Gravitacija i izgled života

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Gravitacija i izgled života

Unread post by Sandman »

Zanima me kako bi jačina gravitacije utjecala na izgled života.

Odnosno, u Hiperionu ljudi s planeta sa gravitacijom jačom od zemlje su u prosjeku niži rastom i nabijeniji (ako se dobro sjećam). S druge strane u Honor Harrington serijalu je obrnuto. Ljudi s planeta s jačom gravitacijom su višlji.

Pa me zanima što mislite. Meni je ova teorija iz Hiperiona logičnija, ali ne bi mogao stručno obrazložiti.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Gravitacija i izgled života

Unread post by Brumiko »

U Nivenovom Dimnom prstenu (bestežinsko stanje) i Reynoldsovom Terminal World (niža gravitacija) važi hiperionska logika: slabija gravitacija -> viši rast.

U Orion's Armu također važi hiperionska logika: jača gravitacija -> niži rast. Na primjer, vidi Kobolde. Ako je pak prosječna visina vrste jednaka običnom čovječanstvu, onda je u jačoj gravitaciji tjelesna masa i robusnost veća, vidi Anakim.

To je to što se tiče meni znanog SF-a.

Što se tiče realnosti, sjećam se da sam negdje čitao da bi biljke na Mjesecu izrasle daleko više nego na Zemlji.
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Gravitacija i izgled života

Unread post by Sandman »

To se i meni čini.

A sad dok čitam Honor Harrington, svaki put kad opisuje nekog uzima korelaciju gravitacije planeta i visinu. Tako da je ona sa planeta više gravitacije i viša od većine ljudi. Dok su oni s planeta niže gravitacije uvijek niži od nje.

Zato sam se totalno zbunio.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Gravitacija i izgled života

Unread post by Xaotix »

Hm... Veća gravitacija obično podrazumijeva potrebu za većom snagom kako bi se nosilo tijelo iste mase. Snaga je uglavnom razmjerna promjeru mišića, tj površini njihovog poprečnog presjeka. Po tome bi od dva bića iste mase ono na planeti s višom gravitacijom moralo biti šire i zdepastije.

Čitao sam cijeli jedan znanstveni rad o tome kakve bi proporcije ljudi morali imati kad bi ih se povećalo za, recimo, 50%, i kad bi morali nositi veću težinu vlastitog tjela. Ispada da je Buck Godot očekivana figura :zubo:
Randomness is strong with this one!
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Gravitacija i izgled života

Unread post by corwin »

Mislim da nije samo gravitacija faktor velicine. Pogledaj recimo dinosaure. Bili su onak fakat veliki. Ali tada je klima bila vlaznija i toplija sto je rezultiralo divovskom paprati pa su biljojedi imali veci izvor hrane, a samim time i mesojedi. Nekako mi se cini da bi evolucija vec pronasla nacin za taj problem.
sorry zbog gramatike
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Gravitacija i izgled života

Unread post by Sandman »

corwin wrote:Mislim da nije samo gravitacija faktor velicine. Pogledaj recimo dinosaure. Bili su onak fakat veliki. Ali tada je klima bila vlaznija i toplija sto je rezultiralo divovskom paprati pa su biljojedi imali veci izvor hrane, a samim time i mesojedi. Nekako mi se cini da bi evolucija vec pronasla nacin za taj problem.
Da, ali ako gravitacija utjeće na faunu onda isto tako utjeće i na floru.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Gravitacija i izgled života

Unread post by corwin »

Ma slazem se da je gravitacija vazan cimbenik ali nije jedini. Iz vlastitog iskustva znam da kad ribu stavis u akvariji ona raste ovisno o velicini akvarija i broju riba u njemu, a ne koliko ju hranis. Tako da postoji puno cimbenika koji utjecu na velicinu bilo koje vrste kako biljaka tako i zivotinja.
sorry zbog gramatike
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Gravitacija i izgled života

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

corwin wrote:Ma slazem se da je gravitacija vazan cimbenik ali nije jedini. Iz vlastitog iskustva znam da kad ribu stavis u akvariji ona raste ovisno o velicini akvarija i broju riba u njemu, a ne koliko ju hranis. Tako da postoji puno cimbenika koji utjecu na velicinu bilo koje vrste kako biljaka tako i zivotinja.
Slažem se s ovim. Da je gravitacija jedini čimbenik koji odlučuje o veličini živih bića, onda bi npr. vrapci što su na većoj visini trebali moći letjeti brže, jer je gravitacija gore slabija. Ili bi, recimo, čovjek koji je skočio iz aviona bez padobrana trebao padati sve brže što se približava tlu. Ispravite me ako griješim, ali mislim da to nije slučaj.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Gravitacija i izgled života

Unread post by Brumiko »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Slažem se s ovim. Da je gravitacija jedini čimbenik koji odlučuje o veličini živih bića, onda bi npr. vrapci što su na većoj visini trebali moći letjeti brže, jer je gravitacija gore slabija.
Ljudske letjelice idu brže na većim visinama, ali ne zbog minorno slabije gravitacije, nego zbog manjeg otpora zraka. Pogledaj tehničke podatke za bilo koji zrakoplov od 30-ih godina 20. stoljeća do danas. Za vrapce ne znam, ali vjerujem da bi bilo slično kada/ako bi mogli disati na daleko manjem atmosferskom tlaku.
SAMSUILUNOV OTAC wrote:Ili bi, recimo, čovjek koji je skočio iz aviona bez padobrana trebao padati sve brže što se približava tlu. Ispravite me ako griješim, ali mislim da to nije slučaj.
Na Mjesecu bi padao sve brže. Na Zemlji, međutim, doista nije tako stoga što se gravitacijskoj sili (koja uzrokuje ubrzanje pada) počnje suprotstavljati sila trenja s atmosferom pa nakon nekog vremena brzina pada postane konstantna.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Gravitacija i izgled života

Unread post by Xaotix »

Hrpa je faktora za izgled života; količina hrane, gravitacija, medij u kojem se životinje kreću... (nitko nije spomenuo kita i srdelu?)
Gravitacija ima jako veliki utjecaj jer joj ne možeš pobjeći. Medij možeš birati, za hranu se možeš specijalizirati (čak i u doba supersauropoda je bilo malih trčkaravuih gušterćića), ali masa x gravitacija te prati vječno
Randomness is strong with this one!
Post Reply