Fringe - da ili ne?

Rasprave o SF serijama

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje sadržaja koji su zaštićeni autorskim pravom, a dobavljeni su nelegalnim putem.
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Fringe - da ili ne?

Unread post by mcn »

Neki ga hvale, drugi žale ... Da ga gledam?

Kao orijentir: Warehouse 13 sam odustao na četvrtoj ep. Fast Forward ni 4400 me nisu privukli ... Čekaj, možda je kraće da kažem da mi se samo Dr Who svidja. :) Čak ni drugi britanci (Eleventh Hour, Primeval) mi nisu ništa valjali.

mcn
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Fringe - da ili ne?

Unread post by LordShaper »

Uh.

Gledajući prve tri navedene serije, rekao bih da najviše sličnosti po atmosferi ili stilu ima s prvom sezonom 4400 (što je i otprilike jedino što valja u toj seriji) (Warehouse 13 je pulpy i pokazuje da je svjestan toga, Fringe se drži da je 'ozbiljan', ma koliko mu science dio u 'science fiction' bio na razini Eureke ali opet, bez samozajebancije; Flash Forward je jednostavno loš jer se pogubi u vlastitom konceptu i ne vodi nikamo). Eleventh Hour ima Patricka Stewarta i niš drugo a i science drama je i trudi se da mu sve bude prizemljeno, Fringe ide drito u glavu s outlandish idejama od cold opena pilota i dere po gasu od tog trenutka. Na Primeval ne bih trošio riječi u usporedbi s Fringe, Primeval je blesavoća za nedjeljno popodne i niš drugo (i ikakve usporedbe Primeval s Dr Who su mi :lol2: ali da ne odem sad pjevati ode Tennatu i Moffatu (Daviesu manje) )

Fringe meni za jednu tv seriju dosta dobro kombinira sf (i ne srami se niti skriva da je sf) akciju s nešto character based drame (John Noble prvenstveno, glumčina i pol) i životnog humora (opet John Noble kad Walter ima svoje ispade) i čisto okej karakteriziranim likovima (i još jednom John Noble, ovdje moram reći da bi mi serija bila za jedno dva koplja slabija da nema njegovog Waltera Bishopa) i što je najbitnije za jednu seriju s kojom JJ Abrams ima veze, NIJE samo besmisleno nakalemljivanje obrata na obrat na obrat (Alias) niti se rastegne na tri sezone a da se još ne zna tko tu koga i zašto točno (Alias opet).

Abramsu zamjeraju da je puno više style over substance (Alias, Cloverfield, Star Trek novi) što stoji ali Fringe ima i substance. Da se razumijemo, nije to sad The Wire ali je solidno napisana i isproducirana pulpy sf action s dodatnim bonusom da likovi nisu kartonski izresci i što je najvažnije ima story arc em sezonski em serijski i NEMA reset buttona.

Kako je opstalo već treću sezonu na FOX is beyond me.

Ja preporučam, smatram da nije bacanje vremena.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: Fringe - da ili ne?

Unread post by mcn »

Olmoust konvinsd, fala.

mcn
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Što trenutno gleduckate?

Unread post by Belzebubbles »

Pogledao sam samo onu prvu pilot-epizodu. Solidno je odrađeno. Prilično spuki i lijepo balansirano. Ali, notorna je činjenica da piloti baš i ne predstavljaju seriju, pa zbog toga skepsa. :)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno gleduckate?

Unread post by Xaotix »

Aaaaahhh...

Pa u prvoj sezoni navodno malo šaraju... Tu još izgleda nisu uboli glavni story-arc. Ali onda u drugoj kreću žestoko.
U svakom slučaju nemoj odustat ak ti se prva sezonane svidi. Umejsto odustanka, potrazi minimum bitnih epizoda za glavni story arc npr, ovdje (s mrvicom spoilera).
Randomness is strong with this one!
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Što trenutno gleduckate?

Unread post by Belzebubbles »

Xaotix wrote:Ali onda u drugoj kreću žestoko.
pa i ne znam baš. Prva sezona ima sve one slučajeve, i svi su vezani uz ZDF. I onda se dogodi pojava Spocka i ZDF postane yesterday news. I sve se koncentrira u tu glavnu radnju, a oni slučajevi opskurnosti postanu nevažni. E, to neko vrijeme traje, i sada su opet počeli s time. Glavna priča je ostavljena u neki zapećak i samo štancaju epizode baveć se tim nekim opskurnim slučajevima. Samo što nije kriv ZDF kao u prvoj sezoni, neko ovako - desilo se.
Malo mi sliči na Lost sve to.
Razvijam teoriju da serija ustvari opravdava totalitarizam i postojeći kapitalistički poredak. Totalitarizam u vidu onih efbiajevaca koji naprosto uvijek znaju što je najbolje za nas. I koji nas ustvari štite i ostavljaju nas u stanju dječje nevinosti. Jer su oni taj maskulini i roditeljski element koji nama - običnim Amerikancima, daje sigurnost u to da će svijet i sutra postojati. A sva će čudovišta ostati u ormarima - gdje i pripadaju.
Svako istraživanje - naravno - vodi u razne oblike tjelesne i duševne pogibelji. To pišem pod utjecajem epizode u kojoj kozmonaut ode u, je li, kozmos - pa se vrati ZARAŽEN ZLOM. Jer je previše istraživao, naravno.
Nu, opravdanje kapitalizma u vidu benevolentnog Massive Dynamicsa. Jerbo, koliko god se valjali u moći i parama, oni ipak surađuju s vlastima da bi nas zaštitili.
Čime dolazimo do zaključka da ni ta tvrtka nije zla (čime je kapitalizam super stvar), a ni država nije zla jer se brine o našoj dobrobiti i sigurnosti - a sve to znači da je najveća moguća sreća u zadržavanju postojećeg poretka.
Nu, kako serija napreduje, držim, gledatelj sve više shvaća da je jedini način postizanja VEĆE sreće taj da FBI ima veće ovlasti i da može ponekad i mučit one gadove od mahnitih terorista. Jer su totalni pederi pa samo šute i ne žele uopće razotkrivat informacije kad ih uhvate.
...
Fala bogu, nestali su oni elementi patetike. Jer je Olivijina sestra otišla. Ono je bio najveći šrot ikad. U svakom kadru u kojem je ta njezina sestra i gdje je i debilu očito da predstavlja obiteljsku idilu, ona se ceri kao da joj u pozadini zlokobni producenti prijete da će joj pobit obitelj i prijatelje. Odurna maska sreće.
..
nu, taj element zlokobnosti nepoznatog možda ipak ne bi bio u konformističkoj težnji samog serijala, nego više neko općenito obilježje horora kao žanra ipak.
...
jebeš seriju u kojoj možeš čovjeku vidjet unutar lubanje i u kojoj grozote ispadaju na sve strane, a nikad ne vidiš sise glavne junakinje. Bacanje hejta. Gdje ćemo vidjet veći dokaz moralne degeneracije tvoraca serije nego u toj jednostavnoj činjenici.
..
Image
Image
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno gleduckate?

Unread post by Xaotix »

Ako hoćeš sise, onda gledaj HBO. :zubo:

Za dio ovih epizoda si u pravu, totalna su kuruza. Ali većinu tih fillera sam jednostavno zaboravio dan dva nakon gledanja, jer su mi bile potpuno nebitne. I točno, ZDF (iliti ZTF) se više ne spominje. Recimo da su ga dešifrirali, i sad imaju prečeg posla. To trpam u ono traženje samih sebe, di još nisu kukžili kam će sa serijom.

Ali ja Massive Dynamics uopće ne vidim kao benevolentnu korporaciju. Više mi vuku na opasne manipulatore s kojima moraš raditi jer nemaš drugog izbora. Na kraju oni imaju svu tehnologiju, ali i skrivaju dosta toga.

Zadnja odgledana epozoda... Čista fan kopija Inceptiona.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Fringe - da ili ne?

Unread post by Belzebubbles »

Epizodu nakon što sam ono napisao, Massive Dynamics je dobio totalno zlikovački štih. Pa je potrebno nadopuniti teoriju. :zubo:

Posebni debakl ovih epizoda koje služe štancanju je ona epizoda iz prve sezone, koja je ubačena u sredinu druge. Unearthed, mislim. Ala je to loše. Čak i Olivija posebno loše glumi, čisto mi je neugodno.

Moram bit iskren, kako napreduje 2. sezona, sve mi je simpatičnija serija.
Ali još uvijek ostaje glavni problem. Koncipirano je tako da neke epizode razvijaju glavnu radnju, a neke su manje-više uobičajeno istraživanje slučajeva. Motiviranost prikazivanja tih opskurnih slučajeva je u početku druge sezone zbog prestanka postojanja ZDF-a (ili, kako god se već zovu) postala zaista neuvjerljiva. Jer su inače sve to mogli objasnit time da još više istražuju te teroriste (iako je sama premisa da oni čine takve stvari u najmanju ruku debilna - jer se nova oružja sigurno neće onako javno testirati na malom broju ljudi, nego će se iskoristiti prednost novosti i posijati čim je više moguće žrtava od prve).

Neke od ovih nemotiviranih sporednih slučajeva su pripisali Massive Dynamicsu, neke nisu manje-više nikome. Zanima me kako to planiraju nastavit. Al mislim da je fejl ovako jer smo se razmazili da radnja stalno ide naprijed.
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Što trenutno gleduckate?

Unread post by LordShaper »

Xaotix wrote:Aaaaahhh...

Pa u prvoj sezoni navodno malo šaraju... Tu još izgleda nisu uboli glavni story-arc. Ali onda u drugoj kreću žestoko.
U svakom slučaju nemoj odustat ak ti se prva sezonane svidi. Umejsto odustanka, potrazi minimum bitnih epizoda za glavni story arc npr, ovdje (s mrvicom spoilera).
Xaotix wrote:Ako hoćeš sise, onda gledaj HBO. :zubo:

Za dio ovih epizoda si u pravu, totalna su kuruza. Ali većinu tih fillera sam jednostavno zaboravio dan dva nakon gledanja, jer su mi bile potpuno nebitne. I točno, ZDF (iliti ZTF) se više ne spominje. Recimo da su ga dešifrirali, i sad imaju prečeg posla. To trpam u ono traženje samih sebe, di još nisu kukžili kam će sa serijom.

Ali ja Massive Dynamics uopće ne vidim kao benevolentnu korporaciju. Više mi vuku na opasne manipulatore s kojima moraš raditi jer nemaš drugog izbora. Na kraju oni imaju svu tehnologiju, ali i skrivaju dosta toga.

Zadnja odgledana epozoda... Čista fan kopija Inceptiona.
Nemam se s čime ne složiti ovdje, my thoughts exactly.

SPOJLERI slijede

Moram dodati da mi je jasno zašto u drugoj polovici treće sezone svakim tjednom gledanost lagano opada prema 3 milijuna (a vrtila se oko 4 i nešto a bome i preko pet prije zimsko/proljetne pauze), kvaliteta epizoda definitivno drastično opada. Imam dojam da je svaka epizoda ustvari imala radnje i suštine dovoljno samo za pola svog trajanja ali su ju rastegli na 40 min.

Ovdje govorim kao netko tko je veliki fan serije prve dve sezone bio i bez srama i nelagode mogao seriju preporučiti, da ne bude da se žalim oko serije koja mi nikad nije sjela ili tako nešto...

Prvo se činilo da je ZTF glavni negativac, to je bilo kul, naročito jer se zapitaš za kog vraga i kako sve one čudne stvari rade (da ne spominjem onu uberbizarnu podzemnu sondu koja se pojavila opet...nikad. Ili sve one slučajeve koje Broyles navede Oliviju na kraju pilot epizode i nikad ih se ne dotaknu - nestala djeca naročito, mislio bi da je to malo big deal). Onda ZTF nestane i dobiješ dojam da je scenarist dobio bolju ideju - što je sasvim okej ali bolje se moglo izvesti, ovako mi je ispalo malo...attention deficit disorderish :zubo: Onda krene punom parom paralelni svjetovi story arc, vrlo kul ali malo već nategnuto ispada da se 90% slučajeva desi jer se stvarnost raspada a ostatak jer...hmmm, čemu recimo ono detoniranje 'Amber' u autobusu u prvoj sezoni? E onda se paralelni svjetovi story arc pretvori u insinuiranje da samo jedan svijet može preživjeti, vrlo kul, nadaš se kao gledatelj da neće jefintom deus ex rješenju pribjeći...i onda se pojave First Men i ja više ne znam što očekivati jer se sad sve može s 'ancient technology' riješiti...a i to da je Peter Bishop jedini koji može strojem upravljati mi je isto malo nategnuto, moglo se i bez toga ali valjda su trebali i njemu dati nešto, da ne bude Olivija jedina s 'supermoćima' (nadam se da nije samo zbog toga ali bome se i od početka pitam je li Peter uopće potreban)

Sve u svemu, ako finale treće sezone ne bude ubermegaturbo (kao što su prethodna dva bila) ne bi me iznenadilo da na jesen jedva tri milijuna gledatelja za prvu epizodu četvrte sezone dobiju, a to bi onda mogla biti i zadnja (iskreno, ne kontam kako je dovraga Fringe već u trećoj sezoni, ono, relativno dobra i *popularna* sf serija na Foxu, pa da dugo traje, to tako ne ide :zbunj: )
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Fringe - da ili ne?

Unread post by Xaotix »

Ja bi rekao da bi trebali biti pametni, i zatvoriti sa slijedećom sezonom.
Već se sada pjenunša, i trebali bi stati dok još imaju dobru priču,a onda nastaviti sa spin-offovima. Tu bi moglo biti materijala, recimo sezona o Fringe Divisionu u crvenom svemiru.

Inače, skoro pa bih se okladio da će ubaciit još koji paralelni svemir u cijelu priču :)
Belzebubbles wrote:Ali još uvijek ostaje glavni problem. Koncipirano je tako da neke epizode razvijaju glavnu radnju, a neke su manje-više uobičajeno istraživanje slučajeva. Motiviranost prikazivanja tih opskurnih slučajeva je u početku druge sezone zbog prestanka postojanja ZDF-a (ili, kako god se već zovu) postala zaista neuvjerljiva.
Ipak su oni Fringe division, a kad se događa nešto čudno, Who you gonna call?.

@LordShaper
Nego.. A SPOILER!!<<Spoiler tag?>> :fuch:
Randomness is strong with this one!
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Fringe - da ili ne?

Unread post by LordShaper »

Xaotix wrote:Ja bi rekao da bi trebali biti pametni, i zatvoriti sa slijedećom sezonom.
Već se sada pjenunša, i trebali bi stati dok još imaju dobru priču,a onda nastaviti sa spin-offovima.
Odlična ideja. Not gonna happen :zubo:
Inače, skoro pa bih se okladio da će ubaciit još koji paralelni svemir u cijelu priču :)
Ditto.
@LordShaper
Nego.. A SPOILER!!<<Spoiler tag?>> :fuch:
pa napisao veeeelikim slovima da spojleri slijede :D
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Fringe - da ili ne?

Unread post by LordShaper »

Apropos kraja sezone

SPOILER!!<<Da su mogli šprehu 'ajmo probati da li kad se male ruke slože funkcionira' izvesti i bez time travel gluposti, jesu. Nije potrebno da nam pokažu kako će budućnost biti užasna, to znamo još otkad je postalo jasno da se svemiri raspadaju. 40minuta potraćeno na uspostavljanje činjenica koje smo kao gledatelji već znali, čisti gubitak vremena

The First Men are us...ugh, od interesantne postavke da je postojala napredna civilizacija nekoć davno davno su sad došli na vremensku petlju (i ako su oni First Men, čitava ona knjiga i sve u njoj je upravo postalo bezvrijedno kao plot point koji se kroz cijelu sezonu provlači)

I napokon, Peterov nestanak i 'he served his purpose', ajajaj...

No, zadnjih par minuta me zaintrigiralo dovoljno da bacim oko na četvrtu sezonu-> zašto? zato jer vidim potencijala u pokušaju waltera i walternatea da surađuju, a i interakcija olivije i fauxlivije bi mogla biti zanimljiva (još i bolja ako se peter više ne vrati pa izbjegnu minsko polje sapunice u koju bi se serija vjerojatno sjurila)...*s druge strane*, serija se sve više i više i više odmiče od svojeg osnovnog koncepta bavljenja 'fringe science' a iako mi je drago da su story arc pristup od početka uzeli, što serija ide dalje, kasnije epizode sve manje poveznica imaju s ranijima, u smislu da se komotno o dvije ili tri različite serije može raditi...
>>
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Fringe - da ili ne?

Unread post by Belzebubbles »

pogledao i ja.
nu, ono je fakt - serija je totalno pogubljena većinu vremena. To je skoro pa kobno kada se čitavo vrijeme trudi natuknuti da su svi ti mali detalji iznimno važni za razumijevanje OPĆE RADNJE. A onda zaborave na male detalje i počnu se bavit nečim drugim. :(

Al je zabavno, ruku na srce.
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Fringe - da ili ne?

Unread post by LordShaper »

Zabavno jest, mada mi je zabavnije bilo prvih sezonu, dvje. Sad se ne mogu oteti dojmu da opet ubacuju stvari bez plana, računajući da će im kasnije nešto pasti na pamet što će sve te stvari povezati i objasniti.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Post Reply