Pisanje na engleskom

Radionice pisanja, savjeti za pisce, priče, pjesme, galerije
Svi su forumaši dobrodošli kreativno se izraziti, samo se nemojte previše unerediti

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Pisanje na engleskom

Unread post by Izitpajn »

Reče čoek negdje drugdje, pa da se premjestim:
Zoran wrote: 06 May 2021, 12:19Davno sam nekad svima govorio kako nema previše smisla da hrvatski pisci pišu na engleskom. Stran je to jezik i, ma koliko ga mi koristili surfajući internetom, slušajući muziku, gledajući filmove pa čak i čitajući knjige, ipak je stran. Možemo mi njime ovladati, ali kad napišemo knjigu i ponudimo je čitateljima uz knjige koje su pisali izvorni govornici engleskog jezika, bit će to kao da vaterpolista pošaljemo da se utrkuje s atletičarima.

No, kao što rekoh, davno je to bilo. Svašta se od tada promijenilo.

Engleski jezik i dalje nam je stran, no, ruku na srce, ima anglofonih pisaca, izvornih govornika, koji njeguju vrlo jednostavan izraz. To im se ne uzima za zlo, dapače, hvali se njihova čistoća, nepretencioznost, prozračnost i izravnost rečenice, bez pretjeranog ukrašavanja, robovanja epitetima i slično. Ako je to tako, onda možda i nije tako teško natjecati se s njima, odnosno, možda se naš vaterpolista i utrkuje s atletičarima, ali ti su atletičari više bacači kugle nego sprinteri.
Jać' samo stavit ovo ođe:

https://www.sfera.hr/corbeau/node/idiot/idiot1.html

Ne da se hvalim, ali dok sam pisao, i kasnije, dok sam čitao, sam shvaćao koliko je pisanje na engleskom drugačije od pisanja na hrvatskom. Ovdje sam na nekim mjestima izvodio eksperimente s jezikom, piruete, epruvete, vaginalete... okej, nema veze... ali u svom dosadašnjem pisanju nemam osjećaj da bih nešto takvo mogao izvoditi na hrvatskom.

Ne znam ima li ovdje netko sa sličnim iskustvom, ako ima, javite se.
corwin
Ancient
Posts: 704
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Pisanje na engleskom

Unread post by corwin »

Moram priznat da nisam pokušavao pisat na engleskom.

Ono što sam primijetio kod ljudi koji pišu na eng. je da tekst djeluje pomalo kompjuteziran. Kao da sam već to čitao.
sorry zbog gramatike
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Pisanje na engleskom

Unread post by Zoran »

Ja sam u prvom lockdownu bio pozvan u neki interni decameronasti projekt neke anglofone ekipe pa sam, po prvi put, probao pisati na engleskom. Ustanovio sam da se može, lakše nego što sam mislio. Ali je to definitivno drugačiji tekst, drugačiji vokabular. I definitivno je nadzor nekog izvornog govornika poželjan, kako bi se izbjegle sitne glupe pogreške.

Evo, ovo je primjer mog teksta:
http://decameron.thierstein.net/archive ... ruvar.html
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: Pisanje na engleskom

Unread post by suaco »

Ako nekoga zanima, ekipa iza Morine kutije ima i podcast, Mora FM, na kojem su se osvrnuli na pisanje na engleskom u dvije duge epizode (link na spotify, epizoda S02E13 i S02E14 :) Ja sam negdje na pol druge epizode sa slušanjem jer sam jedna od onih koji slušaju podcaste mahom u autu, a ovaj mi je zgodan za duže vožnje - format je ćakula i općeniti savjeti kako bolje pisati na engleskom i lakše objaviti takav tekst. Čini mi se manje pokrivenom tema lingvističke rasprave, ali u svakom slučaju mi je zanimljivo čuti iskustva troje autora.

(nešto sam vidjela na drugim temama da ovdje postoji Antonijin fan club, Čru fanovi vjerojatno znaju za ovo već :P)
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Pisanje na engleskom

Unread post by Izitpajn »

Hvala na linkovima. Već neko vrijeme se pripremam malo uroniti u Morinu kutiju da vidim što sve ima tamo, ali uvijek izleti NEŠTO DRUGO. EVentually I'lll get there.
suaco wrote: 07 Jul 2023, 10:24(nešto sam vidjela na drugim temama da ovdje postoji Antonijin fan club, Čru fanovi vjerojatno znaju za ovo već :P)
Pod "ovdje" misliš na NOSF, a pod Antonijom misliš na Antoniju Mežnarić?
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: Pisanje na engleskom

Unread post by suaco »

Izitpajn wrote: 07 Jul 2023, 13:47 Pod "ovdje" misliš na NOSF, a pod Antonijom misliš na Antoniju Mežnarić?
Da i da :) da linkam drugu dretvu:
Xaotix wrote: 13 Apr 2023, 01:25 Sad bu ispalo da je ovo Antonijin fan klub, sa dva uzastopna posta o njenim knjigama :D
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Pisanje na engleskom

Unread post by Izitpajn »

suaco wrote: 07 Jul 2023, 14:18
Izitpajn wrote: 07 Jul 2023, 13:47 Pod "ovdje" misliš na NOSF, a pod Antonijom misliš na Antoniju Mežnarić?
Da i da :) da linkam drugu dretvu:
Xaotix wrote: 13 Apr 2023, 01:25 Sad bu ispalo da je ovo Antonijin fan klub, sa dva uzastopna posta o njenim knjigama :D
Oh, i to čak i ove godine :D
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Pisanje na engleskom

Unread post by Xaotix »

To ti je promaklo? :twisted:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Pisanje na engleskom

Unread post by Izitpajn »

Iznenadio bi se što mi sve promiče. Ili ne bi :D
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Pisanje na engleskom

Unread post by Xaotix »

Ako želiš poloviti Antonijine stvari, javi da ti ih posudim
Randomness is strong with this one!
Post Reply