"Fringe" i "True Blood"

Rasprave o SF serijama

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje sadržaja koji su zaštićeni autorskim pravom, a dobavljeni su nelegalnim putem.
User avatar
Glupinickname
Hani
Posts: 63
Joined: 15 Dec 2007, 02:54
Contact:

"Fringe" i "True Blood"

Unread post by Glupinickname »

Pokušao sam pretražiti forum za temu o ovima serijama međutoa mi Search function ne radi. Ispričavam se ako teme već ima. :(

"Fringe" je pretty much klon "Dosjea X" samo što se serija - barem za sada - više koncentrira na esefične misterije nego paranormalno, a borami do sada nisam vidio nijednog vanzemaljaca. U pitanju je novi projekt J. J. Abramsa, odgovornog za "Lost," "Cloverfield", "Alias" i - uzdah - "Felicity".

Seriji svježinu daju dva elementa. Prvi, manje bitni, je koncept "patterna" - ideja da se u svijetu istodobno događa čitav niz bizarnih fenomena vezan uz neovlaštene znanstvene eksperimente - od kloniranja ljudi do umjetno izazvanih potresa. "Pattern" ujedno označava približavanje novom stupnju tehnološke revolucije koja će trajno promijeniti čovječanstvo. Nažalost, takva tehnologija se ne nalazi uvijek u dobrim rukama.

Drugi, meni odlični element, je lik dr. Waltera Bishopa, savjetnika glavne junakinje (FBI agentice) koji je bona fide ludi znanstvenik - prije nego što je proveo 20 godina u ludnici, desetljećima je radio na vladinim projektima vezanim uz "fringe science". Bishop je istovremeno briljantan, lud, djetinjast, simpatičan i sociopat - predivan lik za ovakvu seriju!


True Blood - je s druge strane HBO-ova drama/crna komedija bazirana na romanima Charlaine Harris. Radnja, smještena duboko u White Trash srcu Lousiane prati svijet u kojem su vampiri "came out of coffin" prije nekoliko godina nakon što je u Japanu izmišljena sintetička krv koju mogu piti umjesto prave. Anna Paquin glumi konobaricu u maloj selendri u koju se vrati vampir koji je pomogoa osnovati isto ovo mjesto prije Američkog građanskog rata. Pomalo smiješna, pomalo bizarna i uz puno golotinje (jer, hej, kad smo na kabelskoj možemo si dopustit bit neukusni), "True Blood" je smislil i producira Alan Ball, scenarist "Vrtloga života" i producent "Dva metra pod zemljom".

Najveća mana serije je što kao da se nemre odlučit želi li biti horor, drama ili crna komedija. Za sada je sve to troje pomalo, ali u svemu tome mi je iznenađujuće zanimljiva. Također mi se jako svidio lik vampria Billa koji, iako je vrlo, VRLO lako mogao skliznuti u iritantni Anne Rice/White Wolfov "oh kako je teško biti besmrtan, lijep i svemoćan" emo angst, uspijeva ispast nevjerojatno simpatičan.
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: "Fringe" i "True Blood"

Unread post by writer16 »

pogledo svih 7 epizoda...........jam..........mrzim kabelske i njihovo manje je više,zakaj ne mogu sezona staviti od 24 epizode i svi sretni??? a ne 7....znam idu na sigurno a hebiga
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: "Fringe" i "True Blood"

Unread post by LordShaper »

True Blood će imat za HBO standardnih 12 epizoda...bolje tako nego da rade sezone od 22 pa se sve rastegne i dođe do zamora materijala i yaddayadda...

True Blood mi je inače :cheers:

ali za Fringe nekako nemam oduševljenja...sve mi se čini da će opet biti standardno Abramsovo "neš se čudno događa ali nećete saznati što sve do pete sezone"...a još je i na Foxu serija...a svi znamo kakav je Fox s serijama kada su ratinzi niski, choppychoppy (da, znam da je naručena cijela sezona od 22 nastavka, ali to ne znači da će sve prikazati ako ratinzi krenu nizbrdo)
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Glupinickname
Hani
Posts: 63
Joined: 15 Dec 2007, 02:54
Contact:

Re: "Fringe" i "True Blood"

Unread post by Glupinickname »

writer16 wrote:pogledo svih 7 epizoda...........jam..........mrzim kabelske i njihovo manje je više,zakaj ne mogu sezona staviti od 24 epizode i svi sretni??? a ne 7....znam idu na sigurno a hebiga
Više volim kvalitetu nek kvantintetu. U "Galaktici", "Lostu" i "Heroesima" se može često vidit žvaka efekat di uzmu solidnu radnju za 6 epizoda i rastegnu je na cca 12 - sve do pucanja pa onda gledam čitave epizode u kojima se zapravo ništa ne događa.

Serije donekle imune od toga su recimo "House" i "Supernatural" kojima jako puno pomaže kaj su koncipirane po sistemu svaka epizoda jedna priča a opet sve skupa tvore jednu cjelinu.
Last edited by Glupinickname on 23 Oct 2008, 17:00, edited 2 times in total.
User avatar
Glupinickname
Hani
Posts: 63
Joined: 15 Dec 2007, 02:54
Contact:

Re: "Fringe" i "True Blood"

Unread post by Glupinickname »

LordShaper wrote:ali za Fringe nekako nemam oduševljenja...sve mi se čini da će opet biti standardno Abramsovo "neš se čudno događa ali nećete saznati što sve do pete sezone"...a još je i na Foxu serija...a svi znamo kakav je Fox s serijama kada su ratinzi niski, choppychoppy (da, znam da je naručena cijela sezona od 22 nastavka, ali to ne znači da će sve prikazati ako ratinzi krenu nizbrdo)
Fuck 'em. Ak do sad nisam pao žrtva Firefly efekta, neću ni sad krenut. :)
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: "Fringe" i "True Blood"

Unread post by writer16 »

firefly efekt :aaa: :aaa: :aaa: :aaa: :aaa: :aaa: :love: :love:
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: "Fringe" i "True Blood"

Unread post by niniane »

Te dvije serije me zapravo dosta zanimaju (Fringe iz dva razloga - ŽELIM ih usporediti s Dosjeima X :D i inače volim takvu tematiku), ali nemam ih gdje gledati, a internet mi je preslab i količinski ograničen pa se ne mogu osloniti na neku od brojnih internet televizija - a nisam se još ni odlučila pokušati, ehm, doći do njih i pogledati ih. :angel:

gnn, jel se isplati to gledati? Al onako, zbilja, ne kao npr. ona trauma od Tresholda.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Glupinickname
Hani
Posts: 63
Joined: 15 Dec 2007, 02:54
Contact:

Re: "Fringe" i "True Blood"

Unread post by Glupinickname »

niniane wrote:Te dvije serije me zapravo dosta zanimaju (Fringe iz dva razloga - ŽELIM ih usporediti s Dosjeima X :D i inače volim takvu tematiku), ali nemam ih gdje gledati, a internet mi je preslab i količinski ograničen pa se ne mogu osloniti na neku od brojnih internet televizija - a nisam se još ni odlučila pokušati, ehm, doći do njih i pogledati ih. :angel:

gnn, jel se isplati to gledati? Al onako, zbilja, ne kao npr. ona trauma od Tresholda.
Nijedna od tih serija nije savršena ali obje posjeduju neke male elemente i motive koje ih izdižu iz bezličnog prosjeka TV SF produkcije. Najjača karta "Fringe" je već spomenuti dr. Walter Bishop - čovjek koji bez pardona mrtvacu zabije termometar u uho da mu izmjeri temperaturu mozga ali zato pažljivo upozorava prisutne na "gadnoću" eksperimenta koji će demonstrirati na "gospodinu Papaji - najprijateljskijem od voća". Tu je i Man in Black koji se točno ponaša ko MiB-ovi kak ih opisuju u popularnoj predaji: bizarne navike (tip u pitanju traži od konobarice vodu na sobnoj temperaturi i sendvić sa sirovim mesom), zastarjela odjeća (fedora šešir, odijelo iz 50ih), nedostatak tjelesne dlake (obrve, kosa, brkovi...). Sa tim po strani serija je zapravo tak-tak, ali... ima potencijala. Tak da ono, tek trebam vidjeti hoće li ispunit očekivanja.

"True Blood" ima Annu Paquin u najboljem Lolita/Southern White Trash izdanju. Ima dekadentne vampire u najboljoj tradiciji White Wolfa. Ima čitav sukob "običnih" ljudi i vampira u najboljoj tradiciji rasnih sukoba iz 1950ih. Ima iznenađujuće kul i dostojanstvenog Southern Gentry vampira koji se borio u Američkom građanskom ratu. Također, ima i sve moguće klišeje o Američkom Jugu - što je meni osobno, uvijek zabavno za gledat. S druge strane ima i neke, po meni promašene elemente kao Paquininog redneck brata koji se već pola sezone sam kurva i drogira naokolo št, kolko god možda bilo zabavno iskusit, postane iznenađujuće dosadno za gledanje. Ima najbolji frend crnac/pepić koji se ponaša skoro pa ko najgora karikatura homoseksualca.

A onda opet, ima i ovakvu uvodnu špicu zbog koje sam odlučil da ja ovu seriju moram pratit.
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: "Fringe" i "True Blood"

Unread post by writer16 »

oprosti ali ako se onaj peder prijatelj sa čudnim imenom(lafaet) ponaša kao najgora karikatura pedera onda sam ja transvestit. :P :P ugl njegov lik je jedan od najjačih u serijama općenito u zadnje vrijeme. ko prvo dila drogu i ko drugo mlati sve oko sebe i baš kicks butts!!!! i da bude još bolje šminka se :zubo: :zubo: mislim da je lik nešto najorginalnije u zadnje vrijeme.....oprosti ali ovdje sam totalno u pravu.
bratovo drogiranje i kurvanje je nepotrebno i besmisleno.....
baba im je zakon :lol:
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: "Fringe" i "True Blood"

Unread post by Xaotix »

True Blood
Odgledao sam prvih 8 epizoda, i moram reći.... :cheers:
Sam odnos unutar vampirske zajednice i njihove moći su već viđena stvar, ali mi je genijalno izvedeno da sad ljudi piju krv vampirima (nije spoiler, to se sazna već u prvoj epizodi). Fangbangersi (vampire groopies) su mi također super detalj, kao i rasprave o pravima vampira. Dobra je razlika napravljena i između samih vampira u odnosu na njihovu starost.
Sami likovi... Oposumojebina u kojoj se serija događa je mali redneck gradić na jugu Amerike. S obzirom na to kakvi se sve likovi pojavljuju i žive tamo, ta selendra sve više podsjeća na Sunnydale iz Buffy. Skoro svi glavni likovi su ludi ko batine, ali uglavnom nisu pretjerani. Pomalo si iskarikirani, sa dosta stereotipa, i to je vjerojatno zasluzno za onu dozu komičnosti koju je spomenuo Glupinickname.
Lafayette nije loš. Tetkica, ali macho tetkica, koliko god to paradoksalno zvučalo.
Baka im je super, ali je tolika dobrica da sam cijelo vrijeme očekivao da žena ima neku tajnu, i da je sama bila lovac na vampire ili tako nešto.
Bill, vampir, je čisti južnjački gospodin, koji kao da je ispao iz filma "Zameo ih vjetar", i još uvijekl se drži manira starih 130 godina.
Sookie, e ona mi ponekad ide na živce. :lol: Ali s obzirom da čita misli svih oko sebe, i da se treba nositi sa stalnim žamorom u glavi, teško da može biti normalna.

Savjet: Ne gledati ako nemate cijeli paket. Svaka epizoda završava sa jakim cliffhangerom i izgubit ćete živce čekajući slijedeću.

PS.
Ne znam da li je slučajno, ali svaki put kad netko naručuje True Blood, zvuči kao da izgovara Bud. A i ambalaža nalikuje na pivsku :lol:
Randomness is strong with this one!
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Re: "Fringe" i "True Blood"

Unread post by Krvoje »

Nabavih e-knjiga iz serije "Southern Vampire" pa sad čitam prvu. Poprilično zarazno, k'o da gledam seriju s cliffhangerima :)
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: "Fringe" i "True Blood"

Unread post by Xaotix »

Odgledao cijelu prvu sezonu "True Blooda". Tko će sad dočekat drugu? :(
Randomness is strong with this one!
Quicksilver
Jedi Master
Posts: 208
Joined: 25 Aug 2006, 14:57

Re: "Fringe" i "True Blood"

Unread post by Quicksilver »

"True blood" je bloody zarazan.
Skinula sam si & neku mjuzu (uvodna špica + još neke završne šice po epizodama).
S obzirom da se 2. sezona najavljuje tek za lipanj 2009. mislila sam uzet drugu i treću knjigu i pročitat, a onda sam otkrila po forumima da se neki lik(ovi) u seriji ne pojavljuju u knjizi, pa sad ipak "moram" čekati drugu sezonu, da vidim kaj će biti s njima..
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Re: "Fringe" i "True Blood"

Unread post by Nimrod »

niniane wrote:Te dvije serije me zapravo dosta zanimaju (Fringe iz dva razloga - ŽELIM ih usporediti s Dosjeima X :D i inače volim takvu tematiku), ali nemam ih gdje gledati, a internet mi je preslab i količinski ograničen pa se ne mogu osloniti na neku od brojnih internet televizija - a nisam se još ni odlučila pokušati, ehm, doći do njih i pogledati ih. :angel:

gnn, jel se isplati to gledati? Al onako, zbilja, ne kao npr. ona trauma od Tresholda.
sweetie, pa mogli smo to gledat na novu godinu!!!!
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Post Reply