pisanje

Sve ostalo vezano za književnost, a da nema veze sa SF-om, fantasyjem, hororom i ostalim esefičnim podžanrovima

Moderator: Ire

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: pisanje

Unread post by Ire »

ma kužim ja sve to
ali ipak sve to ipak treba poispisivati ... nije da će se samo
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: pisanje

Unread post by Nazir »

Ooo, fala Uglib na zanimljivom primjeru :zubo:

Makes me think - mislim da sam negdje citao da je Jelena objasnila ulogu druge dve pomocnice najvise oko toga da kopaju povijesni dio za podlogu i te stvari, kakti, vise marginalno... Seriju nikad nisam gledo pa nemam pojma kakvi su dijalozi, al brijem da oni ako usfali materijala iz scenarija mogu malo i nadodat po improvizaciji :zubo:
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: pisanje

Unread post by uglib »

Ako joj je prvi scenarij plagijat kao što se šuška, onda se zbilja nije puno mučila, tj. nije trebala ništa izmišljati, samo prepisivati i sažimati osnovne upute.

Za ispisivanje je imala jako puno vremena, koliko mi je poznato, nije ni snimala, ni radila u kazalištu, samo je čekala doma da dođe dragi s posla i izvede je na nekakav domjenak. Morala je nekako ubiti vrijeme.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
Zamantana
Ewok
Posts: 1
Joined: 18 Jun 2008, 21:04

Re: pisanje

Unread post by Zamantana »

Ok, moram reagirati na ovo što sam maloprije pročitala. Kao prvo, Jelena Veljača nije budala kakvom je ljudi smatraju, nije nepismena i nije bezidejna cura. Znam to jer ju jako dobro poznajem, jer sam radila sa njom.
Ali da plasira po medijima iskrivljenu sliku o sebi i poslu koji radi, to je definitivno istina. Barem što se Ratkajevih tiče, jer smo tu seriju napisale moja kolegica i ja (Veljača je napisala tek 5 epizoda da bi okolo mogla pričati da "ona piše"). Jelena je u prvoj polovici serije zajedno s nama radila na plotu, a onda se prestala baviti scenarijem i počela se baviti gotovo isključivo produkcijskim stvarima, dok smo nas dvije pisale. Osim što smo pisale, pročitale smo tonu literature, dok ona nije pročitala nijednu. Sa scenarijem je imala vezu samo utoliko što bi pročitala napisanu epizodu, eventualno nešto dodala ili oduzela (minimalno), te odobrila, odnosno dala zeleno svjetlo za produkciju.
Kolegica i ja nismo bile nikakve njezine pomoćnice, što smo već demantirale po medijima. Deset mjeseci smo mukotrpno pisale i smišljale seriju koja vam se može sviđati ili ne, ali nije bilo nikakvog kopipejstanja i sličnih aktivnosti. Neke su stvari možda napravljene nezgrapno jer smo imale premalo vremena za toliko opsežan projekt, a pisale smo deset mjeseci, svaki dan, po 15 sati dnevno, bez vikenda i slobodnog dana posljednja tri mjeseca. Rezultat je 180 epizoda sapunice na 8000 kartica teksta, serije o kojoj se pisalo više nego ijednoj seriji u posljednje vrijeme, koja je izazvala kontroverze i raspizdila ljude, što nam je i bio cilj.
Dakle, da rezimiram, Jelena Veljača je možda napisala Obične ljude i to joj nitko ne spori, ali njezine zasluge za Ratkajeve su zaista puno manje nego što to ona voli prezentirati po medijima. Cura naprosto ima PR, voli da se o njoj piše i uopće joj nije bitno na koji će način doći u medije. Tako sam ju ja doživjela.

A ako vam se već piše, radije pišite neki drugi format, a ne sapunicu, jer ćete se namučiti kao konji, a zauzvrat ćete dobiti premalo novaca i puno prezira od publike kojoj je ispod časti priznati da gleda sapunicu. I još nešto: onome tko misli da je lakše napisati scenarij za seriju nego roman savjetujem da se okuša u oba formata prije nego što sljedeći put lupi takvu glupost.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: pisanje

Unread post by Ire »

hvala ti, Zamantana, što si se registrirala :cheers: uvijek je najbolje sve čuti iz prve ruke.

mislim da nikome nije bila namjera omalovažavati nečiji rad, ja sam započela topik čisto iz znatiželje i osupnutosti što se radi o tako velikom broju kartica. čisto me zanimalo je li to moguće. i divim se svakom tko izkašlje iz sebe tisuće kartica :zubo: za što god

a što se tiče neshvaćenosti pisanja scenarija za sapunice i pisanja SF-a, tu bi se sad moglo naći brdo korelacija :zubo: :lol: definitivno nije lako pri duši kad za nešto utrošiš vremena, znoja i rada, a drugi to omalovažavaju ili - još možda gore - predstavljaju kao vlastiti rad.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: pisanje

Unread post by ratchet »

Zamantana wrote: A ako vam se već piše, radije pišite neki drugi format, a ne sapunicu, jer ćete se namučiti kao konji, a zauzvrat ćete dobiti premalo novaca i puno prezira od publike kojoj je ispod časti priznati da gleda sapunicu. I još nešto: onome tko misli da je lakše napisati scenarij za seriju nego roman savjetujem da se okuša u oba formata prije nego što sljedeći put lupi takvu glupost.
Pisanje SF-a inače donosi strašne novce kod nas, o obožavanju šire publike da ne govorim. Možda roman zbilja nije lakše pisati, ali ja nisam čuo niti za jednog romanopisca koji može pisati smisleno štivo 15 sati dnevno. A da iz rada J. V. stoje neki crnci ( u smislu crnčenja ) bilo je jasno samo po količini teksta.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: pisanje

Unread post by Nazir »

I onda recite da ovaj forum nitko ne prati :zubo: :cheers:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: pisanje

Unread post by Ire »

mislim da "praćenje" nije najbolji izraz. prije bi bilo naletavanje ...
ali dobro, nemojmo opet o ovome ...
Instant Geek. Just Add Coffee.
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: pisanje

Unread post by Porto »

Zamantana wrote: Barem što se Ratkajevih tiče, jer smo tu seriju napisale moja kolegica i ja...
Zamantana, hvala ti na Ratkajevima!
Već dugo nisam pratio neku seriju s takvim zanimanjem. Onaj povratak grofa Karla plemenitog Ratkaja... uh, prejako! U rangu povratka Gandalfa Bijelog u LOTR-u.
User avatar
Vivi
Ewok
Posts: 27
Joined: 20 Jun 2008, 15:08

Re: pisanje

Unread post by Vivi »

A šta je to kartica???
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: pisanje

Unread post by Ire »

Vivi wrote:A šta je to kartica???
kartica je, ajmo to tako reći, mjera za dužinu teksta.
dakle, napišeš neki tekst i ne možeš znati koliko je on dug dok ne izračunaš koliko ima kartica.
kartica iznosi 1800 slovnih znakova s razmacima.
karticu dobiješ tako da u Wordu klikneš na Word Count, pogledaš koliko iznosi Characters with spaces i onda taj broj podijeliš s 1800. tako dobiješ broj kartica tj. dužinu teksta.

po broju kartica onda znaš o kojoj je vrsti teksta riječ, ako govorimo o proznim djelima. npr. stotinjak i više kartica je roman. kartica ili dvije je minijatura. 10 kartica je kratka priča itd. (naravno, ima tu još nekih kriterija, ali ovo je što se tiče kartica.)

kartice se koriste svugdje gdje je pisani tekst u pitanju: u pisanju proze, scenarija, u novinarstvu, prevođenju itd. na natječajima uglavnom stoji koliko kartica priča koja se šalje na natječaj može maksimalno imati. ukratko, kartica je zakon :zubo:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: pisanje

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Dakle, trebaš tražiti rupe u zakonu, što će reći rupe u kartici. E sad ovisi koliko tih rupa ima u pojedinoj kartici. Ako ih je toliko da zauzimaju više od polovice površine kartice, onda više nemaš jednu karticu za 1800 znakova, nego pola kartice, pa se uvodi sasvim drukčije računjanje. Ali, to se riješi jednostavnom matematikom. 1800/0.5=3600
Znači, pola kartice iznosi 3600 znakova, a jedna kartica je 1800. Pa si računaš dalje po tome. Nije komplicirano kad malo razmisliš. Kad malo više razmisliš, je komplicirano. Zaključak je da razmišljanje samo po sebi komplicira stvari. Pa je najbolje ne razmišljati o tome i prepustiti se zaključcima drugih. Konformizam je majka neinventivnosti. A ionako kažu da sve što je vrijedilo izmisliti je izmišljeno. Čemu se onda truditi? Prepusti se. Postani jedan od nas. Dobit ćeš narukvicu u obliku pereca.

Sve jasno? Divno!

A jesam...! :D
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: pisanje

Unread post by niniane »

Samsung, zbunjuješ čovjeka :D
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: pisanje

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ja? Ma da, šta ti pada na pamet! Da sam još jasniji, postao bih ameba. :D
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply