pisanje

Sve ostalo vezano za književnost, a da nema veze sa SF-om, fantasyjem, hororom i ostalim esefičnim podžanrovima

Moderator: Ire

Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: pisanje

Unread post by Porto »

e neš ti zapleta u ljubićima i sapunicama :lol:

zar dramatizacija, odnosno scenario za film, seriju, nema status autonomnog umjetničkog djela? pa djele oskare za to... to je ko da veliš da su hampton fancher i david peoples scenaristi bladerunnera maznuli od dicka. :zbunj:
apropo dicka, dick je pisao 60 kartica dnevno!

mislim da ste preoštre prema ženskici, i to samo zato što je prirodna plavuša.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: pisanje

Unread post by niniane »

Porto wrote:nego, mislio sam da kad se fajtate za žensku stvar, da joj date neku podršku, ko žena ženi... ono, sretnete se na špici, kisi, kisi, di si jelena, ovo ono... od kad se nismo vidjele? od veljače? iiiiiii... (i tutnete joj gotov scenarij za sf sapunicu u torbicu) pa nek se potpiše ak hoće i nek brije po medijima da ga je sama napisala. mi čemo znat da ste ga ti i ire napisale. tako čete načinit veliku stvar; kako za žensku stvar tako za sf u cjelini. :kava:
Porto... :dum: "sretnete se na špici, kisi, kisi, di si jelena, ovo ono... " VRIŠT! :x
Porto wrote:mislim da ste preoštre prema ženskici, i to samo zato što je umjetna plavuša
Nije samo zato što je umjetna plavuša. Imam ja pokoju frendicu s umjetno plavom kosom. To nije nužno kriterij za ove emocije koje imam(o) prema Jeleni Veljači.
Idu mi na živce žene poput nje i njihova svrha u životu. Znam da se svi razlikujemo i da bi takvim ženskicama vjerojatno Ire i ja išle na živce (već vidim: "SF? A kaaaaaj vam je to? Kuiš ono...") - ali idu mi na živce sve Jelene Veljače i Vlatke Pokos i ine takve.
Ako bi se Jelena Veljača udostojala razbiti predrasude koje mi neki imamo prema njoj, tko zna, možda bi i uspjela... Naravno, možda je ona privatno jedna vrlo draga, pametna i dobra žena s kojom bi se bilo vrlo zabavno družiti. However, seeing is believing.
:P
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: pisanje

Unread post by Ire »

ehem, jedno je dramatizacija i ekranizacija nekog djela a drugo tvrditi da je serija tvoja originalna ideja koja nema ama baš nikakve veze sa spomenutim romanom, kojeg je, vidi slučajnosti, zapravo namjeravala jel ekranizirati ali je odustala, kao
Instant Geek. Just Add Coffee.
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: pisanje

Unread post by Porto »

ne znam, ne znam... niste me uvjerile. ja sam na njenoj strani. pogotovo od kad je drmn... ovaj, od kad fura imiđ warholove muze edie sedgwick. mogao bi satima ubijati vrijeme slušajući kako mi prepričava epizodu po epizodu svoje nove sapunice. evo, i u jutarnjem piše da je pračovjek ubijao zbog žena. :D
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: pisanje

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

ratchet wrote:Asimov je pisao 10 kartica dnevno. I to svaki dan. Barem koliko se ja sjećam. Ne izgleda mnogo, ali svako tko je ikad pisao zna da nije problem napisati 10 kartica u jedan dan. Problem je to pisati svaki dan, dan po dan, bez iznimke. Znači u dva mjeseca on bi napisao nekih 600 kartica.
10 kartica je otprilike oko 3000 riječi. To je cifra koju si je Stephen King zadao kao dnevnu normu u mlađim danima i koje se, očito držao, jer da nije ne bi stigao napisati ovoliko knjiga. S time da njegov radni dan obuhvaća 8 sati, od kojih polovicu piše, a polovicu čita. To su njegove riječi. Kad gledaš, 10 kartica nije puno. 5-6 stranica u wordu. I ako imaš vremena, može se to bez problema stići, pogotovo kad se ufuraš u pisanje.
Ali, to je najveći problem - vrijeme. Jako malo ljudi u rvackoj može odvojiti 3 a kamo li 8 sati dnevno u sjedenju pred kompom ili bilježnicom baveći se scribo scribere scripsi scriptumom. Što je žalosno, jer baš bih volio pisati 600 kartica mjesečno. Godišnje napisati dva i pol romana od malo više stranica i živjeti od toga.
Osim toga, kad pišemo priče za neke natječaje koji ograničavaju duljinu priče na 10 kartica, tko uspije takvu priču napisati u jednom danu?

A sad malo pljuvanja po Februarki. Zamislite da kaže u novinama da je tih 4000 kartica napisala u dvije-tri godine. Ne bi to nitko spomenuo. Ovako se pričalo o njoj. Mogla je isto tako reći da je napisala petsto tisuća stranica u jedno poslijepodne. Koliko su naši ljudi načitani, povjerovali bi joj i to.
Jednom je u emisiji Drugi format (mislim da je ta emisija, ali nisam siguran jel to naslov emisije na koju mislim), između ostalih gostovala i jedna bivša scenaristica. Pa je pričala koliko ljudi kod nas radi na jednom scenariju, a uopće ih se ne spominje. Na odjavi napišu samo glavnog scenarista i to je to. A ovi ostali koji si gule žuljeve na papirima, ono, fuck them. Spominjala je dvoznamenkaste brojeve.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: pisanje

Unread post by ratchet »

Pa to i je normalno da ima cijelu ekipu koja rinta, a ona pokupi zasluge. A jel ono bio Dumas koji je imao cijelu četu mladih pisaca, pa bi on samo skicirao priču, a ovi se bacili na pisanje? A Goya koji se potpisivao na radove svojih učenika. Ne da sad uspoređujem njih dvojicu i Veljaču. Ipak, onaj njen kratki filmić uopće nije bio loš. Svidio mi se, još da je duži. Očito ima talenta za glumu.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: pisanje

Unread post by niniane »

ratchet wrote:Ipak, onaj njen kratki filmić uopće nije bio loš. Svidio mi se, još da je duži. Očito ima talenta za glumu.
Mene čak ni s tim nije uvjerila u svoj talent. Talent za bilo što. :zbunj:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: pisanje

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Na koji filmić mislimo? Na Sevin spin off? Jel je to uopće Drugi Mjesec glumi u tome filmiću? Znam da se natezalo da je to ona, pa nije...
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: pisanje

Unread post by niniane »

Ma to su one šeme "Pusti u javnost, privuci pozornost, demantiraj, privuci pozornost..." :zbunj:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: pisanje

Unread post by Xaotix »

niniane wrote:Ma to su one šeme "Pusti u javnost, privuci pozornost, demantiraj, privuci pozornost..." :zbunj:
Očigledno joj dobro ide kad se o njoj toliko čuje. I to posvuda.
Ako ne vjerujete, zagooglajte Jelena Veljača scenaristica i pogledajte prvih 4 ili 5 rezultata.
Randomness is strong with this one!
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: pisanje

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Jel barem okej filmić? Ja ga (nažalost?) nisam gledao. Cura dobro glumi i to? Efekti, filmska fotografija, scenarij, kaskaderi su dobro zamaskirani, glazba... produkcija al la Bruckheimer?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: pisanje

Unread post by Nazir »

Xaotix wrote:
niniane wrote:Ma to su one šeme "Pusti u javnost, privuci pozornost, demantiraj, privuci pozornost..." :zbunj:
Očigledno joj dobro ide kad se o njoj toliko čuje. I to posvuda.
Ako ne vjerujete, zagooglajte Jelena Veljača scenaristica i pogledajte prvih 4 ili 5 rezultata.


:lol: :lol: :lol: :lol:
Strahno nesto... Jos ce nam ona zahvaljivat sto joj radimo promociju :zubo:
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: pisanje

Unread post by uglib »

Ire wrote:evo nešto radim za Plan B pa čitam kako jelena veljača, scenaristica sapunica, kaže:
Da biste napisali scenarij ovakve serije, morate napisati otprilike 3,5-4 tisuće kartica teksta.
pa si mislim:
- kao prvo nikad nisam pisala scenarij
- kao drugo nikad nisam napisala nešto duže od 50 kartica u komadu
- kao treće jasno mi je da postoje skribomani koji su sposobni istjerati iz sebe svašta :zubo:

ali 4000 kartica :zbunj:

znam da je riječ o seriji, pače sapunjari, ali meni se to čini pretjerano. vjerojatno sam u krivu, ali ono ...

znam da sam sposobna napisati 5 do 7 suvislih kartica dnevno. da bih napisala 4000 trebale bi mi 2 godine ... a ova izsere sapunjaru u 2 mjeseca ... :scratch:

4000 kartica scenarija i 4000 kartica romana nije isto.
Računa se da je jedna kartica scenarija otprilike jedna minuta snimljenog materijala.

Scenarij je mnogo lakše napisati nego roman, a i brže se piše jer ne treba voditi računa o stilskim finesama, nema dubljeg zadiranja u psihologiju likova, opisi ne moraju biti lijepi za čitanje već pružati potrebne informacije scenografu, kostimografu, glumcima, režiseru...

Na početku scenarija obično stoje karakterizacije i opisi likova, a to izgleda otprilike ovako:

ANA (Markova žena) – oko trideset godina, visoka, mršava, plava kratka kosa, trudi se biti odjevena po posljednjoj modi, ali nema stila i ukusa, melankolična, rastresena, sklona pretjeranom konzumiranju sedativa

U romanu, pa čak ni u priči, to se ne može baš tako napisati, treba uložiti malo više truda.

Na isti način se opisuje i prostor u kojem se snimaju pojedini prizori, sve vrlo šturo.
Da malo slikovitije prikažem razliku između scenarija i proznog djela, poslužila sam se ulomkom iz priče "Grumish" D. Kelečića i amaterski ga adaptirala u scenarij. Ulomak iz priče neću prepisivati jer pretpostavljam da većina ima doma svoj primjerak "Zmajevog zlatnog svitka", pa ako nekoga zanima, može potražiti ulomak u zbirci i usporediti ga s ovim:
7. prizor – Morganov ured

(na zidovima stari portreti, grbovi plemićke kuće Morgan, uramljeni dokumenti od kože, ulašteno staro oružje – mačevi i sjekire, masivni pisači stol na njemu to, to i bogato ukrašen mač, iza crna kožna fotelja)

Morgan sjeda za stol. Grumish se zadivljeno ogledava.

MORGAN

(hladno)

Grumiš, vidiš li ove portrete na zidovima?

GRUMISH (gleda portrete)

Da, gospodine. To su vaši preci?

MORGAN

Tako je. (Zavaljuje se u stolac.) Možeš li mi pokušati reći nešto o njima?

GRUMISH

(pomalo zbunjen, ali sigurnim glasom)

Pretpostavljam da su bili hrabri ratnici što vam služi na čast. Ako smijem primijetiti, ovo oružje na zidovima je u odličnom stanju za što ste sigurno vi zaslužni.

MORGAN

Točno. Uzeo sam vremena da sve naoštrim kada sam čuo da ćeš doći u moj odjel.

GRUMISH

To mi je velika čast. Moram reći da mi je izrazito drago da ste mi vi šef jer se vidi da i u novim vremenima u Pandemoniumu poštujete pretke.

MORGAN

U redu. (Širi ruke duž stola.) Sad me dobro poslušaj ti orkovsko smeće. Moji preci su još od Alea Morgana lovili gamad poput tebe i posvetili život istrebljenju vaše smrdljive vrste. Moj otac je u zadnjoj bitci kod Mallona jurišao na bijedne ostatke vaše pobune i razorio je. Da se mene pita, vi, gamad, biste odavno trebali biti preparirani i ostavljeni u muzeju da ljudi poput mene mogu pljuvati po vama. Ovaj mač na mom stolu (prima mač i podiže ga) skinuo je glave stotinama poput tebe i osjećam kako jedva čeka da to učini opet. Tu si zbog odluke uprave pa ne mogu ništa protiv toga, ali upozoravam te: (pridiže se i prijeti) učiniš li išta, daš li mi ikakav povod, neću se ustručavati ni trenutka da ti rasporim utrobu i izvučem crijeva da ih možeš vidjeti vlastitim očima prije nego što odapneš. Dapače, molim te da to učiniš upravo sada kako te ne bih morao gledati ni trenutka više nego što moram. Hoćeš li, svinjo zelena?

GRUMISH

(Stoji sleđen i ponižen, guta ponos, obuzdava bijes.)

MORGAN

(podrugljivo)
Što je, pizdune, nećeš ništa učiniti? (Bijesno spušta mač)

Kukavice, gubi mi se s očiju.

GRUMISH

(Polako izlazi, natraške.)

Ovo je nešto više od kartice teksta, s tima da se nisam pozabavila svim detaljima u uredu, tipa: vrata lijevo - desno, prozori, zavjese, svjetiljke, uredski namještaj...
Također nisam opisala ni Morganovu odjeću, a trebalo bi biti neke naznake (elegantno, skupo npr. sivo odijelo i dizajnerska kravata...) jer on se tu prvi put pojavljuje. Grumisheva odjeća bi trebala biti opisana prije, npr. u sceni odijevanja.

Sa svim potrebnim didaskalijama koje je dovoljno samo nanizati, s još kojom opaskom u Morganovom monologu i dodavanje stanki, moglo bi se tu lako nakupiti i tri kartice teksta, a najviše truda od svega iziskuje dijalog.

Bojim se da se Veljača oko dijaloga nije pretrgla, svaki put kad bacim pogled na Ratkajeve, srećom rijetko, netko kaže: "Moramo razgovarati." "Moram ti nešto reći." Čini mi se da sve scene tako nekako počinju.

Inače se kod nas scanariji za sapunice i ostale serije pišu kao na tvorničkoj traci, pa se onda na snimanju rade preinake.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: pisanje

Unread post by niniane »

Gdje je Nazir da vidi da mu se priča uscenarila?... :D

Dobro je imati nekoga tko se kuži u scenarije :cheers:
... characters, personalities, stories and larps...
Post Reply