kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by ratchet »

A celibat? A svakodnevne molitve? Post? Iako, prikladnu frizuru već imam.
:zubo:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by niniane »

C`mon, kao da biste se VI toga držali... :zubo: :lol: :P
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by jbt »

Umjesto Chrichtonovog Timeline-a(kilava knjiga, mnogo rupa) radje procitajte Doomsday Book od Connie Willis. E tako se osjecas kad dodjes tamo gdje ni jezik ni kulturu ni bilo sta drugo ne poznajes.

http://en.wikipedia.org/wiki/Connie_Willis
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Sad sam dobio fakin ideju za priču, al vam neću reć kakvu! :P
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by Brumiko »

ratchet wrote:Crihtonov roman ima dosta rupa. Počevši od pitanja tko sastavlja putnike kroz vrijeme i odgovora da to rade neki koji su na višem stupnju razvoja. Moglo bi i proći da nije implicirao mnogosvemire i s tim objašnjenjem i s zaobilaženjem mogućih paradoksa istim. A onda profesor lijepo ostavi naočale na nalazištu za koje zna da će na njemu raditi njegovi učenici. Da bi znali da je on u prošlosti. E ali jedno s drugim ne ide. Ili imaš mnogosvemire i izbjegavaš paradokse ili može i ovako sa paradoksom. Što radi i kasnije sa Marekom ( jel se tako zvao? ) koji ostaje u prošlosti i ostavlja tragove, dokaze postojanja, u istoj. Neke je stvari dobro odradio ali djelovi gdje se bavi kvantnom fizikom su mu jako površni.


Eh, viđe ga, zatupio k'o ekipa na hr.rec.sf.startrek. :P

Čim se spomene vremensko putovanje i sličan soft SF, soft po mojoj procjeni, odmah zgubim interes za "objašnjenje" tog dijela priče jer takvo objašnjenje - ne postoji! U Stazama mi, primjerice, nikad nisu bili jasni oni koji se ožvalave u raspravama koji brod je bolji-jači-brži, kada se brodovi ionako međusobno bore poput jedrenjaka iz 18. stoljeća što u realnim okolnostima sigurno neće biti slučaj.

No, priča i njene okolnosti je ono što me u takvim romanima-filmovima-serijama privlači. Dakle, u Niz vrijeme me apsolutno nije interesiral bla-bla o kvantno-mehaničkim rupturama prividno paralelnih univerzuma, truć, ser. No, interesirala me sama priča i prikaz srednjovjekovnog života kakvom su se morali prilagoditi naši junaci. I zato preporučam knjigu, ne zbog nekakvog, kao, "uvjerljivog" objašnjenja vremenskog putovanja.
ratchet wrote:Iako roman preporučam.
Ajd, dobro! ;)
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Meni je roman dobar, osim zbog dobre priče i iz razloga što nemam pojma o kvantnoj fizici, pa mi je bilo kakvo ponuđeno objašnjenje prihvatljivo. :cheers: :zubo:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by ratchet »

Pročitao sam ga dva puta. To bi valjda trebalo biti dovoljno. Ne bih mu ustvari ništa posebno zamjerao da nisam sam tražio kako prikazati nešto slićno za jednu moju priču. I iznervirao se ležernim i površnim načinom na koji je to on napravio u svojoj knjizi.
A kod njega je putovanje unaprijed brižljivo pripremljeno pa sve krene krivo. Kao primjer onog u čemu bi se ovdje trebalo raspravljati i nije nešto. Mislio sam da je naglasak na onome, sam i iznenada i što onda napraviti?
:scratch:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Quicksilver
Jedi Master
Posts: 208
Joined: 25 Aug 2006, 14:57

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by Quicksilver »

Brumiko wrote:Glavni štos jest upravo kako se protagonisti spremaju za posjet prošlosti na način da budu što neupadljiviji tj. oblekom i drugime neprimjetni.
...a zamisli da se pojaviš u toj godini s fotićem!
Mislim, uzmeš naravno što neprimjetniju obleku (ako bi ti to uopće pomoglo), al tko ne bi ponjeo fotić sa sobom? Koje bi to fotke bile!!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by Izitpajn »

Za takve fotke dovoljno je otići na Dinaru ili u Dalmatinsku Zagoru...
Quicksilver
Jedi Master
Posts: 208
Joined: 25 Aug 2006, 14:57

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by Quicksilver »

Izitpajn wrote:Za takve fotke dovoljno je otići na Dinaru ili u Dalmatinsku Zagoru...
Bujakasha! RESPECT!!!
:zubo:
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by MadDog »

Brumiko wrote: U Stazama mi, primjerice, nikad nisu bili jasni oni koji se ožvalave u raspravama koji brod je bolji-jači-brži, kada se brodovi ionako međusobno bore poput jedrenjaka iz 18. stoljeća što u realnim okolnostima sigurno neće biti slučaj.
Mada odlazim u OT, a zaboravih da li se to ovdje tolerira i do koje mjere, no, nema veze - istaknuti ću kako bujoldica ima vrlo simpatičan traktat o svemirskim bitkama i njihovim promjenama kroz godine u ovisnosti od izmišljanja zaštitnih polja i načina zaštite od istih, tako da na kraju dolazi do zaključka da će se "za koju godinu brodovi zauzimati naskakivanjem na palubu, kao u stara dobra vremena" (polucitat, ne traži mi se knjiga).

Što se pak tiče 1000 n.e., hm... kao prvo, bilo bi sasvim OK završiti u našim krajevima u to vrijeme. Nije sve skupa baš previše gusto naseljeno pa postoji simpatična perspektiva "biti pojeden u kratkom roku". Mislim da bih u to vrijeme dobro mogao zaraditi sa proricanjem sudbine, ako me ne bi spalili zbog toga. Samostana baš nema puno... damn... fali mi potkovanost u povijesti, sve sam zaboravio... no, bilo kako bilo, debeljko duge kose u trapericama i patikama bi se u 1000-oj n.e. proveo puno gore nego neki kmet iz tog razdoblja koji bi se našao u 2008-oj. Jedino što bi o kmetu pisale novine, a o debeljku ne bi nitko smio niti zucnuti...
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by Brumiko »

Nakon čitanja svih poruka na ovu temu, što bismo radili i kako bismo se snašli u godini 1000, mogu samo reći slijedeće:
  • Apsolutno bih se volio naći u našim krajevima ili barem u nekoj slavenskoj zemlji, zbog jezičnih razloga.
    Dovoljan bi bio jedan dobar izum koji bih nosio u to vrijeme ili ostvario u tom vremenu pa da me ozbiljno shvate ljudi "na pozicijama": lokalno plemstvo, samostan ili neki vladar...ili barem dobrostojeći seljak. Recimo, jedan takav izum, sasvim izvediv u tehnologiji 11. stoljeća, jest složeni luk (compound bow - http://en.wikipedia.org/wiki/Compound_bow), izumljen tek 1967.
    Drugi takav izum jest tiskarski stroj, preciznije - pomični slog (movable type - http://en.wikipedia.org/wiki/Movable_type). Može bit i cjepivo protiv boginja, ali tu već zalazim u medicinu i biologiju koje mi baš nisu jača strana.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by niniane »

Brumiko wrote:Drugi takav izum jest tiskarski stroj, preciznije - pomični slog (movable type - http://en.wikipedia.org/wiki/Movable_type)[/list]
Ti bi to znao napraviti?...

Nije li to loše? I mean, tako drastično mijenjati povijest. Ne bismo li svi mi, da nam se to desi, trebali nastojati ne promijeniti išta veliko? Ono, akcija-reakcija, domino efekt i sl. Ti prerano napraviš tiskarski stroj, i možda fakat zbog toga nekih stvari u povijesti ne bude, ili se možda odigraju na značajno drugačiji način.

Osim toga, kako bi to realno izgledalo? Prođeš kroz vrata, nađeš se u 1000.g., i što onda? kamo ideš? Gdje nabavljaš dijelove za taj stroj? Kako ga prezentiraš svijetu? Kojem svijetu? Sirotinji ili bogatima? Tko kaže da je svijet tada bio spreman za takvo otkriće? Da te ne bi istog trena proglasili vragom ili nečim takvim?
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by Xaotix »

Bojim se da bi imao problem sa materijalom i alatima, ali to bi se dalo srediti. Mislim, dalo bi se to napraviti,ali pitam se koji majstor izrade lukova bi te saslušao ako nemaš nikakvo praktično znanje kojim bi mu se dokazao. A da mu se ideja svidi, samo bi ju maznuo i sam izumio kompozitni luk.

Što se tiče tiskarskog stroja, čak i ako se dočepaš materijala da ga sklopiš (izljevanje slogova bi zahtijevalo dobrog kovača ili čak filigrana) ostaje ti problem na čemu ćeš tiskati. Papir se pojavio tek 100 godina kasnije pa bi ga morao izmisliti sam. Uz to, tada nije bilo potrebe za tiskarskim strojevima jer ionako nitko nije znao niti imao vremena čitati. Ne znam koliko bi profitirao istom idejom u arapskom okruženju, koje je svakako bilo naprednije u to doba. Njihovo pismo nije baš pogodno za štampanje kao latinica.

Možda bi izrada papira bila bolja ideja, ali opet, pitanje je da li bi u to doba uopće postojala potreba za papirom. Moglo bi proći kao luksuzna roba, dok se ne pojavi netko kome se ideja sviđa i otme ti tehnologiju.

Problem kod većine izuma koje bi ljudi uveli u doba prije njihovog je dosta često sam materijal i nemogućnost precizne izrade elemenata tog izuma, kao i sakupljanje sirovina.

Recimo, barut. Najobičnija mješavina ugljena, sumpora i salitre (kalijevog nitrata). Omjeri bi se mogli dobiti sa malo eksperimentiranja, i eto, izumili smo barut. Da nema jedne kvake: Tko bi od nas znao naći salitru i sumpor u elementarnom stanju u prirodi (ovog trena, bez gledanja u wikipediju)?
Randomness is strong with this one!
Post Reply