sta se dogodi sa svijetom ukoliko maknemo sjevernu ameriku i

Radionice pisanja, savjeti za pisce, priče, pjesme, galerije
Svi su forumaši dobrodošli kreativno se izraziti, samo se nemojte previše unerediti

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

sta se dogodi sa svijetom ukoliko maknemo sjevernu ameriku i

Unread post by jbt »

velki vulkan, radioaktivna kisa meteorita, pogodak nekakvog velkog kamena iz svemira, grda bolestina...kajgot. sjeverna amerika je rasturena, kanada takodjer.

kakve su poslijedice za svijet? totalni ekonomski kolaps? industrijski? internetovi umru? kaj? imam premali mozak da smislim sta dalje.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: sta se dogodi sa svijetom ukoliko maknemo sjevernu ameri

Unread post by niniane »

Ja bih se kladila na ekonomski kolaps i opću paniku zbog nestanka svačijeg zaštitnika i djelitelja pravde ;) :zubo:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: sta se dogodi sa svijetom ukoliko maknemo sjevernu ameri

Unread post by Brumiko »

jbt wrote:velki vulkan, radioaktivna kisa meteorita, pogodak nekakvog velkog kamena iz svemira, grda bolestina...kajgot. sjeverna amerika je rasturena, kanada takodjer.

kakve su poslijedice za svijet? totalni ekonomski kolaps? industrijski? internetovi umru? kaj? imam premali mozak da smislim sta dalje.
Can you be more precise?, što b'rekla Seven of Mine.
Mislim da nemreš samo tako maknut sjevernu Ameriku bez da to fizički ne osjeti cijela Zemlja. Zapravo, nemreš samo tako maknut bilo koji dio Zemlje bez da to cijeli planet osjeti.
Utjecaj velikog vulkana ili meteorita bi pogodio cijeli planet. Što se tiče boleštine, ako je jako agresivna, vjerojatno će prebrzo pobiti prve zaražene nesretnike i time prebrzo istrijebiti domaćine. Ako je malo manje agresivna, proširit će se i van sj. Amerike.
No, recimo da svemirski šišmiši (ASB - Alien Space Bats) nekaj zmuljaju...
  • Nagli pad industrijskog outputa... ali to se da preživit.
    Rušenje tržišta kapitala... ali nitko nije umro od šaranja papirića.
    Crkavanje internetskih čvorišta... ali brzo se daju improvizirati nova.
    Onako odokativno, najveća katastrofa za ostali dio svijeta bi bila - glad, budući da je sjeverna Amerika veliki izvoznik hrane.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: sta se dogodi sa svijetom ukoliko maknemo sjevernu ameri

Unread post by ratchet »

Odvojiti jedno od drugog stvarno bi bilo teško. Bilo kakva katastrofa koja bi potpuno uništila Ameriku napravila bi to vjerojatno s cijelim planetom, odnosno ne možeš danas ići lokalno bez da djeluje i globalno i pri tomu biti uvjerljiv.
Nekakvo djelovanje u prošlost bi bilo mnogo uvjerljivije, npr.vratiš se jedno 1000 godina u prošlost s nekom specijalno dizajniranom boleštinom koja uništava biljku duhana i izbrišeš je iz postojanja. Duhan je zaslužan što je kolonizacija sjeverne amerike napokon uspjela u trećem valu i zaslužan je za ekonomski uzlet i prosperitet i kasniji razvoj sjeverne amerike, a zbog želje ne plaćanja poreza na veliku zaradu, donekle i za rat za nezavisnost.
Današnja slika planete bi vjerojatno bila bitno drugačija. Sjeverno američka država bi i danas postojala ( ili više njih ) ali ne bi bila toliko značajna. Veliki globalni igrač bi bio Mexiko, s posjedima duboko u sjevenom dijelu. Bez utjecaja SAD-a povjest Južne amerike bi se sigurno odvijala na drugi način, Bolivarova ideja bi možda uspjela pa bi supersila danas bila na jugu, a svjetski jezik bi bio španjolski. Ili bi bez protuteže Staljin zavladao Svijetom, svi bi pjevali internacionalu i govorili ruski. Doduše, bez SAD-a bi i prvi svejtski rat sigurno drukčije okončao, a mi bi još uvijek imali cara u Beču.

Ali kako god, meni bi bar jutarnja kava i čitanje novine u kafiću bili mnogo ugodniji.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: sta se dogodi sa svijetom ukoliko maknemo sjevernu ameri

Unread post by Brumiko »

ratchet wrote:Nekakvo djelovanje u prošlost bi bilo mnogo uvjerljivije, npr.vratiš se jedno 1000 godina u prošlost s nekom specijalno dizajniranom boleštinom koja uništava biljku duhana i izbrišeš je iz postojanja. Duhan je zaslužan što je kolonizacija sjeverne amerike napokon uspjela u trećem valu i zaslužan je za ekonomski uzlet i prosperitet i kasniji razvoj sjeverne amerike, a zbog želje ne plaćanja poreza na veliku zaradu, donekle i za rat za nezavisnost.
Da... pamuk je počeo igrati značajnu ulogu tek nakon što je izumljen cotton gin. Do tada, sjevernoameričke kolonije su se bavile duhanom. Gdje su klimatski uvjeti bili nepovoljni, primarni izvoz su bila krzna, ali zato je francuska Amerika imala 10-ak puta manje stanovnika od britanske. Da nije bilo duhana, vjerojatno bi bile izjednačen(ij)e. Stoga, onako okvirno, da nije bilo duhana, vjerojatno bi u cijeloj Kanadi službeni jezik danas bio francuski. Nadalje, i bez duhana bi postojao neki oblik anglofonih Sjedinjenih država, ali bi one možda bile britanski dominion, kao Kanada danas. Ne vjerujem da bi Meksiko uspio održati gospodstvo sjeverno od Rio Grande, ali bi države na tom području vjerojatno bile španjolski govoreće.

Viva la Tejas! :)
ratchet wrote:Ili bi bez protuteže Staljin zavladao Svijetom, svi bi pjevali internacionalu i govorili ruski. Doduše, bez SAD-a bi i prvi svejtski rat sigurno drukčije okončao, a mi bi još uvijek imali cara u Beču.
Vjerojatno ne bi bilo "našeg" Staljina niti "našeg" Prvog svjetskog rata. Previše leptirića.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: sta se dogodi sa svijetom ukoliko maknemo sjevernu ameri

Unread post by Xaotix »

Bitan faktor je točka nestanka u povijesti. Pretpostavljam da jbt govori o tome da Amerika nestane sada.

Pretpostavimo da nije riječ o geološko-astronomskom fenomenu koji će razvaliti planetu, nego da se država sutra uruši sama od sebe i pretvori se u, šta ja znam, divlji zapad a la Mad Max ili rascjepkanu nakupninu malih teritorija i državica.

Prvo pitanje: Što je s vojskom?
Najednom imaš vojnu organizaciju čiji budžet je bio veći od svih ostalih konkurenata zajedno, i koja bi se manje više održala u nekoliko komada.
No, BEZ podrške, BEZ snabdijevanja, BEZ plaća. A preko polovice ih se nalazi izvan granica matične im države, razbacane širom svijeta.

Što je s flotama? Kolko bi im trebalo da počnu s gusarenjem ili plaćeničkim poslovima?
Zemaljske trupe su razbacane po dobro utvrđenim bazama. Dosta država na čijem teritroiju su veće baze je visoko organizirano i vjerojatno bi ih uspjelo apsorbirati i asimilirati tehnologiju. Ali u vukojebinama trećeg svijeta bi onebile jaki faktor i potencijalni saveznik kojeg bi željeli privući svi lokalni politički igrači.

Drugo pitanje: Lova.
Ameri su dužni SVIMA, i to enormno puno.
Kad njihova ekonomija nestane, što će se dogoditi s ekonomijma koje drženjihove obveznice i dugove? Velika reforma svjetske ekonomije, ili veliki kaos. S obzirom na to da su enormni potrošači, builo bi zanimljivo vidjeti kuda bi se preusmjerila sva ta roba i usluge koje su inače ameri gutali.

Nastavim kad malo ovo prožvačemo :)
I zašto nema disclaimera za ECHELON i špijunčine? :) Ako mi zakucaju SWATovci na vrata, sve vas cinkam! :zubo:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: sta se dogodi sa svijetom ukoliko maknemo sjevernu ameri

Unread post by Milena »

Um... u ovoj dretvi nitko nije čitao The Difference Engine? :kava:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: sta se dogodi sa svijetom ukoliko maknemo sjevernu ameri

Unread post by Xaotix »

Difference engine vrijedi u slučaju da se SAD nikad nisu pojavile... Koliko mi se čini,romani koji kreću od pretpostavke da su se SAD preko noći pretvorile u Somaliju također pretpostavljaju globalnu apokalipsu ili potpuno ignoriraju ostatak svijeta.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: sta se dogodi sa svijetom ukoliko maknemo sjevernu ameri

Unread post by Milena »

90% američkog SF-a ionako ignorira ostatak svijeta...
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: sta se dogodi sa svijetom ukoliko maknemo sjevernu ameri

Unread post by ratchet »

Ali mi nismo američki pisci. I stoga je izgleda odgovor na prvotno pitanje da ne možeš danas maknuti Ameriku bez da se to odrazi na cijeli Svijet. Pa se može jedino pisati o nekakvoj globalnoj katastrofi čije je ishodište u Americi ( i koja je onda i najviše pogođena ), a bez toga je sve to samo alternativna povjest.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: sta se dogodi sa svijetom ukoliko maknemo sjevernu ameri

Unread post by Brumiko »

Milena wrote:Um... u ovoj dretvi nitko nije čitao The Difference Engine? :kava:
Čuo, ali nažalost još ne i čitao, iako imam najbolju namjeru. Nego, kaj nije tamo točka razlaska nastupila nakon što su Sjedinjene države već bile rasprostrte od jednog do drugog oceana?
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: sta se dogodi sa svijetom ukoliko maknemo sjevernu ameri

Unread post by Xaotix »

U drugoj polovici 19. stoljeća se se tek formirale, pola država su bili razni teritoriji i slično. U građanskom ratu je praktički sudjelovala samo istočna obala...
Randomness is strong with this one!
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: sta se dogodi sa svijetom ukoliko maknemo sjevernu ameri

Unread post by LordShaper »

@Xaotix --- yep, bez svega što si naveo. Ali s nuklearnim naoružanjem. Sad zamisli sve one silose diljem kontinenta, u svakom posada češe glavu jer pojma nemaju tko više naredbe izdaje :lol:

Inače, što se samog raspada sustava i kako bi to u USA izgledalo, serija Jericho mi se čini dobrim primjerom. Ali tamo nisu spominjali ostatak svijeta - kao što reče Milena, ignoriranje. Tako da se ne mogu sjetiti ijednog primjera iz žanra gdje se djelo bavi i posljedicama na svjetsku ekonomiju :scratch:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: sta se dogodi sa svijetom ukoliko maknemo sjevernu ameri

Unread post by jbt »

Hmm, bas sam se sjetio one The Gate of Time od Farmera. tamo cijeli taj kontinent ne postoji.
Blood for the Blood God!!

engi
Post Reply