Virtualne zvjezdarnice i teleskopi

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Virtualne zvjezdarnice i teleskopi

Unread post by Xaotix »

Promatranje zvijezda je doživljaj.
Nađete livadu daleko od civilizacije, u noći bez mjeseca, i pogledate uvis. Zvijezde sjaje, padalice ostavljaju tragove.
Ponekad vam ne treba čak ni teleskop.
A kad imate teleskop, i nekoga tko ga zna koristiti i uperiti na pravo mjesto... Nije tako romantično kao prva opcija, ali je ipak zanimljivo.

U nedostatku takvih noći, livada i ostale aparature, ostaje nam tehnologija. Sve je više virtualnih teleskopa, planetarija i vizualizacija.
Sve dostupno iz stolice, na klik ili dva mišem. Evo nekih s kojima sam se ja igrao:

* Google Sky - Jednostavan za korištenje, isproban, dostuapn s bolo kojeg kompjutora spojenog na net. Nedostaje mu opcija, ali za prvu ruku dobar izbor.
* Stellarium - besplatan Open Source planetarij, sa puno dodatnih opcija. Po ocjenama, puno je bolji od Google Sky-a i ima hrpu dodatnih opcija. Već spomenut na forumu.
* Sky-Map.org- mape svemira izvan Sunčevog sustava (on-line)
* World Wide Telescope - Ovog nisma isprobao. Microsoftov virtualni teleskop, izglancan do visokog sjaja. Dijele ga besplatno, vjerojatno da bi se nametnuli konkurenciji. Baš me zanima na što liči...

Koliko pravi amaterski teleskopi imaju šanse kraj potpuno besplatnog softwera koji se nalazi na dohvat ruke? Da li će ovakve stvari navući nekoga da se izvuče iz sobe i isproba pravu stvar?
Na kraju, dio zadovoljstva u promatranju zvijezda dolazi i iz sve one muke koju trebate proći da namjestite teleskop. Bar mi se tako čini.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Virtualne zvjezdarnice i teleskopi

Unread post by Izitpajn »

Ni teleskop ni ekran.

Odeš negdje daleko od civilizacije - okej, za to se kvalificira i centar Zagreba, ali mislio sam daleko od ulične rasvjete - legneš na travu, otvoriš oči i utopiš se u beskraju. Vidno polje od 180 stupnjeva. All around.

Nema boljeg.

U nedostatku toga, ja preferiram 3D mape svemira, da vidim gdje je što. Već linkah, ali evo još jednom: http://chview.nova.org/chview/

Vjerojatno ima boljih, ali nije mi se dalo tražit. Ako netko zna, nek javi.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Virtualne zvjezdarnice i teleskopi

Unread post by niniane »

Živjeh nekad na selu, daleko od ikakvih uličnih rasvjeta, u zabiti... Većinu vremena je to bilo dosta frustrirajuće, ali kad bi ljeti pala noć, a ja legla na livadu okružena mrklim mrakom, zvijezde su bile... nevjerojatne. Nikad i nigdje više nisam vidjela takvo što. Pa se bojim da za mene nikakva zvjezdarnica, ni virtualna ni stvarna, ne može tome biti ni do koljena...
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Virtualne zvjezdarnice i teleskopi

Unread post by Xaotix »

Ako se već luta mrakom, nema bolje lokacije od visokih planina.
Bistro ko suza!

Ako vas zanima što točno vidite iznad sebe, preporučujem Vrteću kartu neba. Potpuno sam zaboravi na nju, dok Izitpajn nije počeo pričati o stupnjevima. Morat ću doma prokopati malo po ladicama.
Papir:web - 1:0 !

OK, svi ovi virtualci imaju lijepe slikice, ali opet, livada ima miris trave.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Virtualne zvjezdarnice i teleskopi

Unread post by Izitpajn »

Hašomanu jedan :lol:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Virtualne zvjezdarnice i teleskopi

Unread post by Ire »

ja sam alergična i mrzim bube koje gmižu po prirodi, pa je virtuala sasma prihvatljiva :D
Instant Geek. Just Add Coffee.
UrchinStar47
Hani
Posts: 54
Joined: 25 Sep 2007, 21:10

Re: Virtualne zvjezdarnice i teleskopi

Unread post by UrchinStar47 »

Zaboravili ste na Celestiu.
"I visualize a time when we will be to robots what dogs are to humans. I am rooting for the machines."
--Claude Shannon
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Virtualne zvjezdarnice i teleskopi

Unread post by Brumiko »

Glede rasprave o Dimnom prstenu...
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Virtualne zvjezdarnice i teleskopi

Unread post by Brumiko »

Preporučam planetarij Pocket Stars (http://www.nomadelectronics.com/) za dlanovnike i mobitele, a radi i na "velikim" računalima. Ako imate dlanovnik s kvadratnim zaslonom, program će raditi i na njemu. Pocket Stars nije besplatan, ali temeljne funkcionalnosti opstaju i nakon isteka probnog roka. Najbolji jednostavni planetarij za mobilne uređaje temeljene na Microsoftovim tehnologijama. Postoje i oni vrlo složeni, namijenjeni, između ostalog, i navođenju teleskopa, ali to je već druga priča.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Virtualne zvjezdarnice i teleskopi

Unread post by Xaotix »

Heavens-Above.
Vi njemu date svoju lokaciju, a on vama kaže što će vam letiti nad glavom u točno određeno vrijeme...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Virtualne zvjezdarnice i teleskopi

Unread post by Xaotix »

Okvirno spada ovamo :lol:
Međuzemlje viđeno iz svemira!
Rasprava se vodi i na ovom forumu
Randomness is strong with this one!
Post Reply