Atlas oblaka (Cloud Atlas)

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Post Reply
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Atlas oblaka (Cloud Atlas)

Unread post by Brumiko »

Ovo je jedan od rijetkih filmova koji je i arty, i zabavan & zanimljiv. Dugo traje i radnja se prilično sporo razvija, toliko da smo žena i ja skoro odustali u jednom trenutku, no kada je film završio, bili smo ugodno iznenađeni. Snimljen po romanu iz 2004, i vidi se da malčice pati od adaptacijskog truleža, ali ne jako.

Film priča o tome kako prividno nepovezane ljudske akcije u rasponu od nekoliko stoljeća zapravo mogu snažno utjecati na budućnost. Radnja se sastoji od 6 (šest!) priča koje se kronološki protežu od 19. stoljeća pa do ponešto nedefinirane postapokaliptične budućnosti, a u filmu su isprepleteno prikazane.

Zašto je SF? Postapokalipsa je u jednoj priči, pri čemu imamo ostatke tehnološke civilizacije. Distopija je u drugoj priči, pri čemu imamo vizure i tehnologije koje su kombinacija Blade Runnera i Petog elementa.

Najfascinantnija je glumačka postava - isti glumci (Tom Hanks, Susan Sarandon, Halle Berry, Elronda iz GP-a, Hugh Grant, itd.), glume mnogo likova, u raznim vremenima i čak različitih rasa i - spolova. Dobar dio zabave u filmu je otkriti tko je tko - i ziher ne bute sve pogodili! Drugi dio zabave je otkriti reference na druge filmove i romane, uključivo i SF žanra.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Atlas oblaka (Cloud Atlas)

Unread post by Nazir »

Meni se dosta dopao, jako je lijep vizualno, a ono s prepoznavanjem glumaca je odlična stvar! Je da se na kraju malo pitaš kakve veze imaju npr. one početne priče, ali ajde, nekako prihvatiš i uživaš :happy1:
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Atlas oblaka (Cloud Atlas)

Unread post by Brumiko »

Nazir wrote:Meni se dosta dopao, jako je lijep vizualno, a ono s prepoznavanjem glumaca je odlična stvar! Je da se na kraju malo pitaš kakve veze imaju npr. one početne priče, ali ajde, nekako prihvatiš i uživaš :happy1:
Moram priznati da iz filma nisam skužil poveznicu između 3. i 4. priče (one novinarke iz 70-ih i izdavača iz 2012.). Morao sam naknadno pročitati u čemu je štos.
Inače, očekivao sam SPOILER!!<<da će nuklearna zavjera iz 70-ih biti čimbenik apokalipse u budućnosti>>, ali nije tako
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Atlas oblaka (Cloud Atlas)

Unread post by LordShaper »

Nazir wrote:Meni se dosta dopao, jako je lijep vizualno, a ono s prepoznavanjem glumaca je odlična stvar! Je da se na kraju malo pitaš kakve veze imaju npr. one početne priče, ali ajde, nekako prihvatiš i uživaš :happy1:
My thoughts, više manje. SPOILER!!<<Najviše me oduševio Hugo Weaving kao žena. :lol2: A moram priznati da Halle Berry em u whiteface em s semitskim nosom izgleda vrlo egzotično.>>

Naročito mi se sviđa igranje s strukturom, tu se također vidi DOBAR pristup adaptaciji - umjesto da pokušaju iskoristiti strukturu knjige (ugniježđenu, svaka priča prvo ide do pola i onda ispadne da ju na neki način čita/gleda protagonist slijedeće) odlučili se za pristup chop-and-mix za koji smatram da je odlično funkcionirao, naročito kad primjetiš em maštovite prijelaze s segmenta na segment em da se trude prijeći na segment koji ima sličnu atmosferu (npr, napeta scena u jednoj priči prelazi u napetu scenu u drugoj priči itd)

Sve u svemu, očekivao sam ili dosadu od filma ili arty preseravanje a dobio sam vrlo zanimljiv film. Razumijem polarizirane ocjene i stavove ali definitivno će se o ovom filmu i za trideset godina pričati, kultni klasik status mu ne gine - bar imam takav dojam.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Atlas oblaka (Cloud Atlas)

Unread post by Nazir »

LordShaper wrote: odlučili se za pristup chop-and-mix za koji smatram da je odlično funkcionirao, naročito kad primjetiš em maštovite prijelaze s segmenta na segment em da se trude prijeći na segment koji ima sličnu atmosferu (npr, napeta scena u jednoj priči prelazi u napetu scenu u drugoj priči itd)
Tu se mnogo slažem. Jako je dobar pristup i stvarno su dobro "zaljepili" sve te komadiće. Marija je komentirala da su u filmu čak bolje povezali priče nego što je vidljivo u knjizi...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Atlas oblaka (Cloud Atlas)

Unread post by Xaotix »

Mislim da će ovo biti onaj film oko kojeg se kritičari ne mogu složiti, a ljudi pričaju da je fenomenalan jer nisu ništa skužili.
A sad, kako su ga radili, ponegdje ostaje sumnja da ni sam redateljski trojac nema pojma o čemu se radi, i da su toga itekako svjesni. Toliko svjesni, da su sve odgurali toliko daleko u grotesku (maske glumaca u Neo-Seoulu), samo da bi se mogli smijati ljudima kad pričaju o čemu se u filmu radi. Film jednostavno zove da se u njemu traže skrivene poruke i poante. Ljudi će se znojit da nađu dovoljno zapetljanu poruku koju su zamislili da vide u filmu.

Zanimljivo je da mi se mišljenje o filmu stralno mijenja. Prvo mislim da je grozan, ali onda nađem razloge zašto nije. Pa pobijem sam sebe i utvrdim da je glup, ali onda opet nađem kvaku zbog koje ipak nije... :drunken:

Ukratko, lijepo za gledanje. Kom se ne da gledat, može vrijeme provest tražeći glumce po pojedinim periodima, loveći reference (SOYLENT GREEN IS PEOPLE!!! pred sanatorijem npr :lol:) i tražeći elemente koji se nađu u više od jedne priče.

Od pojedinih dijelova, najbolji su mi bili onaj iz 2012. sa bijegom iz sanatorija, i daleka postapokaliptičan busućnost - zbog jezika! Čak su i prijevod dobor adaptirali! :thumbup:

Kad se dijelovi krenu povezivati u cjelinu, materijal za rasprave buja.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: Atlas oblaka (Cloud Atlas)

Unread post by Acrodyn »

Oh, ima još ljudi kojima je film bio dobar... Počeo sam misliti da sam jedan od rijetkih. :D

Meni se svidio, a čak mi je i bolji od knjige. Nije da je knjiga dobra, samo mi se više sviđalo to što su priče ispričane simultano kroz cijeli film, umjesto naglih cutova i promjena koje su se dešavale u knjizi. Naravno, ovakvo nešto ne bi funkcioniralo u knjizi, ali opet mi je ovo drugo draže.

Nije mi baš najbolji film godine, ali je bio dobar. I ne znam što se žale ljudi kada kažu da je film predug. Ja volim kada kupim kartu za kino i za nju dobijem što dulje gledanje filma i sjedenje u udobnoj fotelji. :zubo: Ako je loš lako se izađe ili odspava malo.
Post Reply