Pravila slanja priča i tekstova za NOSF

Uredničin ured
Upute za slanje tekstova i kutak za vijestopisce

Moderator: Ire

User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by ratchet »

buco wrote:
Da , zanimljivo . Nego kako misliš da netko stvori ime (što god to značilo) ako nigdje ne objavi ništa jer je prilika za to malo otežana raznoraznim ograničenjima ?!
Čuj stvar je jednostavna. Neka mi oproste urednici NOSF-a i Parseka, ali kriteriji za objavljivanje u tim magazinima ipak nisu toliko visoki kao oni za Sferakonsku zbirku ili za Ubiq. A stvoriti sebi ime znaći objavljivati. A kod SF-a je kratka priča osnovna forma, stara, cijenjena i rado čitana. Kroz kratke priče čitatelji stjeću utisak o piscu i to je često ono što odlučuje hoće li od istog čitati i nešto duže. I sad, ako nisi u stanju objaviti priču barem u ovim gore navedenima zašto bih ja tebe čitao. Nitko nema vremena za bacanje pa ni ja. Zar bih sad pored toliko dokazanih pisaca, za koje također nemam dovoljno vremena, trebao po webu tražiti priče nepoznatih autora i onda ocijenjivati jesu li dobre. A logika ti je totalno čudna. Možeš tako i jamrati zašto te trener nekog kluba ne bi odmah stavio u igru čim si mu se pojavio na vratima, bez da imaš išta čime bi pokazao kakav si igrač, jer na kraju krajeva vidjet će se u utakmici kakav si. Ako ništa drugo možeš staviti neku priču u Čiča miču gdje će ti je sigurno pročitati 50-tak ljudi, a neki i komentirati. I to je početak. Onda su tu i literarne radionice gdje se najbilje priče na neku temu i objave u NOSF magazinu. Onda će čitatelji početi stvarati svoj sud o tebi pa tada slobodno objavljuj na svoj web stranici ili blogu, možda nekog i privučeš. A interakciju sa publikom baš i pružaju časopisi i zbirke koje urednici besplatno u svom slobodnom vremenu uređuju, skidajući nama čitateljima s vrata one nepismene i netalentirane, i na tome im hvala. Možda ponekad nisu posve objektivni, možda se ponekad vode vlastitim ukusima, nije to lagan posao zadovoljiti sve, ali su i takvi sto put bolji od načina kako ti misliš da bi trebala ići interakcija između pisca i čitatelja.
Čudi me i kako si dosada napisao toliko stvari a da nisi ništa pokušao objaviti. Kako imaš volje toliko pisati bez povratne informacije ( a to nisu tvoji prijatelji ), i ono najbitnije jesi li uopće objektivan ( onoliko koliko se može biti sam prema sebi ) prema svom pisanju. Ti nam dosada zapravo nisi još ništa pokazao, u osnovi nam još uvijek prodaješ maglu. Hajde stavi više nešto na forum, ovdje svi to mogu bez raznoraznih ograničenja o kojima govoriš pa onda možemo dalje razgovarati.
P.S. Kako si uspio Nazirov citat staviti kao moj?
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Porto wrote:
buco wrote: Baš ljetos sam napiso onu priču koja ima 630 stranica A4 (oko 1 300 000 znakova ), bez proreda , ja to ne poristim kad pišem , tu opciju .
Znači tu sam totalni početnik , nije mi jasno zašto je potrebno toliko formalnosti za objavu priče na medijima u formi file-a (PDF , RTF , DOC...itd) , da se i tamo traži točan broj riječi , to me zbumjuje .




Buco, razumijem te, i ja sam neka vrsta skribomana. Samo je moj postupak drugačiji. Imam intenzivne snove. U njima mi dolaze čudni ljudi i tjeraju me da čitam naglas poglavlja nekih knjiga. Onda ja u snu buncam, a žena uključi diktafon. No ponekad se zaboravi probuditi na vrijeme da stavi novu kazetu i da mi napravi sendvič od sira i majoneze. Izmori me puno buncanja na noć, pa počinjem govoriti sve tiše i tiše, a onda se više ništa ne čuje. No problem je i kad mi u snu daje sendvič, onda fufljam punih usta, a kako su to intezivni snovi, profrfljam cijelo poglavlje a da se ništa ne razumije. Šteta, jer to je onda nepovratno izgubljen materijal.

Puno vremena i strpljenja gubim i na to da ju nagovorim da napravi transkripte. Ona tipka s deset prstiju, a ja s dva, pa to njoj kudikamo bolje ide. Osim toga pedantnija je, stavlja prorede i zna urediti tekst.

Za priču od 700 stranica, treba nam tjedan dana. Ovog ljeta morao sam ostaviti kofere na moru bi u auto utpao kutije s isprintanim papirom. Veli žena, pa što ne snimiš na uesbe u reteef formatu ili zipaš, ali štajazna, nekako sam konzervativan po tom pitanju, ne volim novotarije, volim osjetiti dobar stari papir pod prstima, ili kad se napravi propuh pa se listovi razlete po cijeloj sobi, pa ih onda ona mora skupljat, slagat stranice, ajoj, muke!

A ja joj velim, vidiš sad! Nitko mene kao pisca, pa ni ona, ne razumije kako je složen i mukotrpan proces pisanja. Čak se i ljuti na mene što iz firme mora donositi hrpetine papira i trošiti im toner. Zbog toga mora i ostajati duže u firmi dok se svi ne raziđu da ne vidi kolko im printa, ha ha ha.

No znaš što je istinski problem, kada takvu obimnu priču šaljem na Istrakonski natječaj. Oni su toliko tamo indolentni da im se ne da čitati priča duža od 5! Znaš ti koliko moja žena mora izgubiti vremana da priču od 700 stranica A3 foramata (printa na A3, obostrano! kako bi uštedili) svede na pet tih... kako se već zovu, kartica?

To svavako smanjuje kvalitetu priče, ali o kvaliteti kao da nitko više ne vodi računa, samo se štancaju ti kratki pričuljci, urednici... to lijeno... pa nije spekulativna fikcija haiku, majku mu!?!?! To su cijeli svjetovi. Ali, ovi mlađi nemaju više mašte, samo vise po internetu, blogovima, idu u diskače.

To bi bilo to.

Servus!
Gdje si bio kad nam je profesorica iz hrvatskog pokušavala objasniti što je to sarkazam? :notworthy: :zubo:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by buco »

ratchet wrote:Zar bih sad pored toliko dokazanih pisaca, za koje također nemam dovoljno vremena, trebao po webu tražiti priče nepoznatih autora i onda ocijenjivati jesu li dobre. A logika ti je totalno čudna. Možeš tako i jamrati zašto te trener nekog kluba ne bi odmah stavio u igru čim si mu se pojavio na vratima, bez da imaš išta čime bi pokazao kakav si igrač, jer na kraju krajeva vidjet će se u utakmici kakav si
Meni se čini da se nismo razumjeli , ja sam govorio za postavljanje priče a ne obvezu čitanja . A stvar ti je lako riješiva , pričekaš komentare publike pa ako su dobri pročitaš ili ne .
U svakom slučaju ja sam mislo na to da ovaj medij dozvoljava i tako što ,recimo subforum za objave priča nerecenziranih ili nepoznatih autora . Pa tko voli "avanture" če možda i čitati tko ne ne ili nema vremena neće .


Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by niniane »

Jesi li ikad pokušao čitati nečiji roman ili novelu u kojem nema proreda, interpunkcijski znakovi su zbrčkani, nema uvlake, font je neki sitan... A moraš to čitati jer si, recimo, neki uredničić pa ti je to, ajmo reći, neplaćeni posao...
E, pa ja jesam. Čak i ako se radi o nečem dobrom i kvalitetnom, nedostatak vizualnog uređivanja ubije u pojam i počne boljeti glava. A još ako odlučiš to objaviti, pa moraš sve ispravljati? Baš bih te vidjela.
Zato, molim, bez prigovaranja na propozicije teksta, bilo u NOSF magazinu bilo drugdje. To što se objavljuje na internetu ne znači da treba izgledati neuređeno.

Dalje, cijela ova rasprava, a ja sad idem vidjeti u Čiča Miču jel buco nešto tamo stavio. Ako ne, STAVI, jer moramo vidjeti kako pišeš da bismo mogli komentirati.

Zatim, nikome, ali ama baš nikome ne bih preporučila da počne pisati od romana. Kratke priče su bolje za vježbanje umijeća i stjecanje vještine, i zato je ograničenje u broju kartica zapravo dobro. Teže je napisati kratku priču nego roman - ali kad naučiš pisati dobre kratke priče, veća je vjerojatnost da će i roman koji napišeš biti dobar.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by Xaotix »

buco wrote:A stvar ti je lako riješiva , pričekaš komentare publike pa ako su dobri pročitaš ili ne.
A tko će čitati prvi da nam ostavi komentare?
buco wrote:U svakom slučaju ja sam mislo na to da ovaj medij dozvoljava i tako što,recimo subforum za objave priča nerecenziranih ili nepoznatih autora . Pa tko voli "avanture" če možda i čitati tko ne ne ili nema vremena neće.

ČičaMiča je podforum za nerecenzirane i nepoznate autore. Svi su dobrodošli.
Sad kad ovo čitam, čini mi se da si možda zamijenio pravila za slanje tekstova u NOSF magazin (početak teme) s pravilima pisanja na NOSF forumu.
Iako, i za objavljivanje na forumu bi se trebao pridržavati nekih pravila, tek toliko da ne udaviš ljude prije nego što prođu uvod priče.

Iem sad vidjeti što si objavio u ČičaMiči.
Randomness is strong with this one!
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by buco »

niniane wrote:Jesi li ikad pokušao čitati nečiji roman ili novelu u kojem nema proreda, interpunkcijski znakovi su zbrčkani, nema uvlake, font je neki sitan...
Nisam .
Rekao sam prije posrtavljanja priče ali u uvodu prije priče da nije pravopisno uređena, i unaprijed sam se izvinio na pogreškama u gramatici i pravopisu.
Priča je kratka , nije novela ni roman, i zanimalo što mislite o samoj priči ne o uređivanju texta.
Iako su savijeti koje sam dobio o pravopisu i gramatici, dobrodošli.
niniane wrote:E, pa ja jesam. Čak i ako se radi o nečem dobrom i kvalitetnom, nedostatak vizualnog uređivanja ubije u pojam i počne boljeti glava. A još ako odlučiš to objaviti, pa moraš sve ispravljati? Baš bih te vidjela.
Pa onaj tekst, tj priča, je bila namijenjena čisto kao ogledni uzorak da vidim što mislite o samoj priči.
niniane wrote:Teže je napisati kratku priču nego roman - ali kad naučiš pisati dobre kratke priče, veća je vjerojatnost da će i roman koji napišeš biti dobar.
Sad to može i ne mora biti točno, ipak je to stvar trenutka, inspiracije..., nije pisanja izvješća o radu sabora ili Hrvatskih cesta.
Ako sam bar malo bio razumio moju profesoricu književnosti a i neke poznanike . :D
Xaotix wrote:A tko će čitati prvi da nam ostavi komentare?
Valjda oni koji budu htjeli ?! Tko drugi. :zbunj:
Zašto ja imam utisak da većina vas nastupa iz one "ja i samo ja?"
Ako bude više ljudi objavljivalo pa vjerojaotno će više ljudi i čitati. Većina onih koji dođu će najvjerojatnije nešto i pročitati a da nije njihovo i možda dati svoj sud, zašto mislite da ne?! :x
Xaotix wrote:Sad kad ovo čitam, čini mi se da si možda zamijenio pravila za slanje tekstova u NOSF magazin (početak teme) s pravilima pisanja na NOSF forumu.
Lako moguće, tj jako moguće . No i tu postoji limit , jeli tako, u ČičaMiča?

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by Xaotix »

@Buco
Pravila ponašanja se nalaze na ČičaMiči, u obavijestima (Pravila ponašanja - molim pročitati prije postanja).
Dužina nigdje nije strogo određena, ali dobro je ne pretjerivati. Iz iskustva i komentara na priče sam zaključio da ljudi teško čitaju duge priče. Iako nas uvijek ima nekoliko koji čitaju skoro sve. Ljudi koji su imali duge priče su obično stavljali dio priče (ali zaokruženu cijelinu) kao nekakav teaser, da vide reakcije ljudi. Prođi malo po objavljenim pričama pa ćeš vidjeti što je prolazilo a što nije.
buco wrote:
Xaotix wrote:A tko će čitati prvi da nam ostavi komentare?
Valjda oni koji budu htjeli ?! Tko drugi. :zbunj:
Zašto ja imam utisak da većina vas nastupa iz one "ja i samo ja?"
Da li bi se tebi dalo pročitati parstotinjak stranica smeća da se uvjeriš u kvalitetu pisanja? Ako se javljaš kao dobrovoljac za prva čitanja, samo naprijed. Ovdje ima dovoljno ljudi kojima dolaze takve stvari i sa zadovoljstvom će ti utrapiti gomilu materijala za komentar. :lol:
Na ČičaMiči jedna grupa ljudi čita sve jer su uzeli na sebe zadatak da pomognu onima koji su se odvažili staviti svoje tekstove na seciranje. To je karakteristika ovog foruma, i rijetka pojava. Nemoj očekivati da će te ljudi čitati iz radoznalosti da vide što pišeš. Osim ako nisi Nives Celzijus.

A u vezi ovog "ja i samo ja", većina ljudi ti je rekla istu stvar. Znači, stav nije usamljen. Uostalom, čitanje je individualna stvar, osobni trud kojeg svaki pojedinac treba sam uložiti. Stoga ima pravo tražiti da mu se uloženi trud vrati dobrom pričom. Na webu zaista svatko može postaviti tekst, i ljudi jednostavno nemaju živaca prolaziti kroz hrpu rastegnutih brljotina da bi našli nešto dobro. Radije će provjeriti pisca na kraćim formama.

Bilo je ljudi koji su prigovatrali NOSF-u da je forum samo za pisce. Činjenica da je više okrenut književnosti, skoro svi članovi mnogo čitaju (ne samo SF), a većina ih i piše i objavljuje (ne samo SF). Zajedno smo prošli kroz sve moguće pristupe čitanju, i ovo što smo ti ovdje rekli je sažetak rasprava koje smo dosad vodili.
Nemoj misliti da ti solimo pamet. Jednostavno ti govorimo kako stvari stoje kod čitanja nepoznatih autora.
Randomness is strong with this one!
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by buco »

Xaotix wrote:Nemoj misliti da ti solimo pamet. Jednostavno ti govorimo kako stvari stoje kod čitanja nepoznatih autora.
Uredu je!
Ja sam samo pitao i pokušao usput pojasniti svoje viđenje stvari oko objavljivanja priča na web-u .
Ono s ĆičaMića je dobra ideja.
Ja baš i nečitam puno , ustvari čitam ali sasvim drugu "literaturu" koja nema baš neke veze s književnošću.
A pisanje priča mi je tako došlo i to slučajno, povod je bila šala na boardu. Kasnije mi je to malo bilo i zanimljivo a ionako sam si bio uzeo duži odmor.
U svakom slučaju meni je bilo zanimljivo iskustvo jer se nisam "mučio" oko fabule/a.
Mislio sam već kad su napisane da nebi bilo loše da to netko proba i vidjeti i oreči što misli,i tako sam "naletio" na vas.

Hvala još jednom na pomoći i strpljenju !

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by ratchet »

Kad se već razbacujemo savjetima evo još nekoliko. Možda posluže kasnije ljudima koje bude zanimala ista stvar.
Literarne radionice su jako dobra stvar. I pisanje se može naučiti. Macanova radionica je svakako jedna od preporuka. Ali nisu svi u mogućnosti doći na takve stvari ( kojih obično ima samo u velikim gradovima), pa evo recimo Algoritam ima u ponudi Radionicu pisanja fikcije od Igora Novakovića, dobra knjiga koja se koristi kao udžbenik na mnogim američkim sveučilištima. Druga koju bih preporučio je Rječnik sinonima hrvatskog jezika. Knjiga nedavno izašla u nakladi Jesenski i Turk, to je nešto što smo odavno trebali imati ali eto sad je tu. To naročito za one koji pišu obimne romane a uz to ne čitaju književnost, što je iskreno kontradiktorno samo po sebi. Čitanje je zapravo bitan dio pisanja i vidio sam mnogo primjera u kojima poznati profesionalni pisci svoje radno vrijeme dijele na pisanje svojih i čitanje tuđih radova. Treba kod pisanja imati barem i zrno objektivnosti prema svom radu, a ne biti upoznat sa književnošću s kojom se netko misli baviti znači biti lišen osnovnog uvjeta za to.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by Ire »

Radionicu pisanja fikcije od Igora Novakovića
nije baš za preporučiti, knjiga je pretežno loša

a za pomoć pri pisanju naći ćeš i jako puno materijala na netu ... mali izbor od toga je ovdje:
http://nosf.net/sf-linkovi/za-pisce/
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by ratchet »

Ire wrote:
Radionicu pisanja fikcije od Igora Novakovića
nije baš za preporučiti, knjiga je pretežno loša
Meni je uglavnom otkrivala toplu vodu, ali mi je nekako izgledala dobra za početak.
:D
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by Ire »

za početak knjiga je namijenjena kućanicama kojima je dosadno i ne znaju što bi sa sobom, pa bi eto mogle pisati, jer to je vještina koja se da naučiti i slijediš li samo ova pravila postat ćeš dobar pisac ...
:x
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by ratchet »

Pa sad otprilike i shvačaš zašto sam je preporučio. :zubo:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by buco »

ratchet wrote:Pa sad otprilike i shvačaš zašto sam je preporučio
Sreća što ne čitam tu vrst "literature". :kava:

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
Post Reply