psiho-spscio-temporalna-votever-razglabanja

Sociologija, historiografija, semiotika ... po potrebi sa cyberprefiksom.

Moderator: Xaotix

User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

psiho-spscio-temporalna-votever-razglabanja

Unread post by Bahod »

bit ?u toliko slobodan
Zoran wrote:Ina?e, to je sve totalna muljaĹža i ti testovi ne vrijede pi[?]ljivog boba.
nije ba[?] totalna muljaĹža ali da nisu reprezentativni, nisu
i naravno [?]to se uspjeha u Ĺživotu ti?e rezultat ne zna?i pi[?]ljiva boba
Zoran wrote:Po Va[?]oj logici, osoba A bi morala SVE zadatke, pa tako i one vezane uz prostorno snalaĹženje, svladavati uspje[?]nije od osobe B, [?]to se u praksi pokazalo neto?nim.
ovakova je situacija jedan od glavnih argumenata modernih psihologa
stvar koju je bitno spomenutii je da samo savladavanje "zadatka" ne ovisi isklju?ivo o inteligenciji [?]tovi[?]e inteligencija ( visoka ) moĹže samo pomo?i
Inteligencija se, suprotno rasirenom vjerovanju, ne moze egzaktno mjeriti. Naime, cak i standardni testovi ne dokazuju visu ili nizu razinu inteligencije, nego jedino neciju vjestinu u rjesavanju takvih vrsta testova.
potpuno to?no
Inteligencija u psihologiji nije jednozna?no definirana, ve? postoji nekoliko razli?itih definicija. Meni omiljena, koja se ne koristi dovoljno ?esto, glasi otprilike ovako:

"Inteligencija je ono [?]to mjere testovi inteligencije"
nislim da si pomje[?]ao IQ sa inteligencijom

"Inteligencija: sposobnost reagiranja u novonastaloj situaciji i nepoznatom kontekstu"

ergo: sve [?]to se moĹže nau?iti ili uvjeĹžbati nije inteligencija
naravno tu ?e pametan ?ovjek zapitati (mene) kako je onda mijeriti i postoji li uop?e ne[?]to [?]to ne moĹžemo izmijeriti


:lol:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Bahod wrote: nislim da si pomješao IQ sa inteligencijom

"Inteligencija: sposobnost reagiranja u novonastaloj situaciji i nepoznatom kontekstu"
Nisam pomiješao. Ova definicija koju si ti naveo je naj?eš?e korištena, ali postoji i cijela hrpica drugih. Znao sam neke kad su mi trebale za ispit iz kolegija "Inteligencija" ali sad ih se, naravno, ne sje?am uop?e. Uglavnom, ona koju sam ja naveo tako?er postoji. Zbog svoje cirkularnosti se ne koristi, ali super oslikava koliko malo psihologija zapravo zna o tom konstruktu koji nazivamo "inteligencija".
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Zoran wrote:. Znao sam neke kad su mi trebale za ispit iz kolegija "Inteligencija" .
Zarevski??
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 768
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Unread post by Zeljko »

Inteligencija: sposobnost reagiranja u novonastaloj situaciji i nepoznatom kontekstu

daklem bace te na otok i umire[?] od gladi... sna?i se

a ne daju ti matemati?ki problem koji mo[?] ma?ku o rep u realnom Ĺživotu
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

upravo tako
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Zeljko wrote: daklem bace te na otok i umire[?] od gladi... sna?i se
a ne daju ti matemati?ki problem koji mo[?] ma?ku o rep u realnom Ĺživotu
Ili, Rain man od suba izracuna parametre leta na mjesec, ali princip otvaranja konzerve ne moze savladati makar umirao od gladi :)

Upravo zbog toga novije teorije dijele inteligenciju na matematicko-logicku, prostornu, emocionalnu... i na tko zna kakve jos.
Mislim da su stali na brojci od 7 vrsta inteligncije ako ne i vise, ali stalno ubacuju nove.

Nisam primjetio da se kod nas standardno testira bilo sto osim matematicko logicke? Valjda zato jer je najjednostavnija za mjerenje, a logika je na kraju krajeva osnova za savladavanje svih novih, nevidjenih, problema...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Xaotix wrote:
Upravo zbog toga novije teorije dijele inteligenciju na matematicko-logicku, prostornu, emocionalnu... i na tko zna kakve jos.
Mislim da su stali na brojci od 7 vrsta inteligncije ako ne i vise, ali stalno ubacuju nove.
da se razumijemo ja ne osporavam da su razli?iti pojedinci skoniji biti lo[?]i/dobri/bolji u razli?itim aspektima Ĺživota

no ono [?]to ja zapravo osporavam je da se te (ne)sklonosti nazivaju inteligencijom

nekad su se takve stvari nazivale dar, talent ili vudrenost

tipa "Njen ti je sin muzi?ki vudren.", danas bi valjda sin?i? bio muzi?ki nadprosje?no inteligentan

glavni je problem gdje podvu?i crtu, odnosno kada stati; recimo moja je sestra zavr[?]ila Upravno-birotehni?ku [?]kolu i neusporedivo je bolja u tipkanju po tipkovnici od mene dakle ona je tipkovi?ko inteligentnija od mene? ili recimo moja baka ima puno razvijeniju [?]trika?ku inteligenciju od sestre!!
Nisam primjetio da se kod nas standardno testira bilo sto osim matematicko logicke? Valjda zato jer je najjednostavnija za mjerenje, a logika je na kraju krajeva osnova za savladavanje svih novih, nevidjenih, problema...
naravno da se ne testira osim u strogo znanstvenom ?asopisima tipa Glorija, Mila, Tena etc

test inteligencije nuĹžno mora biti Knowledge independent [?]to je naravno gotovo nemogu?e izvesti, barem ja nisam nai[?]ao na radove koji su se bavili time

da sumiram: sve [?]to se moĹže uvjeĹžbati ili nau?iti nije INTELIGENCIJA inteligencija se ne moĹže pove?avati nego samo ( na Ĺžalost ) smanjivati
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

da sumiram: sve što se može uvježbati ili nauèiti nije INTELIGENCIJA inteligencija se ne može poveèavati nego samo ( na žalost ) smanjivati
Kažu da je trava dobar na?in za to :iconbiggrin:
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Bahod wrote: no ono [?]to ja zapravo osporavam je da se te (ne)sklonosti nazivaju inteligencijom

nekad su se takve stvari nazivale dar, talent ili vudrenost

tipa "Njen ti je sin muzi?ki vudren.", danas bi valjda sin?i? bio muzi?ki nadprosje?no inteligentan
Hmm.. Zelio sam reci je da ni sami psiholozi nemaju pojma kako bi opisali inteligenciju. Posto "Navudrenost" ne zvuci znanstveno, morali su smisliti svoju rijec. :;
da sumiram: sve [?]to se moĹže uvjeĹžbati ili nau?iti nije INTELIGENCIJA inteligencija se ne moĹže pove?avati nego samo ( na Ĺžalost ) smanjivati
Tu se i slazem stobom a i ne... Ali to opet ovisi o razlici tvoje i moje definicije inteligencije

Crta bi bila kod NAUCENIH stvari.. dakle, ako je tvoja sestra prosla obuku u tipkanju a ti nisi, ne mozemo znati da li je "tipkovni?ko inteligentnija", znamo samo da je uvjezbana. Ali ako ni ti ni ona NISTE prosli skolu, a ona te ipak vodi za 20 rijeci u minuti, onda je ocigledno "navudrenija" za tipkanje od tebe.

U psihologiji se razlikuju pojmovi fluidne i kristalizirane inteligencija.
Fluidna inteligencija (ili apstraktna) je nespecijalizirana i urodjena. S njom dolazis na svijet, razvija se i na maksimumu je negdje oko 18te. Ona dolazi do izraĹžaja prilikom razumijevanja simboli?kih odnosa i kreativnog rje[?]avanja problema. Mogla bi se svesti na matematicko-logicku inteligenciju o kojoj sam govorio.
Kristalizirana inteligencija (ili specijalizirana) se stjece obrazovanjem i kulturoloskim utjecajima, rjesavanjem glavolomki u Kvizorami, iskustvom. Ona dolazi do izraĹžaja u zadacima koji zahtijevaju znanje, op?u informiranost i kognitivne vje[?]tine, i razvija se stalno, dokle god covjek uci.

Po tebi, jedina PRAVA inteligencija je fluidna, urodjena. Slazem se s tobom da bi pravi test inteligencije bio da se pred covjeka stavi problem na kakav NIKAD nije naisao i sa kakvim nikad nije imao iskustva. Tu bi do izrazaja morala doci njegova urodjena inteligencija. Medjutim, stecena inteligencija POMAZE prilikom rjesavanja problema, jer se neki poznati principi iz potpuno nerelevantnih podrucja mogu primjeniti na dijelove trenutnog rijesenja, koliko god ne imali veze s njima. Upravo zato i ona mora biti dio mjerenja.

Svakako, rijesavanje istog problema drugi put vise ne bi bilo mjerenje inteligencije, nego samo pamcenja, i eventualno kreativnosti, ukoliko ispitanik pokusa naci drugaciji put do rijesenja. Ako ce netko rijesavati Mensine testove 200 puta, makar i sami zadaci bili razliciti na kraju ce ispasti supergenijalac... Pamti se samo PRVI put! :mrgreen:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Miles wrote: KaĹžu da je trava dobar na?in za to :iconbiggrin:

da trava trava je negdje u sredini
najpogubnija je ?injenica da se neuroni (dobro ne ba[?] svi ali oni bitni) ne obnavljaju
zanimljiva je ?injenica da ?e te jedna malo bolja pijanka ko[?]tati par tisu?a istih

Xaotix wrote: Po tebi, jedina PRAVA inteligencija je fluidna, urodjena.
ne jedina prava nego jedina i ne fluidna nego samo inteligencija

problem je u imenovanju
primjeti da izme?u one koji psiholozi nazivaju fluidnom i kristaliziranom inteligencijom nema skoro nikakve dodirne to?ke
uro?enost -- neuro?enost
konstantno opadanje nakon vrhunca -- konstantni rast ( kako kod koga)
neovisnost o znanju -- potpuna ovisnost o znanju
etc --etc

e da i jo[?]; fluidna i sve ostale su nepovezane i neovisne

o?ito je da mentalni "aparat " funkcionira na potpuno razli?itim principima
i ja, kad smo ve? kod toga ve?ina znanstvenika ( ne psihologa ) ne vidi razlog za[?]to bi se dvije potpuno razli?ite stvari zvale istim imenom
Xaotix wrote: Medjutim, stecena inteligencija POMAZE prilikom rjesavanja problema, jer se neki poznati principi iz potpuno nerelevantnih podrucja mogu primjeniti na dijelove trenutnog rijesenja, koliko god ne imali veze s njima.
stvarno ne vidim kako bi ste?ena inteligencija pomagala
pomaĹže inteligencija odnosno logika a koristi se znanje koje je ste?eno
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

najpogubnija je èinjenica da se neuroni (dobro ne baš svi ali oni bitni) ne obnavljaju
zanimljiva je èinjenica da æe te jedna malo bolja pijanka koštati par tisuæa istih
Nijedan se neuron ne obnavlja :iconbiggrin: a to za pijanku mi je sasvim nova informacija.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Miles wrote: Nijedan se neuron ne obnavlja :iconbiggrin: a to za pijanku mi je sasvim nova informacija.
neuroni se u pravilu ne obnavljaju ali re?i da se nijedan ne obnavlja bilo bi pogre[?]no
recimo neuroni koji imaju zavr[?]etke aksiona u nosu se obnavljaju ili recimo neuroni koji se spajaju na mi[?]i?no tkivo

:uzdravlje:
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Obnavljaju se aksoni ali ako neuron ugine nema šanse da se obnovi tj. ako se ošteti dio neurona taj se dio u ve?ini slu?ajeva može regenerirati ali ako neuron kao stanica umre nastaje trajna šteta jer se neuroni ne mogu dijeliti. Ono što si dobio prilikom ro?enja to ?e te pratiti kroz ?itav život :iconbiggrin:
:uzdravlje:
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

e sad si me fakat zbunio: jel samo akson ili cijeli neuron?
:x
ok priznajem da sam dremuckao na tom predavanju ali svakako cu provjeriti pa javim

:blob:
Post Reply