Jedi religija

Sociologija, historiografija, semiotika ... po potrebi sa cyberprefiksom.

Moderator: Xaotix

User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Jedi religija

Unread post by niniane »

Mislim da radim razliku zato što kršćanstvo nije proizašlo iz filma :zbunj:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
nelchee
Pa'u 10. razine
Posts: 375
Joined: 06 Apr 2007, 09:46
Location: Avalon
Contact:

Re: Jedi religija

Unread post by nelchee »

Milena wrote:I, peto, da moje dijete pronađe religiju, nadam se da bi to bila ova: http://www.venganza.org/. Tjestasti vas udovi blagoslovili!
dobra, ali za mene postoji samo jedno božanstvo invisible pink unicorn :D

@niniane: proizašlo je iz tračeva i "svetih knjiga". kakve veze ima medij?
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Jedi religija

Unread post by Belzebubbles »

niniane wrote:Mislim da radim razliku zato što kršćanstvo nije proizašlo iz filma :zbunj:
To je zaista istina, ali oprostiti ćeš, u vrijeme nastanka kršćanstva nisu postojali filmovi, ili sam u krivu?


Masovni mediji se konstantno razvijaju i time mijenjaju način prenošenja poruke od pošiljatelja do primatelja. Sam medij bi trebao osigurati pouzdanu komunikaciju, a današnji zasigurno nisu ništa lošiji od onih prije 2000 godina!

Kršćanstvo evidentno nije proizašlo iz filma - ono je produkt razvijanja koje je trajalo tisućama godina. Utjecaji su bili brojni, a neki čak i vrlo neobični (npr. kršćanski 'Bog' u jednom od svojih raspoloženja traži žrtvovanje djece - neki to povezuju sa raznim ostacima starih poganskih vjerovanja). Dakle, nakon toliko godina rasta dobili smo ono što se danas naziva kršćanstvom. Čak i Biblija često svoje stado podsjeća kako su skromni bili početci.

Nakon tisuću godina razvijanja - gdje bi mogla biti 'Jedi-Crkva'?


Kao što sam to pokušao dočarati na primjeru opanka, ne postoji nikakvo apsolutno pravilo koje prosječnom uradi-sam začinjatelju religije govori na čemu smije ili ne smije bazirati svoj religijski nazor.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Jedi religija

Unread post by TB »

Letimično sam pregledao Jedijevsku doktrinu. ... Jediji ne vjeruju u konkretnog Boga, niti ima nekakvog kompliciranog misticizma ni svete knjige... Jedino u što Jedi mora vjerovati je da postoji "The Force". Ostalo su uglavnom općenite stvari, kao da Jedi razmišlja pozitivno, brani slabe, bori se za mir i red, itd. Infantilnost toga svega mi se čak sviđa, jer ta "religija" nema "repova" u daleku prošlost, svetih ratova, inkvizicije... Tko to može ozbiljno shvačati? Ali s druge strane, Jediji su oličenje dobrih momaka. Religija koja omogučava da budeš good guy! I obećaje moć i lightsaber!
Jedi religiju bih, ako zaživi mogao zamisliti ne kao crkvu i vjeru, nego kao nekakvu humanitarnu i aktivističku organizaciju.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Jedi religija

Unread post by Milena »

nelchee wrote: dobra, ali za mene postoji samo jedno božanstvo invisible pink unicorn :D
Heheee... Da, počešće zaboravljam na IPU, naprosto zato što (čistom slučajnošću, i po sasvim drugoj liniji) poznam čovjeka koji ih je začeo... Ali da je dobro božanstvo, dobro je. No nemoj zaboraviti da Pastafarijanci nude i objašnjenje globalnog zagrijavanja!

Sve u svemu, zagovaram ekumenistički pristup: Go pasta! Go invisible pink unicorns! :cheers: :cheers:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Jedi religija

Unread post by Nazir »

Uf, mislim da svijetu ne treba JOS jedna religija, ionak ih ima previse. Al u svakom slucaju, ako su good guysi, onda bar neke koristi... Glavno da ne propovjedaju smak svijeta koji planiraju cekat u nekoj spilji... :lol:
Nebelwerfer
Zmajić
Posts: 179
Joined: 18 May 2007, 16:16
Location: Na štandu
Contact:

Re: Jedi religija

Unread post by Nebelwerfer »

zanima me koliko će vremena biti potrebno da se osnuje red sithova i da par novovjernika podlegne kušnjama tamne strane? i to sve jer se nisu mogli dogovoriti da li da meditiraju sjedeći prekriženih nogu ili stoječki s rukama na leđima. i radi manjih stvari su se klali... "vjernici" kroz povijest mislim...
Image
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Jedi religija

Unread post by niniane »

Nebelwerfer wrote:zanima me koliko će vremena biti potrebno da se osnuje red sithova i da par novovjernika podlegne kušnjama tamne strane? i to sve jer se nisu mogli dogovoriti da li da meditiraju sjedeći prekriženih nogu ili stoječki s rukama na leđima. i radi manjih stvari su se klali... "vjernici" kroz povijest mislim...
:cheers:

Al da, znala sam da je bolje da se ne petljam u topice vezane za religiju... :angel:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Jedi religija

Unread post by Belzebubbles »

Milena wrote:Sve u svemu, zagovaram ekumenistički pristup: Go pasta! Go invisible pink unicorns! :cheers: :cheers:
Čini se da su znanstveni dokazi na strani pastafarijanaca... spominju se i jediji... :lol2:

http://br.youtube.com/watch?v=nIBfNsPDw1I

Ipak, ne shvaćam, je li jedenje špageta čin deicida ili jedenje posvećenoga božjeg tijela?
User avatar
nelchee
Pa'u 10. razine
Posts: 375
Joined: 06 Apr 2007, 09:46
Location: Avalon
Contact:

Re: Jedi religija

Unread post by nelchee »

Milena wrote:Da, počešće zaboravljam na IPU, naprosto zato što (čistom slučajnošću, i po sasvim drugoj liniji) poznam čovjeka koji ih je začeo...
wow :D
Milena wrote:Ali da je dobro božanstvo, dobro je. No nemoj zaboraviti da Pastafarijanci nude i objašnjenje globalnog zagrijavanja!

Sve u svemu, zagovaram ekumenistički pristup: Go pasta! Go invisible pink unicorns! :cheers: :cheers:
slažem se, oba imaju moju punu podršku... no osobno promišljam o tiskanju IPU loga na svoju majicu, čisto da vidim tko će ga prepoznati :lol:
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Jedi religija

Unread post by Milena »

Belzebubbles wrote: Ipak, ne shvaćam, je li jedenje špageta čin deicida ili jedenje posvećenoga božjeg tijela?
Kao svaki bog, tako je i FSM nedokučiv, tako da su špageti koje jedemo samo manifestacije, dok je pravi FSM iznad svega. Iliti, što više špageta jedeš, to si bliže božanskoj suštini FSM-a.

Dobar tek!
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Jedi religija

Unread post by TB »

Eto, i Jediji su za FSM. :D
Sa jedne od stranicaJedi religije:
Some Jedi fundamentalists call for the obligatory teaching to all children about the The Flying Spaghetti Monster. According to them, and others, the world was created by the FSM a few years ago. As Jedi Fundamentalists point out, this theory is superior to that of "Creation Science" in that while both of these theories are incompatible with known facts, the FSM does not also entail the philosophical self-contradictions intrinsic to the Christian belief that underlies "Creation Science".
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Re: Jedi religija

Unread post by Bubba Zanetti »

Ja mislim da bi prakticiranje Jedi religije trebalo najstrože zabraniti, a sljedbenike koji su debelo zastranili u toj perverziji treba povatat i pokušat preobratit u maniri Španjolske inkvizicije. Što se ne vrati na ispravni put... lomača. :vrag:

Da je Jedi religija izrazito opasna i štetna vidi se upravo po globalnoj epidemiji pretilosti. :zubo:

:uzdravlje:
Perhaps it's the result of an anxiety.
Post Reply