Avatar

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Post Reply
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Avatar

Unread post by Tomislav Sakic »

http://www.vecernji.hr/lifestyle/james- ... anak-67176
Kako stvari stoje, filmski kritičari mogli bi uskoro svoj posao komentiranja filmova prepustiti recenzentima videoigara, majstorima photoshopa, kompjuterašima i ljudima sličnih profesija.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Avatar

Unread post by Tomislav Sakic »

TB wrote:Fantasy odgovara duhu vremena?
Nego što? Što misliš, odakle uzlet fantasyja? Bijeg u stanje iskona, antimodernizam, anarhoekologija, rojalizam, retrogradne tendencije u literaturi, a u stvarnom svijetu povratak fundamentalizmu, skretanje "udesno", rast nacionalizama, rasizma i malih fašizama, kao i napuštanje svih prosvjetiteljskih tekovina o demokraciji (ljude glasuju za "dobre autoritativce") ili odijeljenosti religije od javne sfere (pa jučer biskupi u Švicarskoj tvrde da religija nije i ne može biti privatna stvar, što ona esencijalno jest nakon Prosvjetiteljstva i Francuske revolucije)... A sve to od straha pred globalizacijskim kapitalizmom, uništenjem prirode i ekosustava (odatle ideje o Geji itsl.), itd. itd. Da, dantasy je žanr naše ere... A činjenica da SF filmovi (i SF "stare škole") gube dah, a fantasy ima ogroman uspon (te apsolutnu dominaciju od dolaska Harryja Pottera i Jacskonovih Tolkiena) to zorno pokazuje. A krunski je dokaz - meni - činjenica da je u Avataru i Cameron krenuo od SF-a stare škole i obračuna s militarističkim etosom (vijetnamski sindrom spojen sa "Svijet se kaže šuma" Ursule Le Guin), a završio u (post)njuejdžerskim spikama o majci Zemlji, parafrazi Lovelockove Geje (preko "Prostranija od carstava i sporija" Ursule Le Guin) [plus "Call me Joe" Poula Andersona kao pokretač radnje], te stvaranju fantasy svijeta praiskona (gdje je čovjek jedno sa svime/planetom/svemirom/bićima/Stvaranjem; i gdje je duhovna sila iznad fizičke prisile), to je najjači znak dokle je došlo.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Avatar

Unread post by TB »

Slažem se sa svime. No postoji mogućnost da ako se ljudi navuku na Avatar i ako Naaviji postanu kult, Cameron može snimiti nastavak koji će biti više hard SF. Ipak Cameron ima fetiš na tešku mašineriju.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Avatar

Unread post by Milena »

Tomislav Sakic wrote: Da, dantasy je žanr naše ere...
Smijem si ovo staviti u sig? Zajedno s tipićem? :D
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Avatar

Unread post by jbt »

ok, 7,25 ujutro je, film se pogledao prije barem 7 sati, zasto nitko nista ne pise?
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Avatar

Unread post by Ire »

film je ispunio sva moja očekivanja.
priča nije ništa revolucionarno, nema ničeg novog, ne mogu reći da me ijedan dio priče iznenadio. to sam otprilike i pretpostavljala.
vizualno, film je iznad svega što sam do sad gledala. to je odavno bilo jasno.

ali gledati lijepe sličice 3 sata nije baš zabavno. a meni je bilo zabavno. jako. i emotivno. i uzbudljivo. to valjda onda znači da film valja. da priča, iako nije ništa novo, drži vodu ( :zubo: ), zanimljiva je, logična, poruka je jasna, nema previše filozofiranja, što znači da nema ni previše mjesta za greške. čini mi se da je sve do u najsitnijih detalja isplanirano i objašnjeno, što mi govori da i ubuduće ovakve megaspektakle treba planirati i raditi minimalno 10 godina :D izašla sam iz kina i bila zadovoljna odgledanim. vrijedno čak i preskupe karte za pretpremijeru :zubo: a što je još važnije - film bih definitivno gledala opet!

eh da, 3 sata filma proleti neprimjetno. i to dosta govori.

p.s. don't mess with the flying mountains! they're cool!
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Avatar

Unread post by Ire »

dodala bih još - veliki dio moje fascinacije SF-om čini i to s koliko je mašte autor (knjige ili filma) izgradio svijet (ne samo setting, nego i društvo, "ljude", sve to) u kojem se zbiva priča. a Pandora - mjesec? - na kojem se odvija Avatar, je zbilja krasna i začuđujuća.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Avatar

Unread post by Xaotix »

Elem, gledali smo jučer film (in glorious 3D), i što mogu reći? Citirat ću samog sebe od prije par stranica:
Xaotix wrote:SHINYYYY!!! :shock: Dijabetes za oči!
(Ili : My God, it's full of CGI! :lol:)
S tehničke strane, film je super izveden iako se sva ta revolucionarna tehnologija baš i ne vidi. Svijet Pandore je izveden vrlo uvjerljivo i detaljno, no svi ti sitni detalji nisu uvijek uočljivi. Slika bi i bez njih bila izvrsna ali ovako ima ugođaj realnosti koji će gledatelj primjetiti podsvjesno. Da se paralelno gleda Avatar i neki drugi film (recimo neki od Jurskih parkova), vjerojatno bise taktada uočio puni spektar razlika.
Dizajneri su vjerojatno imali potpuno odriješene ruke, jer pandora zaista liči na rajski vrt... Bar dok se ne pojave neke krupnije beštije. Film definitivno treba gledati u kinu. Gledanje na ekranu ne daje puni dojam.
Koliko je 3D verzija bolja od 2D, ne znam, a li po onom što sam vidio čini mi se da u ovom filmu neke razlike i nema, osim moguće glavobolje nakon korištenja 3D naočala. Osim toga, izgleda da naočale prigušuju boje na ekranu.
Sliejdeći filmovi čija će se radnja odigravati ui novim fantastičnim svjetovima ćče imati težak zadatak ako ne žele da ih se spominje kao "one koji su kopirali Avatara"

Priča je amalgam mnogo toga već viđenog, gotovo stereotipna i definitivno ju spašava prezentacija. Brdo filmova su proglasili remek djelom iako su osma kopija iste priče ali ispričane na novi način. Ovdje je to izvedeno krozzačudni svijet Pandore. Nisam ni očekivao dosad neviđen zaplet, i s tom stranom sam zadovoljan.
SPOILER!!<<Visoka civilizacija odlazi među plemenite divljake i otkriva da su oni plemenitiji/bliži prirodi/potpuniji od njegove civilizacije, te postaje jedan od njih. SF verzija Plesa s vukovima i brda drugih westerna. S tim da ovdje glavni junak zaista nema što izgubiti. U svom svijetu, on je isluženi invalid zatvoren u umjetnoj atmosferi baze sa čoporom šljakera, a njegov avatar je veliki ratnik/lovac/jahač zmajeva uparen sa poglavičinom kćeri na planetu koji zaustavlja dah... Zaista težak izbor, pogotovo nakon što se otkrije da ga domoroci mogu trajno prebaciti u Avatarovo tijelo :?>>

O rupama u priči neću. Ima ih puno, ali koga briga. Film je gušt za gledati! :D
Na patetiku i ekološku propagandu na koju će Zeleni svršavati također neću trošiti vrijeme, iako su ta dva elementa diskretna poput udarca sjekirom posred čela. Al opet, svijet Pandore ostavlja bez daha. Ok, ostajete bez daha i jer je atmosfera otrovna za ljude, al znamo o čemu pričam. ŠAAAREEEENOOOO!!! :love:
Društvance u filmu je potpuno crno bijelo. Negativci, tj "mi" su ispali ravno iz kluba najzadrtijih Bushevih pristaša u doba pred invaziju na Irak, i najpohlepnijih kapitalističkih gulikoža u vrhuncu ekonomske krize. Prosvijećeni znanstvenici su dobri dečki i u interesu im je samo dobrobit planete. Al koga briga? Eskadrila helikoptera protiv eskadrile jahača Irkana nam daje priliku za spektakularni showdown među letećim planinama. Volio bih da su to izveli i spektakularnije, al opet, moraju nešto ostaviti i za drugi dio. :lol:

Što se tiče ovog odnosa Fantasy/SF, meni ovo više vuče na SF. JSPOILER!!<<asno je da je utjecaj Gaia teorije vrlo snažan, ali povezanost cijelog ekosustava dobro opisuju znansatvenici u filmu. Biljke u stvari čine elektronsku mrežupreko cijele planete, i sva bića se mogu međusobno mantalno povezivati. Jasno je da će na kraju i životinje osjetiti strah i neprijateljstvo usmjereno prema kolonizatorima, te pokupiti taj signal kao okidač za napad.>>

Preporuka: Gledati! Po mogućnosti u kinu, na što većem platnu.
Da li bih išao opet: Da. Film je nakrcan s toliko vizaulnih detalja da bih rado otišao na još koju projekciju samo da upijem svo to pozadinsko zračenje :lol: Uz to, ako priča ima i dublji sloj, neću ga uloviti dok se ne naviknem na Pandoru.

Dodatni osvrt:
Tomislav Sakic wrote:http://www.vecernji.hr/lifestyle/james- ... anak-67176
Kako stvari stoje, filmski kritičari mogli bi uskoro svoj posao komentiranja filmova prepustiti recenzentima videoigara, majstorima photoshopa, kompjuterašima i ljudima sličnih profesija.
Što li je Arsen Oremović ovdje sve nadrobio... :dum:
Ispada kao da je umjesto gledanja filma pogledao sinopsis trailera, i propabirčio po par članaka s neta. Bar je pogodio ime planete...
Randomness is strong with this one!
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: Avatar

Unread post by writer16 »

Tomislav Sakic wrote:
TB wrote:Fantasy odgovara duhu vremena?
Nego što? Što misliš, odakle uzlet fantasyja? Bijeg u stanje iskona, antimodernizam, anarhoekologija, rojalizam, retrogradne tendencije u literaturi, a u stvarnom svijetu povratak fundamentalizmu, skretanje "udesno", rast nacionalizama, rasizma i malih fašizama, kao i napuštanje svih prosvjetiteljskih tekovina o demokraciji (ljude glasuju za "dobre autoritativce") ili odijeljenosti religije od javne sfere (pa jučer biskupi u Švicarskoj tvrde da religija nije i ne može biti privatna stvar, što ona esencijalno jest nakon Prosvjetiteljstva i Francuske revolucije)... A sve to od straha pred globalizacijskim kapitalizmom, uništenjem prirode i ekosustava (odatle ideje o Geji itsl.), itd. itd. Da, dantasy je žanr naše ere... A činjenica da SF filmovi (i SF "stare škole") gube dah, a fantasy ima ogroman uspon (te apsolutnu dominaciju od dolaska Harryja Pottera i Jacskonovih Tolkiena) to zorno pokazuje. A krunski je dokaz - meni - činjenica da je u Avataru i Cameron krenuo od SF-a stare škole i obračuna s militarističkim etosom (vijetnamski sindrom spojen sa "Svijet se kaže šuma" Ursule Le Guin), a završio u (post)njuejdžerskim spikama o majci Zemlji, parafrazi Lovelockove Geje (preko "Prostranija od carstava i sporija" Ursule Le Guin) [plus "Call me Joe" Poula Andersona kao pokretač radnje], te stvaranju fantasy svijeta praiskona (gdje je čovjek jedno sa svime/planetom/svemirom/bićima/Stvaranjem; i gdje je duhovna sila iznad fizičke prisile), to je najjači znak dokle je došlo.
predivno napisano :D:
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
stara vještica
Hani
Posts: 91
Joined: 15 May 2009, 20:38
Location: iron maiden

Re: Avatar

Unread post by stara vještica »

molim praktičan savjet:
da li je d3 vrijedan paćenja očiju tri sata ili da odgledam d2?
računajte da stara vještica mora film gledati s vlastitim naočalama, pa će joj još i one dodatne skršiti nosinu
da ne pričam da će mi na kraju iscuriti oči od muke
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Avatar

Unread post by Ire »

ja ne znam kaj se ovi bune oko 3D-a, meni uopće nije bilo paćenje, dapače, ne želim više gledati filmove u 2D :zubo:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
nelchee
Pa'u 10. razine
Posts: 375
Joined: 06 Apr 2007, 09:46
Location: Avalon
Contact:

Re: Avatar

Unread post by nelchee »

meni je frend rekao da je bilo samo par scena gdje se 3D iskazao, a da je ostatak filma fakat svejedno je li 2D ili 3D.
ja sam gledala 2D i bilo mi je sasvim dovoljno eye candy-a :)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Avatar

Unread post by Ire »

Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Avatar

Unread post by Brumiko »

Tomislav Sakic wrote:A činjenica da SF filmovi (i SF "stare škole") gube dah, a fantasy ima ogroman uspon (te apsolutnu dominaciju od dolaska Harryja Pottera i Jacskonovih Tolkiena) to zorno pokazuje. A krunski je dokaz - meni - činjenica da je u Avataru i Cameron krenuo od SF-a stare škole i obračuna s militarističkim etosom (vijetnamski sindrom spojen sa "Svijet se kaže šuma" Ursule Le Guin), a završio u (post)njuejdžerskim spikama o majci Zemlji, parafrazi Lovelockove Geje (preko "Prostranija od carstava i sporija" Ursule Le Guin) [plus "Call me Joe" Poula Andersona kao pokretač radnje], te stvaranju fantasy svijeta praiskona (gdje je čovjek jedno sa svime/planetom/svemirom/bićima/Stvaranjem; i gdje je duhovna sila iznad fizičke prisile), to je najjači znak dokle je došlo.
Kad već svi pričaju o Avataru, da i ja dodam koju nakon gledanja... :kava:

Ne bih se složio s ovim razmišljanjem da je Avatar simbol uspona fantasyja...niti uopće s time da Avatar ima ikakve veze s fantastikom.

Apsolutno sve navodne newageovske pojave iz filma nisu ništa posebno newageovsko-fantastične, nego nadahnute mnogim primjerima iz SF-a i hard SF-a čak. Dežurna znanstvenica u filmu, Sigourney Weaver, je čak izričito i eksplicitno zainteresirana te pojave ne u smislu nekakvih duhovnih spoznaja, nego kao hard-core biološkog fenomena. Majka Zemlja, Eywa, je Lemov Solaris (ili Planet Sida Meiera :P ). Eywina sposobnost pamćenja karakternih otisaka razumnih bića, sposobnost učitavanja nečije psihe u vlasitu memoriju kao i kasnijeg tiska tog zapisa u novo tijelo je poput aposlutno istovrsnih sposobnosti Pattern Jugglersa u Reynoldsovom Revelation Space univerzumu.

Inače, film je prekrasan i zadivljujuć, toliko da sam mu čak oprostio nekoliko stoput prežvakanih te smiješnih i besmislenih klišeja:
  • 1. Mislim, dovraga, planetni mozak koji omogućuje neku vrstu besmrtnosti bi sasvim sigurno bio vrijedan daleko većega ulaganja (i zaštite!), nego tamo nekakvo rudarenje nekakvog nedobavija (strašnom neukošću ili potpunim propustom ostavljeno neprevedenim kao unobtanij).
    2. Moć planetne svijesti bi nesumnjivo bila gigantska, no nisam baš ziher koje bi izglede imali eksponenti te svijesti - divlje, velike životinje - kontra vođenih raketa i topova. Hej, suvremene tenkove, brodove i zrakoplove ne gradimo više niti od drva, a kamo li od mesa - i to s dobrim razlogom. Biotehnologija, koliko god cool&guba zvučala u suvremenom znan-fanu, počevši od "biobrodova" Vrste 8472, naprosto nije realna opcija za bojne strojeve.
Svaka pohvala na dizajnu navija. Teško je, naime, zamisliti doista drugu vrstu, čije se pripadnike pak može nacrtati tako da imaju veliki raspon crta i izraza lica kao i ljudi. Nope, "druge vrste" iz Zvjezdanih staza nisu druge vrste. Svaki navi kojeg vidimo nije klon, nego pojedinac, individua. Još je teže kada se ta druga vrsta nacrta tako da je na njenje pripadnike moguće primijeniti ljudske kategorizacije ljepote i ružnoće. Baj d vej, Neytiri je baš onak dobar komad. :D

E, da - u filmu nema nadsvjetlosnog pogona. Jest da ta činjenica uopće ne utječe na radnju, ali mi je osobno zanimljiva. Zvjezdani brod realno izgleda. Koristi se klasično oružje umjesto svakojakih smiješnih blastera, fazera i ostalih abrakadabra bedastoća. Doduše, vrlo je nevjerojatno da postoji plinoviti div oko Alphe Centauri, al' dobro, nema veze, ne bumo sitničarili. I, sada znam kako se na hrvatski prevodi banshee, što me mučilo još od Baldur's Gatea! Furija. ;)

Imamo i puuuno kroćenja zmajeva, poput onoga u Eragonu. Cameron je vjerojatno i zaljubljenik u Larryja Nivena stoga što imamo i leteće gradove,sort of, i integralna stabla, sort of. Tajanstvena pojava odgovorna (?) za postojanje letećih gradova je usput i Plott - DeVice za uspjeh razvaljotke međuzvjezdanih Negativaca lukovima i strelama, k'o što Ewoksi rasturiše carske jurišnike. Koji su isto imali hodajuće robote. Sve u svemu, ponavljam, lijepi filmić! Samo je pomalo ružno od Camerona što nije dao zahvalu primarnoj inspiraciji za veći dio pandorskih životinja - autoru Života na planetu Furaha. :kava:
Post Reply