(e)knjige

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

preferiraš li e-knjige ili obične knjige?

obične knjige
24
71%
e-knjige
5
15%
sve-jedno mi je
5
15%
 
Total votes: 34

Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: (e)knjige

Unread post by Zoran »

ratchet wrote:Zoki, ja volim žene. Prema tome volim isto što i lezbijke. U čemu je onda problem? :love:
Ne znam, ja ne vidim nikakav problem :ninja:
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Milena »

Evo i detaljnih rezultata one ankete o e-knjigama.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Shrike
Ewok
Posts: 11
Joined: 16 Mar 2010, 18:43

Re: (e)knjige

Unread post by Shrike »

on topic, glasah za svejedno, što u prijevodu znači da sve ima svojih pluseva i minusa

lijepo je držati knjigu u ruci, osjetiti joj težinu, teksturu, miris, IMATI je, no skupe su, papir se još uvijek mahom proizvodi od nerecikliranih sirovina, nekad je teško naći primjerak naslova kojeg želim čitati, ne daju mi se uokolo nosati kapitalni primjerci, itd itd. I, istini za volju, nisam hrčak pa nemam neku potrebu za zadržati knjigu nakon čitanja (čast rijetkim iznimkama), dok e-knjige lako 'skinem', dijelim, umnažam i pohranujem ili brišem.

Naravno, neke po njihovoj samoj prirodi ne želim u e-obliku jer na njih nemogu dopisivati glose, potcrtavati ih i sl (self-help knjige, filozofija, ..), a i bilo bi mi čudno nekome kupovati za poklon e-knjigu (gdje onda ide posveta?? :scratch: ) tako da ne vjerujem da će klasično izdavaštvo ikada utrnuti. No da bih u tramvaju radije čitala sa dlanovnika nego iz knjižurdače od 400 strana (osim toga, kaj koga briga kaj ja čitam :P ) - što jest, jest
There is no place like your Mind.
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by poison »

netko je spomenuo doctorowa i njegove besplatne knjige.
neka budala s viškom slobodnog vremena :fuch: je krenula prevoditi njegovog little brothera na hrvatski. koga zanima, evo, ovdje: http://doctorow-littlebrother.blog.hr/
da bar ljudi čitaju kad već netko gubi vrijeme :D
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Milena »

Svaka čast, samo jedna mala korekcija: Doctorow je rodom Kanađanin koji živi u Londonu -- dakle, ne kvalificira se baš pod "američke" pisce. :zubo:

Ali inače, :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: (e)knjige

Unread post by Ire »

:cheers: :occasion9:
bravo za poduhvat -> http://nosf.net/2010/little-brother-cor ... hrvatskom/
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by poison »

muchos gracias na reklami. :D
valjda će netko i čitati. (ono, kad me već nitko neće platiti da prevodim, e, baš u inat, onda ću prevoditi besplatno :lol: )
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: (e)knjige

Unread post by mcn »

Little Brother je u Profilovu nakladnicckom planu. Prevode Mihaela i Tanja.

mcn
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by poison »

hoće i njihov biti gratis? :D
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: (e)knjige

Unread post by Xaotix »

Kad smo već kod e-knjiga, i rasprave o čitačima, evo zanimljive spekulacije o utjecaju IPada na knjige i čitanje
Randomness is strong with this one!
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Bahod »

Milena wrote:A neki od nas čitaju na mobitelima, i savršeno su sretni s time. Mislim da bi mi nabava e-čitača bila kontraproduktivna, zapravo: morao bi biti stvarno mrak dobar pa da me primami. Ovako imam legalni i besplatni software koji me ne zatvara u poseban format, i ništa mi ne fali... a lovu ušteđenu na čitaču mogu uložiti u knjige. :zubo:
kao prvo svaka čast na čitanju s mobitela ili imaš stvarno super mobitel ili sam ja na nekoj razini zakinut u mentalnome smislu - ja nisam sposoban čitati s mobitela ;)

nije mi baš jasno ovo "...zatvara u poseban format..."
ako misliš na format e-knjiga onda se zapravo varaš
mislim je istina ako govorimo o "vodećim" e-readerima no postoje alternative koje su po performansama iste (ja bih čak rekao bolje) kao kindle i slični mejnstrim napuhani čitači a čitaju sve ali apsolutno sve

malo natrag na glavnu temu
ja sam do nedavno bio jedan od glavnih protivnika e-knjiga
za to je postojalo n razloga gdje je uz ove koji su tu već pobrojani glavni bio taj što mi priroda posla nalaže da gotovo cijelo vrijeme buljim u nekakve tekstove na računalu - pa mi je ideja da čitanje (ono naše ;) ) u kojem uživam izvodim ponovo s tog istog ekrana uzrokovala mučninu
ali ali
morao sam na kraju preći na tamnu stranu
naime financijski je čitanje e-knjiga osjetno isplatljivije od čitanja onih "pravih"
da se malo hvalim sada već imam kolekciju od skoro 40 tisuća naslova (ako ne brojimo znanstvena djela)
te sam u konačnici popustio pritisku i kupio e-čitač koji bi mi trebao stići kroz dva tjedna
kad dođe i pročitam štogod javim prve dojmove

sve u svemu čini mi se da su u skorijoj budućnosti "prave" knjige barem što se mene tiče stvar prošlosti
Last edited by Bahod on 18 Apr 2010, 09:18, edited 1 time in total.
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by poison »

ok, mene sad zanima koji je to čitač, i htjela bih vrlo detaljnu recenziju istoga kada ti stigne.
naime, moja cijela uža familija već tri-četiri (mila majko, zar toliko dugo?! :shock: ) čupa kosu jer ću "oćoraviti od buljenja u taj mali zaslon" - i mislim da bih ih lako mogla navrkati da ove godine rođendanski i božićni poklon zamijene donacijama u reader-fond (pretprošle godine su mi tako kupili donju polovinu laptopa :D ). ili to ili mobitel s većim zaslonom. ;) pa se unaprijed raspitujem.
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Bahod »

Dakle reader u pitanju je ovaj
Istinabog oni ne pružaju uslugu isporuke u HR niti Europu uopće ali ja srećom imam redneck rođake koji dolaze za dva tjedna pa sam poslao njima na kućnu adresu.
Na kraju me ispao 1123 kn - to je nekakvih 16 knjiga (s prosječnom cijenom 70kn) iliti 4 mjeseca mojeg tempa čitanja
Znači financijski će mi se isplati do 9. mjeseca ove godine.

Prije toga sam razmišljao o ovome
Nekad su imali i Mini BeBook ali sada ga ne mogu pronaći - valjda ga onda nema

No kao sve kod nas i ovi su osjetno skuplji - pohlepa?
A ja nekako ne volem davati bespotrebno više novaca nego što treba.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: (e)knjige

Unread post by Milena »

Bahod wrote:kao prvo svaka čast na čitanju s mobitela ili imaš stvarno super mobitel ili sam ja na nekoj razini zakinut u mentalnome smislu - ja nisam sposoban čitati s mobitela ;)
LG KU990 Viewty. Uz rihtanje veličine slova i rihtanje pozadinskog osvijetljenja, meni ama baš ništa ne fali. Za čitanje koristim tequilacat reader, koji je besplatan i radi na svakom mobu sa javom.
nije mi baš jasno ovo "...zatvara u poseban format..."
Ne, ne govorim o problemu čitanja, već o problemu nabavke knjiga. Sony, Kindle i Apple su svi de facto zatvoreni formati. I da, istina je da se probleme formata može riješiti (calibre, koji je po mome must-have za svakog tko barata većim brojem e-knjiga), isto kao što se može riješiti i DRM ali ne vidim zašto bih podržavala nekoga tko mi zadaje dodatnoga posla...
naime financijski je čitanje e-knjiga osjetno isplatljivije od čitanja onih "pravih"
Ma, bez daljnjega.
sada već imam kolekciju od skoro 40 tisuća naslova (ako ne brojimo znanstvena djela)
Unf. I kad buš to pročital? Mislim, svaka čast na kolekciji, smatraj me impresioniranom, ali -- ma da, pa kad buš to pročital?
sve u svemu čini mi se da su u skorijoj budućnosti "prave" knjige barem što se mene tiče stvar prošlosti
Welcome to the dark side! :D I svakako javi kakvi su dojmovi o čitaču.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Post Reply