Pravila slanja priča i tekstova za NOSF

Uredničin ured
Upute za slanje tekstova i kutak za vijestopisce

Moderator: Ire

User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by Nazir »

buco wrote:
ratchet wrote:Ne moraš ti ništa slagati, Word to čini sam, ti samo odrediš margine. Klikni ljevom tipkom miša gore u prazno na alatnoj traci i iz izbornika alatnih traka uključi word count. Odnosno brojać riječi koji će ti pokazati koliko rijeći i znakova si napisao.
Da to sam nekako skontao . Nego sam mislio kako mi je neobično da naprimjer na 5000 riječi moram prekinuti priču koja nije završena jer naprimjer ima 5600 ili 7000 riječi . To mi je malo neobično , mislim to pravilo , podsjeća me na 'domaću zadaću ' iz škole . :scratch:
Na ovo jednostavno moram odgovorit :lol:

NOSF je jos ok po tom pitanju i mozes se dogovorit jer su ipak elektronski. A dalje slijede "domace zadace" - Sferina koja ima minimum kartica, Istrakonska i FFK koje su ti do tocno odredenog broja, pa neki casopisi... Uglavnom, zelim da ti prvi susret s rezanjem prode sto bezbolnije :zubo:
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by Sandman »

Nazir wrote:
buco wrote:Da to sam nekako skontao . Nego sam mislio kako mi je neobično da naprimjer na 5000 riječi moram prekinuti priču koja nije završena jer naprimjer ima 5600 ili 7000 riječi . To mi je malo neobično , mislim to pravilo , podsjeća me na 'domaću zadaću ' iz škole . :scratch:
Na ovo jednostavno moram odgovorit :lol:

NOSF je jos ok po tom pitanju i mozes se dogovorit jer su ipak elektronski. A dalje slijede "domace zadace" - Sferina koja ima minimum kartica, Istrakonska i FFK koje su ti do tocno odredenog broja, pa neki casopisi... Uglavnom, zelim da ti prvi susret s rezanjem prode sto bezbolnije :zubo:
Nemoj rezat ako je stvar samo u dužini. Ako je priča bolja kad odrežeš neke suvišne stvari onda ok, inače nemoj rezat. Radije pošalji negdje drugdje. Imaš tu na forumu dosta informacija gdje sve možeš slat i što se traži.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by buco »

Sandman wrote:Uglavnom, zelim da ti prvi susret s rezanjem prode sto bezbolnije
:D Hvala !
Baš sam bio gledao , imam napisanih oko 16tak priča tu ubrajam on poduže (tako mi došlo) , i nijedna da stane u zadane okvire , odskaću bar kojih par stotina pa na više znakova .
Ima još nešto što bi valjao pitati tj. reći .
Mislim da je važno za samu ' dimaniku priče ' kako je text posložen jer i taj vizualni dio govori nekim svojim jezikom o samoj radnji , bar se meni tako čini .
Neke bi se priče mogle 'komprimirati' da tako kažem u tih 5000 znakova ali čini se da bi onda izgubile dio dimnamike . :zbunj:
Ja stavrno stim nemam iskustva pa me izvinite ako pitam ili iznosim nešto 'neobično' . :(
Znam samo da kad mi dođe ideja ja sjednem za računalo i pišem i cijelu priču sa svim likovima i radnjama (glavna i paralene , roman) kucam direktno bez ikakvih bilješki ili neznam čega .Tek onda vidim koliko to ima znakova , stranica ili već koje statistike , obavezno isključujem provjeru gramatike jer...hmm.. , nebih mogao pisati , razbilo bi mi tok misli .
Kanije to prepravljam , greške u tipkanju i gramtiku (koliko - toliko) .

pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by Ire »

pogotovo kad je riječ o miješanim zbirkama nužno je odrediti neki minimum tj. maksimum dužine priča. inače bi se moglo dogoditi da imaš jednu ogromnu priču i samo 2-3 kratke, što jednostavno nije fer a nije ni bog zna kako miješano.
kad imaš određenu dužinu priče, u zbirku onda stane više priča i autora i zbirka onda ima smisla.

btw, po nekim teorijama, SVE se može skratiti! :zubo:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by buco »

Ire wrote:pogotovo kad je riječ o miješanim zbirkama nužno je odrediti neki minimum tj. maksimum dužine priča. inače bi se moglo dogoditi da imaš jednu ogromnu priču i samo 2-3 kratke, što jednostavno nije fer a nije ni bog zna kako miješano.
Da razumijem da je nelogično , bar bi bilo da se s pričama određene dužine recimo oko 5000 riječi nađe odjednom kao što kažeš neka jako duga .
Nego sam mislio na ovo oko tolerancije na dužinu do određene mjere , da tako kažem , ono 5000 da prođe i koju stotinu više ili tome slično . Nešto sam bio pitao za slanje romana koji bi trebao imati maximum 100 000 riječi ? Meni su rekli da je to novela ? :scratch:
Sad ..hmm... imam ja jedno par priča koje imaju 110 000 -150 000 riječi .
Ire wrote:btw, po nekim teorijama, SVE se može skratiti!
Hmmm...sad ..neke je stvari ipak bolje ne kratiti ! :D

pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by ratchet »

Što se tiče kraćenja najbolje ti je krenuti od posvojnih zamjenica i pridjeva. Često su suvišni. Odnosno radiš izmjene u samoj strukturi rečenice da bi nekako maknuo tih par stotina znakova. Doći će ti s vremenom. Ja prvo pišem olovkom u bilježnicu pa poslije pretipkavam što je dobro za čišćenje nepotrebnih stvari, a sad već znam koliko mi na jednu stranicu otprilike stane sa mojim rukopisom. Ali mnogo nas na kraju krati priče koje idu za Istrakonsku zbirku npr. Ja gotovo uvijek. I nažalost kad je stani pani uvijek se ide na to da se drži konzistentnost radnje što na kraju dovede do toga da se brišu oni djelovi koji priči daju atmosferu i koji bi se mogli označiti kao literarni dio. Čime stvar sigurno gubi i na kvaliteti ali pravila su takva i za sve su ista.
Last edited by ratchet on 01 Oct 2008, 19:49, edited 2 times in total.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

buco wrote:Da razumijem da je nelogično , bar bi bilo da se s pričama određene dužine recimo oko 5000 riječi nađe odjednom kao što kažeš neka jako duga .
Nego sam mislio na ovo oko tolerancije na dužinu do određene mjere , da tako kažem , ono 5000 da prođe i koju stotinu više ili tome slično .
Treba prvo razlučiti neke stvari oko dužine priče. To ćeš naučiti i sam s vremenom, ali, da ne bi bilo kojekakvih zabuna, treba reći da kad se radi o duljini priča, ne samo na ovome forumu, nego i općenito u našoj državi se rijetko koristi mjera broj riječi. Umjesto toga postoji broj kartica, a ratchet je već objasnio koliko to iznosi. Jedna kartica = 1800 znakova u Wordu s razmacima (dakle, i interpunkcija i svi ostali znakovi).
S obzirom na to, sve zbirke u koje ćeš eventualno slati priče, a koje imaju ograničenje duljine se koriste tim mjerilom iz razloga što nemaju sve riječi jednak broj znakova, pa se onda teško može odrediti broj stranica zbirke, tj. broj araka potrenih za tisak, ali to je već priča u koju se nebi štel mešati, jer joj nisam vičan. Uglavnom, u pitanju su financije.

E sad, kad sam to objasnio, treba reći još jednu stvar koja je povezana i s ovim:
buco wrote:Nešto sam bio pitao za slanje romana koji bi trebao imati maximum 100 000 riječi ? Meni su rekli da je to novela ? :scratch:
Sad ..hmm... imam ja jedno par priča koje imaju 110 000 -150 000 riječi .
5000 riječi ti je otprilike 15-16 kartica. Ako nemaju ograničenje duljine, zbirke će ti kod nas objaviti priču do šezdesetak kartica (uvijek su moguće iznimke, ali to je onako, u globalu). Tu ubrajam i Ubiq koji ako se ne varam u svakom broju objavljuje i jednu novelu (a to je priča duljine minimalno 50 kartica) i Parsek, ako nastavi s Pihač-eksperimentom, s time da je tu onda moguće i više od 60 kartica (čini mi se da Pihačev Lami ima 90 kartica, ako se dobro sjećam?)
Ako zbirke imaju ograničenje, onda se to radi o ograničenju do 9000 znakova (5 kartica) u Istrakonskoj, odnosno 18000 (10 kartica) znakova u FFK zbirci. Sferakonska ima minimalno ograničenje od 10 kartica, ali sumnjam da će ti objaviti priču dulju od 50 kartica bez da ju moraš rezati.
Što se tiče tolerancije u zbirkama, nemoj se previše igrati (to ti govorim iz vlastitog iskustva). Nitko ti neće tolerirati sto dodatnih riječi, a kamoli nekoliko stotina. Kartica-dvije, ovisi o zbirci je vrh vrhova, ako imaš sreće.

E sad. Ti tu spominješ neke svoje priče od 100 do 150 tisuća riječi? :shock: To nisu priče, to su romančine od 400-500 stranica! Ne želim te plašiti, ali to moraju biti vraški dobre stvari da bi ih kod nas objavili (ako se radi o žanrovskim roamnima, mainstream ide lakše).
Ako nije intimno pitanje, koliko imaš godina? Pitam da vidim kad si to sve uspio napisati.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by buco »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Ako nije intimno pitanje, koliko imaš godina? Pitam da vidim kad si to sve uspio napisati.
Uhhh...ne pitaj ! Puno .

DA odmah kažem greška nije riječi nego znakova ..zato je ispalo onako obgromno , uhhhh...! :x
Ali sam "otkrio" da osim elektronike i programiranja ima još zanimljiv stvari .
Mislim sasvim slučajno mi je to ispalo s pisanjem priča , došlo mi i to od odprilike prije godinu dana .
Dotad je sve što sam pisao bilo pisanje programa za mikroračunala .
To je tako došlo sve iz zezancije da tako kažem i što je njgore svidjelo mi se ! :(
Baš ljetos sam napiso onu priču koja ima 630 stranica A4 (oko 1 300 000 znakova ), bez proreda , ja to ne poristim kad pišem , tu opciju .
Znači tu sam totalni početnik , nije mi jasno zašto je potrebno toliko formalnosti za objavu priče na medijima u formi file-a (PDF , RTF , DOC...itd) , da se i tamo traži točan broj riječi , to me zbumjuje .
Razumijem štampane medije i to s karticama i ograničenja ali servise kao internet stranice koje objavljuju priče ne razumijem , iskreno . :zbunj:
Jer kao što sam već rekao file (priča) se može komprimirati i to zaista odlično i postaviti na server u formi zip.rar isl. . pa kome se svidja mek čita . Uz to ako ima board , kao ovaj vaš , mogu se postavljatoi kritike o postavljenom textu (priči) .
Čak sam bio mislio da uz pomoć frienda postavim jednu stranicu zapravo board na koji svatko može postaviti priču bez limita u duljini (komprimiranu) i dati komentar o postavljenim pričama .
U doba današnjih moćnih mrežnih komunikacija i to video a ne text kao 1996 mi na netu (internetskim stranicama koje objavljuju priče) još vrtimo pojmove kao kartice texta ?!
Jeli znaš da ovaj avatar što sam postavio ima skoro isto bayteova kao i komprimirana priča i to ne baš kratka ?!
Izvinite na proširenom odgovoru , eto nisam mogao a da ne kažem što mislim o objavi priča na netu .

No vidim da se sve zapravo vrti oko štampanih medija pa ste me i uputili kako stvari stoje i ja sam vam zahvalan .
Još samo da vidim jeli ima zainteresiranih da pročitaju neku od kratkih priča , naravno :D
Iako bih najradije da malo vidim kako to , objava , ide na netu , lakše popravit ako baš nešto ne štima .
SAMSUILUNOV OTAC wrote:treba reći da kad se radi o duljini priča, ne samo na ovome forumu, nego i općenito u našoj državi se rijetko koristi mjera broj riječ
Ponovo ...Izvini pisao sam broj riječi a mislio na broj znakova , a što ćeš desi se , godine . :x

Stvarno , jel može netko od vas da pregleda jedan text kratke priče koju sam napisao pa mi da konkretan savjet ?!
što , zašto i ...neznam...što već ? :(

pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by Nazir »

buco wrote:Razumijem štampane medije i to s karticama i ograničenja ali servise kao internet stranice koje objavljuju priče ne razumijem , iskreno . :zbunj:
Cuj, nije samo stvar u objavi dal se ima mjesta ili ne. Kod tiskanih to dolazi prirodno. Kod neta ogranicenja ne mora bit, ALI ja ih (njih kao price objavljene online) u nacelu bas i ne volim jer tu onda manje kvalitetna djela puno lakse prolaze i postaju dostupna javnosti. Dakle, vec je odmah postavljeno pitanje - da li je itko procitao tu pricu prije i rekao da je vrijedna stavljanja online?
Drugo, isto tako nisam bas pobornik da se ljudi raspistolje s pisanjem jer, eto, ima se mjesta na divnom webu. Moj cisti osobni primjer je da nemam bas puno vremena u zivotu i ne nalazim vremena za citanje samo tako. Jos uzmes u obzir da puno vise preferiram papir, zasto bih citao nesto elektronski? Citat cu ako znam da je vrijedno toga. A tko mi jamci da necija tamo prica objavljena tamo negdje jest vrijedna mog vremena? Jos ako uzmes u obzir da je to veliko brate mili 50+ kartica, nisam bas tako lud. Cisti primjer - Milena Benini stavlja svoj novi roman online svako malo na blog i znam da bi to itekako bilo vrjedno citanja. No jednostavno ne stizem... Nekad cak i razmisljam dal da poklonim pozornost nosfovim kratkim pricicama, a te najcesce imaju manje od 3-5 kartica.

Vidis, ne znam za druge (il za tebe), al meni je to dosta problematicna stvar. Pa eto zasto nekad volim ogranicenja (makar ih u svojim trenucima kreativnosti mrzio) :zubo:
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by ratchet »

Slažem se s Nazirom što se objavljivanja na webu tiče. Treba ipak sebi stvoriti neko ime prije nego li se može očekivati da će netko ići to čitati. Nazir je savršeno istaknuo Milenin primjer. I ja sam u zaostatku s njezinim romanom na blogu. A da idem čitati nekog za koga nikad nisam čuo, moš mislit, ima mnogo knjiga koje još nisam stigao pročitati i koje me čekaju.
A što se kritike tiče nisi baš nešto pregledao forum. Postoji dio koji se zove Čiča miča u kojem svatko može postati svoju priču i koje dosta ljudi pročita i komentira. Ja gotovo redovito. A i sam sam stavio tri priče tamo iako sam ih s vremenom možda mogao negdje objaviti. Samo stavi nešto, pročitat će se i dobit ćeš komentare. :kava:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by buco »

Nazir wrote:Cuj, nije samo stvar u objavi dal se ima mjesta ili ne. Kod tiskanih to dolazi prirodno. Kod neta ogranicenja ne mora bit, ALI ja ih (njih kao price objavljene online) u nacelu bas i ne volim jer tu onda manje kvalitetna djela puno lakse prolaze i postaju dostupna javnosti. Dakle, vec je odmah postavljeno pitanje - da li je itko procitao tu pricu prije i rekao da je vrijedna stavljanja online?
Uredu . Misliš da čitalačka publika nebi znala ili nije dovoljno sposobna ocijeniti što je dobro a što nije , već joj za to trebaju žiriji i kritičari ?
To sam nekako i pretpostavljao da bi mogo biti razlog toj neobičnoj pojavi da se na internetskim stranicam koje objavljuju priče u formi računalog zapisa nema slobodnijeg pristupa .
Ja mislim da bi kao i sve frugo u životu , publika jako dobro zanla ocijeniti što joj je dobro a što nije , pitanje je samo dali je netko drugi spreman prihvatiti taj izazov .
Meni se činilo da ljude treba ohrabriti da nešto pišu , pogotovo mlađe ljude , a bez mogućnosti interakcije s publikom teštko će se netko odlučiti za tako što .
ratchet wrote:Jos uzmes u obzir da puno vise preferiram papir, zasto bih citao nesto elektronski? Citat cu ako znam da je vrijedno toga
Pa što se papira tiće bar je to lako ako je kratka priča (pa i duža), isprintaš je , to jer bar danas jeftino ili uzmeš laptop .
Da bi zao da je vrijedno toga (čitanja) pokušaš , kako ćeš drugačije znati dali je vrijedno ili nije ?
Ja uvijek pokušavam svoj sud o nečemu stvoriti sam a ne da mi ga drugi stvaraju , pa ću ja onda nešto čitati (ili diasasemblirati za analizu , programi ) ili govoriti naokolo kao to ne valja . :scratch:
Nazir wrote: A tko mi jamci da necija tamo prica objavljena tamo negdje jest vrijedna mog vremena?
Nitko , ali ako si iskusan čitalac a izgleda da jesi , zar nebi mogo procijeniti relativno brzo dali je vrijedno ili nije trošenja tvog vremena ? :(
ratchet wrote:Treba ipak sebi stvoriti neko ime prije nego li se može očekivati da će netko ići to čitati
Da , zanimljivo . Nego kako misliš da netko stvori ime (što god to značilo) ako nigdje ne objavi ništa jer je prilika za to malo otežana raznoraznim ograničenjima ?!
Ponoviti ću opet , jasno mi je za štampane medije o tome nema dvojbe i to što ste rekli apsolutno stoji jer je štapanje i priprema za to trošak .
No za net to ne stoji i to znamo i vi i ja . Sad u čemu je tu problem da se i na netu drže ktiteriji kao i za šatmpane medije to nerazumijem , iskreno .To mi je gotovo pa fenomen . :zbunj:
Priča o kvaliteti teško da drži vodu jer će publika ionako najbolje ocijeniti ono što je dobro i ono što nije .
U to valjda ne sumljate ? Ono što je loše prošlo kod publike maknete sa servera i to je to . :kava:
ratchet wrote:Postoji dio koji se zove Čiča miča u kojem svatko može postati svoju priču i koje dosta ljudi pročita i komentira.
Pogledao sam tamo kad sam došao na board prvi put ali izgleda da nisam baš previše pazio o čemu se radi . Hvala ti na informaciji .

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by Nazir »

buco wrote:Uredu . Misliš da čitalačka publika nebi znala ili nije dovoljno sposobna ocijeniti što je dobro a što nije , već joj za to trebaju žiriji i kritičari ?
Ja mislim da bi kao i sve frugo u životu , publika jako dobro zanla ocijeniti što joj je dobro a što nije , pitanje je samo dali je netko drugi spreman prihvatiti taj izazov .
Meni se činilo da ljude treba ohrabriti da nešto pišu , pogotovo mlađe ljude , a bez mogućnosti interakcije s publikom teštko će se netko odlučiti za tako što .
Evo, kvoutat cu ovaj dio - svakako se slazem s tobom da je publika dovoljno pametna da uoci los i dobar tekst :zubo: No, tu se opet da raspravljat. Netko mozes pisat odlicno, ali gramatika mu je koma. Ljudi koji su alergicni na to odmah odustanu i propustili su dobru pricu. Netko mozda djeluje puno sporije i treba mu da povuce radnju i sl. The point je da ako vec krenes citat, onda bar treba dat tome priliku i vremena. Mislim da sam u zivotu odustao samo od par knjiga jer nekako ne volim u pola prekinuti s citanjem, kolko god bilo lose...

I sad na kraju, dakle tu opet treba ulozit neko vrijeme koje je meni oskudan faktor, jelte... Zato cu ja ipak radije uzet u obzir misljenja drugih ljudi da donekle stvorim sliku o prici dal je stvarno vrijedna citanja i sto mogu ocekivati. Mislim, cisto racionalni razlozi kad pogledas... :kava:
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by Porto »

buco wrote:
Baš ljetos sam napiso onu priču koja ima 630 stranica A4 (oko 1 300 000 znakova ), bez proreda , ja to ne poristim kad pišem , tu opciju .
Znači tu sam totalni početnik , nije mi jasno zašto je potrebno toliko formalnosti za objavu priče na medijima u formi file-a (PDF , RTF , DOC...itd) , da se i tamo traži točan broj riječi , to me zbumjuje .
Buco, razumijem te, i ja sam neka vrsta skribomana. Samo je moj postupak drugačiji. Imam intenzivne snove. U njima mi dolaze čudni ljudi i tjeraju me da čitam naglas poglavlja nekih knjiga. Onda ja u snu buncam, a žena uključi diktafon. No ponekad se zaboravi probuditi na vrijeme da stavi novu kazetu i da mi napravi sendvič od sira i majoneze. Izmori me puno buncanja na noć, pa počinjem govoriti sve tiše i tiše, a onda se više ništa ne čuje. No problem je i kad mi u snu daje sendvič, onda fufljam punih usta, a kako su to intezivni snovi, profrfljam cijelo poglavlje a da se ništa ne razumije. Šteta, jer to je onda nepovratno izgubljen materijal.

Puno vremena i strpljenja gubim i na to da ju nagovorim da napravi transkripte. Ona tipka s deset prstiju, a ja s dva, pa to njoj kudikamo bolje ide. Osim toga pedantnija je, stavlja prorede i zna urediti tekst.

Za priču od 700 stranica, treba nam tjedan dana. Ovog ljeta morao sam ostaviti kofere na moru bi u auto utpao kutije s isprintanim papirom. Veli žena, pa što ne snimiš na uesbe u reteef formatu ili zipaš, ali štajazna, nekako sam konzervativan po tom pitanju, ne volim novotarije, volim osjetiti dobar stari papir pod prstima, ili kad se napravi propuh pa se listovi razlete po cijeloj sobi, pa ih onda ona mora skupljat, slagat stranice, ajoj, muke!

A ja joj velim, vidiš sad! Nitko mene kao pisca, pa ni ona, ne razumije kako je složen i mukotrpan proces pisanja. Čak se i ljuti na mene što iz firme mora donositi hrpetine papira i trošiti im toner. Zbog toga mora i ostajati duže u firmi dok se svi ne raziđu da ne vidi kolko im printa, ha ha ha.

No znaš što je istinski problem, kada takvu obimnu priču šaljem na Istrakonski natječaj. Oni su toliko tamo indolentni da im se ne da čitati priča duža od 5! Znaš ti koliko moja žena mora izgubiti vremana da priču od 700 stranica A3 foramata (printa na A3, obostrano! kako bi uštedili) svede na pet tih... kako se već zovu, kartica?

To svavako smanjuje kvalitetu priče, ali o kvaliteti kao da nitko više ne vodi računa, samo se štancaju ti kratki pričuljci, urednici... to lijeno... pa nije spekulativna fikcija haiku, majku mu!?!?! To su cijeli svjetovi. Ali, ovi mlađi nemaju više mašte, samo vise po internetu, blogovima, idu u diskače.

To bi bilo to.

Servus!
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Pravila slanja prica i tekstova za NOSF

Unread post by Belzebubbles »

Porto wrote:To svavako smanjuje kvalitetu priče, ali o kvaliteti kao da nitko više ne vodi računa, samo se štancaju ti kratki pričuljci, urednici... to lijeno... pa nije spekulativna fikcija haiku, majku mu!?!?! To su cijeli svjetovi. Ali, ovi mlađi nemaju više mašte, samo vise po internetu, blogovima, idu u diskače.

To bi bilo to.
Ti si moj idol. :notworthy:
Post Reply