Riddick

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Post Reply
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Riddick

Unread post by TB »

Jučer pogledao "Riddicka".
Junak je nešto kao svemirski Rambo. Na planetu punom alienskih čudovišta bori se sa teško naoružanim plaćenicima. Radnja: pokazivanje kakav je junak frajer, borba, puno mrtvih.
Film je jako lijepo snimljen, kroz žućkaste filtere je fino dočarana alienska atmosfera.

Na početku filma, Riddick ima slomljenu nogu i prijelom učvršćuje šarafima koje rukom uvrće u kost, bez odvijača, bez anestezije .
A u jednoj sceni alien naskroz proburazi Riddicka alienskom kljovom. Riddick padne na tlo nasmrt krvareći. Vidi se, bitka je za njega gotova, umire. Riddick Išćupa kljovu iz prsa i na ranu stisne- užareni kamen!
I u idućoj sceni nastavi sa akcijom ko' da ništa nije bilo!

Iako u filmu nema romanse, ipak ima jedan ženski lik- zgodna no opasna plaćenica. Ona je lezbijka, ali joj unatoč tome glavni junak stalno upućuje prljave komentare.
Riddick: "Sviđa mi se boja tvojih noktiju."
Plaćenica: "Da, to je PREDATORSKI ROZA."
Riddick: "Slaže se sa bojom tvojih bradavica!" (Nekoliko scena prije, špijunirao ju je dok se tuširala.)
I svi u kinu udariše u smijeh.
A i plaćenica se nasmiješila, čisto se vidjelo da razmišlja o promjeni spolne orijentacije.
Eto, osim što je koljač i ubojica, taj Riddick je pravi šarmer.

Tko voli- nek izvoli, kaže naš narod.
Meni je to bilo čisto dobro provedenih 2 sata.
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: Riddick

Unread post by Acrodyn »

Film je podjeljen na tri djela i meni su se svi svidjeli. :D

Prvi dio, onaj s preživljavanjem, mi je vjerojatno bio najdraži, a i lijepo je vodio u drugi gdje dobivamo nešto klasičnijeg Riddicka. Treći je pak ripoff Planeta Tame i mnogima se nije svidio zbog toga, ali meni je bilo zabavno.

Film dobro izgleda, zabavan je, često i smiješan i ne sjećam se kada mi je posljednji put bilo ovoliko zabavno u kinu. (To je djelom i kritika na sve filmove danas.) Nadam se da ih bude još :kava:
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Riddick

Unread post by Nazir »

Želite mi reći (nakon užarenog kamena) da bih čak mogao pogledati ovaj film? :zbunj:
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: Riddick

Unread post by Acrodyn »

Nazir wrote:Želite mi reći (nakon užarenog kamena) da bih čak mogao pogledati ovaj film? :zbunj:
Da :zubo: Ali nemoj se ljutiti ako ti bude loš... :angel: Evo npr što je inverzija rekla: http://inverzija.net/?p=7671
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Riddick

Unread post by TB »

Nazir wrote:Želite mi reći (nakon užarenog kamena) da bih čak mogao pogledati ovaj film? :zbunj:
Samo pogledaj. Kome se svidio Dredd, mislim da će mu se svidjeti i Riddick. Pravi dobar pošteni B akcijski. "Old school".

Da su sada 80-e...
Riddicka glumi Rutger Hauer, režija Russell Mulcahy, jedna od skupljih i gledanijih produkcija "Cannona" za ovu 1985 godinu.
Skočimo do 2013...
Riddick je danas kultni klasik i u pripremi je remake. :)
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Riddick

Unread post by LordShaper »

Je, samo u toj verziji stvarnosti, remake ti režira JJ Abrams a Riddicka ti glumi Taylor Kitsch. :zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Riddick

Unread post by Xaotix »

HORROR.... HORROR :krepan:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 768
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Riddick

Unread post by Zeljko »

Super film
vrijedi pogledati ko voli serijal i glavnog lika
očito je riječ kako nije riječ o običnom čovjeku tako da ovi prigovori ne piju vode :D :occasion9: :kava:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Riddick

Unread post by Xaotix »

Upropastiše Riddicka.

Imam osjećaj da su s ovim filmom htjeli ponoviti atmosferu Planeta tame pa su odlučili izbaciti sve elemente koji su ga činili dobrim... :scratch:
Uglavnom, Riddick se vraća s ciljem da opravda ulogu velikog akcijskog junaka, Big Bad Motherfuckera. I umjesto da to izvede epski, makar u trashy stilu koji bi mu izvrsno legao, dobili smo nekakvu neodlučnu izvedbu. Vizualno izgleda OK, ali su za pravi akcijski kultni film promašili svuda gdje su mogli promašiti.
Kad vidim što smo sve gledali ovog ljeta, onda Riddick još ispada i prolazan. Ali kad se sjetim koliko su ga pripremali i što su s njim mogli napraviti da su se samo držali predvidljivih šema i stereotipa, žalim što ga nisu dali J.J. Abramsu ili Michaelu Bayu. Ma i Uwe Bol bi to bolje izveo!

Spoileri slijede:
Negativci...
Tu su samo zato da Riddick ima što tamaniti prije dolaska glavnih čudovišta. Jedni su zločestiji jer imaju uneređene uniforme i je ih vodi Ljigavi Gad (TM). Da se to naglasi, tip ubija dotadašnju zarobljenicu da imaju više mjesta na povratku s Riddickom (WTF?), a osim toga ponaša se ko totalni kreten tako da Riddicku nitko ne zamjeri kad ga prikolje.
Drugi su dobri dečki, jerbo su organizirani, imamju i cool oklope, a s njima je i Katee Sackoff, koja je predstavljena kao OneWomanArmy (TM) i jedini stvarni suparnik Riddicku. Zato je čim akcija počne ostave doma kako ne bi ukrala predstavu. Neiskorištena prilika i Zijev br 1.

Čudovišta...
Big baddies Šrkorpionci(TM) na početku još i izgledju opasno, ali na kraju su pokazani kao topovsko meso, koje se tamani na sve strane. Dosadnjikava stvorenjaca. Zza razliku od njih, zvijerad iz Pitch Blacka je imala karizmu i emotivni naboj. Jedina šansa protiv njih su bila svjetla (i Riddick) i kako su se ona gasila, napetost je rasla. U Riddicku pak čudovišta služe za trening montažu na početku i odbrojavanje do kraja filma - znaš kolko je filma ostalo po tome kolko je ljudi ostalo na planeti. Usput, prikladno ih nema kad se treba nešto raspraviti ili kad se netko treba potući. Da ne smetaju. Neiskorištena prilika i Zijev br 2.

Riddick...
Eh da... Riddick je ovdje nešto poput Ramba3. Da mu se dalo, duboko bi udahnnuo i preskočio na susjednu planetu. Potpuno je jasno da mu nitko ništa ne može i da samo ubija vrijeme poigrajući se s lovcima na ucjene. Spomenutoj sceni s kamenom predstoji scena u kojoj škorpionac Riddicka probode slonovskom kljovom. Ali to je izvan kadra , onako usput da ne bi previše uzbudio osjetljivije gledatelje. Neiskorištena prilika i Zijev br 3.

Prije operacije užarenim kamenom, Riddick vadi kljovu iz rane i odmah je gura nazad da ne iskrvari. To je trebao biti vrhunac prikaza kakav je on opaki lik.

U samom finalu filma, obećaje nam se The Last Stand (TM) u kojem Riddick sam samcat iskrvario/otrovan/proboden, s batrljkom od Uradi-sam mača, brani strmu čuku od vala škorpionaca. I tada umjesto epskog fajta iz kojeg se on odšeće preko leševa kao Sexy Hairless God of War (cuga onom tko prepozna referencu bez Googleta!) dolazi ga spasiti frajer koji ga mrzi, opet kako bi se opravdala činjenica da je Riddick u stvari traženi zločinac. U tom trenu su se sjetili da plaćaju i Katee Sackoff pa da bi i ona mogla nešto napraviti pa je spuste i podignu po užetu. Naravno, ne prije nego li očiste cijelo brdo brodskim topovima da se ne bi poštemala sa škorpioncima i ukrala predstavu. Neiskorištena prilika i Zijev br 4, br. 5 i još pokoji.

Jel sad jasno zašto plačem za Uwetom Bollom?

PS. Čini li se to samo meni, ili je još netko primjetio da se ovdje sudaraju dva svemira? Onaj SpaceOperaški s Necromongerima koji imaju ogromne %#&M@ brodove, sonička/energetska/štogod oružja koja praktično dezintegriraju metu i slčne kerefeke, te onaj "realni" iz Pitch blacka u kojem se ekipa napucava kalašima i šarcima?
Randomness is strong with this one!
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: Riddick

Unread post by Acrodyn »

Sexy Hairless God of War
Kratos? :zubo:
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Riddick

Unread post by LordShaper »

Pfff, Kratos je mala beba za osobu na koju Xaotix misli, a to je svačiji najdraži psihotični halfling Belkar Bitterleaf :zubo: ...što me podsjeti da jedno već godinu dana nisam OOTS čitao...
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Riddick

Unread post by Brumiko »

Film je nalik na prvi iz serijala o Riddicku, Planet tame (Pitch Black). Kome se svidio taj film, svidjet će mu se i ovaj. Ja sam ga doživio kao nepretenciozni pustolovni akcić za pustiti mozak na pašu te kojega rese:
  • Kul&guba heroj ki bi mi bil totalno mraq da imam 10 let.
    Kul&guba... pesek? :)
    Lijepe pustinjske vizure. Okidam na njih od 10. godine kad sam pročital poručnika Bluberija i dva romana Zanea Greya, pogodite koja.
    Strashni črvi. Uz pustinju, neizostavan sastojak skoro svakog dobrog SF-a.
TB wrote:A i plaćenica se nasmiješila, čisto se vidjelo da razmišlja o promjeni spolne orijentacije.
Jest promijenila spolnu orijentaciju zatraživši dose of true lovin' na kraju filma, baš kako je Riddick predvidio. Nije neki spojler pa ga nisam ni unevidljivio: znali smo od prve sekunde da će biti tako. Politički skroz nekorektno, ali v Holivudu si sikaj dopuščaju.
:kava:
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Riddick

Unread post by Xaotix »

LordShaper wrote:Pfff, Kratos je mala beba za osobu na koju Xaotix misli, a to je svačiji najdraži psihotični halfling Belkar Bitterleaf :zubo:
Sexy shoeless god of war! Zabilježi negdje tu cugu ako ja pozabim :uzdravlje:
Brumiko wrote:Film je nalik na prvi iz serijala o Riddicku...
S nedostatkom napetosti i detalja koji su mi ga činili dobrim. Mislim, dijete u meni nije baš toliko ostarilo između Pitch Blacka i Riddicka da mi dosade iste stvari. :bilo: Slažem se za pustinju. Te vizure su jedna od rijetko dobro odrađenih stvari.
I džaba im bila politička nekorektnost Riddickovog konvertiranja lezbijki kad su utukli toliko truda da Riddicka pretvore u politički korektnog tipa i opravdaju svaki njegov postupak. Mislim, i prije je uglavnom sahranjivao ekipu koja mu je stala na put, ali ovdje su se baš trudili da preminuli budu "zaslužni".
I dam se kladiti da će taj problem političke nekorektnosti u nekom directors cutu riješiti tako da Dahl ispadne cura s visokim standardima pa će ono "I don't do guys" proširiti s "... only real men". :lol:
Randomness is strong with this one!
Post Reply