Prijedlozi i upiti...

Sve ostalo vezano za književnost, a da nema veze sa SF-om, fantasyjem, hororom i ostalim esefičnim podžanrovima

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Prijedlozi i upiti...

Unread post by LordShaper »

Čitao li itko od vas išta od Ayn Rand?

Nisam nikad baš proučavao taj objectivism koji je turala kao filozofiju, niti čitao išta njeno. Još. Ali mislim da je možda vrijeme da se educiram.

Doduše nemam baš dobru sliku o njoj jer se u žanrovskom kontekstu nju gleda kao jednog od onih koji mrze sf muy gorljivo a koriste elemente esefa u vlastitim djelima (Atwoodica, što li) :lol: A i Goodkind ju veliča, pa onda istovremeno piše fantasy i vrijeđa vlastite fanove da ne kuže tu njegovu književnost jer su to 'deep novels of philosophical reach' a ne tamo neki fentezi, puj. Sad, ja prema takvim autorima imam generalni stav 'de se ti teraj nekamo, pa makar da si talent da se smrzneš'...možda nije dobar stav, ali jebajga. :(

No, kao što rekoh, planiram Randicu proučiti pa me zanima je li netko ovdje imao susreta s njenim stvaralaštvom?
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Prijedlozi i upiti...

Unread post by Brumiko »

LordShaper wrote:Čitao li itko od vas išta od Ayn Rand?
...
No, kao što rekoh, planiram Randicu proučiti pa me zanima je li netko ovdje imao susreta s njenim stvaralaštvom?
Samo kroz političke hvalospjeve njenih štovatelja.

Iako, da, i ja bih volio pročitati nešto od nje. Prema njenom The Djelu Atlas Shrugged je napravljen i film: Atlas Shrugged: Part I, ali nisam niti to (još) pogledao.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Prijedlozi i upiti...

Unread post by Milena »

Prevedena joj je jedna knjiga i kod nas, no ne znam koja (mislim da nije Atlas). Atlas Shrugged je ubiboga dosadna knjiga čiji glavni junak je tako dobar, pametan, šarmantan i savršen da nemreš bolivit, a zločesta država ga progoni jer hoće da vlakovi budu državna, a ne privatna stvar (da, zbilja). I ima tu još jedno 200 stranica ne baš dobro opisanog raf seksa. To je više-manje to.

Drugo niš nisam čitala, ali znam da je film dobio tako katastrofalne kritike da se 2. dio vjerojatno neće ni snimati. FYI.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Prijedlozi i upiti...

Unread post by Brumiko »

Milena wrote:Prevedena joj je jedna knjiga i kod nas, no ne znam koja (mislim da nije Atlas). Atlas Shrugged je ubiboga dosadna knjiga čiji glavni junak je tako dobar, pametan, šarmantan i savršen da nemreš bolivit, a zločesta država ga progoni jer hoće da vlakovi budu državna, a ne privatna stvar (da, zbilja). I ima tu još jedno 200 stranica ne baš dobro opisanog raf seksa. To je više-manje to.

Drugo niš nisam čitala, ali znam da je film dobio tako katastrofalne kritike da se 2. dio vjerojatno neće ni snimati. FYI.
Ček, tko hoće da vlakovi budu državni, Država ili Junak? I čiji su sada tj. u tijeku romana? I jel problem u vlakovima (koji bi trebali biti privatni, baj d vej) ili željezničkim prugama (koje su javne/naše/državne/kolektivne i trebaju takvima ostati)? I koje veze ima raf seks s cijelom pričom? Ima li kakvih sočnih detalja glede tog raf seksa? :zubo:
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Prijedlozi i upiti...

Unread post by Milena »

Brumiko wrote:Ček, tko hoće da vlakovi budu državni, Država ili Junak? I čiji su sada tj. u tijeku romana? I jel problem u vlakovima (koji bi trebali biti privatni, baj d vej) ili željezničkim prugama (koje su javne/naše/državne/kolektivne i trebaju takvima ostati)? I koje veze ima raf seks s cijelom pričom? Ima li kakvih sočnih detalja glede tog raf seksa? :zubo:
OK, ovak: Junak naravno neće da išta bude državno, jer država je fujbekino. Zato on nestaje/skriva se, a za njim i hrpa drugih najpametnijih i najboljih, jer je država fujbekino. U međuvremenu, žena koja vodi jednu od najvećih (privatnih) željezničkih kompanija hoće kupiti čelik za tračnice od nekog tipa koji je izmislio novi superčelik, ali država je nastoji u tome spriječiti jer je država fujbekino, i ne trpi nikog tko je pametan. Onda dolazi sredina romana, u kojem se glavna junakinja zaljubi u izumitelja superčelika (tu ti dolazi raf seks, ali naglašavam da nije dobro napisan), da bi na kraju njih dvoje skužili kako su svi pametni ljudi nestali jer su htjeli državu ostaviti na cjedilu (jer država je fujbekino) kako bi se vidjelo kako država ništa ne može bez superpametnih superljudi koji su superpametni i vode se prosvijetljenim egoizmom i brinu se samo za sebe, jer su superpametni, a ostali trebaju pokrepat jer bi se za njih brinula država, a država je, to smo dosad već naučili, fujbekino. I onda zadnjih sto strana (pretjerujem, ali jako malo, ozbiljno, guglaj, mislim da je ekčuli nekih 50 strana u pitanju) glavni junak drži govor o tome kako je država... aj' pogodi. I sve treba bit privatno. I pripadati samo superpametnima, jer su oni superpametni. I treba nemati države, jer je... I tak 50 strana. KRAJ.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Prijedlozi i upiti...

Unread post by Izitpajn »

Ovo treba staviti u vodič za lektiru :lol:
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Prijedlozi i upiti...

Unread post by Brumiko »

Milena wrote:OK, ovak: Junak naravno neće da išta bude državno, jer država je fujbekino. Zato on nestaje/skriva se, a za njim i hrpa drugih najpametnijih i najboljih, jer je država fujbekino. U međuvremenu, žena koja vodi jednu od najvećih (privatnih) željezničkih kompanija hoće kupiti čelik za tračnice od nekog tipa koji je izmislio novi superčelik, ali država je nastoji u tome spriječiti jer je država fujbekino, i ne trpi nikog tko je pametan. Onda dolazi sredina romana, u kojem se glavna junakinja zaljubi u izumitelja superčelika (tu ti dolazi raf seks, ali naglašavam da nije dobro napisan), da bi na kraju njih dvoje skužili kako su svi pametni ljudi nestali jer su htjeli državu ostaviti na cjedilu (jer država je fujbekino) kako bi se vidjelo kako država ništa ne može bez superpametnih superljudi koji su superpametni i vode se prosvijetljenim egoizmom i brinu se samo za sebe, jer su superpametni, a ostali trebaju pokrepat jer bi se za njih brinula država, a država je, to smo dosad već naučili, fujbekino. I onda zadnjih sto strana (pretjerujem, ali jako malo, ozbiljno, guglaj, mislim da je ekčuli nekih 50 strana u pitanju) glavni junak drži govor o tome kako je država... aj' pogodi. I sve treba bit privatno. I pripadati samo superpametnima, jer su oni superpametni. I treba nemati države, jer je... I tak 50 strana. KRAJ.
Ček malo, a zakaj je seks raf? Zakaj nije... vanilla?
Nadalje, ako je država fujbekino, kako to da postoji privatna željeznička kompanija?
I ako Država neće superčelik, zakaj taj izumitelj jednostavno ne proda izum negdje van granica Države i namlati gadne par koje potom spremi u švicarske banke, a troši u Monaku?
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Prijedlozi i upiti...

Unread post by Milena »

Brumiko wrote:Ček malo, a zakaj je seks raf? Zakaj nije... vanilla?
Vjerojatno zato što se tako više sviđalo gđi Rand? Ne znam kaj da ti velim na to.
Nadalje, ako je država fujbekino, kako to da postoji privatna željeznička kompanija?
I ako Država neće superčelik, zakaj taj izumitelj jednostavno ne proda izum negdje van granica Države i namlati gadne par koje potom spremi u švicarske banke, a troši u Monaku?
Čekaj, a gdje si ti uočio da sam ja upotrijebila pridjeve kao što su dobro, pametno, logično? Ako si čitao prikaze Rand samo od njenih zombija, nije čudo da imaš pogrešna očekivanja. Ali, kako da ti kažem... nije ti to baš nekaj. OK?
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Prijedlozi i upiti...

Unread post by Xaotix »

Brumiko wrote:Nadalje, ako je država fujbekino, kako to da postoji privatna željeznička kompanija?
Država te perfidno pusti da složiš privatluk, al ti onda baca klipove pod noge i tračnice, da bi te zafrknula. Jer država je fujbekino. :lol:

Btw. Ovo da svi superpametni nestanu... Nije li se to nekako već dogodilo samo od sebe???
Randomness is strong with this one!
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Prijedlozi i upiti...

Unread post by Brumiko »

Xaotix wrote:Država te perfidno pusti da složiš privatluk, al ti onda baca klipove pod noge i tračnice, da bi te zafrknula. Jer država je fujbekino. :lol:
Je, ali državom upravljaju političari koji obično ne gledaju tako dalekovidno, nego do prvih izbora. :zubo: Oni koji pak gledaju dalekovidno jer ne raspisuju izbore, :notworthy: vjerojatno niti ne dopuštaju privatne željezničke (ili druge) kompanije.
Xaotix wrote:Btw. Ovo da svi superpametni nestanu... Nije li se to nekako već dogodilo samo od sebe???
Je. Zato kaj ljudi ne misle tj. prepuštaju Državi svoje više moždane funkcije kako bi povećali svoje niže moždane kapacitete namijenjene Big Brotheru.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Prijedlozi i upiti...

Unread post by Milena »

Xaotix wrote: Država te perfidno pusti da složiš privatluk, al ti onda baca klipove pod noge i tračnice, da bi te zafrknula. Jer država je fujbekino. :lol:
Vidiš da se lako nauči. Ako ništa drugo, definitivno edukativan tekst. :D
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: Prijedlozi i upiti...

Unread post by arkturuz »

LordShaper wrote:planiram Randicu proučiti pa me zanima je li netko ovdje imao susreta s njenim stvaralaštvom?
Kupio 'The Fountainhead' prije jedno 5 godina, pročitao prve dvije stranice i jednu at radnom u sredini i sad mi stoji negdi na polici di se ni ne vidi iza Asimova i Sagana :)

Prodam ti je ;)
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Prijedlozi i upiti...

Unread post by Milena »

Ako nekoga još zanima Rand, ovo je informativno. Nije o knjigama koliko o njenom političko-filozofskom radu, ali svejedno, zanimljivo štivo.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Prijedlozi i upiti...

Unread post by LordShaper »

Izitpajneeeee, ti si fan le Carrea, osim ako nisam nešto gadno pobrkao. Isplati li se čitati Crnkovićev prijevod (one male knjižice, crveno i žuto, plavo i žuto itd) ili da tražim na engleskom?
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Post Reply