Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Unread post by Acrodyn »

LordShaper wrote:Uh, ovo postaje sve bolje.

Pitao ga netko na forum.hr
"Jesi li ti onaj Blackwood iz sferakonske zbirke? Jer ako jesi, onda se nadam da ti je roman puno bolji od onog što je objavljeno u zbirci. Ono nije bilo dobro. Valjda im je zbilja bila kriza s materijalom kad je upalo."
Na što ovaj odvrati
Naravno da nije bolji. Kako može biti bolji kada je ona priča savršena? Tamo je svaka riječ na mjestu zaboga. (OK, bila bi da nije bilo nepotrebne lekture, no i dalje, štogod.) Nemoguće je tako nešto napraviti sa tekstom od 500 stranica.

No roman je puno pristupačniji, za razliku od priče dobrih 10% teksta je posvećeno samo klanju ljudi na različite načine, akcija i te šeme...
Ovaj ili trola ili je ozbiljan a ako je ozbiljan, onda je situacija vrlo ozbiljna :zubo:
Dude...
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Zvuči kao da trola. Ja bi volio da je ozbiljan. Jer ako trola, onda ga je malo bed zajebavat. :wave:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Unread post by Nazir »

Meni je vilica doslovno ostala visjeti bar pola minute ... ono, stvarno se nadam da trolla, čisto jer želim vjerovati da nije tolko lud.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Unread post by Milena »

Never explain by malice what can be explained by stupidity. :kava:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Unread post by niniane »

Jao... :x

Da, bila nam je kriza s materijalom. A što se lektoriranja tiče - recimo samo da sam odustala na pola i tražila Tanju da dovrši jer nisam imala više ni živaca, ni energije, ni ikakvih drugih psiholoških resursa prepravljati SVAKU F****** rečenicu.

Dakle, ako ne želite da kojekakvi Blackwoodovi nađu mjesto u žanrovskim zbirkama - šaljite priče na natječaje ;) Sferakonska zbirka wants you :)
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Unread post by ratchet »

niniane wrote: Dakle, ako ne želite da kojekakvi Blackwoodovi nađu mjesto u žanrovskim zbirkama - šaljite priče na natječaje ;) Sferakonska zbirka wants you :)
Pa sad, to lijepo zvuči al kako je moguće da se neka priča vama ne učini dovoljno dobrom da je uvrstite, ali uredniku časopisa koji ne uvrštava baš nešto domaće pisce je dobra za objavljivanje. Pri tom, da se razumijemo, ne govorim o sebi. Priča koju sam ja poslao zbilja nije bila bog zna što i nisam bio iznenađen što nije objavljena. Iako sam siguran da nije trebalo prepravljati svaku rečenicu.

A ako ste htjeli priče niste trebali dirati u datum slanja istih. Tema mi je bila odlična, priču sam imao u glavi a tamo će i ostati jer je do 15. 09. nisam stigao napisati. Mislio sam da imam vremena do kraja godine a kad sam vidio rok bilo je prekasno. Gotovo osam mjeseci ranije, tri mjeseca prije uobičajenog datuma, tražite priče. Pa nije i dogodine Eurocon?
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Unread post by niniane »

Stavili smo raniji rok primarno zato jer bismo htjeli više raditi urednički s autorima, što se ne stigne kako bi trebalo ako je rok kasniji. Da si poslao i nakon isteka roka, priču bismo svakako uzeli u obzir - zapravo, to vrijedi i ako je pošalješ kroz narednih nekoliko dana ;)

Rok je bio objavljen u ovogodišnjoj sferakonskoj zbirci, ali da, slažem se, trebali smo glasnije vikati po društvenim mrežama i forumima da je skraćen.

I errr, kakve to veze ima s Euroconom? *confused*
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Unread post by ratchet »

Pa za Eurocon je rok bio mnogo kraći od uobičajenog. Uz objašnjenje da ljudi imaju mnogo posla na organizaciji i malo vremena za zbirku jer su išle dvije te godine.
Sasvim prihvatljivo objašnjenje, s obzirom na sve.
Zato moje pitanje, jer ovaj put je ipak trebalo po starom. Ili smo bar tako očekivali. Ili je zbilja trebalo jače raditi na tome da ljudi na vrijeme postanu svijesni roka za slanje. Ja sam ga vidio prekasno iako sam priču bio smislio. Pa sam odustao za ovu zbirku.
A na žalost, sad bi mi trebalo ne dva dana nego bar dva tjedna da napravim nešto smisleno.
A i to ste trebali negdje postati, u stilu: ajmo ljudi ako i niste gotovi, a krenuli ste, potrudite se još u idućih mjesec dana
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Unread post by LordShaper »

Ajd, par godina roka u rujnu i svi će se navići da je tada i zaboraviti da je bio u prosincu. Pa onda prebacite za par godina opet na prosinac, čisto da se naučimo čitati tekst natječaja :zubo: :lol:

Ali ozbiljno sad, posao domaćeg urednika u žanru počinje se pretvarati u potezanje za rukav i skakanje piscima po glavi 'ajde mi piši za zbirku/časopis, izlazi tad i tad, ajdeajdeajde ostalo je još xy vremena'. Što ustvari nije urednički posao. A i mi pisci se očito navikavamo da nas potežu za rukav i podsjećaju da sat otkucava. I da pišemo u zadnji čas.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Unread post by niniane »

ratchet wrote:Zato moje pitanje, jer ovaj put je ipak trebalo po starom. Ili smo bar tako očekivali. Ili je zbilja trebalo jače raditi na tome da ljudi na vrijeme postanu svijesni roka za slanje. Ja sam ga vidio prekasno iako sam priču bio smislio. Pa sam odustao za ovu zbirku.
A na žalost, sad bi mi trebalo ne dva dana nego bar dva tjedna da napravim nešto smisleno.
A i to ste trebali negdje postati, u stilu: ajmo ljudi ako i niste gotovi, a krenuli ste, potrudite se još u idućih mjesec dana
Mislim da nisi baš svjestan kakva je strka slaganje zbirke usred milijun drugih obveza. I, ruku na srce, i ti si se mogao javiti nekom od uredničkog tima i reći "Ej, ljudi, imam super ideju za priču, ali neću stići do roka, jel je mogu poslati nešto kasnije?" Sasvim sigurno te ne bismo odbili. :)
LordShaper wrote:Ali ozbiljno sad, posao domaćeg urednika u žanru počinje se pretvarati u potezanje za rukav i skakanje piscima po glavi 'ajde mi piši za zbirku/časopis, izlazi tad i tad, ajdeajdeajde ostalo je još xy vremena'. Što ustvari nije urednički posao. A i mi pisci se očito navikavamo da nas potežu za rukav i podsjećaju da sat otkucava. I da pišemo u zadnji čas.
Bome baš, u najgorim sam se vremenima ubacila u urednikovanje... :(
... characters, personalities, stories and larps...
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Unread post by Zoran »

LordShaper wrote:Ali ozbiljno sad, posao domaćeg urednika u žanru počinje se pretvarati u potezanje za rukav i skakanje piscima po glavi 'ajde mi piši za zbirku/časopis, izlazi tad i tad, ajdeajdeajde ostalo je još xy vremena'.
Što pokazuje da imamo više publikacija nego što nam treba.

Jer da nam treba toliko publikacija, onda bi ili:

a) pisci ganjali urednike jer se nemaju gdje objaviti

b) publikacije nudile kojih 1000 kn honorara autorima priča, jer silne tisuće čitatelja žele kupiti zbirku rvackog esefa pa eto ima se, može se, traži se...

A ovako imamo publikacije koje nemaju para jer ih nitko ne kupuje, a ne mogu se niti napuniti kvalitetnim sadržajem, jer kvalitetnih autora ili nema, ili nisu motivirani pisati za te publikacije.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Unread post by ratchet »

Svugdje u književnosti je takvo stanje. Mislim tu poglavito na ovu našu zemlju.
Ne znači da zbog toga treba odustati. Jer se nekad razglabalo zašto pisati kad to poročita tako malo ljudi, pa se došlo do toga zašto pisati kad to jedva netko čita itd..
Treba gurati dok se može, ako ništa drugo onda zbog konvencija i druženja. Koje bez literarne komponente za mene jednostavno ne bi bili to. Bez književnosti nam ostane što? Očajni filmovi, bljutave serije, igre s kartama i takve stvari. Mani to.
A možda se stanje jednom i kod nas, kao npr u Srbiji, popravi. Možda se prestanu financirati podobni pa publika otkrije da postoje i sposobni.
Ne da nešto vjerujem u to al ipak. Moja životna filozofija više naginje onome: ako vidiš svjetlo na kraju tunela to je garant vlak koji stiže da te pregazi.

Da ne bi bilo skroz of topic. Rok za Sferakonsku sam prekasno vidio, nije mi ostalo dovoljno vremena, pa nisam na kraju ni pokušao. Što se može, moja greška. Ne bih niti jandrao da nije bilo onog Sferakonska wants you.
A ipak, da objavljivanje u istoj donosi barem slobodan upad na Sferakon bio bih sigurno nešto pokušao napisati, makar se zadnjih dana prije roka ne naspavao. Motivacija, kakva takva, ipak nešto znači.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Unread post by Nazir »

ratchet wrote:Treba gurati dok se može, ako ništa drugo onda zbog konvencija i druženja. Koje bez literarne komponente za mene jednostavno ne bi bili to. Bez književnosti nam ostane što? Očajni filmovi, bljutave serije, igre s kartama i takve stvari. Mani to.
Ajde konačno neka suvisla pozitivna riječ :D I slažem se, bilo bi jako žalosno da konvencije izgube književnu komponentu, nije baš tako očajno da je ne bi mogli imati. Nemam ništa protiv sveg drugog sadržaja, dapače, volim ga, ali nigdje ne piše da jedno isključuje i drugo.
ratchet wrote:A ipak, da objavljivanje u istoj donosi barem slobodan upad na Sferakon bio bih sigurno nešto pokušao napisati, makar se zadnjih dana prije roka ne naspavao. Motivacija, kakva takva, ipak nešto znači.
Al doduše, upad u zbirku JEST slobodan upad :ninja:
Možda ti je ostala caka od eurokona, mislim da se tamo ipak plačalo ...
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Tamna, tmasta tvar - Sferakon 2013

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Nazir wrote: Al doduše, upad u zbirku JEST slobodan upad :ninja:
Možda ti je ostala caka od eurokona, mislim da se tamo ipak plačalo ...
Otkad to? Ja sam mislio da je dobivanje SFERE besplatan upad. Ili sam pomiješao lončiće? :scratch:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply