Pročitala/o sam UBIQ 2 i mislim da je... ;)

Književni časopis za znanstvenu fantastiku

Moderators: Tomislav Sakic, Aleksandar Ziljak

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Pročitao sam UBIQ 2 i mislim da je...

Unread post by Izitpajn »

Izitpajn wrote: :poguzi:
A možda i nisam trebao staviti ovog smajlija... :shock: Sad imam fleševe... :pale:
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Pročitao sam UBIQ 2 i mislim da je...

Unread post by niniane »

Do I REALLY want to know?... :D

Meni se i Irenina jako svidjela. :cheers:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Re: Pročitalo sam UBIQ 2 i mislim da je... ;)

Unread post by Bubba Zanetti »

Pročitao sam sve priče iz UBIQa 2 i moj dojam je... pa tako-tako.

Jedina koja me istinski zaintrigirala jest priča Veronike Santo (gurajte je :cheers: ). Ostale su solidne, vrlo dobro napisane, ali meni prilično neoduševljavajuće. Ne znam... fali mi tu onaj WOW efekat, pa makar i jedan mali WOWić. Nekako mi sve djeluje školski da ne kažem ziheraški. Prožvakane teme, konvencionalni način obrade, na trenutke prelazi u SF ili fantasy trivijalu. "Dani orgona" su npr. vrlo obečavajući u početku, sve prolazi u napetom iščekivanju pobjedničkog pogotka :cheers: :D , ali onda završava pomalo banalno.
No ne mogu reći da je UBIQ2 u pričalačkom dijelu gubitak čitačkog vremena. Dapače, čisto je solidan.

Luking forvard fjur UBIKVE 3.

:uzdravlje:
Perhaps it's the result of an anxiety.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Pročitalo sam UBIQ 2 i mislim da je... ;)

Unread post by Tomislav Sakic »

Bubba Zanetti wrote:Ostale su solidne, vrlo dobro napisane, ali meni prilično neoduševljavajuće. Ne znam... fali mi tu onaj WOW efekat, pa makar i jedan mali WOWić.
Milsim da je to stanje SF-a danas... No dobiti solidno napisane novele i "profesionalizirati" domace SF pisanje i kritiku i jest glavni cilj Ubiqa. Odusevljenje dolazi "pride", ako ga ima.. Npr. ja mislim da je ista stvar i sa sferakonskim zbirkama, vec godinama mi je jedna do dvije novele "wow" ili "super" (ove jedna i pola jos jedne), a ostalo je katkad jedva solidno, ali bitno je: imamo trajnu srednju kvalitetu koja jača i odrzava se. Tj. hrvatski SF je usao u dobro razdoblje kontinuirane kvalitete i čitljivosti/citkosti.... Ostalo je na autorima, ali jedan Raos se i tako pojavljuje svaku drugu generaicju, medju 5-6 dobrih pisaca i par solidnih... Rijedak je taj WOW :zubo: Ja sam, kao (su)urednik, vrlo zadovoljan tvojom ocjemom "vrlo dobro napisane"...
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Pročitalo sam UBIQ 2 i mislim da je... ;)

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Bubba Zanetti wrote: Jedina koja me istinski zaintrigirala jest priča Veronike Santo (gurajte je :cheers: ).
Guramo je, guramo. Za zbirku Vrt pramčanih figura, nadam se znaš. Spominjala je i priču za UBIQ 3, vidjet ćemo.
Bubba Zanetti wrote: Ostale su solidne, vrlo dobro napisane, ali meni prilično neoduševljavajuće. Ne znam... fali mi tu onaj WOW efekat, pa makar i jedan mali WOWić.
Gle, to je pitanje očekivanja. Uprosječuje se kvaliteta, nadajmo se visoko, ali je uvijek malo WOW priča. Eto, čitam jednu zbirku priča iz Baen Universe, jednog od najjačih mrežnih časopisa u USA. Pročitao već desetak priča, u UBIQ bi išla samo jedna i to je Benford, znači stari lisac. A ni on nije neki WOW. Military SF, a tu je Baen jak, je tako slab da su pored njega Brozović i Perković Tolstoji. I tako redom.

U svakom slučaju, hvala na pohvalama. :cheers:
A. Ziljak
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Pročitalo sam UBIQ 2 i mislim da je... ;)

Unread post by Izitpajn »

Aleksandar Ziljak wrote:tako slab da su pored njega Brozović i Perković Tolstoji. I tako redom.
Tenkjuverimač :pottytrain2:
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Pročitalo sam UBIQ 2 i mislim da je... ;)

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Izitpajn wrote:
Aleksandar Ziljak wrote:tako slab da su pored njega Brozović i Perković Tolstoji. I tako redom.
Tenkjuverimač :pottytrain2:
Je li to pred Gay Pride ili što? :zubo:
A. Ziljak
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Pročitala/o sam UBIQ 2 i mislim da je... ;)

Unread post by Ire »

ja čitam pomalo ...
do sada sam pročitala žiljakovu (jednom prije kad je stigla za natječaj za bludućnost i drugi put u ubiqu da vidim je li zbilja onako dobra kako mi je ostala u pamćenju i - je), daliborovu (više sam uživala u dijalozima nego u akciji, moram priznati; mislim da dalibor može puno bolje, a valjda ćemo se u to i uvjeriti sad kad počne pisat sve u 16) te od veronike santo ...

moram priznati da sam jako željela da mi se njezina priča svidi, kad je već svi hvale, ali sam se malo razočarala. da, lijepo je napisana, da, vidi se njezina načitanost, ali to je sve. marginalno je, onako nakalemljeno fantastična i na momente previše depresivna. nije me uvukla, nisam se uživila, čak me i u jednom trenutku prestalo zanimati čemu sve to vodi ...
Instant Geek. Just Add Coffee.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Pročitala/o sam UBIQ 2 i mislim da je... ;)

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Ire wrote:ja čitam pomalo ...
do sada sam pročitala žiljakovu (jednom prije kad je stigla za natječaj za bludućnost i drugi put u ubiqu da vidim je li zbilja onako dobra kako mi je ostala u pamćenju i - je) ......
Hvala, hvala...
Ire wrote: moram priznati da sam jako željela da mi se njezina (Vera Santo) priča svidi, kad je već svi hvale, ali sam se malo razočarala. da, lijepo je napisana, da, vidi se njezina načitanost, ali to je sve. marginalno je, onako nakalemljeno fantastična i na momente previše depresivna. nije me uvukla, nisam se uživila, čak me i u jednom trenutku prestalo zanimati čemu sve to vodi ...
Gle, to je opet pitanje očekivanja. Po mom mišljenju, Verine su priče većinom vrlo tjeskobne. Optimistične, da, na neki svoj način, ali i redovito vrlo tjeskobne, čitaj zbirku, skoro je sva takva osim zadnje priče, koja je pomalo nekarakteristična. "Mi i oni iza mojih leđa" mi se tu uklapa, a slažem se da je ova priča možda najviše otklizila u tzv. literarnu fantastiku. Ja sam je doživio kao hvalospjev umjetničkom stvaralaštvu. Ali, velim, to je pitanje očekivanja.
A. Ziljak
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Pročitala/o sam UBIQ 2 i mislim da je... ;)

Unread post by mica milovanovic »

Zanimljivo. Dosta ljudi smatra da su priče Veronike Santo najbolje u Ubiqu a one su većinom stare desetak i više godina...

Kod nas se u Srbiji vodi prilična rasprava šta je razlog da se danas piše slabija fantastična literatura nego krajem osamdesetih i početkom devedesetih...
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Pročitala/o sam UBIQ 2 i mislim da je... ;)

Unread post by Aleksandar Ziljak »

mica milovanovic wrote:Kod nas se u Srbiji vodi prilična rasprava šta je razlog da se danas piše slabija fantastična literatura nego krajem osamdesetih i početkom devedesetih...
E sad, dobro je pitanje da li se piše slabija ili drugačija. To je problem i u nas, Hrvata.
A. Ziljak
Post Reply