SF na TV-u

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Post Reply
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: SF na TV-u

Unread post by Izitpajn »

Apeliram da se prihvati ponuda za pomoć.

Nego, reče: "Ah, blagodati PHP-a i Wordpressa! Ta dva poluproizvoda su za Internet ono što su Windoze za klasična računala: poluproizvodi. Korišteni uglavnom zato jer su nekada bili jedini "jednostavni", a danas zbog navike."

Što danas još ima da je jednostavno, a nije poluproizvod?
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: SF na TV-u

Unread post by Brumiko »

Izitpajn wrote:Apeliram da se prihvati ponuda za pomoć.

Nego, reče: "Ah, blagodati PHP-a i Wordpressa! Ta dva poluproizvoda su za Internet ono što su Windoze za klasična računala: poluproizvodi. Korišteni uglavnom zato jer su nekada bili jedini "jednostavni", a danas zbog navike."

Što danas još ima da je jednostavno, a nije poluproizvod?
Dobro pitanje. :zubo:

Valjda misliš na tehnikalije, inače bismo mogli pričati o, kaja znam, blagodatima meda i tamnih brašna... ili o prednostima hercegovačke škije spram parfimiranih TDR-ovih sranja.

Od IT tehnikalija, aposlutno je jednostavan i "punoproizvodan" Ubuntu skupa s derivatima. Ja trošim Xubuntu - i Windoze u virtualki zbog posla, inače bih u Hrvatskoj slobodno mogao ključ u bravu. Kad smo kod virtualki, VirtualBox je apsoštrumpfno megajednostavan, a nije poluproizvod. Spasio me bezbrojnih reinstalacija Windoza i drugog softvera. Da budem pravedan, treba reći da kod MS-a dosta toga jest jednostavno, a da nije poluproizvod: ASP.NET, SQL Server...

(MS Office, kao i svi drugi Open i Libre ofisi, nisu poluproizvodi. Samo su namijenjeni kumicama i birokratima da pišu žalbe i dopise. Apsolutno me fascinira kada netko nakrka doksu od 150 ili više strana u tako nekakvom Wordu/Writeru pa se čudi zakaj mu se sve raspada.)

Inače sam MS-developer, ali u zadnje vrijeme gledam i malo van skuta stričeka Billa: Android i Python. Programiranje u Androidu je zanimljivo: ogavan poluproizvod ako koristiš Eclipse, koji se isto troši zbog navike, a divota ako koristiš Android Studio. Python je kul. Da mi zadaju da napišem nekakav slobodni softver nalik WP-u, a da nema PHP-a, definitivno bih izabrao jednu interesantnu pythonovsku platformicu zvanu web2py.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: SF na TV-u

Unread post by Izitpajn »

Ne, nisi me shvatio. Pitao sam za nešto što bi obavljalo funkciju Wordpressa, da je jednako jednostavno, a da nije poluproizvod.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: SF na TV-u

Unread post by Brumiko »

Izitpajn wrote:Ne, nisi me shvatio. Pitao sam za nešto što bi obavljalo funkciju Wordpressa, da je jednako jednostavno, a da nije poluproizvod.
Imaš gomilu drito WP-klonova, i u PHP-u, i u drugim tehnologijama. Ako pak misliš općenito na blog-softver plus CMS lajt, toga imaš doslovno na vagone - i poneki nisu poluproizvod:
  • u ASP.NET-u je OK mojoPortal. To je CMS s relativno pristojnim blog-modulom. Ima i DotNet Blog Engine (za kojeg ti ne treba niti klasična baza podataka), ali nisam ga temeljitije isprobaval.
    u Pythonu imaš cijeli popis ovdje. Čini mi se da je InstantPress OK, za ostale ne znam. Vjerojatno su isto OK.
Što se tiče jednostavnosti, aposlutno svi se instaliraju isto kao i WP. Nakon što je netko sve lijepo podesio na serveru (baza podataka, web-server, udaljeni pristup, nadzorna ploča, ovlaštenja, bla), naprosto kopiraš fajlove negdje i udri. Govorim to zato što sam već X puta čuo orgazmičko trkeljanje o "lakoći instalacije" PHP-aplikacija u stilu: 1. Put files there. 2. Done! Fuck, yeah!. I ta ekipa misli da je otkrila Ameriku. Apsolutno na jednak način se instaliraju i web-appovi na drugim tehnologijama. Nakon što je netko podesio server, skopiraš fajlove tam de ti je rečeno i doviđenja.

Ili možeš otići bliže korijenima weba i koristiti generator statičkih stranica. Ja koristim Hugo, ali ima ih gomila, od kojih su mi oke još i Nikola te Pelican. (Ne znam kako su uspjeli ispustiti Nikolu s linkanog popisa.) Znači, na svom računalu dodaš novi članak kojeg generator pretvori u HTML fajlove koje mrkneš na hosting. Komentare, pretrage i sličan aktivni sadržaj autsorsaš. I fućka ti se ima li ili nema kakav novi bug u <odaberi razvojnu platformu po želji>, i da li hosting provjader podržava PHP 5, 4, 6 ili 13.13 jer takvu stranicu može poslužiti Next Tima Bernersa Leeja iz 1990. Statičke stranice i statički generatori imaju toliko prednosti da su ih počeli koristiti čak i veliki igrači: brzina, sigurnost, jefitni hosting, nepostojanje kompliciranog adminskog sučelja, itd. No, jasno, neke stvari ne možeš riješiti statičkim stranicama, npr. forum poput ovoga.

Glavno pitanje, međutim, nije jednostavna i "punoproizvodna" zamjena za WP. Toga ziher ima. Pravo je pitanje da li se neka od takvih zamjena može zakvačiti na bazu podataka (i spremnik slika) koje je koristio WP? Ili može li se barem jednostavno napraviti uvoz podataka: članaka, komentara i svega ostalog? To ne znam. Ako se dobro sjećam, vanilla WP ima 9 tablica od kojih su 3-4 vezane za administraciju, a ostale, valjda, za sadržaj tako da ne bi trebalo biti teško napraviti WP-klona koji koristi istu strukturu ili pak alat za uvoz podataka iz WP-a, ali velim, ne znam kakvo je tu stanje stvari kod WP-klonova i drugoga blog/CMS softvera.

Nadalje, pojam jednostavnosti je relativan. Hugo je jednostavan, ali netko će primjetiti da u jednom trenutku trebaš otprti Črni Ekran i božemiprosti upisati (umjesto kliknuti) hugo server --watch. Ajmemeni, nekome je to altimejt kompleksnost...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: SF na TV-u

Unread post by Xaotix »

Rado bismo se ogrebali za pomoć i hvala ti na tome! Jedina molba/uvjet je da ne mijenjamo platforme.

Slažem sa skoro svime što si rekao, ali ostaje ono "kad netko podesi server". Jer će se on trebat podesiti i opet s vremena na vrieme...
I tako ja i dalje ostajem na WP-u. Ljenost i inercija. Yup! Imamo ljude koji su radili s WP-om za koje znam da nemaju volje čeprkati po novim stvarima, imamo nekakav support sa raznim paketima za to, u neke stvarismo uložili i nekakav keš.
S obzirom na trenutnu situaciju, ja osobno niti imam volje niti želje za ulazak u nešto novo, imalo črni ekran ili ne... :zubo:
Da imam, vratio bih se doma na Linux...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: SF na TV-u

Unread post by Brumiko »

Xaotix wrote:Rado bismo se ogrebali za pomoć i hvala ti na tome! Jedina molba/uvjet je da ne mijenjamo platforme.

Slažem sa skoro svime što si rekao, ali ostaje ono "kad netko podesi server". Jer će se on trebat podesiti i opet s vremena na vrieme...
I tako ja i dalje ostajem na WP-u. Ljenost i inercija. Yup! Imamo ljude koji su radili s WP-om za koje znam da nemaju volje čeprkati po novim stvarima, imamo nekakav support sa raznim paketima za to, u neke stvarismo uložili i nekakav keš.
S obzirom na trenutnu situaciju, ja osobno niti imam volje niti želje za ulazak u nešto novo, imalo črni ekran ili ne... :zubo:
Da imam, vratio bih se doma na Linux...
Ma, jasno... vendor lock-in je na djelu čak i kod "slobodnog" softvera. ;) Da, vjerojatno se niti meni ne bi dalo samo tako mijenjati platformu... pogotovo s obzirom na to da guglanje s drop-in replacement for wordpress nije dalo oibećavajuće rezultate. Drugim riječima, čime god da se WP zamijeni, vjerojatno treba dosta ručnog posla za prijenos sadržaja jer očito ne postoji skroz kompatibilna zamjena (na razini baze podataka i stovarišta slika) niti automatizirani uvoz sadržaja.

No, svejedno ostajem pri tome da bih naprosto upogonio web-mjesto u vanilla WP-u, torpedirao sve te plaginove za koje se uglavnom i vežu problemi i autsorsal sve funkcionalnosti koje se mogu autosrsat (komentari, pretraga, itd.) A dizajn bi polagano skuckal kao responsive, možda bez trica i kučina, ali i bez tema ovih ili onih koje su drugi veliki izvor WP-ovih problema.
Post Reply