Bibliografija hrvatskog SF-a (cjelovita)

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Bibliografija hrvatskog SF-a (cjelovita)

Unread post by proteus77 »

Ovako,

onaj popis što je, čini mi se, Davor Šišović radio, negdje do 2005. a koji se nalazio na ice.hr/davors il tak nešt je nedostupan već nekih mjesec-dva.

Ja sam pronašao još nekih stvari koje bi se mogle, tj. sigurno se uklapaju u taj popis, koji bi se mogao i nadopunit, pa možda negdje objaviti.

Recimo, ovo: http://82.193.206.234/cgi-bin/wero.cgi? ... 3060900483

To (Majčin štit, zbirka SF novela, Sisak, 1991- autor Miroslav Bagarić) je inače samizdat, nema ga čak ni u Gradskoj u Zagrebu, a slučajno sam naletio na tu knjigu, tj. autora na Eydis forumu, tražeći pravila za LCG GoT. :lol:

Druga stvar na koju naletih je neki fantasy, Gospodar zmajeva (autor: Aleksandar Buđanovac). Knjiga je iz 2005., inače zadnje godine koju zahvaća ta bibliografija (koju sam srećom isprintao pa imam taj popis...), i nema je na tom spisku.

Ima i treća knjiga, koja je neka filozofsko-utopijsko gnjavaža, skoro da spada više u neku new-age ili self-help literaturu pa mi se ne da čeprkat po jednoj od kutija s knjigama u kojoj stoji otkako sam je (po)kupio na buvljaku.

Znači, pitanje: ima li kog zainteresiranog da malo nešt pokrene u vezi, glede toga? Ako ne, može li mi bar žiri SFere (ili zadnjih godina i Artefakta) pripomoć s listom objavljenih, tj. žiriranih knjiga (a koje se ne mogu naći na, primjerice, ovom forumu).

Ima li kog da bi to negdje objavio (net, UBIQ, bilo gdje), ono, ako bi to netko radio, pa da bar trud ne bude uzaludan?

Hvala svima koji će odgovorit, a ne pobjeć ko vrag od tamjana. :D :wave:
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Bibliografija hrvatskog SF-a (cjelovita)

Unread post by LordShaper »

U pravilu (barem zadnjih 5-6 godina sigurno) sve što nađeš u topicu "Žiriranje za SFERU /ubaci godinu/" je ono za što Sferin žiri zna, a većinom i sve čega je Artefaktov žiri također svjestan. Jedina iznimka koje se mogu sjetiti je "Ulica Helen Keller" Envera Krivca za koju žiri Sfere nije znao iz istog razloga zbog kojeg svake godine drugi romani i zbirke prođu ispod radara: nije bilo nekog iz žirija ili s foruma tko osobno zna za knjigu i/ili autora (zbog čega knjigu jest žirirao Artefaktov žiri) ili je dotičnu slučajno vidio u knjižnici na 'novo' polici ili je naletio na kakav članak.

Posao skupljanja građe za bibliografiju doslovno bi bio to: posao, samo neplaćen, s obzirom da žanrovska djela hoće osvanuti kod raznih malih izdavača koji ne dospijevaju u knjižnice ili na police većih knjižara/knjižara izvan matičnog grada a i da se žanrovska djela često maskiraju ne samo iza neindikativnih naslovnica već i istih takvih blurbova (što je slučaj i kod većih i kod manjih izdavača - primjerice, Šorakov "Ja i Kalisto" je 'fauvistički kolaž apsurda' ili tako nešto, a ne 'sf komedija'). A tu su onda još i samizdati, tiskani i elektronički...
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Bibliografija hrvatskog SF-a (cjelovita)

Unread post by Xaotix »

Pogledao sam UBIQ-e
- U 14. Ubiq imaš bibliografiju novela i kratkih priča za 2012. i 2013,
- u 10. za 2010. i 2011.,
- u 6. za 2008. i 2009.
- u 2. za 2006. i 2007. (novele i minijature)
- u 1. imaju Građu za bibliografiju hrvatske fantastike do 1945. godine Živka Prodanovića

U 7. imaju bibliografiju Parseka do kolovoza 2010.

To ne pokriva online izdanja sa Smashwordsa i sličnih platformi. Tu imaš brdo samizdata i stvari koje su objavljene bez ikakvog uređivanja i lekture. Ponekad se pojave i u tiskanom obliku. Ako želiš uzeti u obzir i online stvari, pripremi veliku lopatu i sito...
Randomness is strong with this one!
proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Re: Bibliografija hrvatskog SF-a (cjelovita)

Unread post by proteus77 »

Nisam mislio na sve priče i to, nego tiskana djela- romane, novele, zbirke priča, autorske i konovske zbirke, dakle ono što je DŠ radio i po čemu sam i ja skupljao neke stvari...

Međutim, kod žiriranja, sad ne znam točno za koju godinu, recimo nije se uzelo u obzir Raosova zbirka (od mislim 3 priče) Škorpion na jeziku, jer su u njoj 3 prethodno već objavljene priče.

Znači, ne bih radio bibliografiju priča, nego baš objavljenih djela, i to onih koji su otisnuti (samizdati i koješta još uključeno!). Bez onog što je samo na netu.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Bibliografija hrvatskog SF-a (cjelovita)

Unread post by Xaotix »

Hmmm, kužim problem.

Ok, ovi Ubici imaju uz svaku priču i knjigu iz koje potječe, ali popis se bazira na pričama, a ne na zbirkama, tako da zahtijeva kopanje.

Mislim da bi za prvi korak bilo najbolje da pingaš Šiška da ti pošalje kopiju popisa s weba, ako ga ima. I ja bih volio imati taj popis. Možemo ga ubaciti i negdje ovdje, ako ništa drugo. Davore, imaš li još uvijek negdje popis il je zauvijek nestao sa stranicom?

@Proteus77
Usput, pogledaj i Ad Astru, tamo imaju bibliografiju za hrvatske novele i priče od 1976 do 2005. Opet, nema romana.
Randomness is strong with this one!
Post Reply