Marsonic 5

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Afro
Puppeteer
Posts: 102
Joined: 09 Nov 2010, 14:51

Marsonic 5

Unread post by Afro »

Budući da sam kući donio punu vrećicu Marsonica, odlučio sam pročitati barem jedan. :)

E sad, kako se i moja priča nalazi unutra, dosta je nezgodno pričati i ocjenjivati druge autore. Stoga ću navesti tek priču koja mi se najviše svidjela, a riječ je o djelu Tomislava Tomaševića, Nevjerojatnost.

Volim čitati post-apokalipsu (u zadnje vrijeme čitam uglavnom to: The Strain, Robopocalypse, The Wool...), a ova priča ima zbilja lijepu ideju. Riječ je o čovjeku koji živi u vremenski nedefiniranoj budućnosti, na Zemlji poharanoj nuklearnim ratom. Čovječanstvo je desetkovano, a ono što nije mutiralo i podivljalo živi u malenim plemenima u stalnoj borbi za resursima. Jednom prilikom susreće ludog svećenika, koji priča o iskupljenju i divnoj budućnosti (kao i svi svećenici, uostalom). Već očajan i preplavljen beznađem, odlučuje provjeriti koliko ima istine u priči jednog luđaka...

Zbilja mi se svidjela, ali postoji i jedan manjak, a to je zaključak priče. Mislim, jasno mi je da je njime priča gurnuta u alternativni povijesni pravac, no smatram kako je autor to možda mogao mrvicu bolje napraviti.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Marsonic 5

Unread post by Xaotix »

Pa, šarena zbirka, s nekoliko vrlo zanimljivih alternativnih povijestica... Malo mi smeta što su jako dobre ideje alternativnih povijesnih mogućnosti (zbiljnosti?) završile u nedorađenim pričama, koncentiranima na razvoj povijesti a ne na likove i radnju. Uglavnom, iznenađujući broj je zapeo ili na crkvi (s različitim pristupom) ili na nuklearnom ratu (pristup iz vremena Hladnog rata).
Ukratko, izdvojio bih Lutza, Lubara i Jašarevića.

A naširoko, od brodskog kruga:
Ivan Lutz je u Najbolje što možeš krenuo malo drugačijim putem od onog na kojeg me navikao, složivši je pomalo bizaran svijetSPOILER!!<<u kojem je Sjevernu Koreju preslikao na Hrvatsku.>> Zanimljiva satirična priča o odrastanju u kojoj je alternativni svijet dobra kulisa a ne šaka u oko.
Ratko Martinović u Monarchiji ima najzanimljiviji prijelomni trenutak povijesti, i posljedice u geopolitičkoj situaciji nakon što Tito zaglavi u Drvaru. Sama priča je malo zbrkana pred kraj, Ratku je bila bitnija ta ideja svijeta od same priče pa je svijet puno bolje razrađen i opisan.
Nakon onih par lutanja u prošlim zbirkama, Lea Luna je napisala solidnu priču, kakvih sam očekivao dosta nakon prvog Marsonica. Prstohvat Zemlje ima nekih svojih nelogičnosti i infodumpova, ali ima i priču, i alternativnu povijest.
Marko Lubar (OK, nije baš iz Broda, ali nekako ga trpam u taj književni krug. Skuzmua Marko! :zubo: ) U Zvonu se bavi zanimljivim idejama o kraju II svjetskog rata (začudilo me da nema više priča s tim elementom!). Dio s opisom zračnih borbi je jako dobar, iako nije previše vezan uz glavni tok priče, no ne smeta previše. kao što rekoh, među boljima u zbirci.
Goran Sundać ima OK minijaturu Ljudevit. Solidno napisano, dobro izvedeno, no malo previše ziheraški čini mi se, bez nekih prevelikih iznenađanja. No rezultat je kompaktna priča...
Ziggy Dorey je u Tko zna zna napokon uspio svoju ljubav prema filozofiranju ugurati u priču, tako da rezultat ima smisla. Malo težak za čitanje zbog formatiranja, ali čini mise da je ovo dosad njegova najbolja priča.

Od ostalih:
Jašarovićeva Na Ericsonnovu tragu je možda najbolje izvedena u cijeloj zbirci, s vrlo udaljenom vemenskom paraleleom o kojoj bi se dalo dobro i dugo raspravljati uz šank. Minus za kazalo očiglednih pojmova na kraju priče...
Divide et impera Vladimire Becić jest zanimljiva alternativa Crkve, ali mi nikako ne leži niti naslov niti istorječna poanta...

Fragment Alterrine povijesti Ladislava Babića je baš to što ime kaže, fragment SPOILER!!<<u kojem se zadovoljava želja mnogih Hrvata da se političari zavijore umjesto zastava>>, bez neke alternative i SF-a osim u imenu.

Radoslav Slavnić mi je u Osmatranima pod nosom popalio ideju o ubacivanju Dylanovih stihova u neku priču (a vjerojatno i mnogima drugima). :lol: Mislim, All Along the Watchtower? S tim se priča piše sama od sebe! Nisam baš očekivao da će biti smještena tu gdje ju je smjestio, al ajde. Nije loše sklopljena!

Dajana Šalinović se u Znanosti u pari pogubila.. Ekstremni steampunk frca na sve strane, priča je krcata referencama, ali u svemu tome mi fali - priča... nema je. Vuče na stilsku vježbu.

Kolektiv Jurice Ranja nije loš, da se malo ispeglao bila bi to sasvim dobra priča vrlo snažno inspirirana Heinleinovim Puppet Mastersima.

Model 62 M Dražena Horvata kao da je ispao iz fillera za osredni broj Siriusa...

Marija Blažević Zalokar se u Sekti bavi temom vjerskih fanatika, ali vrlo jednostrano i bez previše stila... na kraju stvar prelazi u pamflet.

Tomislav Tomašević je u Nevjerojatnosti ubacio toliko nevjerojatnih logičkih rupa i naivnih stvari da bi ga izvadila jedino evantualnost da je naslov vrlo namjeran vic.
Randomness is strong with this one!
Post Reply