Pročitao sam UBIQ 5 i mislim da je ...

Književni časopis za znanstvenu fantastiku

Moderators: Tomislav Sakic, Aleksandar Ziljak

Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Pročitao sam UBIQ 5 i mislim da je ...

Unread post by Zoran »

biljana wrote: Pitanje: trebam li se naljutiti na izjavu o podmetanju egzotike?
Jedan arapski stih iz Kurana? Bismila je tamo s razlogom, zbog svoje pjevnosti.

Da, da... a sutra kad budemo htjeli plasirati Ubiq na švicarsko tržište pa kad ga Švicarci na referendumu zabrane zbog tog stiha iz Kurana, onda ćemo se za glavu hvatat :kava:
evita
Ewok
Posts: 30
Joined: 25 May 2009, 16:58

Re: Pročitao sam UBIQ 5 i mislim da je ...

Unread post by evita »

Evo ga na, kud je to otišlo! A sve zato što ovih dana imam malo više slobodnog vremena. Nije stih u pitanju. Pa sve sam objasnila! Ja sam samo komentirala na neki način na koji bih i sama očekivala kritike na svoj rad. Kaj to znači kad netko napiše "tako- tako mi je priča" ili "smorila me" ili "sjajno" ili "nije mi baš nešto"? Samo sam pokušala objasniti, ali takav način izgleda na ovom mjestu neće zaživjeti, pa neće i neće.
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Pročitao sam UBIQ 5 i mislim da je ...

Unread post by uglib »

evita wrote:Evo ga na, kud je to otišlo! A sve zato što ovih dana imam malo više slobodnog vremena. Nije stih u pitanju. Pa sve sam objasnila! Ja sam samo komentirala na neki način na koji bih i sama očekivala kritike na svoj rad. Kaj to znači kad netko napiše "tako- tako mi je priča" ili "smorila me" ili "sjajno" ili "nije mi baš nešto"? Samo sam pokušala objasniti, ali takav način izgleda na ovom mjestu neće zaživjeti, pa neće i neće.
Evita, ipak je ovo samo forum, možda su tvoja očekivanja prevelika.
Da imam previše slobodnog vremena i crkavam od dosade, možda bih se upustila u trančiranje pojedinih priča, izvlačenje argumenata zašto nešto smatram takvim i takvim, ali nemam. Ne znam kako drugi forumaši stoje s vremenom.
S moje strane će morati biti dovoljna povratna informacija da sam čitala i da sam zadovoljna pročitanim, s nečim više, s nečim malo manje. Da se sad tu upustim u nekakvo ozbiljno ocjenjivanje i namećem svoje subjektivno mišljenje koje je još podložno i mom raspoloženju u trenutku čitanja, ne pada mi na pamet.

Ako mi se nešto nije svidjelo, to ne znači da to ne valja, također ni da je nešto književna poslastica samo zato što se meni dopalo.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Pročitao sam UBIQ 5 i mislim da je ...

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ne ljudi, nemojte to opet raditi! Opet se vraćamo u krug i dolazimo na početak!

Ako se nekome ne sviđa nečija priča (ili neki njen fragment), pa jebemu iruda, nije kraj svijeta! Zašto ovdje odmah ljudi moraju dizati noseve i raspravljati i pokušavati uvjeriti dotičnu osobu da je u krivu što joj se ne sviđa "moja" priča? Pa dajte već jednom odrastite!

Kakve božje veze ima kako se osjećam onoga dana kad sam pročitao priču? NITKO nije objektivan u komentiranju, osim ako to ne radi robot. To onda znači da bih trebao čekati neki idealan dan kad se osjećam apsolutno dobro i kad me apsolutno ništa ne smeta, i tek bih tada trebao nešto komentirati? Nema toga u stvarnom životu.

Ako mi se ne svidi neka, ne znam, Žiljakova npr. ili Barolova ili Ivanina priča (ili od Mirka Mirića ili Pere Perića, nebitno, samo sam nasumce nabrajao), zar je grijeh reći im to? To ne znače da mrzim te ljude, nego samo da mi neka njihova priča iz nekog razloga nije sjela. Možda će mi se svidjeti kad ju pročitam za mjesec dana ili dvije godine (isto kao i s glazbom). Ili ako je nekome neka moja priča odvratna i najradije bi obrisao guzicu njome, zar bih mu ja sad zbog toga trebao spaliti kuću i potrovati obitelj? (Hm, vidiš... nije loša ideja...). Ne, reći ću, ok, potrudit ću se i napisati sljedeću bolje. Ili ću razmišljati kao Izitpajn pa ću pisati priče za svoj gušt i jebe mi se dal se to drugima sviđa ili ne.

I ne, neću se ispričavati i ograđivati se od toga hoće li me netko krivo shvatiti ili će se osjećati napadnutim. Oni koji se osjete napadnutima, očito imaju razloga tako se osjećati.
Uf, a bio sam dobre volje kad sam došao na forum.

Za one koji su na facebooku, nekidan sam stavio jednu priču koju sam napisao na engleskom jeziku, pa tko želi, nek ju pročita i neka ju slobodno komentira. Prihvaćam i dobre i loše komentare. Neću se ljutit, matere mi! Nije dugačka. Nalazi se na mojim "Notes".

PS: ne odgovaram za gramatičke ili pravopisne pogreške, budući ju nikome nisam dao na pregled.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
biljana
Puppeteer
Posts: 134
Joined: 07 Feb 2007, 23:49
Location: Rijeka
Contact:

Re: Pročitao sam UBIQ 5 i mislim da je ...

Unread post by biljana »

Ja se nisam naljutila ( premda mi se jučer jedno oko naglo i nekontrolirano počelo trzati :D ), već samo zamislila nad rečenim.
Nisam sveta krava pa da mi se baš ništa ne smije prigovoriti. Evita, ne brini.

Daj Bože više komentara . Nemam ništa protiv subjektivnog. I moj će komentar biti takav jer nisam vična književnoj kritici.
Image
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Pročitao sam UBIQ 5 i mislim da je ...

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Tako treba razmišljati! :uzdravlje:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
evita
Ewok
Posts: 30
Joined: 25 May 2009, 16:58

Re: Pročitao sam UBIQ 5 i mislim da je ...

Unread post by evita »

Ma sve o.k. Prirodno je reagirati. Al ' meni svejedno stoji bodljikava knedla u grlu i načelo me grizodušje.
User avatar
biljana
Puppeteer
Posts: 134
Joined: 07 Feb 2007, 23:49
Location: Rijeka
Contact:

Re: Pročitao sam UBIQ 5 i mislim da je ...

Unread post by biljana »

daj, ne budi šašava ... :cheers: sad ću ja imat grižnju savjesti :scratch:
Respektiram tvoj stav o komentiranju.
To sam odmah i rekla .
Lijepo te molim da ne odustaneš od svog pristupa pa možda zaživi rasprava kakvu bismo trebali imati.
Image
User avatar
biljana
Puppeteer
Posts: 134
Joined: 07 Feb 2007, 23:49
Location: Rijeka
Contact:

Re: Pročitao sam UBIQ 5 i mislim da je ...

Unread post by biljana »

zaboravih ( ' bem ti sklerozu !) : "nema tona, nema slike " glavni je problem u komuniciranju postovima
smajlići nisu dovoljni :D
Image
User avatar
biljana
Puppeteer
Posts: 134
Joined: 07 Feb 2007, 23:49
Location: Rijeka
Contact:

Re: Pročitao sam UBIQ 5 i mislim da je ...

Unread post by biljana »

Nakon što sam pročitala priče, mogu reći da su autori manje-više ispunili moja očekivanja.

Manje: Macanova priča me je mrvu razočarala premda je to solidna i lijepo napisana priča, ali od njega sam očekivala puno više s obzirom na reputaciju koju ima.
S pričom Ključ sam imala problema, naracija mi je tu malčice zbrkana pa mi je pažnja popustila; čitala sam na preskoke.
Zrinka Horvat me ničim nije pridobila.

Više: Katarina Brbora je sjajna. Svježa, duhovita i nesumnjivo rođena spisateljica. Što se mene tiče, druga na top listi u ovom broju.

Meni najbolja, doista fenomenalna priča od koje su mi trnuli zubi iz pera je Zorana Vlahovića. Oduševljena sam.
Od danas je Zoran Vlahović za mene car!

Svi ostali su jako, jako dobri, što i sami znaju :D :cheers:
Image
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Pročitao sam UBIQ 5 i mislim da je ...

Unread post by Tomislav Sakic »

Nisam uspio pronaći citat "vatromet literarnosti", ali jesam "stilski vatromet", što je nešto pak drugo i smatram da Biljanina priča to ima. (Stil je jedno, a literarnost drugo. Svatko ima svoj stil, pa tako i svaki autor u Ubiqu ima stila.) I ne vjerujem da se osjeća napor pri pisanju, jer je to jasna (suvremena) tradicija "mitskog" pripovijedanja, npr. magijski realizam, Garcia Marquez, i ta ekipa.

E sad, ja bih rekao da je ova rasprava vrlo zanimljiva i pohvalna za Biljaninu priču, ne vidim nijedne istinski negativne kritike u Evitinu postu. Kada slažem Ubiq, na početak volim gurnuti novelu koju smatram izazovnom - stilski, narativno, konceptualno. Slično Biljani sada na forumu, ali ipak "lošije" je ranije prošao ipak Dario Rukavina u 3. broju za priču o Rilkeu i anđelima :D Tada je i Suvin poslao pismo da se doslovce borio s tekstom, ljutio se, čitao iznova, drugi put, i na kraju - iako nevoljko - rekao da "skida kapu autoru"...

Tolika rasprava tada oko Rukavine, i sada ovdje oko Biljane, smao znači da su te novele to zaslužile i da su izazovne. Izazvale su raspravu; nije ostala nezaintersirana tišina niti puka prazna pohvala ili pokuda. Da te novele svojim stilom, ili izvedbom, ili temom, ili nekim drugim elementom, zahtijevaju od svojeg čitatelja da se s tekstom bore, da razmišljaju, da čitaju drugi put, da se protive, da otvore enciklopediju, da guglaju, da pišu na forumu. Da se vrate književnosti kao području duha i intelekta, da se vrate SF-u kao književnosti spoznajnog očuđenja.

Sada, ako netko ipak želi da ga prva priča povede, lako i ugodno, kao u novi broj Siriusa ili omiljene sci-fi serije, bez otpora, bez borbe, da samo sklizne u fantastični svijet kao u Tada Williamsa, onda sam ja drugačije koncipirao Ubiq, zainteresirani izdavač je prihvatio da tiska drugačiji idejni koncept, i Ubiq je krivi časopis.

I bez brige, nikada nisam dizao nos (osim toga, tu je i Žiljak, esencija pulpa :angel: ) i hodao okolo "začepljena nosa", kako se u kulturalnim studijima (koje sam studirao) kaže za kritičare i pisce koji preziru tzv. šund (popularnu književnost), i Ubiq otpočetka ima i "pitkije" priče. No, sreća je hrvatske znanstvene fantastike što je tržište toliko malo da nema pulpa (barem dok Krušvar ne počne štancati romane brzinom Viktorije Faust :lol: ), pa kod nas "pitko" ne znači i "plitko". Pa vrhunski SF (kakav obožavam), onaj "starinski", da te "sense of wonder" bombardira s prve stranice, a opet je strašno dobro napisano, pišu mnogi. A car je Zoran Vlahović :D
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Pročitao sam UBIQ 5 i mislim da je ...

Unread post by Ire »

Tolika rasprava tada oko Rukavine, i sada ovdje oko Biljane, smao znači da su te novele to zaslužile i da su izazovne. Da svojim stilom, ili izvedbom, ili temom, ili nekim drugim elementom, zahtijevaju od svojeg čitatelja da se s tekstom bore, da razmišljaju, da čitaju drugi put, da se protive, da otvore enciklopediju, da guglaju, da pišu na forumu. Da se vrate književnosti kao području duha i intelekta, da se vrate SF-u kao književnosti spoznajnog očuđenja.
nicely put :alien: :glasses2:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: Pročitao sam UBIQ 5 i mislim da je ...

Unread post by mcn »

E, Tomislave, ajd pretoči ovo u uvodnik za idući Ubiq, da bude jedan zanimljiv. :vrag:

mcn

PS Dabogda svi jednog dana imali reputaciju.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Pročitao sam UBIQ 5 i mislim da je ...

Unread post by Zoran »

Tomislav Sakic wrote:da samo sklizne u fantastični svijet kao u Tada Williamsa,
Di baš njega, za ulazak u njegov fantastični svijet moraš se probiti kroz stotine stranica bespotrebnih i dosadnih opisa. :kava:
Post Reply