Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by Brumiko »

niniane wrote:Uh, i ja sam očito živjela pod staklenim zvonom... sad neću moći neko vrijeme jesti lignje :zbunj:
Ja s lignjama imam problema otkad sam gledal The Future Is Wild. Osjećam se k'o da jedem budućnost civilizacije na Zemlji. :kava:
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by ratchet »

Milena wrote:
ratchet wrote:Opći plan može biti samo u glavama Zemljana. Kad ono samo skupina perverznjaka koja sve radi potajno da ih njihovi ne otkriju i ne stave na stup srama.
To buš napisal, jel'da? Predobro je da propadne... :cheers: :cheers:
Pa i mogao bih. Barem za Bludućnost. Samo da dovršim dinosaure, koje naravno još niti počeo nisam, jer rok se bliži.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by Sandman »

ratchet wrote: Samo da dovršim dinosaure, koje naravno još niti počeo nisam, jer rok se bliži.
Jel ima tko ikakvu informaciju o FFK, jer sam ja čuo samo šuškanja o tome a ništa službeno.

Sorry za OT.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by niniane »

Neće ni biti službeno do ljeta, I suppose...
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by ratchet »

A kad je onda zadnji rok za poslati priču?


Sorry :off:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ja se nadam 15.4. kao i do sada. Ili je bio 10.4.?
Ne, 15.4.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by Sandman »

Ko što rekoh čuo sam šuškanja. A jedno šuškanje kaže da će rok bit produžen. Ali kažem to je samo šuškanje, jer ja nisam vidio ni da je natječaj sužbeno uopće raspisan.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by niniane »

Intervju sa Šiškom na MVinfo: http://www.mvinfo.hr/izdvojeno-razgovor ... ?ppar=3120 kaže:
Kakav se program očekuje na 'Festivalu fantastične književnosti' i gdje će se ove godine održati? Urednik ste tematske zbirke koja izlazi povodom tog festivala – je li natječaj još otvoren, koje su propozicije i koja je tema ovogodišnje zbirke?

Poznato je da se Festival fantastične književnosti svake godine, svojom temom i svojim prvim danom, seli iz mjesta u mjesto, dok je drugi dan domaćin uvijek drevni tisućugodišnji pazinski Kaštel. Tema Festivala, koja je ujedno i tema književnog natječaja (za razliku od istrakonskog - ovdje se primaju priče do deset kartica duljine), uvijek je vezana uz lokalnu baštinu mjesta koje je domaćin Festivala.

Nakon Kringe i vampira, Gračišća i staroslavenskih bogova, te Motovuna i divova, ove je godine domaćin mjesto Bale u jugozapadnoj Istri, a tema su dinosauri, budući da je u zaljevu Porto Colone nedaleko Bala pronađeno bogato nalazište fosila dinosaura prema kojima su priznate čak i nove vrste ovih prethistorijskih bića, a jedna je dobila ime – histriosaurus. Natječaj za priče o dinosaurima otvoren je do 1. svibnja 2009. godine.
... characters, personalities, stories and larps...
Ljepuškasti
Ewok
Posts: 10
Joined: 30 Jan 2009, 12:22

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by Ljepuškasti »

Naravno ja lupetam jer sam se odlučio kritizirati vašeg ljubljenog Sagana. Kako vi kažete ja lupetam kada kažem da je Sagan rekao kako je većina ljudi luda, a pogotovo lupetam kada kažem kako psihijatrija smatra sve ljude luđacima. No to su sve dokazane činjenice, koje ja nisam izmislio. Recimo sjetite se samo filma "12 Majmuna" kada Madeleine Stowe govori kako je psihijatrija postala religija modernog doba. Psihijatri su ti koji odlučuju što je dobro a što loše.

No evo što moje najomiljenije lupetalo govori o tome kako su ljudi ludi jer neprestano haluciniraju ili sanjaju.
]Naišao sam na knjigu pod nazivom Izvanredno popularne zablude i ludilo masa, koju je napisao Charles Mackay 1841, i koja je još uvijek dostupna. U njoj se mogu naći prikazi ekonomskih ludnica, poput navala na Mississippi i Južna mora, kao i ekstravangantne utrke za holandskim tulipanima, prijevara koje su privukle bogate i plemenite pripadnike mnogih nacija; tu je i legija alkemičara, koja uključuje i poučnu priču o gosp. Kellyju i dr. Deeu...

Izvanredno poglavlje o križarskim ratovima počinje ovako:
"Svako doba ima svoju posebnu ludost; neku shemu, projekt ili fantaziju u koju uranja, potaknuto bilo ljubavlju spram dobitka, potrebom za uzbuđenjem, ili jednostavno, zbog prinude imitiranja. Ako nema toga, onda ima neko ludilo na koje ga podbadaju politički ili religijski uzroci, ili njihova kombinacija."
Mi zapravo cijelo vrijeme sanjamo a da to nismo ni svjesni?! A kad nesanjamo onda haluciniramo. Pa očito kad vidimo NLO-e
Druga analogija bi mogla biti da snovi, poput zvijezda, zapravo sjaje stalno. Premda se zvijezde ne vide često po danu, jer sunce sije prejako, moguće ih je vidjeti za vrijeme pomračenja Sunca, ili ako promatrač odluči da će pažljivo gledati malo nakon zalaza ili prije izlaza sunca, ili ako se povremeno budi u jasnoj noći da bi pogledao nebo.
Još jedna ideja, više povezana s moždanim aktivnostima je da se u našem mozgu odvija kontinuirana aktivnost procesiranja informacija (neka vrsta trajnog “predsvijesnog toka”) koja utječe i na svjesne i nesvjesne sile i tako predstavlja potencijalni izvor sadržaja snova. San je iskustvo tijekom kojeg, u nekoliko minuta, pojedinac ima svijest o struji podataka koji se procesiraju. Halucinacija u budnom stanju bi dakle mogla uključiti isti fenomen, izazvan ponešto različitim skupom fizioloških ili psiholoških okolnosti...

Čini se da je svo ljudsko ponašanje i iskustvo (normalno i abnormalno) praćeno fenomenima iluzija i halucinacija. I dok je njihov odnos spram mentalnih bolesti dobro dokumentiran, njihova uloga u svakodnevnom životu je možda bila zanemarena. Bolje razumijevanje iluzija i halucinacija među normalnih ljudima može dati objašnjenje iskustava koja se inače pripisuju tajnovitom, “ekstrasenzornom” ili nadnaravnom.

Sigurno će nam promaknuti nešto važno o našoj prirodi odbijemo li se suočiti s činjenicom da su halucinacije dio ljudskosti. Ipak, ništa od toga ne čini halucinacije više dijelom izvanjske nego unutarnje stvarnosti.

1972. godine psiholog David Rosenhan je odlučio raskrinkati psihijatriju kao najodvratniju laž na svijetu. Uzeo je 8 najobičnijih normalnih ljudi i poslao ih diljem amerike u mentalne institucije gdje su se trebali prijaviti i reći da čuju u glavi riječ "Fud", a da sve ostalo govore normalno. Svih osam ljudi je zatvoreno u mentalne institucije i nakljukano ljekovima i dijagnosticirana šizofrenija.
http://www.youtube.com/watch?v=Kq-7uvVOoyk

Naravno možete pogledati i dokumentarac "Psychiatry: An Industry of Death"

No sumnjam da ćete išta od ovog pogledati, već ćete samo popljuvat odmah sve nabrzinu itd. No to je vaš izbor "Dream on.."
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by Milena »

Ljepuškasti wrote:Kako vi kažete ja lupetam kada kažem da je Sagan rekao kako je većina ljudi luda, a pogotovo lupetam kada kažem kako psihijatrija smatra sve ljude luđacima.
Pa, gle, lupetaš. Citat koji si sam naveo pokazuje kako ljudi lako potrče za glupostima i prevarama. To ne znači -- a Sagan to ni ne govori -- da su ljudi većinom ludi. Ali da ih se većinom može lako navući da povjeruju u gluposti, to je ipak nedvojbeno: dovoljno ti je da pogledaš koliko ljudi još uvijek kupuje sredstva za povećanje penisa i pokušava pomoći nigerijskim udovicama pa da to shvatiš.
No to su sve dokazane činjenice, koje ja nisam izmislio. Recimo sjetite se samo filma "12 Majmuna" kada Madeleine Stowe govori kako je psihijatrija postala religija modernog doba. Psihijatri su ti koji odlučuju što je dobro a što loše.
Ovaj, ne znam kako bih ti to rekla, ali... 12 majmuna nije dokumentarac, znaš.

Sagan wrote:"Svako doba ima svoju posebnu ludost; neku shemu, projekt ili fantaziju u koju uranja, potaknuto bilo ljubavlju spram dobitka, potrebom za uzbuđenjem, ili jednostavno, zbog prinude imitiranja. Ako nema toga, onda ima neko ludilo na koje ga podbadaju politički ili religijski uzroci, ili njihova kombinacija."
I to ti je problem jer...? Ili ćeš reći da ljudi ne nasijedaju na takve fore? Da ne prihvaćaju zamisli da treba osloboditi Jeruzalem od nevjernika, ili pronaći oružje masovnog uništenja u tvornici aspirina?
Čini se da je svo ljudsko ponašanje i iskustvo (normalno i abnormalno) praćeno fenomenima iluzija i halucinacija. I dok je njihov odnos spram mentalnih bolesti dobro dokumentiran, njihova uloga u svakodnevnom životu je možda bila zanemarena. Bolje razumijevanje iluzija i halucinacija među normalnih ljudima može dati objašnjenje iskustava koja se inače pripisuju tajnovitom, “ekstrasenzornom” ili nadnaravnom.
A to je pogrešno jer...? Evo ti recimo priča o ženi koja si je isfantazirala treću rukudok joj je jedna bila nepokretna zbog moždanog udara i njome si češkala obraz. Dokazano na MRI-ju da je mozak "pokretao" ruku, dokazano da je doživljavao "češkanje" kao da se stvarno događalo.


O psihijatriji i psihologiji neću govoriti, jer ovdje ima puno pozvanijih od mene za to područje. Dodat ću, međutim, da je dokumentarac koji spominješ financirala i producirala Scijentološka crkva. A ako ti je to pouzdan izvor, onda fakat lupetaš. Sori, ali opet se vraćamo na ono: daj se malo informiraj o svojim izvorima.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by Xaotix »

Kakve veze pitanje psihijatrije ima sa Saganom? :scratch: Osim što je vjerojatno i on imao jednog, po dobrom američkom običaju... (Da imaju barem nekog tko će ih saslušati).

@Ljepuškasti:
Kad si baš (ovog mjeseca) navalio na psihijatriju, nemoj popušiti propagandne trikove i sagledaj ju u cjelini, kao granu medicine.
A medicina je konzervativna znanost, i radije će povjerovati zdravom čovjeku da je bolestan, nego pustiti bolesnog da odšeće.
Isti problem pogrešnih dijagnoza imaš i u drugim granama i nikom ništa. Psihijatrija je na lošem glasu jer se bakće s ljudskim umom, a to je zadnji granica obrane čovjeka. Eh da... veliku ulogu igraju i "Let iznad kukavičjeg gnijezda" i "Frances". :kava:

Ima tu još mnogo toga: problem utjecaja farmaceutske industrije, problem korištenja DSM-IV i ICD-9 kao konačnih dijagnostičkih alata umjesto polaznih, preopterećenosti psihijatarskih ustanova... Psihijatri su svega toga i sami svjesni, i pokušavaju riješiti problem.

Sad sam ja počeo offtopičariti. Ako se ovaj smjer nastavi, odvajam cijelu raspravu u novu temu, uključujući i ovo o FFK-u...
Randomness is strong with this one!
Post Reply