Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Književni časopis za znanstvenu fantastiku

Moderators: Tomislav Sakic, Aleksandar Ziljak

Kakav je UBIQ 1?

Razvalio me!
2
25%
Solidan, ali...
6
75%
Onako...
0
No votes
Moglo je to i puno bolje!
0
No votes
Dečki, to vi zovete časopisom?
0
No votes
 
Total votes: 8

mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by mica milovanovic »

Hvala!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by Ire »

nema na čem :kava:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by Ire »

a nije naodmet ovdje spomenuti i da je u izradi ubiqov web ;)

ubiq.nosf.net

:D
Instant Geek. Just Add Coffee.
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by mica milovanovic »

Super. Pošto planiramo da Emitor malo više izađe na web, daću i link ka ovoj stranici...
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by Nimrod »

mica milovanovic wrote:Ovo je tekst koji će verovatno ići u Emitor, fanzin Kluba "Lazar Komarčić" iz Beograda...

Žiljak mi je već ispravio par faktografskih grešaka, a ako ih ima još, molim vas da mi ukažete na njih.

U novembru 2007. godine pojavio se prvi broj časopisa UBIQ, kome u podnaslovu stoji “književni časopis za znanstvenu fantastiku.“ Izdavač UBIQ-a je „Mentor d.o.o. Zagreb“, izdavačka kuća koja je do sada objavila značajan broj zbirki priča hrvatskih pisaca naučne fantastike: Tatjane Jambrišak, Darka Macana, Igora Lepčina, Aleksandra Žiljka, Zorana Krušvara, Dalibora Perkovića, Zorana Pongrašića, Zorana Vlahovića, Milene Benini, Gorana Konvičnog, Krešimira Mišaka i Danila Brozovića. Pored toga, u okviru ove izdavačke kuće objavljena je kapitalna „antologija hrvatske znanstvnofantastične novele 1976-2006“ pod nazivom Ad Astra. Ova izdavačka kuća je i suizdavač zbirki koje SFERA svake godine objavljuje povodom svoje godišnje konvencije (SFERAKON), takozvani Sferakonski niz.
SFeraKon služebno pišem s velikim SF i velikim K, kao i sve pridjeve izvedene iz istog. :D
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by Ire »

Nimrod wrote:SFeraKon služebno pišem s velikim SF i velikim K
samo ti? :P
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by Tomislav Sakic »

I ja!

SFera.

SFeraKon.

Nagrada SFERA.

Tako se razlikuju. :D

Iskljucio sam spellchecker stoga. :x
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by mica milovanovic »

Ok. ili OK? :scratch:
Poštujem. Biće SFeraKon.

Ono što me ne veseli jeste činjenica da je samo petoro ljudi glasalo. A nalazimo se na SF forumu, gde
bi, po definiciji, svi trebali imati nekakvo mišljenje, makar i ne pročitali časopis.

Ovde u Srbiji stalno se govori da u Hrvatskoj ima mnogo više čitalaca SF-a nego kod nas.
Grešimo li? Imate li uvid u to koliko je brojeva prodato?

Takođe, zanima me Ima li ikakve recepcije u "književnim" krugovima? Vidim da je dosta ljudi sa fakulteta u
nekakvim redakcijskim odborima.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by Dagi »

mica milovanovic wrote:Ono što me ne veseli jeste činjenica da je samo petoro ljudi glasalo. A nalazimo se na SF forumu, gde
bi, po definiciji, svi trebali imati nekakvo mišljenje, makar i ne pročitali časopis.
Da, to ne veseli ni mene. Zbilja je malo zbunjujuće što je tako malo ljudi dalo glas.
mica milovanovic wrote:Ovde u Srbiji stalno se govori da u Hrvatskoj ima mnogo više čitalaca SF-a nego kod nas.
Grešimo li?
Ne nužno. No, trenutačno ne postoji neki objektivni pokazatelj koliko ljudi aktivno čita SF. Tradicionalno se mjerilom uzima podana naklada mjesečnika, no kako "Futura" izlazi povremeno (otprilike jednom godišnje), taj pokazatelj nema više nikakvog smisla. UBIQ i nastaje kao medij za domaću priču koja se nije imala gdje objaviti, a koje ima sve više - a za to postoje relevantni podatci, tj. zapisnici komisije SFERE u pravilu pokrivaju svekoliku godišnju produkciju.
mica milovanovic wrote:Imate li uvid u to koliko je brojeva prodato?
Forumaš mcn bi vjerojatno dao najrelevantniji odgovor.
mica milovanovic wrote:Takođe, zanima me Ima li ikakve recepcije u "književnim" krugovima? Vidim da je dosta ljudi sa fakulteta u
nekakvim redakcijskim odborima.
Nije mi poznato, ali to bi vjerojatno mogao odgovoriti Tom Šakić, budući najbliži tim krugovima.

Ovaj cijeli odgovor je intoniran: muko-moja-pređi-na-drugoga. :scratch:
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by Nazir »

Dagi wrote:
mica milovanovic wrote:Ono što me ne veseli jeste činjenica da je samo petoro ljudi glasalo. A nalazimo se na SF forumu, gde
bi, po definiciji, svi trebali imati nekakvo mišljenje, makar i ne pročitali časopis.
Da, to ne veseli ni mene. Zbilja je malo zbunjujuće što je tako malo ljudi dalo glas.

Ovdje se mogu izjasniti bar s moje strane - jos nisam dobio UBIQ u ruke da ga procitam i samim time mi nema smisla glasati. A opcenito o projektu mislim da je odlicna stvar i jako se nadam da ce i dalje nastaviti s izlazenjem. Kad smo vec kod toga, kad ce drugi broj? :zubo:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by Ire »

japadašta da je projekt odličan :D
meni čitanje također tek slijedi, uvijek se čeka zadnji mogući trenutak za čitanje materijala za žiriranje :x
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by Dagi »

Nazir wrote:(...) A opcenito o projektu mislim da je odlicna stvar i jako se nadam da ce i dalje nastaviti s izlazenjem. Kad smo vec kod toga, kad ce drugi broj? :zubo:
Hvala, hvala! Drugi broj, neslužbeno, već se zaključuje, a određen je (također neslužbeno) i ciljani datum izlaženja.

Eh, sad sam rekao sve i ništa! :D
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by Klara »

mica milovanovic wrote:Ovo je tekst koji će verovatno ići u Emitor, fanzin Kluba "Lazar Komarčić" iz Beograda...

Žiljak mi je već ispravio par faktografskih grešaka, a ako ih ima još, molim vas da mi ukažete na njih.
...
Zašto ništa ne piše o priči "Bijeg"?
(ili bolje da šutim, ovako sam se bar izvukla od kritika :D )
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Pročitao sam UBIQ 1 i mislim da je...

Unread post by Tomislav Sakic »

Mića,


surfajuci po forumu Znaka sagite, moj je dojam obratan ... em da ste izasli iz geta, em da Milorad Pavic sudjeluje u zbirkama pa vam promocija digne medijsku buru (pa makar i u čaši, ili šolji :D: ). Kad mi budemo imali nekog njegova kalibra u Ubiqu, mogu reci da smo uspjeli. Ali to nije problem hrvatskog SF-a, nego knjizevnosti - mi nemamo nikoga kalibra Milorada Pavica :D (Uostalom, Hazarski rečnik i slični romani u srpskoj knjizevnosti uvijek su bili na tragu svojevrsnog magijskog realizma, cini mi se.)

Sto se tice prodaje - vjerujem da ce biti dovoljni prsti obiju ruku da prebrojimo kupce... No cilj Ubiqa je opstati kao tipičan hrvatski knjizevni casopis... u maloj nakladi, na drzavnoj subvenciji, i biti dostupan publici koju to zanima, a sve to na pozitivnoj nuli i mnogo dobre volje. Nista drugacije nego Knjizevna Republika ili Quorum. A oni koji zele americki SF i slicno, nadam se da ce Futura uskrsnuti. No pak, cak vjerujem da Ubiq moze steci i siri odjek od ne-SF knjizevnih casopisa, ako ga - uz kulturni model koji RH provodi - podrzi i SF fandom.
Post Reply