superintelignetno dijete i sposobnost,reći ćemo-življenja

Sociologija, historiografija, semiotika ... po potrebi sa cyberprefiksom.

Moderator: Xaotix

User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: superintelignetno dijete i sposobnost,reći ćemo-življenja

Unread post by poison »

negdje sam čula teoriju da se sposobnost logičkog razmišljanja može naučiti, ili učenjem povećati. ako izrješavate dovoljan broj sličnih zadataka, puno bolje ćete se snalaziti u tim testićima. npr. ja sam kao klinka išla po tim školskim natjecanjima iz matematike, a nastavnica je svake godine bar mjesec dana radila "logički dril" - radili smo logičke zadatke na simboličko-grafičkoj i brojčano-matematičkoj osnovi, kako bi nam unaprijedila brzinu rješavanja zadataka. i palilo je. ne samo na matematičkom polju, već smo druga curka i ja počele ozbiljno razvaljivati taj tip zadataka (dakle, isti tip zadataka koji se pojavljuje u mensinim službenim testovima inteligencije).
netko je već spomenuo teoriju o više tipova inteligencije. po toj teoriji, mensini testovi ispituju samo logičku i matematičku inteligenciju. uz nju, postoje još i prostorna, jezična, glazbena... itd., koje određuju predispozicije svake osobe za uspjeh u određenom području. ja sam, npr., prostorno retardirana. :D no, s druge strane, uz prosječnu inteligenciju i puuuuuno puuuno puuuuuuno vježbe, pojedinac može biti uspješniji na svakom od tih područja od osobe koja ima visoki stupanj - recimo to "urođenog talenta" za određeno područje, ali taj talent ne njeguje i ne vježba.
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: superintelignetno dijete i sposobnost,reći ćemo-življenja

Unread post by niniane »

Nevjerojatno, ali istinito - moja PD (Profesionalna Deformacija) nema ništa za prigovoriti poisoninom postu :D :angel:

Kidding... nisam ja baš toliko grozna picajzla po pitanju psihologije... :zubo: :lol:

Da, logičko razmišljanje, kao i svaka druga sposobnost, se može uvježbavati. Caka je u tome da, što više zapošljavaš svoj mozak teškim zadacima, on stvara više sinapsi tj. veza među živčanim stanicama i impulsi se brže prenose.
A mislim, to je i logično - koju god sposobnost da vježbaš, ona će postati bolje razvijena. Za to ima milijun primjera.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: superintelignetno dijete i sposobnost,reći ćemo-življenja

Unread post by Bahod »

niniane wrote:Da, logičko razmišljanje, kao i svaka druga sposobnost, se može uvježbavati. Caka je u tome da, što više zapošljavaš svoj mozak teškim zadacima, on stvara više sinapsi tj. veza među živčanim stanicama i impulsi se brže prenose.
Iako se u principu slažem s ovim, možemo to gledati i s druge strane, sjećam se da sam jednom vodio krvavu višesatnu raspravu na tu temu sa Zarevskim;
Naime u testiranju "inteligencije" (što god to zapravo značilo) ključni bi element nužno bio da je test knowledge independent
vježbom zadataka koji su slični/isti kao i oni koji će se pojaviti u testu ta se komponenta gubi
Ergo ukoliko poistovjetimo "inteligenciju" s logičkim procesuiranjem ova konstatacija pada u vodu
naravno da je tako nešto stvar apstraktne teorije i nikako neizvediva u praksi
[ neprobojni štit - zbog odmazde sveprisutnih psihologa] zbog istog principa druge ""inteligencije"" (emotivna, socijalna, forumska, zidarska.. i ' ko bi pratio što su sve do sad izmislili )također padaju u vodu [/neprobojni štit - zbog odmazde sveprisutnih psihologa]

-mali disklejmer-
primijetite da nisam nigdje spominjao IQ test
...što više zapošljavaš svoj mozak teškim zadacima, on stvara više sinapsi tj. veza među živčanim stanicama i impulsi se brže prenose.
Nu ovo baš i nije upotpunoa točno, no dobro
ajmo radije reći da se mozak zbog svoje plastičnosti konstantno adaptira potaknut vanjskim i unutarnjim podražajima, naravno samo do neke mjere :zubo:
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: superintelignetno dijete i sposobnost,reći ćemo-življenja

Unread post by niniane »

Bahode, ovo je jako ugodno iznenađenje :cheers: Me likes this kind of diskusije... :D

Ok, priznajem da neke stvari pokušavam donekle pojednostaviti kad o njima pričam s nepsiholozima (ovo NIJE elitistička izjava! :zubo: ), ali da, naravno da veliku ulogu igra i test knowledge. Idealno bi bilo da za svaki test postoji barem nekoliko paralelnih formi koje sve imaju JEDNAKE metrijske karakteristike, ali to je u praksi maltene neizvedivo. Tako da je svaki rezultat, osim onime-što-se-naziva-IQom, saturiran i prethodnim znanjem o testu i tom tipu zadataka, a i trenutnim stanjem organizma. Ako te boli glava ili si vrlo umoran, naravno da ćeš postići slabiji rezultat nego ako si svjež, odmoran i osjećaš se dobro (da nije tako, svaki put kad rješavamo test inteligencije istog tipa dobili bismo isti rezultat, ne bi postojale varijacije).
Sve ovisi i iz koje teorije polaziš. A ima ih masu - bilo mi ih je koma sve pamtiti za ispit :zubo:

Kad si već spomenuo Zarevskog... koliko se sjećam s njegovih predavanja, on je pobornik tzv. praktične inteligencije i životinjske inteligencije. Jesi možda o tome pričao s njim? Taj dio priče sam malo zaboravila, rado bih refresh...
A otkud znaš Zareta?
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: superintelignetno dijete i sposobnost,reći ćemo-življenja

Unread post by Ire »

niniane wrote:A otkud znaš Zareta?
druže se u mensi :lol:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: superintelignetno dijete i sposobnost,reći ćemo-življenja

Unread post by niniane »

Ire wrote:
niniane wrote:A otkud znaš Zareta?
druže se u mensi :lol:
LOL
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: superintelignetno dijete i sposobnost,reći ćemo-življenja

Unread post by Bahod »

Ire wrote:
niniane wrote:A otkud znaš Zareta?
druže se u mensi :lol:
lol - no ne
Dragi Predrag :zubo: mi je predavao na poslijediplomskom
jako me je izživcirao sa svojim podciijenjivačkim pristupom, pa sam ja (lagan kakav jesam) odlučio upropastiti mu predavanje
tako da se sve svelo na prepucavanje tipa što je inteligencija, 'ko je ima, kakvih ima esoven.
Sve u svemu on je tvrdio da
a. ukoliko netko ne može riješiti zadatak na testu (testu kao takvom a mislilo se između ostaloga i na inteligenciju) treba mu se pomoći tako da mu se ukaže na način rješavanja
- što ne bi bio toliki problem, samo što je on tvrdio da je rezultat Ivice kojem smo pomogli i Janka koji je sam riješio isto vrijedan :x
b. pričao je o nekim inteligencijama, dakle u pluralu - kao postoji logička inteligencija, socijalna, emo, zidarska, glazbena, slikarska, štotiajznam
na što sam ja uveo u raspravu entitete i teoriju skupova, te ga na kraju natjerao da prizna da priča gluposti :tapsh:

no to je bilo šono bi rekao F. Scott Fitzgerald
In my younger and more vulnerable years...
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: superintelignetno dijete i sposobnost,reći ćemo-življenja

Unread post by niniane »

Bahode, ti si moj novi idol! :cheers:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: superintelignetno dijete i sposobnost,reći ćemo-življenja

Unread post by Bahod »

thank you I'll be here all week :vrag:
User avatar
nelchee
Pa'u 10. razine
Posts: 375
Joined: 06 Apr 2007, 09:46
Location: Avalon
Contact:

Re: superintelignetno dijete i sposobnost,reći ćemo-življenja

Unread post by nelchee »

u nekom udžbeniku za srednju našla sam jednu od brojnih definicija inteligencije, a to je sposobnost snalaženja u novim situacijama i ta mi se definicija zapravo najviše i sviđa jer isključuje mogućnost "pripremanja" za test. znam otprilike kakvi su zadaci, mogu pronaći knjigu s takvim primjerima, izvježbati sve zadatke i rasturiti na testu... ali to onda nije baš to, je li? meni to izgleda kao "najobičnije" znanje.
za matematiku se često kaže da se "ne uči" već ili imaš thing za to ili ne, i ja sam to tvrdila dok mi je išla bez vježbanja, ali otkad sam na faksu više ne mislim tako... i matematika je učenje, ali ne činjenica već šablona.
a testovi inteligencije, bar ono što sam uspjela vidjeti, su također šablonski.

test inteligencije krojen prema gornjoj definiciji trebao bi biti mjerodavan za sve homo sapiense na svijetu, neovisno o kulturi i stupnju industrijskog razvoja.

Niniane, kako se ispituje inteligencija male djece i životinja?
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: superintelignetno dijete i sposobnost,reći ćemo-življenja

Unread post by niniane »

Nisam nikad čula ni za jedan test inteligencije životinja (ako ga itko ikad razvije, bit će to Zare :zubo: ), a za djecu postoje specifični testovi, s tim da se kod vrlo male djece ni ne govori o inteligenciji (npr. do godinu dana), već o razvijenosti živčanog sustava.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: superintelignetno dijete i sposobnost,reći ćemo-življenja

Unread post by Milena »

niniane wrote:Nisam nikad čula ni za jedan test inteligencije životinja
Um, ovaj...

http://www.publicaffairs.ubc.ca/media/r ... 7-128.html

Kaminski,et al., Juliane (2004). Word Learning in a Domestic Dog: Evidence for "Fast Mapping", 1682 - 1683. DOI: 10.1126/science.1097859.

http://www.dog-training-talk.com/book-k ... -1581.html

Pretpostavljam da ni ti testovi nisu savršeni, ali nisu ni oni ljudski... :D
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: superintelignetno dijete i sposobnost,reći ćemo-življenja

Unread post by Bahod »

..kako se ispituje inteligencija male djece i životinja?
Pa teško kao i kod ljudi
Dodatni problem kod životinja je taj da u principu nemaju razvijeni sustave simbola, ponajprije jezik, te su zbog toga testovi prilagođeni fizionomijama.
evo par linkova na par zanimljivih stvarčica :

Opčenito
Delfini
Delfini 2
Otopus, otopus -clip
Vrana anbafakinlivbl
Inače sjećam se da nam je jednom predavanju MacWhinney pokazivao filmiće na kojima su delfini prepoznavali simbole i svrstavali ih u skupove
Sad se ne sjećam točno kakve, ali recimo vuglasti na jednu, a krivuljasti na drugu stranu - dakle gotovo isto kao za ljude
User avatar
nelchee
Pa'u 10. razine
Posts: 375
Joined: 06 Apr 2007, 09:46
Location: Avalon
Contact:

Re: superintelignetno dijete i sposobnost,reći ćemo-življenja

Unread post by nelchee »

zanimljivo, hvala na linkovima :)
Post Reply