PAVONIS: rasprave i komentari (was: Zajednički svijet)

Literarna radionica / RPG / neuspjeli pokušaj / joint effort /štogod. Ako naletite na ovo, malo pogledajte. Ako vam ništa nije jasno, pitajte.

Moderators: Nimrod, niniane

Jeste li zainteresirani za ovo što dolje piše i biste li se aktivno uključili na bilo koji od spomenutih načina?

Da, zanima me i planiram se uključiti na neki od spomenutih načina
10
83%
Da, zvuči zanimljivo, ali nisam siguran kako bih se mogao uključiti/zanima me samo čitanje/pasivno praćenje onoga što drugi naprave
2
17%
Err... No
0
No votes
 
Total votes: 12

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

PAVONIS: rasprave i komentari (was: Zajednički svijet)

Unread post by Izitpajn »

Nekoliko puta u SFeri smo se poku??ali dogovoriti da napi??emo nekoliko prič?a u nekom "zajednič?kom svijetu", ali je to svaki put propalo. Glavni kamen spoticanja je bio o kakvom bi se tu zajednič?kom svijetu radilo: jedni su htjeli space-operu, jedni se nisu htjeli micat sa Zemlje, jedni su htjeli mutante, drugi telepante, jdni su htjeli budućnost, drugi sada??njost i tako dalje. Uglavnom, nikako se nađemo na istoj valnoj duljini. ? to je okej, jer kad svi misle isto, to znač?i da nitko ne misli dovoljno.

E, sad, moj glavni povod za ovo ??to ću sada predlo??iti je jedan sajt (http://www.alioth.net) s pripadajućim forumom koji okuplja ljubitelje jedne stare kompjuterske igre i njenih nastavaka: Elite, Frontier i First Encounters. Ekipa je tamo najprije krenula s role playanjem u obliku kratkih pulp-avanturistič?kih odlomaka što se s vremenom pretvorilo u full-scale literary workshop č?ijii je rezultat bio prokleto zanimljiv, a neke prič?e koje su iz toga iza??le su kvalitetom bile sasvim u rangu najkvalitetnijeg SF-a koji se danas mo??e proč?itati u vodećim SF magazinima. Lo??a strana svega je ??to je to franchised universe, to ??to ga je smislio netko drugi i ??to je stvar pod copyrightom. A zapravo su većinu svega smislili sami obo??avatelji. Pa me zanima jel ima ovdje zainteresiranih da se smisli ne??to relativno originalno i ispoč?etka.

Mene osobno zanima space-opera. Mo??e,a i ne mora biti pulp, mo??e biti č?ista akcija, mo??e biti detektivska, mo??e politika, mo??e ??pijuna??a, mo??e a avantura, a, naravno, mo??že i te??ka psihologija. Ono ??to treba biti zajednič?ko je setting, raspored zvijezda i zemaljskih kolonija (imam problema s alienima i zato bih ih za poč?etak zaobi??ao), glavne politič?ke asocijacije među kolonijama i slič?no.

Kako bi se pisalo? Pa, za po??´ak, ni role-playing nije loš, ali naravno, u formi odlomaka, a može i gotovih kratkih pri??® Ako ima zainteresiranih, javite se.

Ina??¬ zadnjih sat vremena sam po internetu tražio podatke o bliskim zvijezdama tako da, recimo, zvjezdana karta ne bude potpuno izmišljena, nego da se oslonim(o) na postoje?? podatke. Ovih dana ?µ malo sve to obraditi i vidjeti što se iz svega može iskopati.

Sad, sve je ovo malo na brzinu objašnjeno, ali ako nekoga zanima, zagrist ?? i ovako i onako. Ja sada moram tr??´i na vlak i vjerojatno me ne?? biti na internetu do srijede, a u me?µ¶?emenu, svi komentari i mišljenja su dobrodošli.
Last edited by Izitpajn on 05 Oct 2006, 14:19, edited 4 times in total.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

corwin wrote:moj prijedlog-ajmo stvorit svijet u kojem ?emo pisat
pala mi je ideja na pamet,sasvim slu?ajno,uvjeravam vas,o dalekoj budu?nosti u kojoj bi internet funkcionirao na interplanetarnoj razini,u[?]teka[?] se na net i na?e[?] se u virtualnom svijetu (znam da nije originalno) gdje vrijede pravila...tu se dogovorimo me?usobno...a naglasak bi bio na starim internetskim stranicama (zamislite da netko iz 30-og st. nai?e na NOSF,ili netko naru?i stare stranice u svrhu izu?avanja povijesti...) ali naravno tu su kojekakve prepreke tipa mutirani virusi i sl.
Jo[?] samo jedna stvar,netom bi upravljale AI

ako ste za :ocasion:
Bahod wrote:to ne bi bila lo[?]a ideja

samo
trebalo bi prvo stvoriti svijet- to bi mogao ti ;)

nekako si misli da bi bilo dobro da takov rabatu izdvojimo iz LR i zapo?nemo kao zaseban projekt
ako su ljudi zainteresirani mogli bi napraviti nekakvu anketu tipa kakav svijet bi najodgovarao, omda ga osmisliti i otvoriti zaseban podforum s pravilima i "nacrtom", pa da se pri?e postaju ispod

moĹžda ?ak da imamo jedan svijet godi[?]nje :scratch:
ono [?]to ja ne bi je fantasy svijet barem ne za prvi put

sve u svemu meni se ideja svi?a i ako ima dovoljno zainteresiranih mislim da bi moglo biti zabavno i zanimljivo

ako se ne slaĹžete s ovom dopunom, ipak mislim da je ideja prekomplicirana da se izvede u kratkom roku i predobra da se potro[?]i u ljetnom terminu
Kao [?]to vidi[?] u tvom se odsustvu ve? raspravljalo o tome
Meni se ideja jako svi?a, pogotovo ako netko drugi razvija svijet – blago lijenima jer njihovo je kraljevstvo nebesko :lol:


Mislim da ne bi bilo lo[?]e da netko od znalaca objasni u kratko "stru?ne" termine koje si gore naveo ( space-opera., pulp, role-playing i sl.)– tako da oni koji ba[?] nisu duboko upu?eni u tematiku razumiju o ?emu se tu radi, te se možebitno i uklju?e
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Pa mene je sablja navukla na avione, a bas sam nabavio i Freespace 1 i 2, pa sam se navukao na dogfight, pa sam htio napisati pricu o tome... mislim da bi se to moglo uklopiti u izitpajnovu verziju...
nema me.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Bahod wrote:Kao što vidiš u tvom se odsustvu ve? raspravljalo o tome
To je s foruma? Gdje?

Okej, imam ja par onako osnovnih ideja, a poželjno je da se još netko povremeno uklju?i jer što više ljudi izmišlja, to je stvar dublja i, khm, paz' sad pridjeva: trodimenzionalnija ;)

Kad mi završi nastava ve?eras nabacit ?u par ideja.

A just for the record, skinuo sam s interneta popis 2000 zvjezdanih sustava, svi bliži od 80 svjetlosnih godina, s koordinatama i osnovnim podacima. Pa možda i to može poslužit kao referenca. Al o detaljima kasnije.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Evo, sad imam malu pauzicu pa da ubacim još podataka i bubica u uho, pa nek' grizu.

Najprije o settingu:
Ono što sam ja zamislio - a ukoliko se drugima to ne svidi, možemo po?eti s pregovorima - je svemir nekih 300-500 godina u budu?nosti. Naseljeno je 500-1000 svjetova ?ije populacije su u rasponu od nekoliko stotina do nekoliko milijardi stanovnika. Od ukupnog broja, vrlo je mali broj svjetova, najviše 10%, teraformirano, pod otvorenim nebom, dok je ve?ina zatvorena pod kupolama i u podzemlju. Iz ?isto tehnoloških razloga.

Cjelokupni ljudski svemir je u rasponu od onih spomenutih 160 svjetlosnih godina (u daljnjem tekstu: ly), a brodovi koje populacija ima na rapolaganju prevale, recimo, 10 ly za deset dana.

Tehnologija:
Što se tehnologije ti?e, najradije bih onu sa skokovima: navigator prora?una skok, pilot pritisne dugme i u sljede?em trenutku brod se na?e na drugom mjestu. Ve?ina vremena se troši na prora?unavanje, otkrivanje gdje se to?no nalaziš, detektiranje podsvemirskih/potprostornih grba koje treba zaobi?i i sli?no. Alternativni na?ini me?uzvjezdanog putovanja mi se manje svi?aju: "hipersvemir" s odre?enom brzinom ly/h mi je nekako blja, a fiksne crvoto?ine imaju problem što se onda sav promet i doga?aji koncentriraju oko njih. Puno je lakše nekoga uloviti i likovi imaju, generalno, manju slobodu kretanja. Iako, taj se problem može riješiti ako stavimo da crvoto?ina ima stvarno puno, da iz svakog sustava vodi njih dvadeset ili više. "Instant crvoto?ine", kad svaki brod radi svoju, ska?e kroz nju, a onda se ona zatvara, ima isti efekt kao ve? opisani skokovi.

Društvo:
Generalno, kaos i anarhija. Postoje 3-4 velike politi?ke asocijacije: Teranska federacija (demokratska tvorevina koja širi slobodu i demokraciju i onima koji za to trenutno nisu zainteresirani, uklju?uju?i tu i teške argumente), Carstvo, ?ija je jedina svrha postojanja širenje slav, bogatstva i imena njegovog preuzvišenog veli?anstva, Gospodara Svemira, Goluba Rata i Jastreba Mira, Patrona Znanosti i Zaštitnika Slabih, Edwarda, ?or?a, Nikolaja ili Quien Lija, kako se dogovorimo, te Republika Orion (ime dobila ne po zvijež?u, nego po kraku galaksije u kojemu se nalazimo) ?iji su cilj sloboda, bratstvo, jednakost i osloba?anje masa koje stenju pod korporacijskim kapitalizmom i samo ?ekaju trenutak kako bi zbacile okove opresije i krenule u svijetliju budu?nost. Preporuka: nijedna od ovih asocijacija nema više od 100 svjetova (po mogu?nosti, manje od 50), iako imaju neke najbogatije. Ostatak je ili grupiran po manjim savezima ili nastupaju samostalno, pokušavaju?i održati nezavisnost ili labav savez s nekima od velikih.

Toliko za sada, nastavak slijedi.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Izitpajn wrote: To je s foruma? Gdje?.
LR12 str 1 ;)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Mislim da sam dosad pokrio ono najosnovnije što se ti?e pitanja što. A sad da malo pojasnim što sam imao na umu po pitanju kako.

Ono što nam treba od ljudi koji ?e doprinositi na bilo kakav na?in:

- fikcija - role-playing. Svi smo to radili, nemojte re?i da niste jer znam da jeste; ne možete zaspati i maštate da ste svemirski pilot koji se sre?e s raznim problemima koje riješava ili jednostavno bari komade u nekom svemirskom baru. E, pa, samo sad te svoje maštarije podijelite s nama. Cilj ovoga možda i jest kvalitetan SF, ali je sredstvo kojim do toga treba do?i ?istokrvna zabava!!! Pa ako i ne do?emo do zacrtanog cilja, bar smo se usput zabavili.

- fikcija - širi seting. Liku kojeg ste zamislili ?e trebati neke šire okolnosti u okviru kojih ?e djelovati. Recimo da kre?e u neku potragu, pa, vjerojatno?e imati neke protivnikie s kojima treba ra?unati. Pa, bilo bi zanimljivo imati i poneki odlomak u kojemu se vidi što ti protivnici rade.

Napomena: glavni likovi ?e se možda i susretati, a možda i ne. Tu nema pravila. Ako vam odgovara, ukrstite ih. Ako ne, onda ne.

- novinski tekstovi. Zaprepastit ?ete se kad otkrijete koliko je neki doga?aj od globalnog (univerzalnog) zna?aja lakše opisati u formi novinskog teksta. Pokušajte. Može biti upola manje pismeno nego bilo što drugo. Može biti kratko. Može biti neistinito. Može biti nebitno za pri?u. Pustite mašti na volju.

- tehni?ke specifikacije. Ponekad je i to zabavno pisati, pogotovo ako se o ne?emu povede diskusija. Ako netko izmisli/dizajnira neki model letjelice ili oružja ili bilo ?ega, a netko drugi onda iskoristi, obojica su na dobitku.

Naravno, ako se nekom crta ili dizajnira na kompu, sve to može samo dodati na dubini.

Nastavak slijedi.
Last edited by Izitpajn on 20 Sep 2006, 19:27, edited 1 time in total.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

GRRRRRRR izbrisalo mi !#@%&!* post!!!!

Dakle, skra?ena verzija, Za one koji žele znati više

Ako nekog zanima pozornica na kojoj (?e) se sve ovo doga?a(ti), najbolji link za po?etak je

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nearby_stars

Kompletna lista svih dosad otkrivenih 2000 sustava:
http://nstars.nau.edu/nau_nstars/multi_search_start.php
(kliknite na distance i create form i upišite 100 svjetlosnih godina)

Dosad otkriveni planeti:
http://planetquest1.jpl.nasa.gov/atlas/atlas_search.cfm

Ako vam je sve ovo previše, onda samo pi?ite po svome. Ve? ?e neki opsesivno-kompulzivni manijak :wave: to krenuti krpati :angel:
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

?izus Izi pa ovo je ve?e i opseĹžnije od mog sinopsisa za disertaciju :lol:

par osnovnih ideja????

:uzdravlje:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

E, ako je ovo opširno, onda ne znam... Pa i nije da sam nešto posebno napisao, samo nabacio tri "države", neku op?enitu tehnologiju i to je to. Mislim, ako si pro?itao tri space-opere, možeš i sam smisliti nešto takvo.

Ina?e, i ovaj link je dobar za pogledati ?ega sve ima:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lists_of_stars
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Evo moj jedan prijedlog u vezi tehnologije...

sto se tice onih skokova (instant crvotocina), pretpostavljam da sto je brod vec (tj. ima jaci jump-drive) onda recimo moze raditi vece skokove tj. brze putovati, eh sad mi je recimo pao napamet da postoji nekoliko velikih svemirskih portala koji bi mogli otvoriti skokove koji bi bili puno veci od ovih normalnih brodskih skokova... pa bi se tako moglo puno brze putovati, naravno takvi portali bi bili rijetki i skupi, ali bi predstavljali veliku takticku vrijednost...
:uzdravlje:
nema me.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Da, ali ve?i brod treba i ve?u crvoto?inu, ergo...

Evo jednog linka vezanog za spektralnu klasifikaciju zvijezda:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_mn ... sification
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Izitpajn wrote:Cilj ovoga možda i jest kvalitetan SF, ali je sredstvo kojim do toga treba do?i ?istokrvna zabava!!! Pa ako i ne do?emo do zacrtanog cilja, bar smo se usput zabavili.
I like it.

Usput, pratim topic s velikom pozornoš?u, keep going...
User avatar
BlockflĂśte
Hani
Posts: 96
Joined: 05 May 2004, 02:34

Unread post by BlockflĂśte »

Mene ovo tako?er intrigira pa ?u topik pratim ako ni[?]ta drugo ne uzmognem :)
Post Reply