Omen 666

Sociologija, historiografija, semiotika ... po potrebi sa cyberprefiksom.

Moderator: Xaotix

Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Bahod wrote:
Zeljko wrote:kod naske
moj je budu?i punac svojedobno dospio na "crnu" listu jer je kod posvete ku?e dao premalo novaca
što ne bi bilo strašno samo po sebi da presvetli nije tu listu objesio na crkvu
:x
I ja sam imao sli?nih, jako neugodnih iskustava. Oblije me znoj od same pomisli.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Mislim da je najve?i problem u tome [?]to je s ukinu?em inkvizicije Crkva kao institucija izgubila velik dio svoje mo?i koju je imala nad obi?nim pukom. Prije tristo godina bi Dan Brown bio progla[?]en heretikom, malo mu?en dok to ne prizna i na kraju spaljen, a kler bi zadovoljno trljao ruke jer su jo[?] jednom pokazali silu BoĹžjeg gnjeva kad se netko drzne pona[?]ati se mimo onoga [?]to je On propisao. Naravno, to [?]to se Crkva nije ba[?] najdoslovnije drĹžala biblijskog nauka pri tuma?enju onoga [?]to se smije a [?]to ne smije, i na koji na?in netko treba biti kaĹžnjen zbog svog "hereti?kog" pona[?]anja, nije bilo vaĹžno.
Mislim da bi Bozani? i ekipa bili najsretniji ljudi na svijetu kad bi im Ratzinger ponovno odobrio inkviziciju. Ovako mogu samo kukati i oslanjati se na one vjerske fanatike kojih u na[?]oj miloj drĹžavi jo[?] uvijek ne manjka i gomilu korumpiranih sve?enika koji za oltarom govore jedno, a izvan crkve rade ne[?]to sasvim drugo. Ne kaĹžem da nema dobrih sve?enika, odn. onih koji se pona[?]aju kako bi se sve?enik trebao pona[?]ati, ali takvi se, naĹžalost utapaju u moru ovih drugih.

Kad ve? govorimo o tim temama, imam jedno pitanje o kojemu moĹžemo isto raspraviti ovdje: primjetih u zadnje vrijeme kako sve vi[?]e ljudi posje?uje karizmatske susrete. To je ono kad se skupi tisu?u-dvije ljudi i onda se svi satima mole i padaju u transove i izlje?uju se i osloba?aju demona (doslovno). U redu, ajde, uvijek je bilo takvih stvari, ali zapanjuje me ne[?]to. Znam neke od tih ljudi i mogu potvrditi da se ljudi nakon tih susreta promijene za 180 stupnjeva. Tip koji je bio razbija? i te[?]ki kroner ode jednom-dvaput na to i vrati se potpuno druga?iji. Samo [?]to nema aureolu nad glavom. I otada je sa svima dobar, ako netko ne[?]to opsuje, on ga moli da to ne radi, odjednom zna Bibliju napamet, govori kao sve?enik... Za jednog kojega poznajem (a bio je najve?i fajter u gradu) ljudi koji se s njim druĹže vi[?]e od mene kaĹžu da kad padne u trans govori hebrejskim ili aramejskim jezikom (nisam siguran), ali svjesno ne zna taj jezik.
Mislim, u redu je [?]to se tip popravio, ali tako brzo i tako drasti?no... Iskreno, to me pla[?]i. Jel tko od vas imao kakvih iskustava s time?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Mislim da je najve?i problem u tome [?]to je s ukinu?em inkvizicije Crkva kao institucija izgubila velik dio svoje mo?i koju je imala nad obi?nim pukom. Prije tristo godina bi Dan Brown bio progla[?]en heretikom, malo mu?en dok to ne prizna i na kraju spaljen, a kler bi zadovoljno trljao ruke jer su jo[?] jednom pokazali silu BoĹžjeg gnjeva kad se netko drzne pona[?]ati se mimo onoga [?]to je On propisao. Naravno, to [?]to se Crkva nije ba[?] najdoslovnije drĹžala biblijskog nauka pri tuma?enju onoga [?]to se smije a [?]to ne smije, i na koji na?in netko treba biti kaĹžnjen zbog svog "hereti?kog" pona[?]anja, nije bilo vaĹžno.
Mislim da bi Bozani? i ekipa bili najsretniji ljudi na svijetu kad bi im Ratzinger ponovno odobrio inkviziciju. Ovako mogu samo kukati i oslanjati se na one vjerske fanatike kojih u na[?]oj miloj drĹžavi jo[?] uvijek ne manjka i gomilu korumpiranih sve?enika koji za oltarom govore jedno, a izvan crkve rade ne[?]to sasvim drugo. Ne kaĹžem da nema dobrih sve?enika, odn. onih koji se pona[?]aju kako bi se sve?enik trebao pona[?]ati, ali takvi se, naĹžalost utapaju u moru ovih drugih.

Kad ve? govorimo o tim temama, imam jedno pitanje o kojemu moĹžemo isto raspraviti ovdje: primjetih u zadnje vrijeme kako sve vi[?]e ljudi posje?uje karizmatske susrete. To je ono kad se skupi tisu?u-dvije ljudi i onda se svi satima mole i padaju u transove i izlje?uju se i osloba?aju demona (doslovno). U redu, ajde, uvijek je bilo takvih stvari, ali zapanjuje me ne[?]to. Znam neke od tih ljudi i mogu potvrditi da se ljudi nakon tih susreta promijene za 180 stupnjeva. Tip koji je bio razbija? i te[?]ki kroner ode jednom-dvaput na to i vrati se potpuno druga?iji. Samo [?]to nema aureolu nad glavom. I otada je sa svima dobar, ako netko ne[?]to opsuje, on ga moli da to ne radi, odjednom zna Bibliju napamet, govori kao sve?enik... Za jednog kojega poznajem (a bio je najve?i fajter u gradu) ljudi koji se s njim druĹže vi[?]e od mene kaĹžu da kad padne u trans govori hebrejskim ili aramejskim jezikom (nisam siguran), ali svjesno ne zna taj jezik.
Mislim, u redu je [?]to se tip popravio, ali tako brzo i tako drasti?no... Iskreno, to me pla[?]i. Jel tko od vas imao kakvih iskustava s time?



Ne bih rekao da je Crkva bas izgubila utjecaj...
Crkva je najstarija korporacija koja i te kako zna kako utjecati... Recimo, sto se tice Dana Browna ne bi se cudio da crkva ima prste u tiskanju tog romana. Radi tog romana crkva se stalno povlaci po medijima, vode se polemike, a na kraju krajeva je svima jasno , svi ipak kuze da je to samo fikcija.... Mutne ezotericne teorije prosjecan citetelj ce brzo zaboraviti, prica o Isuseku je jaca od sve te egzotike...

Sto se karizmatika tice...
Imamo Sudca!
Pretproslog ljeta starci su bili na predavanju vlc. Z. Sudca u njegovom centru, samostanu, ili sta je to vec, na Krku. Ne jer su vjernici,(vise su komunjare), nego jer ih je zanimalo, a osim toga i radi "prestiza" pred susjedima jer su Suceva predavanja bukirana unaprijed a oni se ubacili "po vezi"... :)

I sad, sta vele... Kazu, Sudac je normalan mlad covjek koji posve normalno prica standardne stvari sa repertoara kakve svecenici i inace govore... Cudili su se starci, u cemu je stvar, pa taj Sudac je obican covjek- svecenik...
Ali, reakcija nekolicine ljudi na te posve standardni uopcene krscanski repertoar je bila vise no burna. Ljudi dozivljavaju ekstazu, neprirodno su sretni i naglaseno "prosvijetljeni" poslije Suceva govora. Kao da ih je ne znam sta pogodilo. Reakcije nekih, a ne svih. Moji roditelji su bili jedni od tih drugih, Bogu hvala :) ...

.Pa mislim da ljudi kojima se "nesto dogodi" kao reakcija na karizmatika imaju tu "zicu" za takve stvari vec otprije- mozda su pobrali nesto odgojem u djetinjstvu, pa se "to" aktivira u odredjenom trnutku... Nekakvo uvjetovanje su pobrali ili tako nesto. Gdje li su to mogli pobrati? Ajmo, roditelji, cije dijete ne ide na vjeronauk?

A karizmatici mora da su ipak iznimni ljudi, ne znaci da imaju kakve moci, ali znaju kako da utjecu... imaju uvjerenje i neko intuitivno znanje kako nesto reci da to utjece na ljude...
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Unread post by arkturuz »

IMHO, Crkva je rak kojeg treba iskorijeniti sa planeta... :evil2:
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Znam neke od tih ljudi i mogu potvrditi da se ljudi nakon tih susreta promijene za 180 stupnjeva.
To je u njihovim glavama. Niš misteriozno, kako bi rekla Ire.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Na[?] najpoznatiji [?]rink Gruden bi vjerojatno o tome rekao da se radi samo o slu?ajevima vrlo snaĹžne autosugestije pobu?ene od strane karizmatika koji na suptilan na?in utje?u na ljude labilnije psihe, aktiviraju?i izme?u ostaloga i evolucijom uga[?]ene predjele atavisti?kih dijelova njihova mozga ili snaĹžno bude?i sje?anja potisnuta duboko u podsvijesti ?ovjeka. :scratch: :scratch:
TB wrote:Ne bih rekao da je Crkva bas izgubila utjecaj...
Nisam ni rekao da je izgubila utjecaj. KaĹžem da je izgubila mo? koju joj je davala inkvizicija. Problem je [?]to jo[?] uvijek Ĺžali za tom silnom mo?i koju je imala kad je vladala gotovo cijelim svijetom i zbog toga se petlja u sve mogu?e sfere dru[?]tva kako bi imala [?]to ve?i utjecaj na njega i barem donekle ga razvijala po svom ukusu. Dana[?]nja Crkva imala vrlo vrlo malo dodirnih to?aka s Crkvom od prije tisu?u petsto godina. To bi bilo u redu, zbog razvoja ?ovje?anstva se morala razvijati i Crkva itd. ali s jedne strane, poku[?]ava nam utuviti u glavu dogmu koja je ostala nepromijenjena tih 2000 godina, a s druge strane pona[?]a se na sasvim suprotan na?in.
A [?]to se ti?e broja vjernika, ni to nije pokazatelj mo?i Crkve. Jer ako malo pogleda[?], barem 80% ako ne i vi[?]e vjernika Ĺživi u slabo razvijenim sredinama. JuĹžna Amerika gdje ih ima ko pljeve nije ba[?] New York. O Hrvatskoj da ni ne pri?am.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply