Treba li nam baza na mjesecu?

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

Da li Zemlji treba baza na Mjesecu?

DA! Zbog životnog prostora i sirovina!
3
10%
DA! Zbog razvoja znanosti i tehnologije!
16
53%
DA! Iz političkih i psiholoških razloga!
6
20%
NE! Sirovina i životnog prostora ima i drugdje!
0
No votes
NE! Novac se može uložiti u korisnije projekte!
2
7%
NE! To je ionako politička reklama!
3
10%
 
Total votes: 30

Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Unread post by Krvoje »

Ja sam za. Psihološki. Plus, za skupljanje nekih iskustava kako živjeti na površini nečega šta nije Zemlja. Å ta se tiče lansiranja otamo, tak i tak će trebai dopremati sirovine i dijelove sa Zemlje, osim ako se gore planira rudariti, što isto tako nije loša ideja :-k nije loše iskustvo za čovječanstvo. Bit će lepo izletište jednog dana za moje praunuke :)
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Xaotix wrote:Zemlja je dno bunara, ali Zemljina orbita je površina.
Ne. Mjesec je na dnu svojeg bunara koji je 6 puta plići, a mjesto u Zemljinoj orbiti ekvivalentno tome se nalazi otprilike na pola puta do Mjeseca.
Dakle, opet je lakše sklopiti svu tu skalameriju tamo nego na mjesecu.
Ne, jer sve to ionako treba dizati sa Zemlje. Baza na Mjesecu bi omogućila sklapanje stvari na Mjesecu i onda trošenje 6 puta manje energije (to je teoretski, a praktično: šest na neku potenciju puta manje).
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Unread post by Krvoje »

POstoji li uopće varijanta da se gore izvlači rudača?
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

@Izitpajn:
Kad bi se sve sklapalo na mjesecu, prvo bi gore trebalo dovući postrojenja, pa radnike, pa zalihe za te radnike, pa zatim materijale kojie se ne mogu naći na Mjesecu. Za materijale kojih IMA na mjesecu, ponovo trebaš rudare, pa pogone za obradu rude i tako dalje. I sad za sve to dodaj popratno osoblje (barem šankera :uzdravlje:), redovitu opskrbu, pa troskove osiguranja...
Slazem se da bi lansiranje neceg sa Mjeseca bilo puno lakse nego sa Zemlje,ali kad uzmesu obzir ukupne troskove Lunarna brodogradilista mi se cine slabo isplativima...

@Krvoje
Struktura Mjesečevog tla ima dosta sličnosti sa Zemaljskim tlom, pa je pretpostavka da bi gore trebalo biti barem istih ruda kao i na Zemlji. Ako bi rudarenje donijelo nekakav profit, već će se netko uključiti.

Ako nitko drugi, snobovi koji će za nadgrobne spomenike umjesto Bračkog mramora htjeti lunarni ...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Xaotix wrote:Kad bi se sve sklapalo na mjesecu, prvo bi gore trebalo dovući postrojenja, pa radnike, pa zalihe za te radnike, pa zatim materijale kojie se ne mogu naći na Mjesecu. Za materijale kojih IMA na mjesecu, ponovo trebaš rudare, pa pogone za obradu rude i tako dalje. I sad za sve to dodaj popratno osoblje (barem šankera :uzdravlje:), redovitu opskrbu, pa troskove osiguranja...
Slazem se da bi lansiranje neceg sa Mjeseca bilo puno lakse nego sa Zemlje,ali kad uzmesu obzir ukupne troskove Lunarna brodogradilista mi se cine slabo isplativima...
Je, samo, razlika je u tome što, nakon što lansiraš prvu ekspediciju s Mjeseca, ostaje ti kompletna infrastruktura za lansirati ih još koliko ti srce želi. Stvar je ista kao s tiražom SF časopisa. Ako ćeš ga prodavati u 100 primjeraka - ili ako ćeš s Mjeseca lansirati samo JEDAN brod - stvar se ne isplati. Međutim... You get the point.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Got it! :D

Ali, koliko ljudi ti treba na mjesecu za izradu jednog broda?
I koliko opskrbnih brodova za tu ekipicu trebas lansirati sa Zemlje da bi lansirao jedan sa Mjeseca?

Naravno, ako gore pocnu stancati rakete ko ludi, onda ce se stvar sigurno isplatiti.

I evo nam nove teme za roman: Sto ce se desiti kada neki lik izvede sa svemirskim brodovima ono što je Henry Ford izveo sa automobilima? :shock:

"Dragi slusatelji, Stanje u orbitama... Kod asteroida Mala kapela je doslo do manjeg zastoja i kolon je duga 10.000 kilometrara... :headbang: "
Randomness is strong with this one!
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Unread post by Nazir »

Xaotix wrote:"Dragi slusatelji, Stanje u orbitama... Kod asteroida Mala kapela je doslo do manjeg zastoja i kolon je duga 10.000 kilometrara... :headbang: "
Ako ništa, tu ti barem preostaje treća dimenzija kretanja :)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

I malo više kilometara za popuniti...
Quicksilver
Jedi Master
Posts: 208
Joined: 25 Aug 2006, 14:57

Unread post by Quicksilver »

hm, nemrem se odlučit između 7 i 8 :P

zekapeka, actually između 2 i 5...
ali čitala sam jutros po tom pitanju jedan tekstić, pa ću ga rado podijelit s vama, ako na to već ranije niste naletili sami...

(jedan mi je frend preporučio da pročitam dva romana by Charles Stross, a kako na popisu već imam drugih 8, Strossovi će romani pričekat..u međuvremenu katkad bacim pogled na njegov blog)

http://www.antipope.org/charlie/blog-st ... redux.html
UrchinStar47
Hani
Posts: 54
Joined: 25 Sep 2007, 21:10

Re:

Unread post by UrchinStar47 »

Quicksilver wrote:ali čitala sam jutros po tom pitanju jedan tekstić, pa ću ga rado podijelit s vama, ako na to već ranije niste naletili sami...

(jedan mi je frend preporučio da pročitam dva romana by Charles Stross, a kako na popisu već imam drugih 8, Strossovi će romani pričekat..u međuvremenu katkad bacim pogled na njegov blog)

http://www.antipope.org/charlie/blog-st ... redux.html
Vidio. Čovjek u tom tekstu uglavnom malo trola.

Vrlo istaknuta kritika u tekstu i u komentarima je u vezi raspadanja kostiju u bestežinskom stanju, ali je ostala bez spomena nekih nedavnih istraživanja koja bacaju drugačije svjetlo na problem.

Mjesec eventualno za He-3, iako ni općenito to ne bi bila loša ideja. Samo da fuzija proradi...

Najprivlačnije rješenje mi je skidanje zabrane za Orion pogon, i korištenje istog. S tako nečim može se ići više-manje gdje god se želi, s današnjom tehnologijom. Za put do Marsa, ili bilo kojeg drugog planeta, s tako nečim uopće ne bi bio problem. Jedini problem bi bilo pitanje čiji ćemo nuklearni arsenal pri tom potrošiti. :zubo:

Rudarenje asteroida je privlačna ideja, u nekim slučajevima dosta privlačnija od rudarenja Mjeseca.

Merkur je, s određene strane, vrlo perspektivan. S obzirom na blizinu Sunca predstavlja savršeno mjesto za postavljanje polja solarnih ćelija i spajanja istih s akceleratorom čestica u svrhu dobivanja antimaterije. Idealno bi bilo ako bi iste postavili još bliže. Problem bi jedino bio u skladištenju, možda.

Saturn je također perspektivno odredište zbog He-3.
"I visualize a time when we will be to robots what dogs are to humans. I am rooting for the machines."
--Claude Shannon
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Treba li nam baza na mjesecu?

Unread post by niniane »

Ja sam načelno za, samo što moram priznati da mi se to čini kao bacanje previše novca na nebesko tijelo koje je ionako - ahm, pa mrtvo... Ako se već mora trošiti na nešto, bolje bi bilo taj novac i napore uložiti u potragu za planetom sa sličnim uvjetima kao što su ovi na Zemlji - čisto zbog potrebe u nekoj budućnosti za novim životnim prostorom... No tehnološki gledano, Mjesec bi mogao biti dobar početak za to.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Treba li nam baza na mjesecu?

Unread post by Brumiko »

Xaotix wrote:Kakvo je vaše mišljenje?
Da, zbog razvoja znanosti i tehnologije.

Maltuzijanske priče o iskorištavanju sirovina i životnom prostoru, popularne i u doba pulp SF-a, slobodno možemo zaboraviti: napredak znanosti i tehnologije je takav da najvrednije sirovine, zapravo, više nisu (ili neće biti) tamo nekakve rude, nego upravo znanje, tehnologija i know-how. Naravno, uvijek će trebati klasičnih sirovina, ali njih je na Zemlji više nego dovoljno. Onih sirovina kojih pak nema na Zemlji (npr. antimaterija) uglavnom nema niti na Mjesecu. Drugim riječima, za njihovu proizvodnju će opet biti bitnije znanje i tehnologija, nego nekakvi rudnici na djevičanskoj zemlji koja čeka pionire s Plavog planeta.

Moguće je zamisliti naseljavanje Mjeseca, ali za prenaseljene zemlje takva kolonizacija neće riješiti taj problem. Cijena naseljavanja i fizičke mogućnosti otpreme ljudi tamo duuugo vremena će ionako biti previsoke da bi omogućile masovnu kolonizaciju - a za tih duuugo vremena problemi će se riješiti u matici zemlji.

Ono što bi bilo zanimljivo znati jest da li je istina da bi život u 6 puta manjoj gravitaciji blagotvorno djelovao na produljenje životnog vijeka, bez problema koji nastaju u bestežinskom stanju? Ako je to točno, mogu zamisliti ograničeno naseljavanje starijih ljudi tamo...Mjesec kao hi-tek starački dom.

I, naravno, sigurno će biti polustalnih baza na Mjesecu u znanstvene i vrlo ograničene industrijske svrhe.
Last edited by Brumiko on 28 Dec 2007, 18:05, edited 1 time in total.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Treba li nam baza na mjesecu?

Unread post by niniane »

Ako je to točno, mogu zamisliti ograničeno naseljavanje starijih ljudi tamo...Mjesec kao hi-tek starački dom.
Ideja za priču, eh?... :zubo:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Sir John
Hani
Posts: 68
Joined: 22 Sep 2007, 17:36
Location: dva koraka do tamo

Re:

Unread post by Sir John »

glasao za 3 - znanost se ionako razvija :D
Xaotix wrote:
Izitpajn wrote:... tu je i pitanje energije potrebne za lansiranje u Sunčev sustav. Zemlja se nalazi na dnu bunara. Mjesec je šest puta bliže površini.
Zemlja je dno bunara, ali Zemljina orbita je površina.
Dakle, opet je lakše sklopiti svu tu skalameriju tamo nego na mjesecu.
nije u pitanju gdje je nesto lakse sklopiti nego kako ostvariti cilj, a sjedenje i kritiziranje inicijativa sigurno nije dobar pocetak :P

a osim toga, u konacici, sve sto sklopis na zemlji moras dignuti do orbite da bi ikuda u svemiru krenuo - barem sa sadasnjom tehnologijom...

i da, znam da teleportacija nije vese svedena na teoretske radove ali ipak... :zubo:

daklem - kada uvidis da je nesto sto lakse sklopis, u zadanim uvijetima, teze uporebaljavas onda je, barem za mene, definitivno bolje sklapat na tezi nacin, a koristiti efikasnije

naime, skalapa se jednom, a koristi vise puta :lol:
kad vec biras idiota - neka bar bude plemenit...
Post Reply