni previše ugodno razjašnjavati što radim... Ubuduće ide spojl tabla.
Izitpajn wrote:Isto tako, malo mi je nerealno postojanje "grupe terorista koji su bili zaslužni za Veliki rat i pad skočnih vrata". Naime, ratovi ne počinju ako ih izazove grupa ljudi, makar bili i teroristi, nego ako bar jedna od zaraćenih strana želi ratovati. Naravno, uvijek može postojati takva nerealna, ali službena verzija nekog totalitarnog carstva koje ne želi da se zna pravi uzrok. A može i svatko imati svoju verziju, povijest je uvijek pogodovala pluralizmu teorija :D
Pa, zna se. Bez brige, ovo je i bilo zamišljeno kao ekvivalent "Sarajevskog atentata".


Glede vrata, sviđa mi se. Udaljenost smatram nevažnom, mene više interesira globalni (kozmički?) problem cijelog trgovinsko-transportnog sustava skočnih vrata. Ono gorivo je odlična ideja. Ako im damo to gorivo, onda je nužno da novi skočni sustav učinimo inferiornijim (tj. meni to treba za moje sebične potrebe...). On mora imati neki propust ili žačkoljicu, inače nužno postaje presavršen - pa nezanimljiv, i konačno - neuvjerljiv. Dakle, kako sjebati novi sustav?

Kad već pišem, da se uhvatim i povijesti... Ja sam za sada shvatio da to ide kako slijedi - 1. zlatno doba (skočna vrata), 2. rat (pad vrata uzrokovan ratom, ili još bolje da netko odluči ugrabiti svo gorivo i nasanjka ostatak svemira (znači nekakva replikacija invazije na Irak, ali uzevši kao premisu da Iračani posjeduju svu naftu - dakle, Amerika (tj. u našem slučaju - jedna zasad nedefinirana strana) oduzme gorivu svima ostalima), 3. postapokalipsa (novi skočni pogoni orijentirani na brodove, a ne na vrata) - tu bih iz igre izbacio i tu silu koja je ugrabila sav "plutonij" (u nedostatku boljeg izraza, a da ga ne zovem "ono nešto"). Recimo da ih je uništila sveopća inflacija, stagflacija, pad moralnih vrijednosti, revolucija!, štogod...

To u sadašnjem trenutku nije važno, ali pošto sam planirao određene zakulisane igre na samom vrhu pozicijskih interesa, bilo bi dobro da imam definiranu podlogu.


Još nešto, Željka vam ne preporučam uvlačiti u ostatak radnji zato jer je u specifičnoj prostrono-vremenskoj situaciji.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by Belzebubbles »

Prijedlog: novi skočni pogon ima zajeb u sljedećem obliku - ovisi o novijem tipu goriva (prošlo bih htio da bude i potencijalno vojno iskoristivo (slijedeći usporedbu sa plutonijem), novo neka bude manje-više inertno). Glavni vic - količina utrošenog goriva se eksponencijalno povećava sa volumenom predmeta kojeg prenosimo. Rezultat? Jedina ekonomska isplativost je u prijenosu manjih letjelica. Znači, invazija u neprijateljske sustave (a za nju ti trebaju krmci klase bojnih brodova zato jer neprijatelj ima prednost domaćeg terena i mogućnost razvijanja teže obrane nego što tvoje manje letjelice mogu svladati), postaje praktično nemoguća u njihovom prošlom načinu taktičkog razmišljanja.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by Izitpajn »

Glede vrata, sviđa mi se. Udaljenost smatram nevažnom, mene više interesira globalni (kozmički?) problem cijelog trgovinsko-transportnog sustava skočnih vrata. Ono gorivo je odlična ideja. Ako im damo to gorivo, onda je nužno da novi skočni sustav učinimo inferiornijim (tj. meni to treba za moje sebične potrebe...). On mora imati neki propust ili žačkoljicu, inače nužno postaje presavršen - pa nezanimljiv, i konačno - neuvjerljiv. Dakle, kako sjebati novi sustav?
Tako da kažemo da to nije novi sustav, nego stari i neefikasniji, ali nakon što su vrata krepala, ljudi su se vratili njemu? Problemi: kratak domet, dakle puno vremena da se dođe od točke A do točke B. Kao auti i konji. Svi su se vozili autima, ali kad je civilizacija krepala i transport nafte prestao, čak je Mad Max prešao na četvoronošce.
1. zlatno doba (skočna vrata), 2. rat (pad vrata uzrokovan ratom, ili još bolje da netko odluči ugrabiti svo gorivo i nasanjka ostatak svemira (znači nekakva replikacija invazije na Irak, ali uzevši kao premisu da Iračani posjeduju svu naftu - dakle, Amerika (tj. u našem slučaju - jedna zasad nedefinirana strana) oduzme gorivu svima ostalima) 3. postapokalipsa (novi skočni pogoni orijentirani na brodove, a ne na vrata) - tu bih iz igre izbacio i tu silu koja je ugrabila sav "plutonij" (u nedostatku boljeg izraza, a da ga ne zovem "ono nešto"). Recimo da ih je uništila sveopća inflacija, stagflacija, pad moralnih vrijednosti, revolucija!, štogod...
Ja bih radije da je rat trajao dovoljno dugo da sve uključene velesile propadnu iznutra, zbog kolapsa svega, ekonomije, logistike, infrastrukture, i rat se ugasio sam od sebe, ostavivši rascjepkanu civilizaciju, flote bez vrhovnih zapovjednika i civilne pozadine, uništene komunikacije, svjetove u kaosu, orbitalne stanice i megabrodove bez održavanja itd. Ako uzmemo da je jedna strana u ratu pobijedila i onda se raspala, onda nam skoro ni ne treba rat.
Još nešto, Željka vam ne preporučam uvlačiti u ostatak radnji zato jer je u specifičnoj prostrono-vremenskoj situaciji.
A, malo se furamo na Feersum Endjinn, ha? ;)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by Izitpajn »

Okej, gornji post sam napisao prije nego što sam vidio tvoj zadnji. može i tako nekako, iako, ove dvije verzije se ne isključuju previše. Možda neki detalji.

Al okej, ajmo ovdje stat sa stvaranjem settinga i vidit što nam treba za priče, pa ćemo to iskoristit.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by Belzebubbles »

Izitpajn wrote:Ja bih radije da je rat trajao dovoljno dugo da sve uključene velesile propadnu iznutra, zbog kolapsa svega, ekonomije, logistike, infrastrukture, i rat se ugasio sam od sebe, ostavivši rascjepkanu civilizaciju, flote bez vrhovnih zapovjednika i civilne pozadine, uništene komunikacije, svjetove u kaosu, orbitalne stanice i megabrodove bez održavanja itd. Ako uzmemo da je jedna strana u ratu pobijedila i onda se raspala, onda nam skoro ni ne treba rat.
Realno objašnjenje - uzimam!
Izitpajn wrote:A, malo se furamo na Feersum Endjinn, ha? ;)
Nevin! Branim se nepoznavanjem reference. Morao sam wikipedizirat da skužim o čemu se radi.
Prije bi bila dickovska furka.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by Izitpajn »

A jebemu... Sad kad vidim kako svi ostali pišu, moram prestati sa svojim na brzinu lijevom nogom nažvrljanim pizdarijama... Jebote, pa i započinjao sam ovo da bih mogao škrabati gluposti, a vi od toga napraviste NOSF Literary Talent Show... I sad se moram uozbiljiti... Nema smisla da budem najgori od sve dece... :x
User avatar
scorpius
Hani
Posts: 70
Joined: 31 Oct 2007, 18:35
Location: Uncharted Teritory

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by scorpius »

Kvragu kako sam u zaostatku, moje isprike što nisam bio aktivan ovih dana, nakupilo mi se dosta toga. Novi ulomak mi je dosta kratak iako sam ga napravio poprilično dugačkim, ali nisam htio prekinuti u sred jedne teme koja malo detaljnije opisuje svijet i prošlost mog lika. Želim da onaj dio koji se odnosi na njegov poremećaj ne ispadne nekako ovlaš napisan.

Što se tiče skočnih vrata, nekako sam zamislio da je riječ o staroj tehnologiji, ono što mi se oduvijek gadilo u sf-u je to što kada nastupi neka nova tehnologija, ona stara odmah bude ignorirana, a galaksija je ipak velika, tako da vjerujem kako takva promjena mora nastupiti postupno. Nemam ništa protiv da imamo brodove koji koriste FTL pogone, mislim da je jedno od pravila/ideja i bila takva. Ajde makar javite kako se slažete s ovim, jer mi jedan dobar komad priče o Calebu ovisi o tome.

Osim toga, ako je civilizacija baš toliko otišla u kurac, onda nije samo problem u skočnim vratima, nego i u transportu općenito, pa čak i o gorivu za one male zujalice koje nazivamo letjelicama, imat ćemo dosta problema da kasnije spojimo likove, osim ako ne želimo od svega dobiti roman :vrag:

@Izitpajn - bez obzira kako je rat bio devastirajući morao je imati pobjedničku stranu. Ratovi s obje gubitničke strane su jako zanimljivi s filozofskog stajališta, ali nisu realni, UVIJEK ima pobjednika, barem u političkom smislu. I ne, nećeš ispasti najgori od ostale djece, zbog toga sam ja tu :D Nemam nikakvih iskustava s pisanjem, što je i razlog zbog kojeg sam se priključio ovom projektu.
Image
You saw a creature? What kind of creature? The kind we eat? Or the kind that eats us?
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by Belzebubbles »

scorpius wrote:Što se tiče skočnih vrata, nekako sam zamislio da je riječ o staroj tehnologiji, ono što mi se oduvijek gadilo u sf-u je to što kada nastupi neka nova tehnologija, ona stara odmah bude ignorirana, a galaksija je ipak velika, tako da vjerujem kako takva promjena mora nastupiti postupno. Nemam ništa protiv da imamo brodove koji koriste FTL pogone, mislim da je jedno od pravila/ideja i bila takva. Ajde makar javite kako se slažete s ovim, jer mi jedan dobar komad priče o Calebu ovisi o tome.
Treba se usuglasiti. Moj glas: vrata hladna zbog nestanka onog goriva u ratu, FTL onakav kakav smo već rekli - ograničen dometom i volumenom prenošenog objekta. Vaš glas?
Osim toga, ako je civilizacija baš toliko otišla u kurac, onda nije samo problem u skočnim vratima, nego i u transportu općenito, pa čak i o gorivu za one male zujalice koje nazivamo letjelicama, imat ćemo dosta problema da kasnije spojimo likove, osim ako ne želimo od svega dobiti roman :vrag:
Otišla su vrata, civilizacija samo mijenja oblik poradi smanjene međusobne komunikacije. Prije su svi bili povezani svemirskim carstvom, a sada se malo više okreću sebi. Uslijed toga nekima ide bolje, nekima gore.
@Izitpajn - bez obzira kako je rat bio devastirajući morao je imati pobjedničku stranu. Ratovi s obje gubitničke strane su jako zanimljivi s filozofskog stajališta, ali nisu realni, UVIJEK ima pobjednika, barem u političkom smislu.
Ovo što si napisao ne mora nužno isključiti Izitpajnovo tumačenje.
Pogledaj Domovinski rat. Pobjednika ima, ali što to znači građanima Vukovara? Uglavnom, rat = razaranje, a to uključuje obje strane (osim ako vodiš jedan od onih kolonijalnih ratova tako popularnih u zadnje vrijeme).
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by Izitpajn »

Okej, sad kad su se stvari zahuktale, možda je vrijeme da malo reorganiziramo stvar, s obzirom da ima dovoljno materijala, da se malo raščiste stvari i poslože u zasebne ladice.

Dakle, možemo otvoriti zasebni podpodforum u literarnom odjeljku (paralelan s "Čičamičom"). Treba nam naziv, a možda je vrijeme da izmislimo neki naslov pod kojim bismo objedinili sve ovo.

Najpametnije što mi je palo na pamet je "Bespuća". Razlog za: jedino što je zasad karakteristično za ovaj svemir je to što je bio rat i što je sve uništeno. Možda i nema smisla čekati da se smisli neki zajednički zaplet, jer to može biti i svemir u kojemu će se pisati priče izvan ovog zajedničkog toka, ono, ako netko poželi napisati nezavisno djelce koje se neće miješati s druim likovima drugih autora, nema razloga da to ne učini. Dakle, treba dati ime cijelom svemiru, a ne samo toku radnje koji sad pokušavamo uspostaviti.

Razlog protiv: riječ "bespuća" ima političke konotacije jednog, khm, "literarnog" djela iz prošlog desetljeća. Na žalost, to je najbolja riječ koju sam mogao smisliti. Alternativno, možda "Spaljena zemlja" zvuči jednako dobro, ali efekt je tim bolji što je naslov kraći. Ili neka druga varijanta "Wastelands" na hrvatskom. Krenite s brainstormingom.

Dalje, organizacija podforuma. Raspravni dio bih podijelio na raspravu o settingu, o načinu pisanja i eventualno ako još nešto iznikne dok budem pregledavao ovih osam stranica. Literarni dio bih podijelio na glavni dio, naslov "Bespuća" ili "Spaljena zemlja", ili kako se već dogovorimo da bude, i možda ako je nešto spinoffano. Ako netko želi da se njegov dio odijeli od ostatka. Niniane?

So let me know.
User avatar
scorpius
Hani
Posts: 70
Joined: 31 Oct 2007, 18:35
Location: Uncharted Teritory

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by scorpius »

Misliš da u jednom dijelu nastavimo s ovim, a drugom da ekipa piše priče koje nisu vezane uz ovu radnju, ali su iz istog svemira? Meni zvuči ok, dobio sam barem pedeset ideja za druge stvari dok sam slagao ovo o Calebu, prilično je motivirajuće.

Naslov, hmm, "Bespuća", nekako nisam ljubitelj naslova koji opisuju sam svijet, ali slažem se da trebaju biti kratki i uočljivi. Probat ću smisliti nešto. Ako ostatak ekipe ipak odluči da bude taj, nemam ništa protiv.
Image
You saw a creature? What kind of creature? The kind we eat? Or the kind that eats us?
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Zajednički svijet *klap* treći put

Unread post by Belzebubbles »

@Izitpajn
Ne postaju li time stvari i malo odviše ozbiljne?

Glede mojeg dijela, u sljedećem sam postu planirao lansirati glavnog lika u svijet, i onda ga natjerati na interakciju sa ostatkom sudionika. Pretpostavio sam da ćemo dogovorno odrediti glavne okvire radnje i svakome dati jedan dio na opisivanje.

No... :dontknow:
Post Reply