Izveštaj sa Star Wars konvencije 19.6.2011 Beograd

Stjecište SF fanova iz BiH.
User avatar
scififilip
Hani
Posts: 83
Joined: 27 Jul 2006, 10:23
Location: Beograd
Contact:

Izveštaj sa Star Wars konvencije 19.6.2011 Beograd

Unread post by scififilip »

Izveštaj sa Star Wars fan konvencije 19..6..2011-Beograd-Srbija
U SKC-u (Studentski kulturni centar) održana je jednodevna konvencija fanova SW. Iako sam stari trekijevac(poznato je da se Star Trek i SW fanovi ne podnose) posetio sam konvenciju jer SW je ipak nezaobilazni deo žanra naučne fantastike, a ,uostalom, to se od mene kao sf teoretičara i hroničara i očekuje. Zajedno sa još nekoliko članova udruženja Fanovi naučne fantastike ’’SCI&FI’’ stigao smo pred SKC oko 11:30h.Na pročelju SKC-a uobičajeno je da stoje ogromni panoi koji najavljuju određene događaje međutim ova konvencija nije bila najavljena na taj način.
Tek ispred ulaza u prelepu centralnu dvoranu SKC-a gde se održavala SW konvencija stajao je veliki pano sa karakterističnim SW logom i to je bio znak da će sve ostalo,ipak, biti odrađeno baš onako kako treba da izgleda jedna sf konvencija.Desetine štandova sa fenomalnim izborom SW figurica, maketa, knjiga, svetlećih mačeva, kaciga i raznih SW gadžeta, RPG. Popriličan broj posetilaca i svečarska atmosfera, svugde su se mogla videti nasmejani, raspoloženi SW fanovi koji su neumorno snimali svojim kamerama i mobilnim telefonima. Salom je odjekivala muzika iz SW filmova. Odjednom je salom prostrujao žamor oduševljenja i snažan aplauz jer su se na sceni pojavili kostimirani SW junaci : Dart Vejder, Čubaka, Imperijalni jurišnik. Dostojanstveno prošetavši binom i kroz presretne fanove otišli su do panoa i tu su skoro sat vremena pozirali i slikali se sa mnogobrojnim obožavaocima naročito sa decom.
Upoznao sam se sa organizatorom konvencije Nemanjom Čalićem i u prijateljskom razgovoru, uz pivo, predao sam mu u ime udruženja poklone:naš fanzin Terru br.11, kalendar, promo cd, kesu i preliminarno smo se dogovorili da se deo SW konvencije(kostimirani likovi, štandovi sa figuricama, predavanje Marka Aleksića)prezentuje i na našoj sf konvenciji II SFTERRACON koja će se održati 21.12.2012 u Beogradu. Napravio sam mnoštvo fotki i video zapisa i to će se uskoro pojaviti na našem sajtu http://www.sciencefiction.org.rs
Sve u svemu mislim da je ova konvencija bila sjajan događaj na beogradskoj sf sceni , da zaslužuje sve pohvale i nadam se da će ova konvencija prerasti u stalnu manifestaciju.

PROGRAM KONVENCIJE:
Okupljanje učesnika i gostiju - 11:30
Dobrodošlica i uvodna reč - 12:00
Prijava takmičara za kviz - 12:30
Predavanja:
1. Star Wars: Najveći moderni ep (Nemanja Ćalić) - 13:00
2. Star Wars: Kolekcionarski univerzum (Predrag Dimitrijević) - 15:00
3. Star Wars: Sila u filozofiji i religiji (Dejan Vujić) - 16:30
4. Star Wars: Uticaj na sagu i uticaj sage (Dr Mladen Kalpić) 17:30-
5. Star Wars: Svetlosna sablja - oružje koje život znači (Marko Aleksić) - 18:30
Nagradni kviz - 19:30
Odjavna reč i završetak konvencije - 21:00

Kao poseban deo SW konvencije, bila je održana izložba radova škole i radionice crtanja stripa i ilustracije "Đorđe Lobačev" na temu "Ratovi zvezda", gde je moderator bio Vladimir Vesović(jedan od suorganizatora konvencije) koji je koordinirao rad članova škole i radionice
crtanju na licu mesta. Tako posetioci su mogli odneti kući crteže svojih omiljenog lika iz "Ratova zvezda" koje su im nacrtali profesionalni crtači. Takođe, za vreme konvencije, bila je aktivna svojevrsna berza kolekcionarskih predmeta, gde SW fanovi razmenjivali delove svojih kolekcija.
Filipović Svetislav-Filip osnivač i predsednik udruženja fanovi naučne fantastike ’’SCI&FI’’
Udruzenje gradjana Fanovi naucne fantastike Sci&Fi iz Beograda-Srbija.Posedujemo veliku kolekciju knjiga,cd-a,postera i sl.Organizujemo konkurse,predavanja,tribine.Zelimo saradnju sa fanovima iz Hrvatske.
Post Reply