Dina by Villenueve (2021)

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Post Reply
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Dina by Villenueve (2021)

Unread post by Izitpajn »

Za arhivu, ima tu u dubini i neki opširniji tekst, pa da ne moram poslije tražiti po svojim postovima na fejzbuku.

Postoje ljudi kojima je film primarno vizualna umjetnost. Daj im pametnu režiju i kvalitetnu sliku i bit će sretni. Nije to ništa loše, film JEST audiovizualna umjetnost.

Postoje ljudi kojima je važna priča, likovi, osjećaj za svijet. Ja sam ovo drugo. Što se tiče prvog, daj kartonske kulise, ako su priča i likovi dobri, sve mu opraštam.

Ova Dina je prazna i površna. Suha (no pun intended). Nije katastrofa, ali je lošije od Blade Runnera 2. Znate ono kad gledate film snimljen po knjizi i vidi se da su neke stvari morali kompresirati da bi ono bitno stalo u minutažu? E ovo je RAZVUČENO! Nemoš vjerovat, ali film snimljen po onakvom romanu ima kilavu priču, a o likovima da se ne govori. Jason Momoa jedini pokaže neku promjenu izraza lica, svi ostali su non-stop ista emocija (ili nedostatak iste) od početka do kraja filma. Oscar Isaac potpuno krivi izbor za vojvodu Leta. Stelan Skarsgaard tragično neiskorišten, a moguće i krivi izbor.

Scene su prazne. Ovo je moglo biti kazališna predstava, uopće nemaš osjećaj da se to događa u nekom prostoru, u nekom širem kontekstu. Praktički ne postoje ljudi izvan glavnih likova osim rulje iza zida u jednoj i pol sceni i vojnika za vrijeme bitke koji su tu kao u igrici.

Dosadno. Tokom projekcije sam nekoliko puta gledao na sat.

Loše prenesen original. Neke scene kojih se sjećam direktno iz romana (NE iz Lynchovog filma!) su osakaćene i poglupljene.
Generalno, lijepe slike, dobri efekti, ali to ne ide u zasluge režiseru.

Cijeli film odiše tjeskobom što samo po sebi ne mora biti loše. Ali onda valjda radiš film o tjeskobi, radiš ga na francuskom i smjestiš ga u kozmopolitski real-life velegrad gdje likovi šetaju praznim ulicama kojima huji jesensko lišće, a likovi lamentiraju o smislu života. Onda takav film ispadne dobro. Ali introvertni film o tjeskobi ne radiš kad u njega još trebaš ubaciti svemirske brodove, međugalaktičko carstvo, goleme pješčane crve, egzotično pustinjsko pleme, sardaukare, feudalne zavjere, izmijenjena stanja svijesti, genetski modificirane ljude. Jer onda od tjeskobe ne ostane mjesta za sve ovo što bi ipak trebao staviti ako radiš Dinu po romanu Franka Herberta.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Dina by Villenueve (2021)

Unread post by Xaotix »

Hm.
Djelomično se slažem, film ima nekih problema, ali nije stvar tako crna i tjeskobna. Za konačnu ocjenu čekam da završe stvar, a u međuvremenu, Dina mi nije bila loša. Čini mi se da smo se odvikli od stvari koje ne idu po formuli, a većina stvari koje dolazeu kina su zbilja žestoko strukturirane i drže se formule ko pijan plota.

Ajmo na par točaka:
Razvučenost: Da, traje, ali nije ostavilo dojam prijenosa sjednice sabora. U Lynchovom filmu je brdo stvari bilo bačeno na ekran, pa ako si čitao knjigu znat ćeš o čemu se radi, a ako nisi, tja, valjda ti neće faliti. U "Villainovoj" Dini su kroz priču uspjeli razjasniti neke stvari koje su gledatelju koji nije čitao roman potrebne da bi polovio tko tu koga i zašto. Da su to prošli na brzinu, imali bi đumbus.
Nisu razjasnili sve stvari koje bi izvrsno legle (carska uvjetovanost i slično)

Emocije: Par puta na početku naglase da je većina toga što kuće rade javno samo ceremonija i ritual, dok su sve odluke već donesene iza kulisa. Likovi se upravo tako i ponašaju, jer su tako oblikovani regulama i običajima.
To puca u trenucima kada su sami... (tada ide druga krajnost, kao da preglumljuju).

Momoa kao Idaho i Josh Brolin kao Haleck su dobro castani, iako mislim da bi za Gurneya Halecka bolje legao Ron Perlman :D
Jessicu am zamišljao kao puno glamurozniju, ali to je valjda zaostatak od Lynchove verzije.

Chamalet mi je čak i prestar, ali ajde, inače bi negdje drugdje ionako glumio srednjoškolca.

U Oscara Isaaca ne uzlazim, ne znam koja su ti bila očekivanja za Leta. Ukočeni "Man of Honor" koji radije ne bi bio gdje je.. pa tu je i lego.
Po čemu ti je Skarsgard pogrešan izbor? Čini mi se da je dobro prenio totalnu brutalnost, hladnokrvno proračunato zlo koje bih očekivao od Harkonena.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Dina by Villenueve (2021)

Unread post by Izitpajn »

Ne znam, Oscar Isaac je meni za sitcome tipa Kako sam upoznao vašu majku i slično...

Spominješ formulu... Ne znam na kakvu formulu misliš, ovo je formula po difoltu jer barata arhetipova i, uostalom, riječje o klasičnom romanu koji MORA biti po formuli, ali taj dio mi nije bio problem.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Dina by Villenueve (2021)

Unread post by Xaotix »

I tako... još dvjesto do drugog dijela...
https://yourcountdown.to/dune-part-two

OK, manje od dvjesto, ali dok dođe do nas i ja odem u kino...
Randomness is strong with this one!
Post Reply