superintelignetno dijete i sposobnost,reći ćemo-življenja

Sociologija, historiografija, semiotika ... po potrebi sa cyberprefiksom.

Moderator: Xaotix

User avatar
Sir John
Hani
Posts: 68
Joined: 22 Sep 2007, 17:36
Location: dva koraka do tamo

Unread post by Sir John »

sad kad znam da imaju forum - mozda im i platim upisninu :lol2:
kad vec biras idiota - neka bar bude plemenit...
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Unread post by writer16 »

Bahod wrote: Kaj je najbolje ziher će sa četiti pet biti na Ritalinu, Adderallu, Dexedrinu ili što će se već za par godina propisivati za ADHD.

Sve u svemu mala drž se.
vidim da puno znaš o lijekovima i njihovim primjenama :D
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Bahod wrote:...mislim da je omjer glupih i pametnih negdje fifti:fifti...
Ȓini mi se da je omjer krajnjih vrijednosti (bilo gore, bilo prema nižim brojčicama) jednak, tj. najviše je prosječnih (logično).
Inače, baš mi se i ne čini da bi IQ bio nekakav apsolutni pokazatelj što se tiče same sposobnosti, reći ćemo - življenja. Dosta, tzv. inteligentnih ljudi imaju ostale vještine (normalne prosječnom čovjeku), na veoma niskim razinama.
Bahod wrote:BTW Meni nitko u Mensi nije rekao da sam poseban.
Možda sa razlogom? :zubo:
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Unread post by poison »

moje skromno mišljenje je da je puno lakše biti glup. - lakše u životnom smislu. svi prilično inteligentni (moja skromna procjena) ljudi koje znam zagorčavaju si život time što uvijek sve imaju na umu - analiziraju sve do tančina, važu pozitivne i negativne strane svega, najčešće su jako oprezni, a da ne govorim o stvarima koje ih brinu a da nemaju veze s njima. to znatno utječe i na social skills (koji bi bio hrvatski ekvivalent tom izrazu?) i ophođenje s ljudima.
s druge strane, priglupi ljudi su najčešće usredotočeni na "sada" i "ovdje", a o dugoročnim posljedicama ne razmišljaju dok ih iste ne strefe posred glave. a i onda je to :dontknow: i ajmo dalje.

dakle, ne mislim da sam jaaaako pametna, ali opet, radije bih bila glupa. :D

i moja sućut maloj đorđiji... baš svakome daju da ima djecu.
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Ȓini mi se da je omjer krajnjih vrijednosti (bilo gore, bilo prema nižim brojčicama) jednak, tj. najviše je prosječnih (logično).
Veliš inače ti je"Repetitio est mater studiorum" životni moto :zubo:
Inače, baš mi se i ne čini da bi IQ bio nekakav apsolutni pokazatelj što se tiče same sposobnosti, reći ćemo - življenja.
:scratch: Ne kužim baš što misliš pod "sposobnost, reći ćemo - življenja"
IQ je pokazatelj rezultata IQ testa
Dosta, tzv. inteligentnih ljudi imaju ostale vještine (normalne prosječnom čovjeku), na veoma niskim razinama. :scratch:
Opet priče iz kvarta ili možeš citirati izvore za ovu izjavu?
Jer sad bih ti ja tu na deset kartica mogao pisati o definicijama inteligencije, vještina, prosječnog čovjeka, normalnog čovjeka esoven.
No ajmo sad pretpostaviti da misliš na arhetipnu predrasudu da su natprosječno inteligentni ljudi asocijalni - onda ću nadalje pretpostaviti da su ti izvori anglo-saksonska video produkcija. And that's say no more, jer ja sam bio u Klari i kućanice u zagrebačkom predgrađu nisu seksom opsjednuti super modeli. :D
User avatar
Sir John
Hani
Posts: 68
Joined: 22 Sep 2007, 17:36
Location: dva koraka do tamo

Unread post by Sir John »

Bahod wrote:... jer ja sam bio u Klari i kućanice u zagrebačkom predgrađu nisu seksom opsjednuti super modeli. :D
:shock: moj zivot je izgubio smisao :lol2:

PS: predrasude nisu oruzje, ali nisu ni daleko od njega...
kad vec biras idiota - neka bar bude plemenit...
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Bahod wrote:Veliš inače ti je"Repetitio est mater studiorum" životni moto :zubo:
Ustvari, prije bi bilo izvaljivanje svima poznatih banalnosti, ali što ću?
:scratch: Ne kužim baš što misliš pod "sposobnost, reći ćemo - življenja"
IQ je pokazatelj rezultata IQ testa
Mislio sam na uspješno snalaženje u danim društvenim (između ostalog) uvjetima.
Opet priče iz kvarta ili možeš citirati izvore za ovu izjavu?
Jer sad bih ti ja tu na deset kartica mogao pisati o definicijama inteligencije, vještina, prosječnog čovjeka, normalnog čovjeka esoven.
No ajmo sad pretpostaviti da misliš na arhetipnu predrasudu da su natprosječno inteligentni ljudi asocijalni - onda ću nadalje pretpostaviti da su ti izvori anglo-saksonska video produkcija. And that's say no more, jer ja sam bio u Klari i kućanice u zagrebačkom predgrađu nisu seksom opsjednuti super modeli. :D
Pa recimo, onaj primjer momka koji je navela nelchee. Nemam informacija koji je njegov izmjereni IQ, ali pretpostaviti ću da je visok; znači, koja bi bila emocionalna inteligencija osobe koja uopće ne primjećuje djelovanje svojeg, promijenjenog ponašanja na bližu, a pretpostavljam i daljnju okolinu?
Ono što želim reći je to da inteligencija ne mora biti apsolutni pokazatelj čovjekove sposobnosti da se nosi sa životom. Znam, ponavljam se, ali u mojem životnom iskustvu sam primijetio mnoge pametne, kreativne i sposobne ljude kako ih naprosto gaze i nadjačavaju pojedinci manje inteligencije. Ja ne sumnjam u samu diferencijalnu psihologiju, i smatram da je to očito najbolji pokazatelj, banalno rečeno - čiste snage čovjekovog uma; ipak, IQ nije propusnica kroz život.

Kao primjer ću dati zatvoreni školski sustav, iako bi se to moglo primijeniti i u širem pogledu, u onome što nazivam "život". Daklem, imamo pametne učenike i glupe učenike (hipotetski), postavlja se pitanje hoće li svi "pametni" imati rezultate na vrhu liste prosjeka ocjena. Ako je IQ apsolutan pokazatelj, ti bi entiteti trebali biti na vrhu - zato jer su najpametniji. Kako je moguće da pametni ne zasluže najbolje ocjene, ako lakše shvaćaju i bolje povezuju predavano gradivo? Ipak, "život" daje drugačije rezultate - najpametniji učenici nisu najbolji. Uvijek postoje "štreberi" koji će se slizati sa sistemom, pokazati dvostruki trud, a pametni će za to vrijeme sjediti u razočaranju zbog dosade sistema. Ja, dakako, pojednostavljujem, jer su pametni ipak češće uspješni, ali želim objasniti da postoje iznimke, i da je unatoč svemu "život" ipak fer prema svima.

Å to se tiče predrasuda, nije mi namjera isticati iste, nego pokazati da su stvari sive.

Å to se tiče asocijalnosti, ja sam natprosječno asocijalan, ali to automatski ne znači da sam i pametan. Naravno, ja smatram da jesam, ali nemam nikakvih dokaza jer se nisam službeno testirao (Netko će reći: "Strah od konačnog pada megalomanskih iluzija?").



I da... predrasude jesu oružje, i to odlično.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Nu počeo sam jučer pisati oveći odgovor, ali sam morao prekinuti, a kasnije sam zaboravio(nije mi se više dalo :D). Možda kad dojdem doma nastavim.
Belzebubbles wrote:Mislio sam na uspješno snalaženje u danim društvenim (između ostalog) uvjetima.
Onda si u krivu.
Quicksilver
Jedi Master
Posts: 208
Joined: 25 Aug 2006, 14:57

Unread post by Quicksilver »

nelchee wrote:bas to sto Sir John kaze, Mensina potvrda ne znaci da ce netko biti uspjesan. poznajem jednu osobu koju je bas ta spoznaja da je "natprosjecan" psihicki sjebala u 20. godini, kako ne bi u djetinjstvu (pri tome ne mislim da je momak bio prepotentan, nego hospitaliziran).
da nadopunim Nelchee & Sir Johna:

http://www.vectronixhq.de/wp-content/20 ... aircom.jpg
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

:lol2:
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Bahod wrote:Nu počeo sam jučer pisati oveći odgovor, ali sam morao prekinuti, a kasnije sam zaboravio(nije mi se više dalo :D). Možda kad dojdem doma nastavim.
Belzebubbles wrote:Mislio sam na uspješno snalaženje u danim društvenim (između ostalog) uvjetima.
Onda si u krivu.
To je moje uobičajeno trkeljanje u stilu "Sve je relativno", najgore je to što i ja sam gubim volju za objašnjavanjem (ako i znam što želim reći), tako da sve to nema nikakvog smisla. Pretpostavljam da se u osnovi slažemo, jedino što ja to moram zakomplicirati sitnicama.
Ionako ništa od toga ne mijenja na ukupnom stanju stvari.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Složili smo se da se ne slažemo. :zubo:

Ali nema razloga da se rasprava ne nastavi, tako i tako su društvene znanosti (kao podforum) nekako zapostavljene. Ako mi padne još štogod na pamet napisati ću, a ako netko ima štogod za nadodat ili ustvrditi/pobiti/esoven - dapače.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Kein Probljem; jučer sam ionako bio u nekoj depri, tako da mi se nisam imao volje za ništa.
User avatar
Ariel
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 02 Feb 2008, 23:14
Location: Split

Re: superintelignetno dijete i sposobnost,reći ćemo-življenja

Unread post by Ariel »

visok rezultat testa inteligencije znači da si sposoban rješavat razne logičke zadatka. meni ispada IQ 128, ali mislim da to ništa ne znači. nisam ja ništa pametnija od većine u mojoj okolini. možda jedino načitanija. a i to je relativno. :kava:
U STVARNOSTI JE REALNOST SASVIM DRUKČIJA. :kava:
Post Reply