Put na Mars

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Put na Mars

Unread post by mica milovanovic »

U svojim sećanjima o počecima hrvatskog SF-a u Andromedi 2 Zvonimir Furtinger pominje roman Put na Mars i čak daje detaljan opis romana. Međutim, u detaljnoj bibliografiji hrvatskog SF-a pre WWII, ne mogu da pronađem taj roman. Da li je on objavljen pod nekim drugim imenom ili niste uspeli da ga locirate?
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Put na Mars

Unread post by Dagi »

Misliš na ovo?
Živko Prodanović wrote:Prilog poznavanju hrvatske znanstveno-fantastične književnosti - građa za bibliografiju hrvatske znanstveno-fantastične proze /pripovjetke, romani, novele i romani/ objavljene u tjednicima, časopisima i magazinima do 1945. godine.
(...)
LY-TAI-FU: IZLET NA MARS
Zagreb 1931-1932. "Krijes" - ilustrovani časopis za omladinu. God. III. U 1931. god. objavljivano od br. 1 do 4, a u 1932. od br. 5 do 9, ukupno devet nastavaka. Izdavač i vlasnik Konzorcij Jeronimskih časopisa u Zagrebu. Za vlasnika, izdavača i uredništvo odgovara dr. Josip Andrić. Uređuje Ivo Horvat.
Prvi nastavak je nepotpisan, Ly-tai-fu je pseudonim pisaca Krune Krstića i Luke Perinića.
Pišući u svojim uspomenama o tom pseudonimu i suradnji s Krunom Krstićem, Luka Perinić /Iz moje ladice -V., "Marulić" br. l, Zagreb siječanj-veljača 1996. str. 54-55/ spominje i izdanje te pripovijesti u časopisu "Dom i svijet" 1939. i 1940. godine. No, "Dom i svijet" tih godina više nije izlazio!
(Objavljeno u "Parseku" br. 80, i u "UBIQU" br. 1)
Kao što vidiš, oko točnog datiranja ima problema. Baš sam o Tvojem pitanju razgovarao sa Žiljakom, i on mi je sugerirao da bi se upit odnosio na Izlet na Mars. Držim mogućim da ga je Furtač pogrešno naslovio u tekstu u "Andromedi", a koji i inače ima činjeničnih... Pa, ne baš grešaka, ali da koja godina zna biti gore-dolje, ili slično...
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Put na Mars

Unread post by mica milovanovic »

Može biti da je to taj roman. Furtinger se u ograđuje nekoliko puta da je tekst pisao uglavnom po sećanju, bez konsultovanje originala, jer ih nije mogao pronaći.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Put na Mars

Unread post by Tomislav Sakic »

Je li se Živković ikad ogradio da je enciklopedijski članak Jugoslavija u Enciklopediji naučne fantastike temeljio na sjećanjima Zvonimira Furtingera, bez konzultiranja originala?
Inače, i tada je postojala NSB.
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Put na Mars

Unread post by mica milovanovic »

Uh. Nezgodno pitanje, čak i po mene, jer sam od Zorana bio sasvim pristojno plaćen za to vreme da pokušavam da proverim sve moguće podatke, a posebno o delima koja su objavljena kod nas. Za sve one zvezdice kod stranih knjiga objavljenih kod nas uglavnom smo zaslužni Boban i ja, jer potiču iz našeg pokušaja pravljenja bibliografije.
Ne kažem da se nije moglo i bolje proveravati, ali to je bio zaista pionirski poduhvat i to rađen u vreme pre interneta i lako dostupnih bibliografija. Ja sam lično prelistao tom po tom (13 tomova), bibliografsku jedinicu po bibliografsku jedinicu, bibliografije Narodne biblioteke Srbije 1870 i neka -1972. Krvav posao, koji je trajao mesecima.
Meni je sa današnje distance veoma teško da se vratim u to vreme, ali možeš da mi veruješ da se tada veoma, veoma malo znalo o istorijatu domaće naučne fantastike i ako pogledaš neke druge pokušaje iz tog vremena, videćeš koliko je ta odrednica u SF enciklopediji ipak približnija nekom današnjem poimanju te istorije. A mislim da i danas imamo dosta praznina.
Uzgrad, ja sam zaista impresioniran sa koliko studioznosti i sistematičnosti pokušavate da u UBIQ-u rasvetlite početke hrvatskog SF-a. Tvoj članak u UBIQ-u 5 je odličan. Samo napred...
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Put na Mars

Unread post by Tomislav Sakic »

Sad ispade da tebe kritikujem :)

Članak Ivana Vida u Siriusu pokazuje da se moglo i tada, ali smao ako se godinama sjedilo u Nacionalnoj knjiznici... Sto se nikom baš ni sada ne da. Barem ne hobistički.
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Put na Mars

Unread post by mica milovanovic »

Ma ne, ne primam to ja lično. Ja sam tu bio tek jedan šrafić. Zoran je odradio ogroman posao. Sav tekst enciklopedije je praktično njegov. Ja imam ogromno poštovanje za taj njegov rad na enciklopediji, jer mi je trebalo šest meseci da tekst dva puta detaljno pročitam. Možeš da zamisliš koliko je njemu bilo potrebno da ga napiše.
Post Reply