Lete li ptice na Mjesecu?

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Lete li ptice na Mjesecu?

Unread post by ratchet »

Lete li ptice na Mjesecu?

Danas sam vodio zanimljivu raspravu sa jednim prijateljem, koji je inače tip sveznalice koji nikad neće priznati da nije u pravu (doduše veoma često i jeste ). Zastupao je stajalište da ptice na Mjesecu nikako ne bi mogle letjeti, čak i kad bi postojala atmosfera isovjetna onoj na Zemlji. Nije mogao argumentirati tvrdnju ali je bio siguran da je to tako, jer je jednom to negdje pročitao, iako se ne sjeća zašto. Nas dvojica koja smo bili s njim branili smo tezu da nema razloga, unatoć maloj gravitaciji, zašto ptice na Mjesecu, u atmosferi istoj kao Zemljina, ne bi mogle letjeti. Kasnije sam se sjetio onog blesavog filma Jezgra, kad se ptice zabijaju uokolo zbog nedostatka magnetskog polja. Možda mu je ta ideja od tamo došla. U svakom slučaju, mrzim raspravljati bez argumenata, pa ako itko zna razlog zašto ptice na Mjesecu sa atmosferom ne bi mogle letjeti, molim da mi ga kaže. Ili iznese svoje mišljenje.
:scratch:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Lete li ptice na Mjesecu?

Unread post by Brumiko »

ratchet wrote:Lete li ptice na Mjesecu?

Danas sam vodio zanimljivu raspravu sa jednim prijateljem, koji je inače tip sveznalice koji nikad neće priznati da nije u pravu (doduše veoma često i jeste ). Zastupao je stajalište da ptice na Mjesecu nikako ne bi mogle letjeti, čak i kad bi postojala atmosfera isovjetna onoj na Zemlji. Nije mogao argumentirati tvrdnju ali je bio siguran da je to tako, jer je jednom to negdje pročitao, iako se ne sjeća zašto. Nas dvojica koja smo bili s njim branili smo tezu da nema razloga, unatoć maloj gravitaciji, zašto ptice na Mjesecu, u atmosferi istoj kao Zemljina, ne bi mogle letjeti. Kasnije sam se sjetio onog blesavog filma Jezgra, kad se ptice zabijaju uokolo zbog nedostatka magnetskog polja. Možda mu je ta ideja od tamo došla. U svakom slučaju, mrzim raspravljati bez argumenata, pa ako itko zna razlog zašto ptice na Mjesecu sa atmosferom ne bi mogle letjeti, molim da mi ga kaže. Ili iznese svoje mišljenje.
:scratch:
Ne zna. Mogle bi letjeti.

Inače, budući da tvoj prijatel nešto tvrdi, onda on to mora dokazati. Teret dokaza iliti "burden of proof" je na zagovaraču hipoteze, a ne na skeptiku. Kul ti je frend, zastupa stajalište, ali nema pojma zašto ga zastupa niti ima ikakve argumente za njega. K'o Hrvati kad pričaju o politiki. :D

Dapače, negdje drugdje, recimo na Titanu, mooožda bi i ljudi mogli letjeti na način kako je u stara vremena to zamišljano, da si montiraju krila i mašu njima, poput mitoloških Dedala i Ikara. Slaba gravitacija plus vrlo gusta atmosfera jednako možebitni ljudski let mahanjem krila!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Lete li ptice na Mjesecu?

Unread post by Izitpajn »

ratchet wrote:Nije mogao argumentirati tvrdnju ali je bio siguran da je to tako, jer je jednom to negdje pročitao, iako se ne sjeća zašto.
Kad ja razgovaram s takvim ljudima, onda im kažem što imam, a onda, kad oni nastave trtljati gluposti, isključim se, počnem razmišljati o tome što još danas trebam obaviti ili slično, i čekam da prestanu. Ako ne prestanu, super, imam više vremena za sebe.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Lete li ptice na Mjesecu?

Unread post by ratchet »

Meni je općenito jasan princip leta. Mala masa, šuplje kosti, uloga perja, razmjerno jaki mišići i uzgon zbog oblika krila. Ali kopkala me je mogućnost da možda ipak postoji nešto što ne znam, a odnosi se na let na planetama drukčije gravitacije od Zemljine, a što bi opet mogao biti zgodan detalj u nekoj priči, međutim čini mi se ništa od toga. Leti ptico, leti!
:blob:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
MrSini
Jedi Master
Posts: 238
Joined: 04 Apr 2005, 21:59

Re: Lete li ptice na Mjesecu?

Unread post by MrSini »

A koliko bi ptici trebalo da sleti? Manja je gravitacija pa bi do slijetanja mogla da umre od starosti?
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Lete li ptice na Mjesecu?

Unread post by ratchet »

Da, to je već dobro pitanje. Iako nije teškom izračunati s obzirom na mjesečevu gravitaciju ali se pitam kako bi ptica u sporom obrušavanju ulovila neki pljen. Razviti ekosustav prilagođen planetama sa jako niskom gravitacijom na kojem bi ptica mogla preživjeti ( jer manje životinje koje ona lovi bi skakale više i trčale brže ) bi već bio zanimljiv izazov u nekoj priči. Pri tom mislim na živa bića uvezena sa kolonistima sa Zemlje koja bi se prilagodila teraformiranju.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Lete li ptice na Mjesecu?

Unread post by niniane »

I ptica bi, s obzirom na razliku u gravitaciji, izgledala drugačije nego na Zemlji. :kava:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Lete li ptice na Mjesecu?

Unread post by Izitpajn »

Ptica bi jednostavno morala imati manja krila i veću masu nego na Zemlji. Dakle, manje energije bi morala trošiti na održavanje u zraku. Nije mi jasno što nije jasno :zubo:
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Lete li ptice na Mjesecu?

Unread post by niniane »

MrSini wrote:A koliko bi ptici trebalo da sleti? Manja je gravitacija pa bi do slijetanja mogla da umre od starosti?
Ovo?...
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Lete li ptice na Mjesecu?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ako bismo uzeli da su te ptice mjesečevi domoroci, onda bi valjda evolutivnim procesom ptice razvile neku vrstu sustava ili organa uz pomoć kojega bi se lako mogle spustiti na tlo i lako poletjeti, kao dodatak krilima. Tipa mlaznicu koja ju pogura dolje kad izbaci zrak iz nje. Ili ne bi imala šuplje kosti.
Ili bi se ptice prilagodile životu na tlu. Zašto bi letjele ako se mogu prehranjivati na tlu?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
MrSini
Jedi Master
Posts: 238
Joined: 04 Apr 2005, 21:59

Re: Lete li ptice na Mjesecu?

Unread post by MrSini »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Ako bismo uzeli da su te ptice mjesečevi domoroci, onda bi valjda evolutivnim procesom ptice razvile neku vrstu sustava ili organa uz pomoć kojega bi se lako mogle spustiti na tlo i lako poletjeti, kao dodatak krilima. Tipa mlaznicu koja ju pogura dolje kad izbaci zrak iz nje. Ili ne bi imala šuplje kosti.
Ili bi se ptice prilagodile životu na tlu. Zašto bi letjele ako se mogu prehranjivati na tlu?
Ako bi već imala mlaznicu najsigurnije mjesto za život bi bio let. Digne se na dovoljnu visinu, raširi krila i može satima da bude na sigurnj visini bez ikakvog zamora i straha od grabežljivaca.
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 768
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Lete li ptice na Mjesecu?

Unread post by Zeljko »

ako želi da sleti

fino se okrene naopačke i mlatara krilima :zubo:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Lete li ptice na Mjesecu?

Unread post by ratchet »

O evoluciji aliena nisam htio razglabati. O tome kakav bi se život možda razvio na pojedinim vrstama planeta napisano je tone materijala. I to od ozbiljnih znanstvenika. ali problem naših Zemaljskih vrsta koje bi ponijeli sa sobom i problemi koje bi imali su mi postali zanimljivi. Konkretno pročitao sam dosta priča gdje je radnja smještena u ljudskim habitatima na Mjesecu ( recimo serijal o istražiteljici Bach ) i gdje se predviđaju promjene na ljudima stalno nastanjenim na Mjesecu. Iako žive pod velikim kupolama sa parkovima i otvorenim prostorima, nigdje nisam naišao na probleme koje bi život donio zemaljskim vrstama koje bi ljudi poveli sa sobom. Prilagodbe koje bi životinje razvile nakon nekoliko generacija, a sad su mi ptice posebno zanimljive, mi izgledaju interesantne.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Lete li ptice na Mjesecu?

Unread post by Brumiko »

ratchet wrote:Da, to je već dobro pitanje. Iako nije teškom izračunati s obzirom na mjesečevu gravitaciju ali se pitam kako bi ptica u sporom obrušavanju ulovila neki pljen. Razviti ekosustav prilagođen planetama sa jako niskom gravitacijom na kojem bi ptica mogla preživjeti ( jer manje životinje koje ona lovi bi skakale više i trčale brže ) bi već bio zanimljiv izazov u nekoj priči. Pri tom mislim na živa bića uvezena sa kolonistima sa Zemlje koja bi se prilagodila teraformiranju.
...skakale više i padale sporije. Svaki sivi soko bi samo poželio takav plijen. ;)
Post Reply