Globalno zatopljenje?

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Globalno zatopljenje?

Unread post by TB »

Eto, datum je 11. 1., u Zagrebu 16 stupnjeva. Na Zavižanu umjesto nekoliko metara, 10 cm snijega. Na vijestima javljaju da je po cijeloj Europi tako, u Moskvi je najtoplije otkad se mjeri vrijeme, ( to vjerojatno znaci najtoplije ikad).
Sto vi mislite je li u pitanju globalno zatopljenje radi uzrokovano ljudskom djelatnošću, ili je porast temperature posljedica prirodnih ciklusa planeta?
Michael Crichton u svom zadnjem romanu "State of Fear" iz 2004, (nisam citao, citao sam o tom romanu), tvrdi da je globalno zatopljenje nekakav pomodni znanstveni "buzzword" ili politizirana znanost te da nema dokaza da nastaje radi ljudskih uzroka. Volio bih da je u pravu...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

činjenica je da bi se mnogima isplatilo da proglase "globalno zatopljenje" za patku, kao i da bi izgubili puno para kad bi se dokazala štetnost emisije CO2 i kad bi se napravili zakoni da se to smanji.

Dok, s druge strane, nema puno onih kojima je u materijalnom interesu propagirati Kyoto...

Pa vi vidite.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ovo mi je zanimljiv post na tu temu (napisao Neal Asher)

http://theskinner.blogspot.com/2006/11/ ... hange.html
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Unread post by Bubba Zanetti »

Ja mislim da će se sealevel dić za metar i pol u roku 50-ak godina i da će se ljudi poklat međusobno uslijed nemogućnosti da utvrde tko je za to kriv i odgovoran.
Heto.
:D :D
Perhaps it's the result of an anxiety.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

drago mi je sto cujem da ozonske rupe i efekt staklenika su zapravo bajke za malu djecu...
nema me.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Hamenaglar wrote:drago mi je sto cujem da ozonske rupe i efekt staklenika su zapravo bajke za malu djecu...

Meni je isto drago i lakne nekako, svaki put kad to pročitam, jer novine stalno straše, to im je glavni posao.
Ako ne sa gl. zatopljenjem, onda sa mutiranom ptičjom gripom, kravljim ludilom, sa asteroidima, nestankom nafte...

Baš sam si mislio , (potaknut i jednom raspravom sa Znaka Sagite), da je razlog zasto je epski fantasy toliko popularan upravo to što nam je svijet , prema medijima, nepredvidiv i opasan. U epskom fantasyju, s druge strane, priroda je na mjestu, zima oštra, ljeto vruće, žene žene,a muškarci muškarci. (Da ne spominjem da je tehnologija jednostavna.)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

priroda je na mjestu, zima oštra, ljeto vruće, žene žene
dobro, mislim, kaj u stvarnom svijetu žene nisu žene? kakva je sad pak to fobija jebemu?
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Unread post by Bubba Zanetti »

:shock: :shock:
Hej ljudi, pa zar vi stvarno smatrate da se po pitanju klime ne događa ništa.
Evo ja sam danas skoknuo van po bocu plina u KRATKIM RUKAVIMA.
:blob:
Perhaps it's the result of an anxiety.
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Unread post by corwin »

a ja gledam kako tratinćice cvjetaju ispred radione :dontknow:
sorry zbog gramatike
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Bubba Zanetti wrote::shock: :shock:
Hej ljudi, pa zar vi stvarno smatrate da se po pitanju klime ne događa ništa.
Evo ja sam danas skoknuo van po bocu plina u KRATKIM RUKAVIMA.
:blob:
zar to nije uobicajeno u ovo doba godine?
nema me.
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Unread post by Bubba Zanetti »

Hamenaglar wrote:
Bubba Zanetti wrote::shock: :shock:
Hej ljudi, pa zar vi stvarno smatrate da se po pitanju klime ne događa ništa.
Evo ja sam danas skoknuo van po bocu plina u KRATKIM RUKAVIMA.
:blob:
zar to nije uobicajeno u ovo doba godine?
Mhm... da ustvari, pa proljeće je. Hebeš datum.
:D
Perhaps it's the result of an anxiety.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Nedavno sam gledao na tv-u nekakvu emisiju o zatopljenju gdje su između ostaloga rekli da je ovo što se sada događa s planetom (zatopljenje, topljenje leda, potresi, poplave, erupcije, tornada i ostatak vagona) njegova reakcija na ono što su ljudi radili prije tridesetak godina. Ako je to istina, zamislite kakva će reakcija Zemlje biti na ono što ljudi rade sada?
Baj d vej, ja sam protivnik tehnologizacije. Zato imam drvenu tipkovnicu, monitor mi je golemi abak samo s nulama i jedinicama, a miša sam jučer cijepio protiv groznice. :drunken:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Ire wrote:
priroda je na mjestu, zima oštra, ljeto vruće, žene žene
dobro, mislim, kaj u stvarnom svijetu žene nisu žene? kakva je sad pak to fobija jebemu?

:shock:
Molim lijepo, nakon ovog "zene zene" sam napisao i "muskarci muskarci", tako da su u recenici u kojoj pretpostavljam sto ljubitelji od epskog fantasyja zele, spolovi potpuno ravnopravni. Inace, dobra tema za "Razvaljotku" . :D

ON Topic:

Michael Crichton na svojoj stranici ima tekst u kojoj pise o tome sto misli o zagovarateljima globalnog zatopljenja kao posljedice ljudskog djelovanja. Mozda malo pretjeruje kada teoriju usporedjuje sa eugenikom, ali ocito je dobro proucio temu...

http://www.michaelcrichton.net/fear/fear_main.shtml

Mislim da je sad gotovo, ljudi vec ima previse, a nitko se ne zeli odreci tehnologije... I ne samo to, jos preostaje cijela Kina i Indija i Afrika, koje su zeljne tekovina zapadne tehnologije. To jest, zapadna industrija jedva ceka da im proda svoje proizvode. Tako da ne moze se nista vise promijeniti , cak ako klima i jest ljudskih ruku djelo. Ostaje samo da se prilagodimo.

Ako je temperatura ovoliko visa zimi, samo se nadam da nece u istom postotku biti visa i ljeti, ko ce to izdrzati.
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Moj kornjača nije spavala zimski san već nekoliko godina, dok je početkom i sredinom devedesetih spavala svaku zimu. :drunken:
Post Reply