veselo!

Sve što se tiče NOSF portala i NOSF magazina
Obavijesti o sajtu, novim brojevima NOSF magazina, događanjima na NOSF-u itd.

Moderator: Ire

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

veselo!

Unread post by Ire »

Vlasnici web-stranica koje u nekom svom dijelu prenose vijesti i informacije morat će ih prijaviti Vijeću za elektroničke medije. Ne učine li to, mogu biti kažnjeni sa sto tisuća kuna. To, naime, propisuje novi Pravilnik o sadržaju prijave te sadržaju i načinu vođenja očevidnika nakladnika elektroničkih publikacija, kojeg je donijelo Vijeće za elektroničke medije. Očevidnik evidentira nakladnike elektroničkih publikacija kao i same publikacije, a njima se smatraju "programski sadržaji koje fizičke ili pravne osobe prenose putem informacijsko-komunikacijskih veza na način da su dostupni širokoj javnosti bez obzira na njihov opseg".
Očevidnikom se posebno evidentiraju elektroničke publikacije koje u potpunosti ili u ikojem svom dijelu imaju karakter audiovizualnih medijskih usluga čiji je cilj informirati, educirati ili zabaviti korisnike. Ipak, neće se morati prijavljivati svi pa su tako prijave oslobođene "e-mail, sms i mms poruke, blogovi i ostale mrežne stranice i slično". Novi vlasnici elektroničkih publikacija morat će se Vijeću za elektroničke medije prijaviti prije prve objave, dok se postojećim nakladnicima dalo tri mjeseca vremena da to učine. Ako pak vlasnik dvoji treba li svoju stranicu prijaviti ili ne, dvojbe bi mu trebalo razriješiti Vijeće za elektroničke medije. No ako ne prijavi nešto što Vijeće smatra da je trebao, mogao bi platiti kaznu do 100 tisuća kuna. Kako pravilnik nejasno određuje tko i što se sve treba prijaviti, u Vijeću nam je objašnjeno kako to ne trebaju učiniti vlasnici web stranica na kojima se objavljuju neke osobne stvari, obiteljske fotografije i slično. Međutim, prijave bi trebali podnijeti svi hrvatski državljani koji imaju registrirane stranice na inozemnim serverima. "Ne bi imalo smisla da registriramo samo ljude na hr-domeni jer su oni već ionako evidentirani u Srcu. Ako je u Hrvatskoj vlasnik stranice koja ide preko američkog servera, mi bismo ga trebali evidentirati", kazao nam je Srećko Lebinec koji je u Vijeću zadužen za Očevidnik. Vijeće je na donošenje pravilnika o Očevidniku nakladnika elektroničkih publikacija obvezao Zakon o elektroničkim medijima, no nije im poznata praksa nama susjednih zemalja. Nemaju ni procjenu koliko bi im prijava moglo stići, a od upisivanja blogova i web stranica s privatnim sadržajem odustali su upravo zbog bojazni da bi ih prijave mogle zatrpati.
sad, jel ja trebam ili ne trebam prijaviti NOSF???? niš ne kužim ..

smrdi li ikome ova odluka? meni smrdi nadaleko :angryfire: zove li se ovo kontrola medija?
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

To ti je tak ispalo zato jer vrli nam zakonodavci pool posto ne kuze razliku izmedju novina, televizije, radija i interneta. Njima su to sve mediji, pa nek se guzvaju u istom kosu.

Originalna ideja je bila ta da svi koji objavljuju nekakav informacijski materijal, vijesti i sl. moraju biti registrirani. Dakle to bi trebale biti novinske agencije, radio stanice i sl. To sto su tulipani blog izjednacili sa Mojom Tajnom i Radio Zapresicem... :x


PS.
ispricavam se citateljima moje tajne i Ziteljima Zapresica
Randomness is strong with this one!
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Unread post by arkturuz »

ispricavam se citateljima moje tajne...
Ma nema frke, sve OK :)
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Unread post by corwin »

koji su to prasci :!:
Ire,ajd javi ako sazna[?] neki dodatni detalj u vezi ovog :ocasion:
sorry zbog gramatike
User avatar
klaun van trenda
Puppeteer
Posts: 139
Joined: 05 Aug 2005, 13:06
Location: um - debelo crijevo racunalnog virusa
Contact:

Unread post by klaun van trenda »

sva "sreća" pa admini na Poetic License nisu vlasnici tog foruma :ocasion:
sve ovo dajem generaciji u dešperaciji!
http://www.5wwwww5.com/forum/index.php? ... ticlicense
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Na temelju ?lanka 38. stavka 3. Zakona o elektroni?kim medijima („Narodne novine“, 122/03), Vije?e za elektroni?ke medije na svojoj 94. sjednici održanoj dana 30. svibnja 2006. godine donijelo je sljede?i PRAVILNIK O SADRŽAJU PRIJAVE TE SADRŽAJU I NA?INU VO?ENJA O?EVIDNIKA NAKLADNIKA ELEKTRONI?KIH PUBLIKACIJA
Cijeli dokument
Samu prijavu uskoro potraĹžite na web stranicama
Izvor: http://www.vem-mediji.hr/prva.html

A pogledajder tko je potpisao tu odluku (klik na Cijeli Dokument link) ... jedan esefi?ar! :x

A tamo je nakon njegova potpisa i obrazac za prijavu nakladnika u o?evidnika... ili obratno? Ire, jesmo mi koji drzimo neke sajtove o?evidnici ili nakladnici, ili pravilnici? Koji jezik, jebote :!: A sve to zbog http://www.domagojmargetic.com-a.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

stvar je u tome da sam ja dokument pročitala i nisam niš shvatila.
mogo je bit napisan i na svahiliju
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Big Brother nas nadzire! ... Cuo sam tumacenje da sajt mora biti pirjavljen ukoliko objavljuje neki oblik vijesti. Dakjle moramo prijaviti i SFeru i NOSF (i ja onaj svoj drugi sajt). Ma boli nas, imammo obrazac, ispuni, posalji, zaboravi... Obrazac je OVDJE u Prilogu 1.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

na blogu se razvila zanimljiva diskusija budući da su blogovi - iako neki od njih imaju informativni karakter, tj. donose vijesti - izuzeti s popisa onih koji se moraju prijaviti :D

teorija je da blogova u hrvatskoj ima jako puno, a nekome se ne da sve to pratiti :lol:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Ja sam ispunio obrazac i skuzio da su ti ljudi potpuni kreteni - naime traze me moje podatke, kontakt adresu, detaljan opis sajta i naslov, ali NIGDJE ne traze da upises URL, fizicku adresu sajta, nista! :!: Pa kako ce naci da provjere? Upisivat ce u Google ime sajta?

Sad barem znamo da su oni tamo apsolutno i totalno internetski i kompjuterski nepismeni. Ali eto, saljem prijavnicu SA POVRATNICOM i tko mi sto moze nakon toga :ocasion:

Upitajder naokolo da to u SFeri netko popuni - treba ici sluzbena adresa SFERE, ali ime ovlastene osobe (tj. Vlatko the President), a odozada traze pe?at ako je firma ili udruga.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Primijeti da pravilnik izuzima BLOGOVE, EMAILOVE I SMS PORUKE :dontknow: :scratch: :x :x


A poseban je dodatak da se zakon ne odnosi samo na sajtove koji se odrzavaju sa servera iz Hrvatske, nego na sve sajtove u svijetu koje DRZE HRVATSKI DRZAVLJANI!!! Ludilo, totalno ludilo. Pa nema zemlje u svijetu gdje ce im provider odati tko je vlasnik sajta, jer je WhoIs baza apsolutno tajna i rijec je o krsenju lokalnih zakona. Npr. u SAD-u, ako odaju moje podatke ikome, ja mogu tuziti firmu koja mi je prodala domenu!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Tomislav Ĺ aki? wrote:Primijeti da pravilnik izuzima BLOGOVE, EMAILOVE I SMS PORUKE :dontknow: :scratch: :x :x
Pa visis da sve medije trpaju u isti kos., makar to bili CDi ili kazete od 60 minuta (ajde dinosaurusi.. tkos e od vas sjeca walkmana? :lol:)

A jel moram prijaviti goluba pismonosu?
Randomness is strong with this one!
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ako netko pita, kaĹže[?] da je NOSF blog grupe ljudi i ne mora[?] ni[?] prijavljivat. :drunken:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ali kad nije blog
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply