Picard

Rasprave o SF serijama

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje sadržaja koji su zaštićeni autorskim pravom, a dobavljeni su nelegalnim putem.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Picard

Unread post by Izitpajn »

Moram reći da je ovo najbolji Star Trek koji sam gledao u dugo vremena. Čak bih se usudio reći da je riječ o dobrom SF-u. Ne nužno i odličnom jer i dalje je tu puno klišeja i šablona, ali ovdje ne bodu toliko u oko i dobro su inkorporirani u radnju. Okej, zavjere, spletke, schemes within schemes within schemes... u principu, ako se sve prepriča u tri rečenice, nema ničega što nismo vidjeli (bar za sada), ali Star Trek je napokon došao u fazu da se režira kao film ili TV serija, a ne kao kazališna predstava. Zajeb je što je, taman kad se prvi put ušlo u tu eru, franšizu preuzeo JJ Abrams i blokovima šablona ubio zadnji tračak imaginacije. No, falabogu, ovdje ga nema. Ali zato ima: dobrih glumaca, dobrih likova, dobrih akcijskih scena.

Inače, uokolo vidim puno dječurlije koja kuka da to nije Star Trek, da je sve prljavo, da zašto su neki koji bi trebali biti dobri zli... e jebiga, welcome to the real world, kids. Moguće da to više nije dobar Star Trek i možda je nepromjenjivim fanovima ovo svetogrđe, ali meni je zanimljivo i zabavno. Ima nekoliko dobrih meta-twistova (glumac koji glumi kapetana Riosa... s dodacima :D , a i sam kapetan kao lik mi se čini da ima užasno puno potencijala), ima dobrog humora (ne sitcomovskog nego inteligentnog)

Malo me iritira kako je sve na "arheološkom lokalitetu" statično i razvlači se, ali dobro, valjda moraju popuniti stvar dok ne krene ono bitno.

Također, Patrick Stewart mi nikako nije sjedao kao kapetan, ali to je išlo skupa s cijelom teatralnošću TNG-a. Ovdje je poluishlapjeli starkelja od kojeg očekuješ da izgovara arhaične rečenice i ranta o idealima i ovdje to funkcionira.

Nakon prve dvije epizode Witchera, ovo mi je bio grom iz vedra neba.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Picard

Unread post by Belzebubbles »

Izitpajn wrote: 12 Feb 2020, 23:58Inače, uokolo vidim puno dječurlije koja kuka da to nije Star Trek, da je sve prljavo, da zašto su neki koji bi trebali biti dobri zli... e jebiga, welcome to the real world, kids. Moguće da to više nije dobar Star Trek i možda je nepromjenjivim fanovima ovo svetogrđe, ali meni je zanimljivo i zabavno.
Osjećam se već ko Grinč vezano uz nove Star Trekove, pa tako i Picarda, ali meni je ovo, ne svetogrđe, nego perverzno iskrivljavanje i tumorna tvorba na svemu originalnom i slobodarskom što je Roddenberryjev Star Trek bio.

Formalno, originalni Star Trek nikada nije bio u formatu sapunice - gdje se fabula najviše razvija prema kraju epizode - uvijek obećavajući zadovoljenje potrebe za gledanjem razvitka priče - ali u idućoj epizodi. Od ovoga pati i posljednja sezona Expansea, koja kao i Picard priču uvijek ima negdje iza ugla, ma morate odgledati još jednu epizodu, sad će ono najbolje, samo što nije. Expanse kada je bio dobar, nije ustvari imao taj problem, iako ima taj sapuničavi format - zato jer su epizode bile istinski zanimljive i ustvari poprilično samostojeće.

Star Trek je nekoć na razini epizode bio skoro pa u potpunosti samostojeć. Epizode su bile samostalne i u to vrijeme trajanja jedne epizode imao si zaplet, kulminaciju, rasplet i sve u svemu prava mala remek djela u manje od 45 minuta.

Ovo što Picard sada radi Treku mi je kao trakavica bez ikakve suštine i smisla. Ona se samo množi i množi, ali sve u svemu radi se o groznoj aberaciji koja proždire svoje gledatelje i ubija im maštu i radoznalost :D

Čak mi je i lik Picarda uškopljen i umoran, posve lišen ikakve potencije i predanosti Floti. Poput kakvog bijednika prekapa po stovarištima na kojima su gradili giganti i tamo pabirči neke opskurnosti i neke bijedne komadićke komercijalnog smisla. Romulanac koji je ispao iz LOTR-a i neki romulanski red vještica ninja ubojica, beskrajno iritantna prva časnica u razmjenama na razini: Odi ća od mene, Pikarde, uništijo si mi život - ALI DONIJO SAM VINO - A dobro onda ostani ... Ali ne gubi se od mene ti okrutni čovječe, nećeš me kupiti vinom - IDEMO NATRAG U PUSTOLOVINU - Neću, uništijo si me zasvagda - ALI TAJNE SLUŽBE - Dobro uvjerio si me, i tako dalje.

4. epizoda je valjda jedina epizoda svih Star Treka ikad koju sam se ozbiljno dvoumio ugasiti je i prekinuti ovu torturu ili ne :D

Što se mene tiče, Star Trek je s Picardom umro i sada ga stvaraju računovođe, a ne umjetnici. Pa se u ovaj lijes Treka slobodno mogu zabiti čavli, zakopati to graditi nove stvari.

Zanimaju me umjetnici i svježa umjetnost, kakvi su većma Orville i Expanse i to je ono što me veseli :)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Picard

Unread post by Izitpajn »

Dakle, ne sviđa ti se što se Picard napokon uklopio tamo gdje mu je mjesto?

A za trakavičastost, tja, valjda stvar ukusa. Meni još nije došlo do zasićenosti, stvar ide naprijed i funkcionira. Više volim dulju i kompleksniju radnju nego epizodice nakon kojih je sve isto kao što je i bilo. To što je rasplet "odmah iza ugla"... jebiga, ako je jedna sezona jedna priča, onda možeš pljuvati tek kad sezona završi, a priča se NE rasplete. Ne dok traje, Jer je tako zamišljeno.

Sve ostalo što si nabrojao meni vrijedi za SVE stare Star Trekove. Slobodarski... Da, ali na poprilično infantilnom i pamfletičnom nivou. Razumijem ja da je to dobra metoda za nakačiti mlađe generacije, ali to o čemu govoriš je više pravovjerje nego dobro pripovijedanje.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Picard

Unread post by Belzebubbles »

Izitpajn wrote: 27 Feb 2020, 20:26To što je rasplet "odmah iza ugla"... jebiga, ako je jedna sezona jedna priča, onda možeš pljuvati tek kad sezona završi, a priča se NE rasplete. Ne dok traje, Jer je tako zamišljeno.

Sve ostalo što si nabrojao meni vrijedi za SVE stare Star Trekove. Slobodarski... Da, ali na poprilično infantilnom i pamfletičnom nivou. Razumijem ja da je to dobra metoda za nakačiti mlađe generacije, ali to o čemu govoriš je više pravovjerje nego dobro pripovijedanje.
Hm da, ovo je dobra opaska - serija još uvijek traje - i poprilično je nezahvalno izvlačiti zaključke ovako na prečac. Međutim, recimo da se radi o procjeni do sada odgledanoga - to je 5 epizoda. Moja je predikcija da će priča biti veliki letdown. Možda nisam u pravu. Recimo, kada sam odgledao prvih par epizoda Expansea serija mi se činila kao generalni fejl zbog klišeiziranih likova, slabe glume, itd. međutim, svi ti problemi u formi su postali posvema nevažni jer me serija kroz gledanje posve na kraju zaokupila, zaintrigirala i iznenadila svojom svježinom.

Vezano uz slobodarstvo Star Treka - vidiš - meni i ST: Discovery i Picard tu nekako za sada dijele neke motive koji su mi naročito problematični. Prvo, likovi su mi dosadnjakovići, radnja me ne privlači u smislu da me pretjerano zanima što će se dogoditi, osjećam da je puno previše melodrame, a premalo ZF-a! Ja volim ZF. Da mi se gleda Beverly Hills, gledo bi Beverly Hills. Drugo, ono što me naročito smeta jest baš taj kompleks vezan uz "infantilnost". Star Trek je uvijek ustvari gajio i razvijao moralni sustav koji je gledao naprijed - stotinu ili tisuću godina naprijed - ovisno o tome koliko smo sad osobno optimistični ili pesimistični glede budućnosti. I on je pred likove postavljao iskušenja koja su od njih ustvari činila bolje ljude. Primjerice, uvijek mi je dobar primjer moment u kojem Flota nađe način na koji može istrijebiti Borg u cijelosti i zasvagda i nakon dosta razmišljanja i odvagivanja - odluči da je pogrešno istrijebiti čitavu jednu vrstu.

Što nam međutim na frontu moralnosti donose novi Trekovi? Discovery nam recimo već u prvim epizodama nudi ratnu praksu miniranja trupala poginulih neprijatelja. Naime, Flota, odjednom ratni zločinac par excellence, odluči da je najbolje ikad na mrtve Klingonce postavljati mine. Ova je praksa ratni zločin u jebeno današnje doba, a nekmoli u nekom razvijenom društvu budućnosti. Međutim, vizionarski tvorci novog Treka ne vide neki naročiti problem u tome.

Sedma od Devet u najnovijoj epizodi nakon nekih ispraznih pasaža o humanosti koje razmijeni s Picardom ode svojoj neprijateljici (bivšoj ljubavnici? <3 ) i izvrši egzekuciju nenaoružane osobe. Ovo je jednostavno zlo. To je hladnokrvno umorstvo. Mi smo u kvadrantu Delta imali ekipu koja je krala organe svemu što diše i hoda (oni Fagi, tako su se nešto zvali) - pa Flotin tretman tih osoba nije bio ovakav kao što sada čini Sedma.

Digresijski, što se tiče "karakterizacije" likova - je li još netko zamijetio da je lik one zbunjene znanstvenice koja umori Maddoxa (? jel se zove tako lik?), ustvari skoro pa navlas "karakterizacijski" isti onoj curi koja želi postati časnica na Discoveryju?

U konačnici, nemam ja problem s teškim ZF-om ili grimy ZF-om, ali volim originalnost i moć u umjetnosti. Volim kada ljudi rade to što rade zato jer to vole. Event Horizon i Alien su mi sjajni filmovi gdje ljudi ownaju to što rade. Novi Star Trek mi nekako ide u điru - sad ćemo mi vama pokazati taj "novi" realni Star Trek. Nemate vi meni što pokazivati svoju "realnost" na nečemu što niste stvarali, stvorite svoja umjetnička djela pa ćemo vašu poetiku ocjenjivati na njima, ne na tumornom parazitiranju na tuđim vizijama. Treba imati jebena muda da napraviš seriju kao što je napravio Roddenberry. Serija zbog koje su im se svi smijali kada su je počeli prikazivati. To su muda. Ovo je bijeda duha i opet - računovodstvo - a ne umjetnost. :P
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Picard

Unread post by Izitpajn »

Oprosti, ali ti si ovdje dvije trećibe prostora posvetio Discoveryju :) Nit' gled'o, nit ' miris'o ;)

Što se tiče Picarda, očito se sve svodi na osobni dojam. Tebi su dosadnjakovići? Meni su daleko zanimljiviji od prijašnjih verzija. Picard više nije lakirani lutak, a ostali su daleko čvršći i dublji likovi od većine koje sam viio u TNG i DS9 (Voyager neću ni spominjati).

oko toga kakva je Flota i kakva bi trebala biti, kao prvo, ovo je daleko uvjerljivije, a kao drugo, netko negdje drugdje reče, u DS9 je Flota bila još okrutnija (i zato mi je DS9 najbolji od starih ST-ova, iako je, kao i svi ostali, na nivou "zlatnog doba SF-a"), a zapravo realnija. I, uostalom, tko kaže da je ovo Flota. Meni više vuče na to da su infiltrirani pojedinci ili samo jedna frakcija. Flota nije Borg.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Picard

Unread post by Xaotix »

E sad,
Belzebubbles wrote: 26 Feb 2020, 22:23 Star Trek je nekoć na razini epizode bio skoro pa u potpunosti samostojeć. Epizode su bile samostalne i u to vrijeme trajanja jedne epizode imao si zaplet, kulminaciju, rasplet i sve u svemu prava mala remek djela u manje od 45 minuta.
To ti je stvar streaminga i priča koje gledatelji žele.
Prije si serije morao čekati cijeli tjedan i točno u četvtak, u 21:30 sjest i odgledat epizodu. Ako si je promašio, bolje da ti se baba sjetila snimit epizodu na kazetu, inače ti priča više nije imala smisla.
Zato sapunice i imaju format kakav imaju, s tristo paralelnih radnji. Fulaš par eppizoda i niti ne skužiš da imaš presjek u radnji.
Sad, kad cijelu seriju gledaš kako se tebi da (možeš i bingat, ako želiš), najednom ti puno krtatkih nepovezanih epizopda neam smisla i umara te.
To se u STu prvi put zaista vidjelo u ST:Enerprise, gdje su prve sezone koje su imale format tjednih epizoda pokopane, a seriju je spasila sezolna u kojoj je cijela sezona imala jedan povezani story arc. I bila serija s nastavcima.
(I DS9 hje imao te duge story arcove prije toga, i funkcionirali su, ali prijelaz iz jednog u drugi format nikad nije tako djelovao na gledanost.)

Drugo, ne gledah (još) Picarda, pa ne mogu (još) suditi, gledao Discovery i psovao mu sve po spisku. Nisam emotivno vezan uz StarTrek, pa mi se čini da sam im skidanje svetaca mogao racionalno objasniti.
Loše posložena priča, rupa ko u švicarskom siru, žestoko pozivanje na tradiciju treka, i onda lopatanje dreka na istu tu tradiciju itd.
(Pogotov ono sranje koje novi Star Warsi obožavaju - "Izvrnuli smo vam očekivanjas, HA!". ne niste. nego ste nesposobni složiti nešto koherentno pa vam ostaju samo ti šok trikovi.) Da je sve bio neki treći MirrorVerse, ajde de, imalo bi puno više smisla. Čak sam i mislio da su krenuli u tom smjeru, ali brate, neposobni/kukavice su i za to.

A sad malo da kakim i teoretiziram na neviđeno :D
Dakle, ajmo se ponašat kao da STD ne postoji, jer su se i oni to lijepo tako dogovorili u svojoj zadnoj epizodi (Ponašat ćemo se ko da se to nikad nije dogodilo, bla bla truć truć).
Picard ima prednost što se ne odigrava u prošlosti, PRIJE uspostavljenog kanona, nego poslije.
Već je polako i kroz "tradicionalni" Trek postavljena teorija da moral Federacija polako propada, jer su ideale nagrizli ratovi s Borgom i Dominionom. To je dozvolilo svakakvim karakterima da isplivaju i zamute vodu.
Tako da, ajmo postaviti teoriju da se Picard događa POSLIJE zlatnog doba federacije.
Izitpajn wrote: 12 Feb 2020, 23:58 Također, Patrick Stewart mi nikako nije sjedao kao kapetan, ali to je išlo skupa s cijelom teatralnošću TNG-a. Ovdje je poluishlapjeli starkelja od kojeg očekuješ da izgovara arhaične rečenice i ranta o idealima i ovdje to funkcionira.
Eto, Picard je relikt svog vremena, i zato to funkcionira Izitpajnu.
(BTW, ovo o bezgrešnom kapetanu: OK Picard je bio Elita, Cream Of The Crop, Cheerry on Top, uglavnom, Jedan i jedini. Zato je imao svoje trojstvo kroz koje je doživljavao ljudske osobine: Data - Logika, Riker - Drčnost, Troi- Empatija).

Što se tiče Ninja časnih i ostalih kerefeka, dosad je Trek uglavnom pratio vidljivu stranu svega, bez zakulisnih igara i polusvijeta. Tko zna što se sve odvijalo pod skutima Tal Shiara? Može fukcionirati.

Sve ostalo mogu objasniti kroz dobro posloženu priču (možda im uspije nakon silnih failova i priča koje su slagali komiteti prema željamna Twittera)
AKO Picard ima dobru priču, onda će se sviđati i meni.
(Ma prošla bi i dobra izvedba - vidi Mandaloriana koji se jedva temelji na priči i cijeli visi na izvedbi. Ko ono natjecanje gdje 50 ljudi priča iosti vic, svaki na svoj način).


Majku mu, najduži post o nečemšto nisam gledao...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Picard

Unread post by Belzebubbles »

Ajde barem nisam jedini:

https://www.kulturpunkt.hr/content/ok-s ... wWtwdV_Jnc

Ali ova bol se nastavlja bez kraja i konca, s kime god da pričam ljudima se Picard jebeno sviđa - i još me onda sućutno informiraju - da je to zato jer su oni Trekkiji - ti to vjerojatno ne shvaćaš.

:D
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Picard

Unread post by Izitpajn »

Meni se sviđa, ali uopće nisam Treki. Sviđa mi se jer fakat ima zanimljivu radnju i bolje likove od dosadašnjih startrekova. Iako, vjerojatno mi se najviše sviđa jer su u 20 godina pauze naučili glumiti i snimati SF serije.
Post Reply