Magnetski monopoli

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Magnetski monopoli

Unread post by Brumiko »

Kažu da su magnetski monopoli "najsigurnija fizikalna opklada na česticu koja još nije opažena."

Čini se da su možda i pronađeni - ili barem tako čitam u jednom današnjem članku.

Na kraju članka se izvode zaključci o mogućoj revolucionarnoj uporabi magnetskih monopola u raznim tehnologijama. Koji stoje.

No, ako su im svojstva onakva kakvima ih predviđaju poneki današnji fizičari (hard-SF obradu vidjeti ovdje, a ozbiljnu znanstvenu spekulaciju ovdje), te ako ikada bude moguće doista napraviti nešto što se zove magtvar (magmatter), onda nam se otvara put ka zvijezdama. Relativistički! Ono, 0.8c ili koliko već, ograničeno samo svemirskom erozijom i kvalitetom štitova zvjezdanog broda. Pravih štitova, ne onih forsfildova iz Zvjezdanih staza, ratova ili kaja znam čega.

Osnovne pretpostavke su:
  • Magnetski monopoli izazivaju raspad protona. Raspad na način sličan anihilacije materije i antimaterije, samo bez antimaterije.
    Magtvar može biti gama-zrcalo iliti zrcalo za gama-zrake, baš kao što današnja obična zrcala odbijaju duže valne duljine elektromagnetskog zračenja poznatijeg kao vidljiva svjetlost. Drugim riječima, iskoristivost svemirskog pogona temeljenog na magnetskim monopolima je velika, bliska onome što su vizionari nazivali fotonskom raketom. I znatno se smanjuje potreba za zaštitom posade ili upravljačkih računala od tog istog gama zračenja.
Sa zanimanjem već dulje vrijeme pratim vijesti iz ovog područja te bum ih nastavil pratiti i dalje.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Magnetski monopoli

Unread post by Izitpajn »

Da, ubijte me do kraja :x

Cijeli život mi objašnjavaju da je magnetsko polje isključivo relativistički efekt električnog polja, da magnetski naboji ne postoje, i sad ovo... :x
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Magnetski monopoli

Unread post by Brumiko »

Izitpajn wrote:Da, ubijte me do kraja :x

Cijeli život mi objašnjavaju da je magnetsko polje isključivo relativistički efekt električnog polja, da magnetski naboji ne postoje, i sad ovo... :x
Pa, magnetsko polje jest efekt električnog polja. To su isto i meni objašnjavali, doduše bez relativističkih dopuna, i to stoji. Jeb'ga, uzmeš žičani navoj, smjestiš ga oko komada železa, prineseš kompas cijeloj toj konstrukciji spojenoj na struju i sve je jasno.

E, sad, koje veze imaju magnetski monopoli s magnetskim poljem kojeg proizvodi struja, nije mi baš najjasnije. Jedino što sam skužio da ti hipoteski monopoli imaju veliku masu. Nego, ti si fizičar, možda bi nam mogel rasvijetliti situaciju, primjerice glede izraza "topološki defekt" i njemu sličnih... ;)

U svakom slučaju, gama zrcalo i E=mc2 bez antimaterije su...jako zgodne stvari, ako su moguće. Definitivno otvaraju put ka zvijezdama. Zapravo, ne, krivo sam se izrazil. Svakaj otvara put ka zvijezdama, od generacijskih brodova do projekta Daedalus (vidjeti i na Wikipediji), no to je u najboljem slučaju kozji makadam. Dvije spomenute stavke otvaraju pak avionsku ili "brzi levitirajući vlak" liniju do zvijezda. Autoput u najmanju ruku. Da li je autoput, brzi levitirajući vlak ili avion ovisi pak o štitovima.

Nego, u Alphi Centauri imaš magnetske monopole. ;) Općenito, svaki komadičak znanosti i tehnike tamo ima barem neku ozbiljniju znanstvenu spekulaciju u pozadini. Jedino su mi psi sposobnosti malo van te priče.

P.S. Evo još jednog izvora o konačnoj detekciji magnetskih monopola: http://www.physorg.com/news171209923.html
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Magnetski monopoli

Unread post by jbt »

Alfa Centauri, here we come!!

ps - dzungla je moja
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Magnetski monopoli

Unread post by Brumiko »

jbt wrote:Alfa Centauri, here we come!!

ps - dzungla je moja
Lucky bastard... :zbunj:

No, nadam se da će još za mojeg životnog vijeka biti lansiran koji brodić za Alphu Centauri. Project Longshot je ozbiljan kandidat. Bilo bi sjajno kada bi, možda upravo pomoću nekakvih magnetskih monopola, planirani put takvog broda skratili sa jednog stoljeća na...5 godina, recimo.
Post Reply