O novim i o starim foruma[?]ima

Mjesto gdje se novi korisnici mogu predstaviti i upoznati sa stari(ji)ma
Pravila ponašanja, bonton i slično, za neznalice

Moderator: Ire

User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Pratimo, pratimo! :;
Zna?i sve što treba je nau?iti pisati na engleskom? :? Pa dobro, kad sam mogao The Wheel of Time pro?itati na engleskom mogao bi nešto i napisati :ocasion: :iconbiggrin:
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 768
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Unread post by Zeljko »

aha :x
to je isto kao kad kaĹže[?]

ako sam lako povratio
moĹžda mogu to i pojesti :ocasion: :angel:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Romantica wrote:Ne budi skroman Hrvoje. ?itati i pisati na stranom jeziku nije isto. Ponekad je i na materinjem jeziku teško preto?iti ideju u kvalitetno štivo, a na stranom ... rekoh ja ... svaka ?ast majstore.
Slazem se s ovim.

Takodjer se slazem da je donekle lakse pisati Fantasy nego Sf. Kad se pise SF mora se imati odredjeno predznanje, laik poput mene, tesko da bi mogao napisati dobar SF. Zato se drzim Fantasya. Problem fantasya su kliseji, tj. da bi se napisao originalan i kreativan fantasy roman/svijet, covjek mora biti jako mastovit. I to je mozda najveci problem. Jer u SF-u imamo nas stvarni svijet samo u buducnosti ( obicno ),i sve sto trebamo jest predvidjeti na koji ce se nacin taj svijet razvijati. U Fu moramo osmisliti originalan svijet... Iz osobnog iskustva znam koliko to moze biti tesko. Vec sam tri svijeta bacio u kos za smece. Uvjeren sam da ce sljedeci biti dobar...

Romantica nadam se da ce ti objaviti pricu koju ces poslati. Ja sam prije dvije godine poslao dvije prve kratke price koje sam napisao u zivotu. Jednu su mi objavili.

Prosle godine mi nisu objavili Novu Eru... a sada nisam siguran da li cu ista poslati, rok se blizi kraju, a ja nemam nista dobro osim jedne price, koja je prekratka i trebao bih je ponovo napisati... sve ostalo je ili nedovrseno ili sranje, a vecina nedovrsenog ce biti predugo...
nema me.
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Prosle godine mi nisu objavili Novu Eru... a sada nisam siguran da li cu ista poslati, rok se blizi kraju, a ja nemam nista dobro osim jedne price, koja je prekratka i trebao bih je ponovo napisati... sve ostalo je ili nedovrseno ili sranje, a vecina nedovrsenog ce biti predugo...
Ono što je nedovršeno završi (i smanji ako je potrebno) a ono što je "sranje" u svakom slu?aju pošalji jer ono što je tebi "sranje" drugima možda ne?e biti :uzdravlje:
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Pham Nuwen wrote: Takodjer se slazem da je donekle lakse pisati Fantasy nego Sf. Kad se pise SF mora se imati odredjeno predznanje, laik poput mene, tesko da bi mogao napisati dobar SF.
To samo zna?i da treba malo istraĹživati, eventualno se porazgovarati s kakvim prirodnjakom ili tehni?arem na kavi ili pivi.
Pham Nuwen wrote: Zato se drzim Fantasya. Problem fantasya su kliseji, tj. da bi se napisao originalan i kreativan fantasy roman/svijet, covjek mora biti jako mastovit.
U kli[?]eje se u istinu lako upadne, ako ?ovjek poĹželi napisati kakvog Tolkienovog klona, ili pak izvesti pri?u iz posljednje partije D&D-ja koju je odigrao s frendovima. No, postoji bogata narodna predaja iz koje se moĹže crpiti nadahnu?e.
User avatar
Romantica
Jedi Master
Posts: 272
Joined: 22 Jul 2005, 09:11

Unread post by Romantica »

Pham Nuwen wrote:
Romantica nadam se da ce ti objaviti pricu koju ces poslati. Ja sam prije dvije godine poslao dvije prve kratke price koje sam napisao u zivotu. Jednu su mi objavili.
Hvala ti na dobrim Ĺželjama i uzvra?am na isti na?in. Iskreno ba[?] bi me obradovalo da mi objave bar jednu pri?u ... pogotovo jer sam po?etnik u ovom Ĺžanru.

Kraj godine je jo[?] daleko, stigne[?] napisati barem jednu pri?u ako nema[?] vremena za vi[?]e. Hajde prijatelju ... uhvati se pera :; !
Mah - mah
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Dagi wrote:
Pham Nuwen wrote: Takodjer se slazem da je donekle lakse pisati Fantasy nego Sf. Kad se pise SF mora se imati odredjeno predznanje, laik poput mene, tesko da bi mogao napisati dobar SF.
To samo zna?i da treba malo istraživati, eventualno se porazgovarati s kakvim prirodnjakom ili tehni?arem na kavi ili pivi.
Pham Nuwen wrote: Zato se drzim Fantasya. Problem fantasya su kliseji, tj. da bi se napisao originalan i kreativan fantasy roman/svijet, covjek mora biti jako mastovit.
U klišeje se u istinu lako upadne, ako ?ovjek poželi napisati kakvog Tolkienovog klona, ili pak izvesti pri?u iz posljednje partije D&D-ja koju je odigrao s frendovima. No, postoji bogata narodna predaja iz koje se može crpiti nadahnu?e.
slazem se, slazem se, zapravo to sam i htio kad sam krenuo razmisljati o Obecanoj Zemlji, na to me natjerala legenda o dolasku hrvata i sedmero brace i dvije sestre itd. Ali opet to mi je na kraju preraslo u veliku bitku izmedju dobra i zla i... pa vise nije ono sto sam htio i sad odustajem od svega zasada, mozda na kraju odlucim se bacit u istrazivanje pa napisem nesto o hrvatima...
Romantica wrote:Hvala ti na dobrim željama i uzvra?am na isti na?in. Iskreno baš bi me obradovalo da mi objave bar jednu pri?u ... pogotovo jer sam po?etnik u ovom žanru.

Kraj godine je još daleko, stigneš napisati barem jednu pri?u ako nemaš vremena za više. Hajde prijatelju ... uhvati se pera !
ma objavit ce ti, ja sam siguran u to, ako hoces mozes mi poslati price, pa da procitam to i kazem ti sto mislim kao pocetnik pocetniku...

Jedini savjet koji ti mogu dati jest, puno citaj i pusti masti na volju...
nema me.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Dagi wrote:U klišeje se u istinu lako upadne, ako ?ovjek poželi napisati kakvog Tolkienovog klona, ili pak izvesti pri?u iz posljednje partije D&D-ja koju je odigrao s frendovima.
Kliseji ne moraju uopce biti losi -- omogucuju ti da se fokusiras na likove i pricu.
Dagi wrote:No, postoji bogata narodna predaja iz koje se može crpiti nadahnu?e.
I onda opet moras istrazivati. :)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

BerislavLopac wrote:
Dagi wrote:U kli[?]eje se u istinu lako upadne, ako ?ovjek poĹželi napisati kakvog Tolkienovog klona, ili pak izvesti pri?u iz posljednje partije D&D-ja koju je odigrao s frendovima.
Kliseji ne moraju uopce biti losi -- omogucuju ti da se fokusiras na likove i pricu.
Daj, molim Te, elaboriraj ovo...
BerislavLopac wrote:
Dagi wrote:No, postoji bogata narodna predaja iz koje se moĹže crpiti nadahnu?e.
I onda opet moras istrazivati. :)
Naravno. Bez istraĹživanja nema pri?e.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Dagi wrote:Daj, molim Te, elaboriraj ovo...
Vrlo kratko...

To ti je kao kad pises pricu smjestenu o danasnje vrijeme, pa kazes da je lik uzeo taksi i otisao na kolodvor -- za ocekivati je da citatelj zna i sto je taksi i sto je kolodvor. Tako u fantasyju kad kazes da se na nebu pojavio zmaj, opet je za ocekivati da citatelju ne moras prvo pola strane opisivati sto je to zmaj.

Sad, ako je za pricu vazno da te taj zmaj bas takav i takav, onda ces ga opisati; ali i ako je taksi u prvom primjeru bitan za pricu opisat ces koji je model, koje je boje i koliko ima arbre magique stabalaca na retrovizoru.

Kliseji omogucuju (ili barem olaksavaju) olako prelazenje preko nebitnih detalja u svijetu u kojem su ti detalji zaista detalji, poput automobila u nasem.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Hajd' dobro... Iako s kli[?]ejima treba biti jako oprezan. Warp pogoni, blasteri, teleportacija; cyberspace, uti?nice na glavama, frizure a la iroques i crne o?ale; orci, trolovi, ?arobnjaci u spava?icama... Mislim, tko Ĺželi pisati na takav na?in, u redu.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

I jo[?] kli[?]eja: neshva?eni izumitelji, znanstveni instituti, hladne jednadĹžbe... Ima toga kol'ko ho?e[?]:
http://www.sfera.hr/parsek/br71/prirucnik.html
http://www.sfera.hr/parsek/br72/prirucnik.html
http://www.sfera.hr/parsek/br73/prirucnik3.html
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Jasno. Poanta nije samo u gomilanju kliseja, nego u koristenju kliseja na pravi nacin.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Nitko ne spori kako kli[?]ejima jest mjesto u fan fictionu (v. drugu dretvu na ovom forumu), odnosno u parodijama. No, kad netko u Hrvata krene pisati cyberpunk pri?u, ?ini se kako ona mora imati sljede?e sastojke:
- protagonist iz polusvijeta;
- nekakva virtualna realnost koja manje-vi[?]e nosi pri?u;
- kojekakvi implanti u tijelima;
- odre?eni noir stil pripovijedanja: svatko je za sebe, nitko ne vjeruje nikome itd.

Kad se krene s fantasyjem, i opet ista pri?a:
- orci, vilenjaci, patuljci i sli?ni simpati?ni, ali zaostali stvorovi;
- vje?na borba dobra i zla;
- magi?ni oklopi, ma?evi, nakurnjaci;
- radnja po [?]umama i gorama, jo[?] bolje kad su junaci u druĹžini.

Ovo ne izmi[?]ljam: u slu?aju fantayja, zbilja sam ?itao rukopis (sre?om, zaboravio sam ime autora) koji je klonirao Tolkiena, i to pod ozbiljno. A u slu?aju cyberpunka, vidim kloniranje (ranog) Gibsona.
Post Reply