Globalno zatopljenje?

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Re: Globalno zatopljenje?

Unread post by MadDog »

:scratch:
Bez čitanja, bez slušanja argumentacije Paar-a ili bilo koga drugog... ajmo zdravorazumski - ako još imamo zdravog razuma:
- do prije koju godinu vladala je pojačana sunčeva aktivnost koja je radila s..nja s klimom na način da se sve skupa dodatno zagrijavalo, zbog količine ugljičnog dioksida u atmosferi zagrijavanje se pojačavalo i što... topio se led.
- da je pojačana sunčeva aktivnost nastavila koju godinu, zaista bi se i otopio
- no, sunčeva je aktivnos - stala
- nakupljena voda od topljenja leda nije imala kuda otići nego lijepo - u atmosferu i kad su stvari "došle k sebi", kruženjem vode u prirodi nakupljene tone vode su se obrušile natrag, i eto ti svega i svačega - poplave, tone snijega,... i zbog toga je, barem prema "feelingu" - hladnije... i tko sada normalan može razmišljati o globalnom zatopljenju?

A što se tiče znanstvenih i "znanstvenih" dokaza... j..i ga... Zemlja je nekoć bila ravna ploča, pa se živjelo k'o i danas... i nitko nije pao preko ruba...
Danas nas hlade posljedice globalnog zatopljenja, ali je čovjek vrlo prilagodljiva životinja i naći će načina da usere motku još jače...

Ovaj... :ninja: ... što ja htjedoh reći?
A da... :x :scratch: :zbunj: ... globalno zatopljenje? Možda. Početak malog ledenog doba? Skoro sigurno... do nove pojačane sunčeve aktivnosti...
:bilo: :fuch: :bilo: :fuch:
Na pljuvaonu - spreman...
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Globalno zatopljenje?

Unread post by ratchet »

Najgore u svemu tome je što pojedinac malo toga može sam napraviti. Još kad živi u društvu u kojem je najveći prioritet preživjeti nekako do idućeg mjeseca,onda je neko tamo zatopljenje nešto posve deplasirano za raspravu u širem društvu. Zatopljenje, juhu, manji troškovi grijanja zimi. :cheers:
Kako se odgovorni ponašaju, oni koji zbilja mogu napraviti neku razliku, to znamo. Otprilike kao i naša vlada u globalnoj krizi. Koja kriza? Arči i banči, nema štednje, a kad sve ode u 3pm nek se netko drugi bavi s tim. :x
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Globalno zatopljenje?

Unread post by Xaotix »

Jel Paar igdje spomenuo u kojem periodu se očekuje zahlađenje o kojem govori? Jer čovjek govori o periodima od tisuću godina... Sitnica za geološko poimanje vremena, ali što se nas tiče...

S druge strane, ja sam čuo i za upravo suprotna mišljenja, koja se slažu da Zemlja prolazi kroz periodičke cikluse hlađenja i grijanja, ali također tvrde da smo mi sada na kraju hladnog perioda i da slijedi toplilja faza.

I sve to bez uračunatog utjecaja čovjeka.

Ja smatram da čovjek itekako djeluje na klimu, krčenjem šuma, toplinskim otocima gradova, zahvatima na geološkim formacijama (umjetna jezera i sl.) Sve to stvara znatne lokalne klimatske promjene koje posredno, lančano, djeluju i na ostatak planete. Sumnjam da će rezultat biti novo ledeno doba ili Zemlja spržena u Saharu (pustinjski scenarij mi je bliži zbog zagađenja i potrošnje vode), ali će dosadašnji ustaljeni klimatski tok kakvog je čovječanstvo poznavalo biti drastično promijenjen. Za planetu takva promjena nije ništa novoga, jedino su se prije one događale u puno dužim vremenskim periodima. No, čovjek naviknut na određenu klimu u svom dvorištu će itekako primjetiti razliku.

Primjer:
Topljenje leda na Arktiku će dovesti do smanjenja saliniteta mora oko Europe. Topla Golfska struja gura slaniju vodu, koja je teža od slatke, pa će ona stoga potonuti dublje pod površinu, i prestati grijati Europu. Imat ćemo istu klimu kao i Kanada, koja je na istoj zemljopisnoj širini. Kakve će efekte hladnija kopnena masa Europe imati na susjedstvo, i kakve će dodatne efekte imati veća apsorpcija sunčeve topline na sjeveru (nema leda koji bi reflektirao sunce) i otpuštanje svog onog metana navodno zarobljenog pod ledom, možemo samo teoretizirati.
Randomness is strong with this one!
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Globalno zatopljenje?

Unread post by jbt »

ja ne poricem da se cini da je globalno zatopljenje tu, meni je samo nejasno di je kriza?
Blood for the Blood God!!

engi
Post Reply