buduænost umjetnosti

Sociologija, historiografija, semiotika ... po potrebi sa cyberprefiksom.

Moderator: Xaotix

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

budu?nost umjetnosti

Unread post by Ire »

:?
Potpuno gol, s kriglom piva u ruci, pred gledateljima se popišao Tomislav Gotovac, u sklopu Performance art festivala Osje?kog ljeta kulture 2005. 'Svi smo djeca, vra?amo se iskonu', objasnio je umjetnik. Inspiraciju za performance 70-godišnji umjetnik, piše Ve?ernji list, pronašao je u kipu poznatog dje?aka iz Bruxellessa.
oprez! nije za (ne)kulturne! -->
životopisna fotka 1
životopisna fotka 2



:x
Talijanski umjetnik Gianni Motti priredio je najnoviji skandal u ime umjetnosti. Njegovo zadnje djelo 'Mani Pulite' (?iste ruke) sastoji se od komada sapuna za kojeg tvrdi da je napravljen od sala talijanskog premijera Silvija Berlusconija koje mu je odstranjeno liposukcijom. Nakon što je djelo prošli mjesec izloženo na Art Baselu, najutjecajnijem svjetskom sajmu umjetnosti, jedan ga je švicarski kolekcionar kupio za 15.000 eura.
Berlusconijevo salo

ovo su samo dva primjera na što nam li?i suvremena umjetnost. ne velim ja da dan danas više nema lijepe umjetnosti, dapa?e, ali sve više se vi?a i ovakve - po meni - nadriumjetnosti kojoj je jedini cilj - opet prema mom rasu?ivanju - skandalizirati javnost i APP dobro utržiti od 'umjetni?kog' djela. vaše je mišljenje možda razli?ito od moga, no to nije tema ovog posta. ono što mene zanima je što mislite kako daleko ?e umjetni?ko izražavanje i?i u budu?nosti? kako ?e u budu?nosti izgledati umjetnost - bilo scenska, bilo likovna/plasti?na?

Image
Last edited by Ire on 18 Jul 2005, 16:03, edited 1 time in total.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

OK. progla[?]avam se nekulturnom. Jer mi od pogleda na oe sli?ice pjeva se arija Rigoleta.

L.C.
At last, the stars are finally right...
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Meni ovo gore uop?e nije umjetnost nego glupiranje. Svako može biti takav umjetnik.
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 768
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Unread post by Zeljko »

mogao bih i ja unov?iti svoje glupiranje :x
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Ken McLeod je spomenuo teoriju da je modernu umjetnost (ili je mislio samo na apstraktnu?) izmislila CIA kako bi napravila protutežu "društveno svjesnoj umjetnosti" koja je prevladavala 60-ih, a koja je bila pretežno ljevi?arska ;)
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Imao sam priliku prije nekoliko godina gledati na Split Film Festivalu eksperimentalni film Tomislava Gotovca pod nazivom Dead man walking. Ako mislite da je ovo s mokrenjem degutantno, onda vas ?eka hrpa iznena?enja u prije spomenutom filmu!
Svejedno što mi mislili o njemu, Gotovac je vrlo priznat i cijenjen filmaš i performer svjetskog ugleda, a slavu je stekao upravo svojim eksplicitom. Daleko je priznatiji vani nego što je kod nas. Nedavno je gostovao u Nedjeljom u dva, gdje je detaljno objašnjavao zašto je to što radi umjetnost.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Hrvoje wrote:Imao sam priliku prije nekoliko godina gledati na Split Film Festivalu eksperimentalni film Tomislava Gotovca pod nazivom Dead man walking. Ako mislite da je ovo s mokrenjem degutantno, onda vas ?eka hrpa iznena?enja u prije spomenutom filmu!
Svejedno [?]to mi mislili o njemu, Gotovac je vrlo priznat i cijenjen filma[?] i performer svjetskog ugleda, a slavu je stekao upravo svojim eksplicitom. Daleko je priznatiji vani nego [?]to je kod nas. Nedavno je gostovao u Nedjeljom u dva, gdje je detaljno obja[?]njavao za[?]to je to [?]to radi umjetnost.
Meni je, sasvim iskreno, to [?]to on radi preseravanje. Kao i hrpa sli?nih performansa koje sam imao prilike vidjeti okolo po medijima. Ne radi se o tome da bi me to posebno [?]okiralo, ali smatram da kojekakvi [?]alabajzeri i bleferi gutaju medijski prostor, u kojem onda ljudi koji ne[?]to ozbiljno rade ne mogu do?i do izraĹžaja.

Ko se ho?e [?]okirat, ne mora gledat gotovce. Irak je garantirano zabavniji. Ili predgra?a Kalkute ili Najrobija ili Bogote. Ili veterinarski faks, tko nema para.

Ĺ to se ti?e Ireninog pitanja, radit ?e se sve i sva[?]ta, egzistirat ?e sve paralelno, jedno pored drugog. Realno, ne treba o?ekivati neke kriterije, ve? ?e se u zvijezde kovati ono [?]to blazirana rulja / novinar?i?i / umjetni?ki kriti?ari (sami frustrirani nedostatkom talenta) budu progla[?]avali lijepim/angaĹžiranim/[?]okantnim/profitabilnim (nepotrebno precrtati). I to je manje-vi[?]e to.

U redu, moram priznati da je kriterije malo te[?]ko formulirati, jer se umjetnost u su[?]tini svodi na svi?a mi se / ne svi?a mi se. Tu nema tehni?kih kriterija po kojima se moĹže jednozna?no ocjenjivati, i to je ne[?]to ?ega treba biti svjestan. Kojekakvi prodava?i magle su toga itekako svjesni.
A. Ziljak
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Meni, na primjer, nikada ne bi palo na pamet da u?inim bilo što takvo jer sam povu?ena i iznimno sramežljiva osoba, ali Gotovac to radi prvenstveno da bi šokirao javnost i na taj na?in privukao pozornost na sebe. To je njegov umjetni?ki izri?aj. Tko zna, vjerovatno mu je neugodno dok tr?i gol po Zagrebu, ali ?ini to zbog svojih uvjerenja, pa mu, pretpostavljam, nije teško. Takva je vrst umjetnika.
smatram da kojekakvi šalabajzeri i bleferi gutaju medijski prostor, u kojem onda ljudi koji nešto ozbiljno rade ne mogu do?i do izražaja.
Apsolutno, ali medijski prostor nije zakr?en toliko performerima koliko je zakr?en ?zvjezdama? i ?zvjezdicama?. Danas je udarna vijest ako, ne znam, Neven Ciganovi? napravi novu korekciju jagodica ili Severina prona?e novog partnera za ševu. Žutilo je dospjelo i u ozbiljne novine kao što su Slobodna Dalmacija i Ve?ernji list, jer senzacionalizam privla?i pozornost više od, primjerice, kulturnih doga?aja.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Gotovac to radi prvenstveno da bi šokirao javnost
i kakve to veze ima s umjetnoš?u?
Instant Geek. Just Add Coffee.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Aleksandar Žiljak wrote:smatram da kojekakvi šalabajzeri i bleferi gutaju medijski prostor, u kojem onda ljudi koji nešto ozbiljno rade ne mogu do?i do izražaja.
Da, slazem se, evo stalno gledamo izvjesca iz Sabora...
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Meni, na primjer, nikada ne bi palo na pamet da uèinim bilo što takvo jer sam povuèena i iznimno sramežljiva osoba, ali Gotovac to radi prvenstveno da bi šokirao javnost i na taj naèin privukao pozornost na sebe.
Prije svega, kad bi ti to uradio završio bi u policiji zbog kršenja javnog morala a Gotovca bi još trebalo zatvoriti i zbog kršenja estetskog morala :iconbiggrin:
S druge strane, kad bi se neka misica skinula u javnosti (ili mister, da se cure ne uvrijede) to bi ve? bio hvale vrijedan ?in :ocasion:
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Citat:
Gotovac to radi prvenstveno da bi šokirao javnost


i kakve to veze ima s umjetnoš?u?
Ne kažem da ima, ali suvremena je umjetnost prepuna takvih primjera. Teorija po kojoj je umjetnost samo ono što je estetski lijepo napustila se odavno. Nemoj me krivi shvatiti, ja ne podržavam to što radi Gotovac i smatram da postoji bezbroj na?ina za druga?ijim na?inom privla?enja pozornosti, ali samo iznosim ?injenice.
Prije svega, kad bi ti to uradio završio bi u policiji
Pa Gotovac je zbog toga i završio nekoliko puta u zatvoru.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Miles wrote:
Meni, na primjer, nikada ne bi palo na pamet da uèinim bilo [?]to takvo jer sam povuèena i iznimno srameĹžljiva osoba, ali Gotovac to radi prvenstveno da bi [?]okirao javnost i na taj naèin privukao pozornost na sebe.
Prije svega, kad bi ti to uradio zavr[?]io bi u policiji zbog kr[?]enja javnog morala a Gotovca bi jo[?] trebalo zatvoriti i zbog kr[?]enja estetskog morala :iconbiggrin:
S druge strane, kad bi se neka misica skinula u javnosti (ili mister, da se cure ne uvrijede) to bi ve? bio hvale vrijedan ?in :ocasion:
Ljudi se stalno skidaju u javnosti. Ali ne razumijem u ?emu je gu[?]t gledati ne?ji genitaljie, makar da je bio najlep[?]i ?ovjek na svijetu. meni, recimo zbog toga se gade nudisti?ke plaĹže.

L.C.
At last, the stars are finally right...
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Miles wrote:S druge strane, kad bi se neka misica skinula u javnosti (...) to bi ve? bio hvale vrijedan ?in :ocasion:
Evo imas jednu u zadnjem Playboyu. :iconbiggrin:
Post Reply