Istrakon2015.-Dvojnikov skok

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
garion
Ewok
Posts: 36
Joined: 04 May 2015, 10:10

Istrakon2015.-Dvojnikov skok

Unread post by garion »

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hp ... 5918_o.jpg

Stigao mi je primerak četrnaeste Istrakonske zbirke 2015.-Dvojnikov skok. Ne samo naslovnica, nego i cela zbirka što se tiče opreme i tehničkih rešenja izgleda vrlo lepo. Nadam se da će i priče doprineti utisku. Za sada još nisam stigao čitati priče, kad to obavim postovaću utiske. Sad ne znam da li ću stići sve odjednom pročitati, ili ću po nekoliko priča dnevno...obično kad čitam zbirke volim odmah zabeležiti utisak o pročitanoj priči, dok je još sveža u sećanju...Pročitah danas na brzinu zanimljiv i inspirativan predgovor Davora Šišovića-Slučajna galaksija, te biografije pisaca, od kojih me posebno oduševila ona Danijela Bogdanovića-zavrtelo mi se u glavi od njegovih paradoksa, poslanih/neposlanih priča i paralelnih svetova). Evo sadržaja:
Davor Šišović: Slučajna galaksija(predgovor) 5
Aleksandar Žiljak: Esma u galeriji pejzaža 7
Vladimira Becić : Moral 11
Danijel Bogdanović: Dešnjaci 15
Teo Kos: Partija briškule 20
Ratko Jakopec: Dosredišnjica 25
Dražen Horvat: Revolucija ždere svoje roditelje 30
Sara Kopeczky: Mačka iz šešira 35
Ed Barol: Sam sa sobom 39
Katarina Hanžek : Slučajnost postojanja 44
Marija Pilić : Sofija 48
Jelena Crnjaković : Otimačica 52
Irena Hartmann: Muzičar 56
Ivana Delač : Burin 62
Boris Mišić : Leptir 66
Toni Juričić : Fojba 70
Saša Šebelić : Zgromitelj 73
Zoran Krušvar: Profesor 76
Ivan Staraj: Tipični heroj 80
Vanja Spirin: O Čarobnjaku, bogovima,
patuljku i zmaju 83
Bilješke o autorima 89

Nadam se da će biti zainteresovanih za čitanje i komentarisanje.
Strah je ubica uma.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Istrakon2015.-Dvojnikov skok

Unread post by Nazir »

Samo da komentiram, lijepo je vidjeti da netko s toliko žara piše o čitanju i dojmovima - samo daj i dalje ;)
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Istrakon2015.-Dvojnikov skok

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

garion wrote:...te biografije pisaca, od kojih me posebno oduševila ona Danijela Bogdanovića-zavrtelo mi se u glavi od njegovih paradoksa, poslanih/neposlanih priča i paralelnih svetova)
Ja mislim da taj lik nije baš normalan i da bi ga se trebalo kloniti. Eto, čisto da se zna. :kava:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Istrakon2015.-Dvojnikov skok

Unread post by Izitpajn »

To ja govorim već neko vrijeme ali me nitko ne sluša. Možda zato jer sam uglavnom sam u sobi.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Istrakon2015.-Dvojnikov skok

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Bez brige, ja te slušam. Jer, ja sam tvoja soba.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Istrakon2015.-Dvojnikov skok

Unread post by Izitpajn »

... ne... let's not go there...
User avatar
garion
Ewok
Posts: 36
Joined: 04 May 2015, 10:10

Re: Istrakon2015.-Dvojnikov skok

Unread post by garion »

Kao i obično, rasuo sam se na sto strana, tako da ništa ne mogu završiti u komadu...pa ni čitanje i komentarisanje zbirke koja nema ni stotinu strana. Ali evo, pročitao sam četiri priče, ostatak narednih dana.

Aleksandar Žiljak-Esma u galeriji pejzaža
Dobra priča za otvaranje zbirke. Pravi sf, snenovite, sanjalačke atmosfere, vrata svemira...i brojni svetovi, izmaštani, ispremetani. Slike, pejzaži unose notu osećajnosti i daju priči emotivnu potku. Sve ide nekako jednostavno, klizi, lepo uklopljeno, a nije to tako lako izvesti kako se čini na prvi pogled(znamo mi koji minutima buljimo u prazan papir pokušavajući išta pametno istisnuti iz glave na njega.)Pre neki dan sam počeo čitati Žiljkov Irbis(u izdanju Čarobne knjige)i njegova proza mi se odmah, na prvu dopala. Precizno, pitko, zabavno, duhovito, a opet sa dubinom. Ovde nije bilo moguće sve to zbog kratkoće priče, ali vidi se i u ovoj priči dosta toga.

Vladimira Becić-Moral
Imao sam prilike već čitati neke Vladimirine radove, i reč je o autorki izgrađenog stila i već stečene rutine u pisanju.Ova priča mi deluje nekako kao blagi sf. U ovoj priči Vladimira pomalo i na filozofski način ispituje granice morala, dobra i zla. Tanka je linija što spaja...i razdvaja.

Danijel Bogdanović-Dešnjaci
Hmm...interesantna priča.Setna, mračna, snažna.Moram priznati da sam se u jednom trenutku uplašio da će skliznuti u patetiku i krajnje predvidljiv kraj ,,sledi klasična osveta zlikovcu''. No, srećom nije, autor se potrudio da pronađe zanimljiva rešenja, kako objašnjenjem ,,dešnjaka'' tako i sa svojevrsnom novonastalom moralnom dilemom pred kraj. Sviđa mi se kako su elementi fantastike ovde pronicljivo uklopljeni u priču,volim videti da autor uistinu promišlja i razmišlja o svemu tome.

Teo Kos-Partija briškule
Zanimljiva tema, da ne otkrivamo previše, pomalo medicinska-priče sa ljudskim organima uvek će biti aktuelne. Ok, tu je i nagoveštena sf istorija. Korektno ispričana, ali nešto mi ipak fali. Nekako me je ostavila hladnim, i ljubavna priča unutar ove priče nekako mi nije sela, prilično jasno mi se ukazivalo u kom smeru ide i kako će se završiti. Naravno, sasvim je moguće da je to čisto moj subjektivni osećaj, a da će se drugima dopasti.
Strah je ubica uma.
User avatar
garion
Ewok
Posts: 36
Joined: 04 May 2015, 10:10

Re: Istrakon2015.-Dvojnikov skok

Unread post by garion »

Nastavljamo...juče četiri, i danas pročitao četiri priče.

Ratko Jakopec-Dosredišnjica
Svidela mi se ideja, a naročito humor i ironija koje autor provlači kroz ovu priču. Majka Crkva i muško-ženski odnosi u sf okruženju su teme koje obećavaju. Dalo bi se poraditi na izvedbi u priči...prođe dve i po strane, pola priče, a ništa se ne dogodi...Ima, po mom mišljenju, nepotrebnih objašnjavanja i pomalo prepričavanja. Dalo bi se tu malo miksati i to srediti. No, priča ima duha. Vidim u biografiji da autor nije puno objavljivao, a svakako verujem u potencijal ovog autora, da se u budućnosti od njega mogu očekivati dobre priče.

Dražen Horvat-Revolucija ždere svoje roditelje
Delom mračna priča, delom zabavna. Mengele i njegovi eksperimenti iskorišćeni su za kratku sf priču. Dinamična je i ne pada u suvišno filozofiranje koje i ne leži dobro kratkim formama. Solidno, mada opet ne mogu reći da me preterano oduševila nešto.

Sara Kopeczky-Mačka iz šešira
E ovo je baš dobro. Nakon nekoliko priča sa sf temama, evo nas na terenu magije i klasične fantastike. Mađioničarska predstava je odlično izabran milje za ovu priču. Emocije su fino utkane, bez patetike, rekao bih da je ljubav prema mačkama prikazana dostojanstveno. Sviđa mi se i kraj. Autorka vodi priču sigurnom rukom, i zaista ništa ne zameram posebno, da tražim neke sitne mane, već bi bilo cepidlačenje. Dosta dobra priča.

Ed Barol-Sam sa sobom
Ova mi je priča, uz Sarinu, za sada favorit. A i ponajviše sadržinom odgovara i naslovu zbirke. Lagano je uplovila u čudesno i nestvarno, i održala taj ritam tokom cele priče, bez suvišnih objašnjavanja i ubacivanja mnoštva tehnologije, tek toliko da se daju naznake i zagolica mašta. Zapravo svojevrsni psiho-sf, fantastika je u ovoj priči u sopstvenom umu. Priča nekako podseća na duh zlatnih vremena sf-a, nekako je sanjalačka, zanosna. Vrlo dobra.

Sutra nastavak. Nadam se da će još neko pročitati i komentarisati zbirku, jer ako čovek priča sam sa sobom (što je i naslov pomenute priče)
već mora (tj.moram) da se zabrinem... :D
Strah je ubica uma.
User avatar
garion
Ewok
Posts: 36
Joined: 04 May 2015, 10:10

Re: Istrakon2015.-Dvojnikov skok

Unread post by garion »

Katarina Hanžek-Slučajnost postojanja
Genetski inženjering. Igranje Boga. Svrha postojanja, napretka, nauke. Relativno čest motiv u sf-u, manje više standardne teme. Disk sa kompletnim genetskim kodom.
Ispričano kroz dijalog, bez suvišnog mudrovanja(što je dobro, pogotovo za kratku priču). Nije mi ostavila neki posebno dobar utisak, ali nije mi ni loša.
Solidno, korektno.

Marija Pilić-Sofija
Ovo je odlično. Vrlo lep stil, priča teče, klizi, meko, baršunasto, ali ispod te mekoće je zastrašujuća tama. Usamljenost, otuđenost, besmisao, praznina. Agresivne reklamne kampanje koje nude imitaciju sreće i istinskog sadržaja života. Kada uđete u mašinu nema vam spasa-usluge se faktički ne mogu otkazati. Lažni brak, lažna ljubav, lažne emocije. Zastrašujuća vizija sveta koja već uveliko i u stvarnosti kuca na vrata.

Jelena Crnjaković-Otimačica
Neobična loza kradljivaca uspomena. Interesantna i neobična priča, čija je suština zapravo priča o pisanju, energiji i lepoti stvaranja.
Da li biste ikada pomislili da bi osobe sa darom krađe uspomena i sećanja iz ljudskog uma, isti iskoristile da bi ukrale uspomene i sećanja supruga i devojaka
njima omiljenih pisaca?Stil isto lep i tečan, priča sasvim dobra.
Strah je ubica uma.
User avatar
garion
Ewok
Posts: 36
Joined: 04 May 2015, 10:10

Re: Istrakon2015.-Dvojnikov skok

Unread post by garion »

Irena Hartmann-Muzičar
Muzika privlači neželjene goste. Ovde imamo klasičnu mitologiju, muze, dogovore s natprirodnim silama.
Nekoliko klasičnih motiva, fino umotanih u fantastiku. Lagan, tečan ritam priče, nema zapinjanja.

Ivana Delač--Burin
Na delu imamo prirodnu silu, a priče u kojima su uklopljene fantastika i prirodne sile definitivno jesu moja šolja čaja. Dijaloga skoro da i nema u ovoj priči, ali i ne nedostaju. Stil je lep, dovoljno zanimljiv i sugestivan da drži pažnju uprkos pomalo specifičnoj i zatvorenoj temi. Kraj mi je pomalo očekivan, ali opet ide mi uz priču, uklapa se nekako
u celinu.

Boris Mišić-Leptir
Moje omiljene teme, seksi vampirice biseksualke). Bivši dečko jedne od njih, izmeštanje svesti i stvarnosti. U ovoj priči dao sam jedan mali omaž Gejmenovom stripu Sendmen, epizodi Lepet njenih krila, i liku Smrti u vidu devojke darkerke. Smrti sam u priči namenio i još jednu ulogu, pomalo provodadžijsku)da spoji dvoje , odnosno troje ljudi koji za životu nisu rekli jedni drugima sve što su imali. To je u teoriji, a sad da li sam to uspeo dobro uklopiti da funkcioniše u priči, i da bude zabavno i zanimljivo, diskutabilno je, ali eto, pokušao sam.

Toni Juričić-Fojba
Hm, vrlo interesantna i neobična priča. Počela je kratkim, odsečnim rečenicama, uglavnom, pomalo poetično, gotovo poput pesme u prozi. A onda je ubacila intenzivnije u mračniji ritam, i to mi se dopalo. Ima tu i specifičnog humora. Generalno mi se dopala. Čini mi se da sam većinu toga u ovoj priči pohvatao, ali moram priznati da ima nekoliko reči u čije značenje nisam sasvim siguran, pretpostavljam da su u pitanju neki jezički lokalizmi ...

Saša Šebelić-Zgromitelj
Čini mi se najkraća priča u zbirci. Dosta neobična takođe, pomalo filozofski-naučna...sa jednim pomalo zbunjujućim intermecom dijaloga,
ali koji je opet na svoj način interesantan. Solidno.

Mislio sam završiti danas, ali isprečilo se gledanje Rolan Garosa :D i još neke stvari. Ostale su mi još tri priče,
pa sutra veče verovatno završavam.
Strah je ubica uma.
User avatar
garion
Ewok
Posts: 36
Joined: 04 May 2015, 10:10

Re: Istrakon2015.-Dvojnikov skok

Unread post by garion »

Zoran Krušvar-Profesor
E ovako bih voleo da pišem. Rečenice idu kao sitan vez, sigurno i lako. Autor nam za čas i neprimetno u priču uvodi turobnu atmosferu.
Elementi fantastike pažljivo su i nenapadno dozirani. Naizgled obična, svakodnevna situacija. Nezahvalni posao električara koji isključuje struju još jednom
šašavom starcu. Sukob generacija, a ispod toga i kritika sistema koji ljude suprotstavlja jedne drugima. Opet , dovoljno čudesnog u priči.
Jako dobro.

Ivan Staraj-Tipični heroj
Bajkovito, priča čini mi se zamišljena kao humoristička ili parodija na herojske potrage. Naslućujem šta je autor hteo, solidno je napisana, ima promišljenu strukturu, mada mislim da se moglo poraditi na strukturi nekih delova, izbeći neka nepotrebna (po meni) ponavljanja reči i sl. No, solidno.

Vanja Spirin-O čarobnjaku, bogovima, patuljku i zmaju
Zbirka je počela sa sf pričom, završila sa bajkovitom fantastikom. Ima smisla. Svideo mi se humor u ovoj priči. Naši junaci love neman, a kao pravi junaci umeju zameziti, popiti, a bogami i zapevati. Na kraju se ispostavi da zmaj baš i nije zmaj...ali ko mari?
Bitno je da se veselo društvo dobro provodi i da će biti mesa za trpezom.
Dobar način da se završi zbirka, jedna lagana, opuštajuća priča.

Završih konačno prikaz. :D
Bilo je nekoliko priča koje su mi se baš dopale, i idejom i izvođenjem i ritmom priče. Nekoliko dobrih i solidnih. I one koje mi se nisu dopale nešto posebno, ne mogu reći da su mi nešto ne znam kako bile opterećujuće, da sam imao problem da ih čitam, da su me zamarale ili neke nelogičnosti da su mi bole oči. Na kraju, sve je subjektivno viđenje čitaoca ( u ovom slučaju mene)tako da se nadam da se niko neće ljutiti, na kraju što se meni nije previše dopalo, ne znači da drugima neće. Sve ukupno, zbirka mi se čini vrlo solidna, ne mogu reći kakva je u poređenju sa ostalim istrakonskim zbirkama jer je ovo prva koju sam čitao, to će bolje proceniti oni koji su čitali i ostale.
Kao ,,novi kolač'' u ovoj zbirci, verovatno sam imao višak entuzijazma i nestrpljivosti da iščitam i iskomentarišem zbirku...a nadam se da će biti još komentara jer svaki znači autoru, da vidi kako ga doživljava čitalac, tj.njegovu priču, koje su mu mane, a koje su dobre stvari u njegovom pripovedanju . Drago mi je da sam i ja deo jedne istrakonske zbirke, pa nadam se da su i moji utisci bili nekom od koristi, i da će biti prilike da se još
družimo, barem ovako virtuelno i preko strana istrakonske i drugih zbirki. :wave:
Strah je ubica uma.
tnicholson
Hani
Posts: 57
Joined: 20 Jun 2014, 13:44
Location: Velez
Contact:

Re: Istrakon2015.-Dvojnikov skok

Unread post by tnicholson »

e sry ovako jedno offtopik, je li ta zbirka dostupna na webu ili se narucuje? ne citam ovako zbirke jer tek sam nedavno shvatio da imamo sf scenu pa ako bi mogao preporuciti nesto sa weba da je besplatno za skidanje, bio bih zahvalan
"Stavio bih i ja ovdje neki citat da sam načitan k'o vi." - tnicholson
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Istrakon2015.-Dvojnikov skok

Unread post by Izitpajn »

Svi Parseci su onlajn, a u njima ima dosta priča. A tu je uvijek i gugl, nađe se ponešto od svakoga.
tnicholson
Hani
Posts: 57
Joined: 20 Jun 2014, 13:44
Location: Velez
Contact:

Re: Istrakon2015.-Dvojnikov skok

Unread post by tnicholson »

Izitpajn wrote:Svi Parseci su onlajn

Ajme, zvuči kao da je došlo iz nekog SF-a gdje se podaci mjere u duljinama koda, a ne gigabajtima :D Bilo bi fora vidjeti uvrnut SF gdje je sve cyberpunk ili cyber verzija nekog principa iz našeg svijeta, ali da je neefikasno, npr. parseci podataka se mogu spremati na tanke medije ali koji su nezgodni jer se nose okolo kao role toaletnog papira :zubo:

Anyway: Ajme pa ja sam jednom bio nabasao na jedan broj Parseka a nisam znao što je ni kako se to drži, čita, sa desna na lijevo ... Točnije, bila je to priča KAPI ROSE Robija Selana. Ok, neću sad krasti thread (ili na hrvatski "dretvu" kako sam naučio, pazi sad, na računarstvu a ne iz hrvatskog jezika) ali samo da se zahvalim garionu što je on eto nekakvo nadahnuće. Kada uhvatim predah od faksa pročitati ću i ja nešto, zbirku ili knjigu (joj, pa da, napisati ću nešto o Stephen Kingovoj zbirci Everything's Eventual koju još nisam pročitao do kraja) pa napisati ovdje negdje na forumu, moža se nađe mjesta.
"Stavio bih i ja ovdje neki citat da sam načitan k'o vi." - tnicholson
Post Reply