Sferakonska 2014 - Ukronije

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Sferakonska 2014 - Ukronije

Unread post by Nazir »

Prošlogodišnja zbirka je postigla par stranica rasprave - možemo li to premašiti s ovom zbirkom? :zubo:

Generalno - jako sam zadovoljan. Zbirka ima par super priča, nema ni jedne "katastrofe" i svaka ima neku poprilično zanimljivu ideju.

Robi Selan: Richmondski atentat
Zanimljiv početak i uvod u alternative. Bilo je zanimljivo pratiti uvedene promjene u povijesti. Što se same radnje tiče, nije revolucionarna, ali mi je išla OK. Jedino, prigovor mi je za kraj u kojemu konačno dolazi do atentata na toliko slučajan i (meni) pomalo blesav način da je praktički komično, a nisam siguran da je to poželjni ton priče.

David Kelečić: Maslina
Ako kome treba pomoć, alternativa je u tome da je u originalnoj priči Poseidon dao izvor slane vode, a ne slatke ;)

Tomislav Škrljac: Monodijalog
Ova priča mi istražuje na dosta fora način paralelke. Zanimljivo je vidjeti razlike i sl. No, stvarno me ubolo u oči - vlada tjera ljude na te programe upoznavanja, ljudi se ubijaju, gotovo nitko nije sretan, ali se svejedno izinstira da se to provodi. Ok, navedeno je da se očekuju buduće koristi, ali nisam mogao zamisliti čitavu stvar da bi djelovala u nekoj "realnoj" situaciji.

Vedran Bokor: Bubamarin efekt
Meni broj jedan u zbirci. Vedranova najbolja priča do sada. Tko bi rekao da će mi biti toliko zanimljivo pratiti nešto vezano uz nogomet :hehe:

Katarina Brbora: Svi kraljevi husari
Jako fora štih i stil, zanimljivo za čitanje. Eventualno, malo prezbrzan kraj - fali mi bar stranu - dvije.

Luka Perušić: Lica
Ovdje bih rekao da je jako zanimljiva ideja, ali s pomalo kaotičnom egzekucijom. Malo ju je teže za pratiti pa nema osjećaj finog toka nego ko da tu i tamo pređeš preko ležećeg policajca. No nije loše, sve u svemu.

Antonija Mežnarić: Glava ili pismo
Početak priče je stilski odličan - korištenje boja, gotovo istovjetnih odlomaka koji opisuju paralelke ... skoro sam pomislio da će priča biti ala Konvični u Jeci :zubo: Kasnije je isto jako fora, svidio mi se način kako su prikazane paralelke.

Vladimira Becić: O kraljicama i zmajevima
Mislim da je ono jedna od boljih Vladimirinih priča, ali mi isto ima neke njene boljke. To je da je na momente komična, na momente dječja, a onda opet ponegdje ozbiljna. To samo po sebi ne mora biti loše, ali u ovom miksu pomalo daje nespretan dojam. Zgodno je za vidjeti ljubav autorice prema legendama o Crnoj kraljici.

Vesna Bolfek: Usnuli
Zanimljiv koncept. Malo me podsjetilo na 'Legion' od Sandersona gdje lik multiplicira svoje osobnosti s različitim vještinama.

Marija Serdar: Pruska posla
Dobar humor i par genijalnih trenutaka :lol:

Vesna Kurilić: Konzul
Fora, zanimljiv stil pisanja koji poprilično odgovara glavnom liku.

Darko Macan: Tko je ukro, ukro nije
Jako fino za kraj. Svidio mi se koncept i zadnji rasplet - to bome nisam očekivao.
selan
Ewok
Posts: 3
Joined: 26 Aug 2012, 11:51

Re: Sferakonska 2014 - Ukronije

Unread post by selan »

"Richmondski atentat" završava na način na koji je Gavrilo Princip upucao Ferdinanda. Princip je već bio odustao od atentata i otišao je nešto prigristi (ne znam jesu li bili glasoviti sarajevski ćevapi) kada se pojavio auto s Ferdinandom, koji je htio posjetiti ljude ranjene u pokušaju atentata bombom. Ali, vozač je pogriješio put i zato su stali da bi se okrenuli. Učinili su to točno ispred Principa, koji nije propustio priliku. Komično, slažem se, ali takvi su događaji mijenjali povijest.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Sferakonska 2014 - Ukronije

Unread post by Nazir »

:notworthy: Ok, sad sam nešto naučio. A i vidim da se stvarno desilo da je Ferdinand odbacio bombu sa svoga auta. Bome, ovako u priči mi je djelovalo wtf, a na kraju stvarnost ispadne bizarnija od svega.
selan
Ewok
Posts: 3
Joined: 26 Aug 2012, 11:51

Re: Sferakonska 2014 - Ukronije

Unread post by selan »

Što se priče tiče, kritika je na mjestu. Možda sam je trebao bolje postaviti da kraj bude usklađeniji s prethodnom naracijom. Moja namjera je bila šok, sve se u trenu ruši kao kula od karata, ali ako čitatelj to drugačije doživljava, to je moj problem. :x
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Sferakonska 2014 - Ukronije

Unread post by Nazir »

selan wrote:Što se priče tiče, kritika je na mjestu. Možda sam je trebao bolje postaviti da kraj bude usklađeniji s prethodnom naracijom. Moja namjera je bila šok, sve se u trenu ruši kao kula od karata, ali ako čitatelj to drugačije doživljava, to je moj problem. :x
Hm, gle, stvarno si u poziciji gdje ne znam što bih ti rekao :scratch: Naime, dok sam čitao priču vidio sam da si htio napraviti taj obrat, ali je meni to izgledalo kao da si bio pomalo lijen. Ono, sve super prošlo i gl. lik se može odmoriti i onda doslovno na bureku / burritosu sve ode u onu stvar. S druge strane, sad vidim da se to stvarno tako desilo pa mi je ovo odjednom još više fora. Jbg, da li je do tebe ili čitatelja ... ne znam. Koliko god se pitam kako uskladiti kraj s prethodnom naracijom, mislim da to nije samo tako za učiniti upravo zbog kraja koji "mora" biti takav.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Sferakonska 2014 - Ukronije

Unread post by Xaotix »

Vidiš, ja sam imao potpuno suprotnu situaciju; znao sam za detalj sa slučajnom promjenom puta.SPOILER!!<<Priča mi je odmah vukla na Sarajevo, s praktično istim setupom za nadolazeći rat. Čim se auto sličajno pojavio na krivom mjestu očekivao sam nekog Gavrila kako iskače iz publike.>>
"Stan za ostavljanje knjiga" mi je izvrstan eho na Texas School Book Depository u Dallasu i JFK-a :)
Randomness is strong with this one!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Sferakonska 2014 - Ukronije

Unread post by Xaotix »

Zanimljiva zbirka, s obzirom na ujendačenost priča. Ima i nekoliko humorističnih, samo par crnih.. Jel se to humor vraća u literaturu, ili su SF-ičari samo digli ruke od crnih prognoza kad ih stvarnost ionako šije u tome?
Čini mi se da su autorima bili zanimljiviji paralelni svjetovi od alternativnih povijesti, kojih je bilo puno manje. No granica je tu tanka. Raspon tema mi se sviđa, možda mi nedostaju neki svijetovi i vremenski tokovi koji su stereotipno uvijek prisutni u ovakvim tematskim zbirkama, no drago mi je da su priče većinom originalne, bez klasičnih stvari poput atentata na Hitlera i tenkova u Punskim ratovima.

Robi Selan: Richmondski atentat
Tipična priča iz alternativne povijesti (kolko sam ih čitao), s potegnutom paralelom na Sarajevski atentat. Ovo mi se čini jednim od standardnih motiva u alternativnim povijestima, u kojem se isti događaji odigravaju na različitim mjestima, vraćajući vremenski tok u originalno "korito" :)
Osim očigledne paralele sa Sarajevom, dobro mi je razrađen i daljnji razvoj situacije između crnaca, bijelaca i meksikanaca i u UNiji i u Konfederaciji.
Zanimljive su mi i reference na Dallas i JFKa... Vjerojatno sma promašio još poneku.
(PS. Za sve one koje zanima što bni se dogodilo da je Jug pobijedio u Američkom građanskom ratu preporučujem mokumentary C.S.A.: The Confederate States of America)

David Kelečić: Maslina
Čekam ja tu alternativu, i odlomi se na kraju. :)
Ovo je jedna od onih "vrlo blagih" SF priča, s izvrsnim likovima i njihovim međusobnim odnosima. Odnos starogrkljanskih ljudi i bogova mi se čini jako dobro pogođen u odnosu na povijest i mitologiju. A kad se dođedo klinaca i njihove opsesije sisama, tu smo debelo u vodama Amarcorda i sličnih talijanskih filmova... :D
Nakon toga postajem vlo subjektivan, s obzirom da sam prvo iščitavanje Gustava Schwaba završio negdje u 3. ili 4. razredu osnovne i na svu silu knjiga o grčkoj povijesti i mitologiji koja mi je proputovala policama (ne mogu protiv nostalgije za djetinjstvom).

Tomislav Škrljac: Monodijalog
OK, s obzirom da je broj paralelnih svjetovabeskonačan, svaki koji zamislimo je moguć. Svejedno, ovdje mi je malo zapinjalo na činjenici da su svjetovi toliko različiti a opet toliko isti. Susret dviju inačica iste osobe mi se čini kao misaoni eksperiment oko kojeg je nadoštukan ostatak priče. Sa svim posljedicama koje ostavlja, volio bih da je taj moment bolje iskorišten, SPOILER!!<<pogotovo činjenica da je smrću svog parnjaka i glavni junak osuđen na neizbježnu smrt. Zanimljivo bi bilo vidjeti kako se s tim nose on i okolina.>>
Scenografijai mjesto radnje: Fringe

Vedran Bokor: Bubamarin efekt
Jedna za ljubitelje nogometa koji će sigurno ići provjeravati faktografiju :kava:
Kada je sve počelo i kad sam pročitao imena junaka, počeo sam kolutati očima, ali vrlo brzo mi je sve počelo sjedati na mjesto s finom eskalacijom susreta i povezanosti Bube i Mare...
Uz ovo mogu stavit samo Smogovce :lol:

Katarina Brbora: Svi kraljevi husari
Husari i vukodlaci su dobitna kombinacija za sve alternativne povijesti. Kraj mi je malo zbrzan,ali priča mi je dobra sa izvrsnim stilom pisanja.
Katarinine stvari su dosad često ostavljale dojam izvatka iz nekog romana, a ne cjelovite priče. Ovdje poslije dosta vremena imamo samostalnu priču. Stvar se malo pomutila s pričom o mjenjolicima i vukodlacima koja mi se čini nepotrebna, jer bi bez toga dinamika likova kroz uloge alfe i omege i borbe protiv vučje prirode bila još jača.
Sa svom tom nadnaravnom živadi, uz ovo ide "True Blood" - izdanje Gorski kotar.

Luka Perušić: Lica
Eh, ovo je ... da ponovim Nazirov izraz, Kaotično. Ideja s Podsusedom je izvrsna, al ima viška likova i nedostatak nečega oko glavnih likova.
Jedna od slabijih priča u zbirci, i to zbog izvedbe, iako ima dosta potencijala.
I ovo vuče na podsusedski Fringe

Antonija Mežnarić: Glava ili pismo
Otkud dolaze imaginarni prijatelji? Premisa mi se jako sviđa, o klinki koja se bori protiv kaosa u svom umu, iako je ona u pozadini, a sve se vrti oko njenog oca. Tu se vraćamo Antonijhinom zaštitnom znaku, obiteljskoj dinamici :)
Problem koji bi ova priča mogla imati je da se mnogo informacija o odnosu likova i njihovoj povijesti daje vrlo diskretno, skoro difuzijom kroz dijaloge i akcije. Površnom čitatelju će to promaknuti i vjerojatno ga zbuniti u jednom trenutku, ali uz pažljivo čitanje većina stvari prirodno sjeda na svoje mjesto.
Uz ovo, odmah mi je na pamet pao La Jette, ima baš taj ugođaj putovanja, SPOILER!!<<a klinka je čista slika Muad Diba iz Dine - knjige!>>

Vladimira Becić: O kraljicama i zmajevima
Vratio nam se Jure Grando! :wave: A s njime i fefkasy! (koristi li se više taj izraz?)
Ako treba tražit ladice, ja bi ovo ugurao nedje u zajebantski YA. Zmajevi policajci, birokracija i administracija, hijerarhija ministarstava i čega sve ne, sve moguće nadnaravne živine i legende kojih se Vladimira mogla sjetiti, sve sljubljeno u glatki paralelni svijet u kojem isto vrijedi ono kao je trava zelenija u susjedovom dvorištu.
Lagano i dobro napisano, s puno slikovitih detalja. Onima koji svoje alternativne stvarnosti vole ozbiljne i dramatične možda i neće leći, ali sigurno će naći publiku.
Filmski pandan? Disney + DragonHeart + (nikad snimljena - još) ekranizacija FFK zbirki

Vesna Bolfek: Usnuli
Ovu priču sam pročitao već tisuću puta, u ovom ili onom obliku tako da...
Dovoljno je dobro napisana da ju pročitam bez dosade, ali na kraju, nije ostavila neki dublji trag.
Za vizualnu referencu, izvaditi bilo koji film o zločestim posihijatrima.

Marija Serdar: Pruska posla
Još jedna humoreska, sa žalcem na njemačku disciplinu. Zabavno!
Vizual: Bilo koji japanaski crtić o stemapunk robotima

Vesna Kurilić: Konzul
Dobro opisani paralelni svjetovi kroz jednostavnu priču glavnog lika koji samo želi otići na godišnji uživati u svoje dvije ljubavi; dobroj kuhinji i operi.
Zaista razumijem čovjeka, to lako poistovjećivanje s glavnim likom je jedan od aduta priče (iako mi njegove reakcijae na kraju nekako strše u odnosu na ostalo). :lol:
Nenametljivo, a opet...

Darko Macan: Tko je ukro, ukro nije
Najbolja priča u zbirci!
Po naslovu, mislio sam da će ovo biti jedna od odrađenih priča kakve je Macan znao imati u zadnje vrijeme, referencirana na naslov zbirke... Al me zajebo :D
Izvrsni likovi, fenomenalni svijet koji se polako rastvara pred čitateljem i nakraju mu se onako usput objasni i tko su kopanjonci, i tko su reciklisti i koji se u vrag događa... OK, kraj je možda malo izdeklamiran,ali svejedno, priča mi je izvrsna!
Randomness is strong with this one!
rondo
Ewok
Posts: 2
Joined: 30 Apr 2014, 20:41

Re: Sferakonska 2014 - Ukronije

Unread post by rondo »

Jedna za ljubitelje nogometa koji će sigurno ići provjeravati faktografiju :kava:
Kada je sve počelo i kad sam pročitao imena junaka, počeo sam kolutati očima, ali vrlo brzo mi je sve počelo sjedati na mjesto s finom eskalacijom susreta i povezanosti Bube i Mare...
Uz ovo mogu stavit samo Smogovce :lol:


Da, definitivno sam htio da se poslije čitanja malo provjere datumi i mogućnosti što bi bilo, kad bi bilo... :lol: ipak sam to počeo pisati prije 12 godina, i vodio sam računa o detaljima. Priču sam počeo pisati kao nešto humorističko a na kraju mi je rasla i rasla...nije da sam neki veliki nogometni fan, ali činilo mi se zanimljivo odjenuti taj sport u SF ruho glavne teme ove zbirke :D
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: Sferakonska 2014 - Ukronije

Unread post by Acrodyn »

Bilo mi je užasno dosadno danas, kada sam se odjednom sjetio – Ha! Sferakonska zbirka!

Čitat ću redom i pisati komentare na priče kako ih čitam… Više kao nekakav dnevnik u kojemu su dani priče. Možda i napišem nešto između o vlastitom životu, tipa, ostao sam bez mlijeka. Ali, pas mater, nadam se da neću! Mlijeko je svetinja!

Sada si idem napraviti kakao! A onda čitati… :kava:

Dan 0:

Fale mi blurbovi. Zašto nema blurbova? Gdje su blurbovi?

Umjesto njih (iako je moglo biti i jedno i drugo) imamo neke tekstiće Tatjane Jambrišak zbog kojih me boli glava. Dobro, tek sam pročitao jedan, ali nemam pojma što bi trebao predstavljati. Ima veze sa zlim zrikavcima… Možda bude imalo više smisla kasnije, ali možda se kasnije neću više sjećati što je bilo prije…

A možda su mi u nekom paralelnom svemiru totalno zakon! Ali ovo nije taj svemir…

Dan 1, Robi Selan – Richmondski atentat

Skoro sam zaboravio zašto većinski ne volim čitati fikciju u žanru alternativne povijesti. Nakon ove priče sam se definitivno sjetio zašto.

Ne volim baš politički nastrojene priče, a priče unutar tog žanra to čestu jesu. Nije da su stvari ovdje previše komplicirane, s općim znanjem se mogu pohvatati svi referirani događaji.
Puno veći problem mi je konstanta ekspozicija. Kao da su likovi koji pucaju te dijaloge hodajuće enciklopedije, a ne pravi ljudi. Postane nešto dinamičnije u toku samog atentata, a onda priča postane wiki-članak i ekspozicija više ni ne želi biti skrivena u dijalogu. Po meni, komotno je moglo stati nakon uspjelog atentata i onda cut-to na početak gdje vidimo da je Lee u rovovima. Bilo bi efikasnije, a i ono, razumijemo što je atentat trebao postići, ne trebamo informacije dobiti direktno u lice.

Prokleti info-dumpovi… Nadam se da ih ostale priče neće imati previše, ali tema zbirke čini me skeptičnim.

Dodano nakon čitanja cijele zbirke: Ne želim mijenjati što sam ranije napisao, ali u konačnici mi je ovo jedna od boljih priča u zbirki. Isto tako, jedna od rijetkih koja je, po meni, baš dobro iskoristila temu alternativne povijesti. Možda nisam baš fan žanra, ali mi je svejedno žao što nije bilo još takvih priča.

Dan 2, David Kelečić – Maslina

Ovu priču sam već čitao ranije, prije nego je objavljena, pa sam je odlučio preskočiti u toku ovog maratonskog kvazi-dnevničkog šamaranja.

Ali evo starih dojmova. Priča mi je bila jako dobra i iako smatram da su tematski elementi rubni, mislim da bi urednici zbirke puno izgubili kada bi to bio razlog odbijanja. Možda je ne čitam sada, ali definitivno je priča koju ću čitati ponovno.

Dan 3, Tomislav Škrljac –Monodijalog

Shema priče je ovakva: radnja-info dump – radnja – infodump…

Očekivao sam da će Škrljac doći do mene nakon čitanja i dati mi ispit. Došlo mi je da napravim šalabahter kako čitam… Čisto da budem siguran.

Inače, ne pretjerano zanimljiva priča koja me podsjetila na onaj šugavi film Jet Lija gdje se bori protiv sebe, a gdje glumi i onaj iz Cranka. Stejtam … kako se već piše.
Dragi pisci, ako imate masu ideja i teorija za jednu priču, nemojte napisati kratku priču, već se radije pozabavite novelom ili romanom. Ne kažem da će rezultat biti dobar, ali barem neće biti ovo.

A ja prvu priču napao zbog previše ekspozicije…

Dan 4, Vedran Bokor – Bubamarin efekt

Nisam baš fan nogometa, ali definitivno jesam Vedrana Bokora!

Priča u prošloj sferakonskoj mi je bila zabavna, a ova je još i bolja. Zabavna je, zanimljiva i sa solidnim (iako ne i pretjerano shvatljivim) objašnjenjem na kraju.
Stvarno nemam neke zamjerke. Totalno zabavna priča i nadam se da će u zbirci biti još takvih. Jesam već rekao da je zabavna?

Bokor definitivno ima moju pažnju u budućnosti. =)

Dan 5, Katarina Brbora – Svi kraljevi husari

Išao sam pročitati komentare ostalih za ovu priču. Drugima se svidjelo, meni baš i ne. Drugi ističu kako je stil bio dobar, meni nije bio zanimljiv. Kao što mi nisu ni priče o vukodlacima. Svakom svoje, I guess. Ne bih ništa istaknuo kao posebno loše osim ove rečenice:

"Bio je to tužan i jeziv zvuk u isti mah, kao da zmaj zavija u svojoj pećini, kad bi zmajevi mogli zavijati."

Od te rečenice me zaboljela glava.

Dan 6, Luka Perušić – Lica

Kaoooootičnooo… Mislim da bi mi bilo lakše pratiti da sam čitao od kraja

Ali za razliku od nekih prijašnjih priča, ova je barem imala u sebi nešto zanimljivo i originalno. U konačnici mi je stvarno žao što nije nešto bolje odrađena jer mislim da je mogla biti dosta dobra. A ono, nitko ne brani autoru da uzme premisu i napravi je bolje. ^^

E, pijete hladan ili topao kakao? Ja više volim kada je hladan, ali ponekad ga znam staviti u mikrovalnu čisto na nekoliko sekundi i onda vanjski (hipotetski) krug bude topao zbog vruće šalice, a unutra bude hladno. Kad se to spoji… mmmmmm.

Dan 7, Antonija Mežnarić – Glava ili pismo


Odlična ideja dobro napisana. Rečenice samo klize i u niti jednom trenutku nisam stao da se zapitam koji vrag. Što je okej… Mislim da se to ni inače ne bi trebalo dešavati.

No svejedno imam nekih problema. Stil je dobar, ali neke sekcije priče nemaju centralnu ulogu pa malo dobivamo što misli jedan lik pa što drugi i to mi razbija imerziju. Ovo je malo nitpicking naspram problema kojih sam imao s ostalim pričama, ali neću ga zato ignorirati.

Isto tako, priča djeluje kao da je dio nečega većeg. Fali mi neko prethodno poglavlje koje bi nam dalo veći uvod u likova, a kraj priče kao da je samo kraj poglavlja smještenog dosta rano u nekom romanu.

Sve u svemu, dobra priča, ali smrdi na sample objavljen da te navuče na kupnju knjige kojege nema. Negodujem

Dan 8, Vladimira Becić –O kraljicama i zmajevima (naslov tako dosadan da sam skoro odmah odustao)

…samo kako bih odustao malo kasnije. Jednostavno mi nije zanimljivo. U konačnici ipak čitam kako bih se zabavio. Vjerojatno će ovo imati svoju publiku pa neka netko drugi komentira. Ja nećem.
Nema. Nada. Null. 0.

Što se tiče kakaa… Jel' volite jači ili slabiji? Iskreno, uvijek kada ga napravim popijem ga do pola pa dodam još jednu žlicu kakaa i natočim mlijeka do kraja. Kada ga napravim žedan popijem ga prebrzo pa mi to baš doda balans koji mi je potreban da stvarno guštam u njemu. Mmmm… Kakao.

Dan 9, Vesna Bolfek – Usnuli

Sama ideja je više-manje okej, ali mi je izvedba malo traljava. Stil mi je bio naporan pa sam pola čitao, pola gledao utakmicu Argentina-Iran (a ne volim nogomet). I inače ne volim ovakve cigle paragrafa koji obuhvaćaju brdo događaja. I sve je to stisnuto i blah… Verdict: Da mogu, pročitao bih summary na wiki.

Pijete li kakao uz hranu ili guštate u njemu solo? Iskreno, ja ga mogu konzumirati bilo kako, al' kada bih morao odabrati – najradije ga pijem uz doručak. Jep

Dan 10, Marija Serdar – Pruska posla

Evo i jedne zabavne priče s humorom koji mi je bacao na onaj montipajtonovski (to bi trebala biti riječ.) Kratko, dobro pisano… Mljac.

Ne znam što više napisati. Marija sprema jako finu rižu tako da dobro piše i kuha! Ha!

Dan 11, Vesna Kurilić – Konzul

Priča koja je puno worldbuilding, a jako malo priča… Ono malo priče što imamo posvećeno je solidnom protagonistu smještenom u mnogo puta viđenu situaciju. Usprkos nemilosrdnom infodumpanju svijeta kojega smo posjetili samo kako bi vidjeli srednje zanimljivu scenu od tri minute, stil pisanja je dobar i lako pratljiv tako da me barem glava nije boljela nakon čitanja.

A i spominju se baklave! Mmmm… Rado bih pojeo koju uz kakao.

Dan 12, Darko Macan – Tko je ukro, ukro nije

Macan.

Kraj pseudo-dnevnika:

U konačnici… Solidna zbirka, iako vjerojatno najslabija sferakonska koju sam čitao (prošao sam ih samo nekoliko pa nije da je to neka uvreda ili mjerilo kvalitete).

Najbolje priče su mi Macanova i Kelečićeva, nakon svih ne-blurbova me zaboljela glava, mislim da je tema osrednje iskorištena iiiii… Naslovnica je fensi. Verdict: Kada bi mi se kakao prolio po zbirci, bio bih tužan.

P.S: Za veličinu teksta i povremeno (tekstualno) verbalno baljezganje krivim sugar overdose. :wave:
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Sferakonska 2014 - Ukronije

Unread post by Nazir »

Ne pijem kakao pa nemam što za reći, ali je definitivno zanimljivo pisan stil reviewa :zubo:

Komentirat ću blurbove - i meni su malo falili oni stari. Najviše mi fali zbog toga što želim pročitati nešto o autoru/ici priče, a ovako su tu čitatelji ostali prikraćeni za taj dio. Uz to, obično su pisani na simpa način pa ih je bilo jako zabavno za čitati.

S druge strane, ove godine je pokušan malo drugačiji pristup, a inovaciju ne treba odmah odbaciti. Doduše, i meni na sličan način nisu baš sjele te mini priče. Ono, mogu zamisliti da imaju neke veze s paralelnim svjetovima, ali opet ih nemaju ...
rondo
Ewok
Posts: 2
Joined: 30 Apr 2014, 20:41

Re: Sferakonska 2014 - Ukronije

Unread post by rondo »

Nakon polugodišnjeg čamljenja na polici, Ukronije su konačno pročitane, a sada ću se potruditi i baciti koju pametnu o svakoj priči…ili afirmativnu …ili bilo kakvu nebuloznu rečenicu.

ROBI SELAN –RICHMONDSKI ATENTAT.
Čista Americana. Da ne znam da se radi o hrvatskoj zbirci SF-a, bio bih siguran da je ovo djelo nekog američkog pisca. Dosta dobro opisana moguća povijest, ali imam pitanje. Zašto se na taj način ne obraduje neki stariji ili noviji dio hrvatske povijesti, primjera ima stvarno na bacanje…lijepo je posegnuti za tuđom povijesti, ali i naša nudi mogućnosti… Zanima me još, vidim da autor par puta kroz priča provlači pitanje neispavanosti i dječjeg plača u noći, kao novopečeni otac me zanima da li je to iz osobnog iskustva? :D

DAVID KELEČIĆ – MASLINA
Nisam se mogao dugo odlijepiti od prvog odlomka. Čitam ga opet i opet. I onda čitam ovu priču dugo, polako, puževski. I onda zaključim da nemam više volje išta pisati. Ne nakon ovakve izvanredno prezentirane i odradene priče. O temi koja me ne bi privukla, ni naslovu. Fino protkane rečenice koje je užitak čitati opet i opet. Kelečić je Schwab i Fellini u jednom :cheers: . Mana je u tome što mi se priča čini kratka, o da, volio bih čitati još o malom Alexandrosu!

TOMISLAV ŠKRLJAC –MONODIJALOG –
Ideja jako zanimljiva, na početku me samo predstavljanje lika pomalo iritiralo, ali kasnije mi polako sjeo kako treba. Nisam očekivao od priče puno na početku, na sredini sam čak od nje i previše očekivao a kraj mi onako…nekako mlak. Sama ideja antipodnog svijeta je mogla biti malo više proširenija i razrađena.

VEDRAN BOKOR – BUBAMARIN EFEKT
Bez komentara radi osobnih razloga :zubo: 

KATARINA BRBORA –SVI KRALJEVI HUSARI
Parafrazičan naslov, očekujem neku parodiju, a ono nešto drugačije. Prošlogodišnji Mesopust mi unatoč klišeiziranoj priči, imao napetiju atmosferu. Mjesto radnje, imena likova – plus za domaći teren. Minus radi dojma kako se radi o nekakvom nedovršenom dijelu, ili poglavlju iz malo duže priče. U ognjištu je veseo pucketao Badnjak…za ovu mračnu pričicu, ova rečenica mi strši :P

LUKA PERUŠIČ- LICA
Zaprešić, Zagreb, Podsused, Aleja Bologne, Gajeva, Britanac,Glavni kolodvor…ovo je obećavalo da bude priča s ZG štihom. Ali nekako nije uspjelo. Duže je ćitajući, gubio sam se nekako u njoj. Neki kažu kaotično, meni više psihodelično. Simply, nije mi sjela.

ANTONIJA MEŽNARIĆ- GLAVA ILI PISMO
Odličan početak, divne usporedne rečenice. Zatim slijedi manje oduševljenje u daljnjem čitanju. Možda si stvorim neku viziju u sebi kako bi trebala po meni ići priča, pa me krajnji rezultat razočara. Niti ovo mi nije sjelo. Možda mi tema preteška.

VLADIMIRA BECIĆ – O KRALJEVIMA I ZMAJEVIMA
Dopadljivo, simpatično poigravanje s likovima iz hrvatskih narodnih predaja, dvije priče koje su zanimljive i onda mi dođe kraj. Nekako prebrzo, a baš sam očekivao nekakvo zahuktavanje radnje

VESNA BOLFEK – USNULI
Pokušavao i pokušavao, ali jednostavno gubio koncentraciju ulazeći dublje u priču. Neke storije jednostavno su preteške za moju površnu glavu. Pročitam par rečenica pa mi glava postane teška, spava mi se…postajem Lucidni sanjač (skakač, sonador, kako god hoćeš…gdje god ode moja glava kad spavam, odande dolaze snovi) :sleepy2: :lol:  Ne kažem da je loša priča, ali me umara.

MARIJA SERDAR – PRUSKA POSLA
Duhovita pricica, mada mi pomalo djeluje totalno nabacano lošim forama. Zamišljam animaciju Terry Gilliama uz ovo.

VESNA KURILIĆ- KONZUL
Nit smrdi nit miriše…kao da se našla tu da popuni određenu kvotu stranica ove zbirke. Uživiš se u lik konzula, njegovu želju za što bolju iskorištenost mini – godišnjeg (zvuči jako poznato i blisko većini nas) i onda doživi takav kraj. Maaa daaaaj….A to kad gospodin voli restoran i operu :lol:

DARKO MACAN – TKO JE UKRO, UKRO NIJE
Lako čitljivo, jednostavno i ne toliko privlačno. Do pred kraj. I onda te jednostavno samelje. Udari te u glavu i budeš K.O. Što zna biti običaj sa Macanovim završecima priče. Odličan odabir za zatvorenje zbirke.

TATJANA JAMBRIŠAK – ALTERNATIVE I PARALELE
Ovo nije nitko komentirao. Ja bih, jer nije loše. Ali mi fali ključ za sve to. Mozak mi lijen i ne aktivira se kako treba. S.O.S.! Volio bih shvatiti, stvarno…

Sve u svemu, nakon prošle zbirke TAMNA, TMASTA TVAR gdje su mi highlightovi bili Lutke i Hurije, ova zbirka mi za ocjenu bolja. Zbog fine posloženosti priča na početku i šećera na kraju.. Vrhunci – Kelečić i Macan.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Sferakonska 2014 - Ukronije

Unread post by Nazir »

Bravo mi, popeli smo se iznad tri reviewa, čak četiri :D Tnx za komentare!
tmblackwood
Ewok
Posts: 5
Joined: 28 Nov 2013, 22:35
Contact:

Re: Sferakonska 2014 - Ukronije

Unread post by tmblackwood »

Robi Selan: Richmondski atentat
Nešto kao CSI: New York
Publika postoji makar to bila samo moja stara dok pere suđe (doduše, neće sjest kao za CSI: Las Vegas nego će nastavit prat), dijagram toka kako sastavit tu seriju postoji, postoje ljudi koji trebaju posao pa su voljni pisat još jedan CSI, i naravno da će žena glavnog lika poginut u 9/11, jer ono
S pozitivne strane, ovo je jedina priča u zbirci koja je izgledala kao ono što bi čovjek očekivao nać u zbirci, makar bila kompletno by the numbers
3,5/5

David Kelečić: Maslina
Sviđaju mi se glupe fore, uglavnom (opis drkanja je imao previše detalja)
Ono što me je iritiralo je da je potpuno pogrešno bilo... baš sve. Kada se ova priča događa? U vrijeme Minojske civilizacije? Mračnom dobu nakon nje? Zašto se onda svi ponašaju kao da žive u klasičnoj antici? I tako to...
Onda mi dalje nije bilo jasno što je pisac htio reći s forom uzdizanjem Atene, odnosno Posjedonije, kao pomorske sile? Jer to je nekako poanta cijele priče, zar ne? I tako ja razmišljam o toj poanti (a jesam više o ovoj priči nego svim ostalima zajedno) i što je pisac htio reći o pretvaranju Atene u pomorsku silu, i koje su tu uzročno posljedične veze, i dumam, je li ova priča prepametna za mene, ili sam ja prepametan za nju?
Zaključio sam da je u pitanju ovo drugo.
Svejedno, kako je konkurencija slaba, 4/5

Tomislav Škrljac: Monodijalog
Zaboravljivo.
2/5

Vedran Bokor: Bubamarin efekt
Jako dobra obrada teme, iako IMO, kada je tema takva kakva je, fali koja glupa fora (vidjeti priču 2). Najbolja priča u zbirci.
4,5/5

Katarina Brbora: Svi kraljevi husari
Korektno napisano sranje.
Prejaka mi je fora kada se nekakvi vukodlaci ili whatnot počnu razgovarat kao balavci kojima su kul dileri droge u predgrađu New Yorka i usto previše vremena čitaju savjete kako se upucavat ženama (lažem, fora mi je glupa).
2/5

Luka Perušić: Lica
Sranje.
1/5

Antonija Mežnarić: Glava ili pismo
Isto.
1/5

Vladimira Becić: O kraljicama i zmajevima
Korektno napisano sranje.
2/5

Vesna Bolfek: Usnuli
Danas sam pročitao drugi dio zbirke, znači i ovu priču, i do sada sam zaboravio apsolutno sve o priči. Otišao sam po zbirku da se podsjetim.
Sranje.
1/5

Marija Serdar: Pruska posla
Korektno napisana slaba priča.
3/5

Vesna Kurilić: Konzul
Isto kao gore. Dobro je počelo, i kao da je išlo negdje, i onda je priča jednostavno završila.
3/5

Darko Macan: Tko je ukro, ukro nije
Počne osrednje, završi fenomenalno. Zamjeram korištenje naglaska, samo smeta u čitanju.
4/5

Sve u svemu, jednom kada je došla ova crna rupa u sredini, čitanje ove zbirke se pretvorilo u stvarno užasno i depresivno iskustvo. 1, 2, 4, i tri zadnje, ostalo ste ne samo mogli nego trebali, izbacit i uštedit na papiru. Ne stvarno, neke stvari u zbirci su u meni uspjele ubit čak i namjeru da ih sprdam, i sada se idem napit.
Post Reply