Knut Nikolson - Ključevi gospodara svijeta

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Knut Nikolson - Ključevi gospodara svijeta

Unread post by mica milovanovic »

1960. godine u ediciji Mali romani, u kojoj je objavljen SF roman tandema Bjažić-Furtinger "Varamunga-tajanstveni grad", objavljen je i SF roman "Ključevi gospodara svijeta". Kao pisac naveden je Knut Nikolson.

Zanimljivo je i simptomatično da se glavni junak romana takođe zove Knut Nikolson.

Pretraga po internetu u cilju otkrivanja identiteta pisca ovog romana nije donela rezultate.

Postoji mogućnost da je ovo roman nekog hrvatskog pisca objavljen pod pseudonimom.

Da li je neko od vas čitao ovaj roman i zna li nešto više o tome?
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Knut Nikolson - Ključevi gospodara svijeta

Unread post by Milena »

Možda griješim, ali zar nije Varamunga iz opusa Furtinger-Bjažić? Ili sam nešto pobrkala?

ETA: da, evo, potvrđena pretpostavka, bar po Furtingerovoj bibliografiji na Wikipediji.

ETA2: Zanemari cijelu priču, sad sam tek vidjela da se pitanje odnosi na drugi roman. Prav' mi budi kad pišem po forumu prije kave. :oops:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Knut Nikolson - Ključevi gospodara svijeta

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Knut Nikolson je Furtinger. Čitao nisam, držao u rukama jesam. Ako namolim udovicu da mi posudi, onda ćemo vidjeti. Koliko je SF, ne znam i zato previše ne spominjem za sada. U istoj ediciji je izdana Varamunga - tajanstveni grad Bjažića i Furtingera (superkompjuter prezume vlast u potpuno automatiziranoj tvornici u nekoj australskoj vukojebini i onda počne sa svojim robotima terorizirati okolicu; glave mu dođu naš agent Interpola i RAAF), barem dva njihova krimića pod pseudonimom B.F. Depolis (Tajna stare opeke i, čini mi se, ovako iz sjećanja, Prokockano nasljedstvo), te dva romana Vladimira Traga, također krimići. Trag se spominje kao Furtingerov pseudonim, ali njegova udovica tvrdi da ona o tome ne zna ništa i da je to bio netko drugi. :scratch:
A. Ziljak
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Knut Nikolson - Ključevi gospodara svijeta

Unread post by mica milovanovic »

Pa ti si genije! Dvadeset godina sam se pitao ko je pisac. Ključevi gospodara svijeta su definitivno SF. Neću da ti otkrivam šta je da bi ti bilo zabavnije čitanje...
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Knut Nikolson - Ključevi gospodara svijeta

Unread post by mica milovanovic »

Ako ne nabaviš u međuvremenu, javi mi da ti iskopiram i donesem u martu...
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Knut Nikolson - Ključevi gospodara svijeta

Unread post by Aleksandar Ziljak »

mica milovanovic wrote:Ako ne nabaviš u međuvremenu, javi mi da ti iskopiram i donesem u martu...
Hvala, može. :cheers:
A. Ziljak
Post Reply